Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj si!

Zapomniae hasa?

Przypomnij je

Wyniki ankiety

Co sądzicie o finansowaniu kościoła przez państwo ?

  • Za 5% [ 1 ]
  • Przeciw 94% [ 16 ]
  • Nie mam zdania 0% [ 0 ]

Gosowa: 17

Wszystkich Gosw: 17

Autor

Wiadomo

DC285  

User


Doczy: 14 Sie 2010

   

Wysany: 2010-08-17, 02:11   Finansowanie kościoła w Polsce.

Co sądzicie o finansowaniu przez państwo kościołów i związków wyznaniowych w Polsce ?
(Chodzi również o lekcje religii w szkołach).

"Roczna suma pieniędzy jaką przeznacza Polska na Kościół katolicki wynosi według różnych szacunków od 1 do 5 miliardów złotych."

Czy jesteście za finansowaniem , czy wolelibyście wprowadzenie takich zasad jak np. w Niemczech ?

"W Niemczech wierni płacą na swój Kościół miesięcznie 9 procent podatku dochodowego. Urzędy skarbowe przekazują ten podatek wszystkim Kościołom uznanym za stowarzyszenia prawa publicznego. W takim wypadku przynależność wyznaniowa zyskuje charakter formalno-prawny i rezygnacja z opłacania podatku kościelnego jest automatyczną deklaracją wystąpienia z Kościoła, o czym parafia jest powiadamiana drogą formalną."
 

stewie  

Hiper wymiatacz



Wiek: 31

Doczy: 29 Lis 2009

   

Wysany: 2010-08-17, 05:03   

Państwo ma finansować kościól??Dlaczego miałoby tak być??
_________________
Everybody loves you when you're six foot in the ground
- John Lennon
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2010-08-17, 08:15   

stewie, państwo Kościół już finansuje. Ja nie widzę w tym niczego złego, jednakże rozumiem osoby niewierzące( bądź innowierców), którym to przeszkadza. Z drugiej strony, patrząc w miarę obiektywnie, dziwi mnie oburzenie niektórych, wskazujące na ich niechęć do Kościoła. To tak, jakby mi miał przeszkadzać marsz agnostyków i ateistów( czy jakoś tak).
A na podsumowanie takiego myślenia:
http://www.youtube.com/watch?v=_A2KmxP53LQ
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

lgtk  

Hiper wymiatacz



Imię: Adam

Wiek: 33

Doczy: 31 Pa 2009

   

Wysany: 2010-08-17, 09:16   

Jestem przeciw. Kościoły katolickie (nie wiem jak prawosławne) i tak ściągają zbyt wiele od wyznawców. Kasa kiedy chodzi po kolędzie msze śluby itp itd do tego niektórzy księża uczą w szkołach i dostają za to kasę dochody mają nie opodatkowane. Wg mnie powinno się opodatkować kościoły (bo to normalne firmy) i przestać je finansować. Wtedy nie musiano by podwyższać podatków...
 

marmi  

Pogromca postów

kamikadze



Wiek: 41

Doczy: 20 Lip 2009

Skd: Katowice

   

Wysany: 2010-08-17, 11:36   

Jeszcze tego by tylko brakowało, żeby państwo finansowało kościół, dośc zdzierają pieniędzy od wiernych i innych dziwnych źródeł, wystarczy zobaczyć jak wyglądają domy dla ksieży i jakimi autami się wożą... złodzieje i tyle...
_________________
Twój uśmiech...to już nie wróci...
 

LongIsland  

Pogromca postów



Doczya: 26 Lip 2010

Skd: Szczecin

   

Wysany: 2010-08-17, 11:42   

stewie napisa/a:

Państwo ma finansować kościól??Dlaczego miałoby tak być??



Państwo zarządza pieniędzmi pochodzącymi w dużej mierze z naszych podatków, więc to MY finansujemy Kościół ;) Nie ważne, czy wierzysz w Boga czy w Latającego Potwora Spaghetti ;)

Szej-Hulud napisa/a:

[..]To tak, jakby mi miał przeszkadzać marsz agnostyków i ateistów( czy jakoś tak).



Mi nie przeszkadza to, że oni się zrzeszają, tylko to, że MUSZE to finansować ;)

marmi napisa/a:

Jeszcze tego by tylko brakowało, żeby państwo finansowało kościół, dośc zdzierają pieniędzy od wiernych i innych dziwnych źródeł, wystarczy zobaczyć jak wyglądają domy dla ksieży i jakimi autami się wożą... złodzieje i tyle...



Najciekawsze jest to, że większość ludzi NIE JEST ¦WIADOMYCH, że ok 1% z ich podatków idzie na finansowanie Kościoła.
 

Nyksus  

Hiper wymiatacz

AmericanWay



Imię: Oktawian

Wiek: 31

Doczy: 09 Kwi 2009

Skd: Wroc³aw

   

Wysany: 2010-08-17, 14:18   Re:

Jestem na nie ale wg. mnie powinno być to decyzja pojedynczego obywatela. Jeśli chciałby powiedzmy finansować kościół odpisywał by 1% podatku na rzecz kościoła. Przynajmniej ateiści i reszta nie musieli by wyrzucać pieniędzy w błoto.
_________________
@FolkFan

https://www.facebook.com/GreenWood.Folk
 

stewie  

Hiper wymiatacz



Wiek: 31

Doczy: 29 Lis 2009

   

Wysany: 2010-08-17, 15:28   

Szej-Hulud napisa/a:

stewie, państwo Kościół już finansuje. Ja nie widzę w tym niczego złego, jednakże rozumiem osoby niewierzące( bądź innowierców), którym to przeszkadza. Z drugiej strony, patrząc w miarę obiektywnie, dziwi mnie oburzenie niektórych, wskazujące na ich niechęć do Kościoła. To tak, jakby mi miał przeszkadzać marsz agnostyków i ateistów( czy jakoś tak).




To nie tosamo, bo pieniadze są wszystkich; wierzacych i nie. Dlaczego ktoś kto jest protestantem, muzulmaem lub nie wierzącym ma finansowac KK?

LongIsland napisa/a:

stewie napisał/a:
Państwo ma finansować kościól??Dlaczego miałoby tak być??


Państwo zarządza pieniędzmi pochodzącymi w dużej mierze z naszych podatków, więc to MY finansujemy Kościół ;) Nie ważne, czy wierzysz w Boga czy w Latającego Potwora Spaghetti ;)



O tym wiem :-D

LongIsland napisa/a:

Szej-Hulud napisał/a:
[..]To tak, jakby mi miał przeszkadzać marsz agnostyków i ateistów( czy jakoś tak).


Mi nie przeszkadza to, że oni się zrzeszają, tylko to, że MUSZE to finansować ;)



Państwo tego nie finansuje w zaden inny sposób niż każdy inny marsz;policja, itp.
_________________
Everybody loves you when you're six foot in the ground
- John Lennon
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2010-08-17, 16:12   

stewie napisa/a:

To nie tosamo, bo pieniadze są wszystkich; wierzacych i nie. Dlaczego ktoś kto jest protestantem, muzulmaem lub nie wierzącym ma finansowac KK?


Polska przez długi czas była jednolita wyznaniowo- czasy się zmieniły, przepisy nie.
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

LongIsland  

Pogromca postów



Doczya: 26 Lip 2010

Skd: Szczecin

   

Wysany: 2010-08-17, 16:54   

stewie napisa/a:

Państwo tego nie finansuje w zaden inny sposób niż każdy inny marsz;policja, itp.



No dobrze, ale marsz jest jednorazowym wydarzeniem, a instytucja kościoła czynnie działa na codzień, na wielu polach, myśle że mówimy tutaj o całkiem innych pieniądzach.

Ja gdzieś słyszałam o tym że to jest ok 1% podatków, ale nie wiem jakie to są pieniądze.
DC285, mogłabym zapytać skąd masz takie dane:
"Roczna suma pieniędzy jaką przeznacza Polska na Kościół katolicki wynosi według różnych szacunków od 1 do 5 miliardów złotych."
???
 

stewie  

Hiper wymiatacz



Wiek: 31

Doczy: 29 Lis 2009

   

Wysany: 2010-08-17, 16:58   

LongIsland napisa/a:

"Roczna suma pieniędzy jaką przeznacza Polska na Kościół katolicki wynosi według różnych szacunków od 1 do 5 miliardów złotych."
???



A slużbna zdrowia sie rozpada.... :-/
_________________
Everybody loves you when you're six foot in the ground
- John Lennon
 

DC285  

User


Doczy: 14 Sie 2010

   

Wysany: 2010-08-17, 17:08   

LongIsland napisa/a:

mogłabym zapytać skąd masz takie dane:


Dane są oczywiście z "wszechwiedzącej" wikipedii. ;f
Ale w innych źródłach jak wczoraj patrzałem, również podowali tę kwotę , około 1-5 mld.
 

LongIsland  

Pogromca postów



Doczya: 26 Lip 2010

Skd: Szczecin

   

Wysany: 2010-08-17, 18:04   

To dużo forsy... można by uzdrowić służbę zdrowia albo nakarmić emerytów i rencistów. Zastanawiam się, czemu jeszcze nie powstał ruch, który by informował obywateli o tym fakcie i rządał zlikwidowania przymusowego podatku na religię, w końcu nie jesteśmy państwem wyznaniowym.
_________________
"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy" A. Einstein
 

Darcia  

Pogromca postów



Imię: Daria

Wiek: 29

Doczya: 10 Sie 2009

Skd: Gdañsk

   

Wysany: 2010-08-17, 20:01   

Nyksus napisa/a:

wg. mnie powinno być to decyzja pojedynczego obywatela. Jeśli chciałby powiedzmy finansować kościół odpisywał by 1% podatku na rzecz kościoła. Przynajmniej ateiści i reszta nie musieli by wyrzucać pieniędzy w błoto.


Chłop dobrze gada. I od razu ta kwota się zmniejsza, a idzie na co innego, przydatniejszego. Jestem za rozwiązaniem podanym przez Nyksusa.
_________________
Hey, believe me: our dreams really can come true!
 

lgtk  

Hiper wymiatacz



Imię: Adam

Wiek: 33

Doczy: 31 Pa 2009

   

Wysany: 2010-08-17, 21:25   

Mamy kryzys ciecie podwyższają podatki jak ktoś wspomniał służba zdrowia upada nie ma mieszkań dla ludzi tz socjalnych, żule dostają rentę za to ze piją, biednym odbierają dzieci a co po niektórzy nie widzą problemu w finansowaniu kościoła to pozdro te pieniądze można wydać lepiej ciekawe jak można nie widzieć w tym problemu chyba trzeba być idiota. Naprawdę nie widzicie ze ta kasa może być efektywniej wykorzystana?
 

Forum modzieowe e-Mlodzi.com