Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj si!

Zapomniae hasa?

Przypomnij je

Wyniki ankiety

Co sądzicie o finansowaniu kościoła przez państwo ?

  • Za 5% [ 1 ]
  • Przeciw 94% [ 16 ]
  • Nie mam zdania 0% [ 0 ]

Gosowa: 17

Wszystkich Gosw: 17

Autor

Wiadomo

Isair  

VIP

Arcykapłan



Wiek: 36

Doczy: 12 Maj 2010

   

Wysany: 2010-08-17, 21:35   

Ja byłbym za tym jak jest w Niemczech z tym, że osoby niewierzące są zobligowane płacić podatek na fundusz kultury narodowej - odnowa zabytków i słyszałem, że tak jest w Niemczech, a powiadamianie parafii o nieopłacaniu podatku an jej rzecz jest chore.
_________________
O upadku tego kraju świadczy fakt, że najpoczytniejsza książką jest Komentarz do ustawy o podatku VAT
Mój blog
 

lgtk  

Hiper wymiatacz



Imię: Adam

Wiek: 33

Doczy: 31 Pa 2009

   

Wysany: 2010-08-17, 21:44   

Isair napisa/a:

J a powiadamianie parafii o nieopłacaniu podatku an jej rzecz jest chore.


E tak jest w polsce?
Jak tak to idiotyzm.
 

DC285  

User


Doczy: 14 Sie 2010

   

Wysany: 2010-08-17, 22:55   

lgtk napisa/a:

E tak jest w polsce?
Jak tak to idiotyzm.



Nie , tak jest np. w Niemczech ; przecież w Polsce państwo płaci na kościół (czyli de facto każdy z nas).
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Doczy: 05 Lip 2009

   

Wysany: 2010-08-17, 23:17   

DC285 napisa/a:

lgtk napisa/a:

E tak jest w polsce?
Jak tak to idiotyzm.



Nie , tak jest np. w Niemczech ; przecież w Polsce państwo płaci na kościół (czyli de facto każdy z nas).



co rozumiesz pod pojęciem płaci na kościół??
I w jaki sposób to robi.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

DC285  

User


Doczy: 14 Sie 2010

   

Wysany: 2010-08-18, 00:02   

cretultix napisa/a:

DC285 napisa/a:

lgtk napisa/a:

E tak jest w polsce?
Jak tak to idiotyzm.



Nie , tak jest np. w Niemczech ; przecież w Polsce państwo płaci na kościół (czyli de facto każdy z nas).



co rozumiesz pod pojęciem płaci na kościół??
I w jaki sposób to robi.




Choć mogę się mylić , ale postaram się wytłumaczyć to co wiem na ten temat :
-Państwo finansuje kościół z budżetu(Finansowanie religii w szkołach, Finansowanie uczelni katolickich, Dotacje na fundusz kościelny , Utrzymywanie kapelanów w służbach mundurowych, itd.) , jest to jakiś 1%PKB.
-3/4 budżetu państwa pochodzi z podatków.

Więc wychodzi na to że chcąc czy nie chcąc płacimy na kościół.
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2010-08-18, 09:37   

DC285 napisa/a:

Finansowanie religii w szkołach

Polski, matematykę, chemię, wf., plastykę, muzykę, fizykę, biologię itd... też finansuje.

DC285 napisa/a:

Utrzymywanie kapelanów w służbach mundurowych

Akurat im się należy, pomyśl dlaczego.

DC285 napisa/a:

Więc wychodzi na to że chcąc czy nie chcąc płacimy na kościół.


Jak Ci przeszkadza, to się przeprowadź- mamy "otwartą Europę". Wierzący jakoś się nie rzucają, że niewierzący mają wolne od pracy w święta Kościelne- a to też przynosi straty, PKB jest mniejszy, w przypadku sklepów towar dłużej stoi na półkach.
Igtk, ZUS buduje sobie pałace, NFZ jeździ limuzynami- to Ci nie przeszkadza? Zresztą, te dane (1-5 miliardów złotych) jakoś tak... są bez sensu? Rozumiem 1-2, 3-4, 4-5 ale 1-5? Ciekawe, ciekawe.
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

lgtk  

Hiper wymiatacz



Imię: Adam

Wiek: 33

Doczy: 31 Pa 2009

   

Wysany: 2010-08-18, 10:12   

Ze nie wspomniałem nie znaczy ze mnie nie irytuje. Na leczenie renty emerytury niema a rząd obchodzi tylko ich kapa.
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Doczy: 05 Lip 2009

   

Wysany: 2010-08-18, 10:33   

DC285 napisa/a:


Choć mogę się mylić , ale postaram się wytłumaczyć to co wiem na ten temat :
-Państwo finansuje kościół z budżetu(Finansowanie religii w szkołach,


Bo taki jest zapis w konstytucji, jeśli spełnisz odpowiednie wymagania to państwo będzie finansowało naukę islamu, buddyzmu czy judaizmu, choć zgodzę się ze religia nie powinna być nauczana w szkołach.

DC285 napisa/a:


Finansowanie uczelni katolickich,


które odbywa się na takich samych zasadach jak finansowanie uczelni prywatnych, tu absolutnie nie ma się do czego przyczepić


DC285 napisa/a:


Dotacje na fundusz kościelny , Utrzymywanie kapelanów w służbach mundurowych, itd.)


jakie fundusze??, poza kapłanami katolickimi są jeszcze prawosławni, gdyby w armij byli muzułmanie i żydzi to tacy też by byli i byli by finansowani i dobrze, kapłan ma pozytywny wpływ na morale wojska

DC285 napisa/a:


, jest to jakiś 1%PKB.
-3/4 budżetu państwa pochodzi z podatków.


można prosić źródło tych danych??
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2010-08-18, 11:46   

cretultix napisa/a:

choć zgodzę się ze religia nie powinna być nauczana w szkołach.


Jak za komuny?! Chyba żartujesz.
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

patryk2801  

User


Imię: Patryk

Wiek: 29

Doczy: 25 Lip 2009

Skd: Wroc³aw

   

Wysany: 2010-08-18, 12:19   

Kościół w Polsce płaci podatki tak jak każda instytucja. Z tym że według mnie taki ksiądz powinien posiadać kasę fiskalną (tak jak od nowego roku będą musieli posiadać adwokaci) bo przecież nie wiadomo czy uczciwie się rozlicza z dochodów. Ale nawet jeśli miałby kasę fiskalną to w sumie nie musiałby wszystkiego nabijać...

Według mnie Kościół spokojnie sam by się utrzymał bez dotacji od państwa...

[ Dodano: 2010-08-18, 12:22 ]

Szej-Hulud napisa/a:

Jak za komuny?! Chyba żartujesz.


Bo ty niby tą komunę pamiętasz :)))

Cytat:

Wiek: 16

 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Doczy: 05 Lip 2009

   

Wysany: 2010-08-18, 12:33   

Szej-Hulud napisa/a:

cretultix napisa/a:

choć zgodzę się ze religia nie powinna być nauczana w szkołach.


Jak za komuny?! Chyba żartujesz.



Dlaczego??, czym spowodowane są twoje obiekcje??
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

Nyksus  

Hiper wymiatacz

AmericanWay



Imię: Oktawian

Wiek: 31

Doczy: 09 Kwi 2009

Skd: Wroc³aw

   

Wysany: 2010-08-18, 13:47   

Cytat:

Jak za komuny?! Chyba żartujesz.



Wiara nie jest obowiązkowa a więc dlaczego ma być w szkołach? Wiem, że gdzieniegdzie funkcjonuje etyka ale np. w mojej szkole czegoś takiego nie było i jak nie chodziłeś na religię to miałeś nieobecności czyli po prostu siłą zmuszali Cię do wiary. Bezczelność.
_________________
@FolkFan

https://www.facebook.com/GreenWood.Folk
 

Ower  

Hiper wymiatacz



Wiek: 27

Doczy: 08 Lut 2010

Skd: Warszawa

   

Wysany: 2010-08-18, 14:02   Re:

Nyksus napisa/a:

Jestem na nie ale wg. mnie powinno być to decyzja pojedynczego obywatela. Jeśli chciałby powiedzmy finansować kościół odpisywał by 1% podatku na rzecz kościoła. Przynajmniej ateiści i reszta nie musieli by wyrzucać pieniędzy w błoto.



i ja się pod tym podpisuje, kościół i tak ma takie pieniądze o których większość nawet nie marzyła, więc finansowanie z budżetu państwa nie jest potrzebne.

Szej-Hulud, że Ty jesteś zagorzałym katolikiem i masz 16, mało widziałeś mało słyszałeś nie oznacza, że każdy katolik musi być za finansowaniem kościoła i obowiązkowyMI LEKCJAMI w szkole, jedna religia w tygodniu jest wystarczająca.
_________________
[...] samotność nie jest naszym przeznaczeniem, a samych siebie poznajemy tylko wtedy, kiedy możemy się przejrzeć w oczach innych ludzi.

P.C
 

DC285  

User


Doczy: 14 Sie 2010

   

Wysany: 2010-08-18, 14:10   

Szej-Hulud
Odpowiadałem na pytanie tylko , choć moje zdanie jest podobne , bo po co nauczać religie w szkołach skoro i tak od gimnazjum większość olewa tą lekcje a oceny z wiary to trochę poroniony pomysł.
cretultix
Odpowiadałem tylko , nie uważam że to źle że są kapelani.
a o to źródła :
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4322
http://pl.wikipedia.org/w...iowych_w_Polsce
http://www.zgapa.pl/zgape...w_w_Polsce.html

Zresztą w google wystarczy wpisać : Finansowanie kościoła w Polsce
I wyskoczy wiele stron , wszystkich nie będę przytaczał.
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2010-08-18, 14:23   

Nyksus napisa/a:

w mojej szkole czegoś takiego nie było i jak nie chodziłeś na religię to miałeś nieobecności czyli po prostu siłą zmuszali Cię do wiary

A był ktoś, kto na religię nie chodził? Bo raczej trudno mi w to uwierzyć.

Cytat:

Wiara nie jest obowiązkowa a więc dlaczego ma być w szkołach?

W szkołach nie uczą wierzyć.

Ower napisa/a:

obowiązkowyMI LEKCJAMI w szkole

Już pisałem- nie są obowiązkowe.

DC285 napisa/a:

Odpowiadałem na pytanie tylko , choć moje zdanie jest podobne , bo po co nauczać religie w szkołach skoro i tak od gimnazjum większość olewa tą lekcje a oceny z wiary to trochę poroniony pomysł.

Co do ocen to zdania nie mam, ale raczej średnią podnoszą niż obniżają ;)
A że olewają? Masz rację, ale to nie oznacza, że należy z religii rezygnować.
DC285, Racjonalista zdaje się złożyło zarzut o zbezczeszczenie zwłok w związku z rzekomym cudem w Sokółce. Zresztą- nie powiem- czytałem kilka artykułów na tym portalu i powiem tyle, że są nieobiektywne.

Ower napisa/a:

jedna religia w tygodniu jest wystarczająca.


Przypomniał mi się dowcip( podobno autentyczny).
W związku z jakimś kataklizmem( albo wojną, już nie pamiętam) poproszona biskupa o pozwolenie na ulokowanie ludzi w kościele, aby mogli przeczekać noc. Zgodził się. Doszło do rozmowy:
-A ile osób się w tym kościele zmieści?
-Nie wiem, ale co niedzielę na każdej mszy śpi około 50 osób- odpowiedział biskup.
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Forum modzieowe e-Mlodzi.com