Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Wyniki ankiety

Jak często używasz swojej regionalnej gwary

  • Codziennie, mówiÄ™ caÅ‚y czas po "mojemu" 40% [ 6 ]
  • Kilka razy zdarza mi siÄ™ powiedzieć coÅ› w gwarze 60% [ 9 ]

G³osowañ: 15

Wszystkich G³osów: 15

Autor

Wiadomo¶æ

Haelfte  

Mega wymiatacz

Alles Gut !



ImiÄ™: Filip

Wiek: 30

Do³±czy³: 15 Sty 2009

Sk±d: Katowice!

   

Wys³any: 2009-08-30, 20:46   Gwara

No więc tak się zastanawiam, każdy z nas mieszka tam gdzie ludzie mówią po"swojemu"
np. na ¦ląsku- gwara jest bardzo popularna, każdy chcąc czy nie chcąc używa takich czy innych słów,czy inaczej akcentuje zdania (wiem to z autopsji).
Kaszubianie- czy jak się to pisze, mają chyba najbardziej rozwiniętą gwarę, za to dla nich respekt.
Ale przejdźmy do tematu.

Używasz swojej gwary? , jesteś zadowolony ze stylu języka w twoim regionie?.
Z racji że mam rodzinę na śląsku mam to też jakoś we krwi i często posługuję się wyrazami których nikt nie rozumie, a dla mnie wydają się to proste rzeczy.macie też takie coś?

P.S: Co wy na to żeby utworzyć taki mini-mini słowniczek wyrazów/zdań "po naszemu"
np każdy wpisze słowo po swojemu itd. :hyhy: :hyhy:
_________________
"...Heute Gestohlen, Schon Morgen In Polen..."
Ich schreibe richtig auf Polnisch
 

motyl  

Moderator

gryzÄ™.



Wiek: 34

Do³±czy³a: 13 Cze 2009

Sk±d: Wielkopolska

   

Wys³any: 2009-08-30, 20:50   

Hm. U mnie jest gwara. Znaczy była, bo teraz oprócz regionalnych występów to już się nią raczej nikt nie posługuje. Czasem, strasi ludzie na wsi, ale bardzo rzadko. Ja w sumie bedą w takim, a nie innym zespole też coś tam zapamiętywałam, ale nie używałam na codzień.
_________________
"Nadal wierzę w marzenia z dzieciństwa.
W niewysłane listy, że nadejdą...
Wierzę, że pijąc wódkę za błędy nigdy nie powiem "żałuję" i wciąż nowe popełniać będę...
W numery telefonów, które w słuchawkach nigdy nie zamilkną..."
 

FajnyNick ?  

Pogromca postów

Prezydent Forum



Wiek: 14

Do³±czy³: 12 Sty 2009

Sk±d: California

   

Wys³any: 2009-08-30, 20:55   

http://pl.wikipedia.org/w...C5%82%C3%B3dzka

:hyhy:
Ja wiem czy tak dużo z tych słów "moich" mówię, maksymalnie 3/4 słowa.
_________________
:cool: Słońce? Sam wybierz jak ma świecic Tobie. :cool:
 

poem sometimes  

Pogromca postów


Do³±czy³: 15 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-08-30, 20:55   

Mieszkam na Dolnym ¦ląsku, czyli regionie bez gwary. Mówimy za to polszczyzną najbardziej zbliżoną do wzorcowej :-P . I jakoś nie jest mi z tego powodu smutno, bo gwara może i jest jakimś elementem regionalnej tradycji, umacnia lokalny patriotyzm, ale przy tym wszystkim zwyczajnie gwar nie lubię. Nie umiem dostrzec tego całego uroku.
_________________
"wiemy, że Bóg umarł, powiedziano
nam o tym, czytając ciebie nie byłem tego całkiem pewny."
 

jr_  

Pogromca postów



ImiÄ™: Manselinosa

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

Sk±d: Okolice Lublina

   

Wys³any: 2009-08-30, 20:57   

u mnie (lubelskie) mówi się najnormalniej bez gwary
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=Sl5HP3MCTKA

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Mmm ... ;*
 

Kal-El  

Wymiatacz

NEW Al Capone



ImiÄ™: Sonny de LaVega

Wiek: 33

Do³±czy³: 04 Sie 2009

Sk±d: localhost Tikrit

   

Wys³any: 2009-08-30, 20:58   

Haelfte napisa³/a:

racji że mam rodzinę na śląsku mam to też jakoś we krwi i często posługuję się wyrazami których nikt nie rozumie



Nie tylko ty !
Stolarzowice , Bytom , Tarnowskie góry .

Ja potrafię akcentować - mam tak , że jak ino siedzę z rodziną z górnego to wszyscy mówią po górnemu .
, ale na co dzień nie używam gwary . Tylko normal :)
_________________
"Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie" A.Einstein


 

Gray  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³a: 18 Maj 2009

   

Wys³any: 2009-08-30, 21:00   

Mieszkam pod Warszawą i u mnie w domu zawsze mówiło się czystą, poprawmą polszczyzną. Sama gwar nie cierpię, w zasadzie nie wiem wyrazy regionalne są traktowane jako błędy, ale dla mnie osobiście tak. Nie mogę się powstrzymać od poprawiania, np. dla mnie nie ma "klusek" tylko jest "makaron", nie "kartofle" czy "pyry", a ziemniaki. ^_^
 

motyl  

Moderator

gryzÄ™.



Wiek: 34

Do³±czy³a: 13 Cze 2009

Sk±d: Wielkopolska

   

Wys³any: 2009-08-30, 21:03   

Yasminne napisa³/a:

"klusek" tylko jest "makaron"


No tak, tyle, że to akurat nie jest gwara. Kluski robi się samemu. Makaron kupuje w sklepie.

Aha, no i ja mieszkam w centrum kraju, tutaj kiedyś mówiło się gwarą.
_________________
"Nadal wierzę w marzenia z dzieciństwa.
W niewysłane listy, że nadejdą...
Wierzę, że pijąc wódkę za błędy nigdy nie powiem "żałuję" i wciąż nowe popełniać będę...
W numery telefonów, które w słuchawkach nigdy nie zamilkną..."
 

Iwona  

Pogromca postów

Iwona



ImiÄ™: Iwona

Do³±czy³a: 19 Sie 2009

   

Wys³any: 2009-08-30, 21:06   

u mnie na mazurach raczej nic specjalnego nie ma. ale rodzice dziwią się że mam dziwny akcent mówiąc"pięćdziestiąt" albo "dziewięćdziesiąt" bo u mnie to wychodzi "pińdziesiąt" i "dziewińdzieńsiat"
zawsze sie smiejÄ… bo to tak smiesznie slychac. sama juz jak sie slysze to sie zaczynam z tego smiac xD
 

CheeryLipstick  

Pogromca postów


Do³±czy³a: 08 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-08-30, 21:16   

poem sometimes napisa³/a:

Mieszkam na Dolnym ¦ląsku, czyli regionie bez gwary. Mówimy za to polszczyzną najbardziej zbliżoną do wzorcowej . I jakoś nie jest mi z tego powodu smutno, bo gwara może i jest jakimś elementem regionalnej tradycji, umacnia lokalny patriotyzm, ale przy tym wszystkim zwyczajnie gwar nie lubię. Nie umiem dostrzec tego całego uroku.



Witam w klubie! również z Dolnego. (:
_________________
W każdym z Was jest wariat.
 

mloda2345  

Pogromca postów



ImiÄ™: Kinga

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-08-30, 21:18   

U nas się często mówi gwarą: toć, jo, możewa, pójdziewa, mawa, dawa, pojechalim, poszlim. :mrgreen: I nawet kiedyś nauczecielka j. polskiego do kolezanki mówi; Czy ty musisz ciągle mówić toć?? A ona do niej : Toć ja tak nie mówię. :-D
_________________
I am the rock that pushes away. I gave up tomorrow to spite today.
http://www.lastfm.pl/user/mloda2345 ;)
 

Schlesier Adler  

Stały User

Pszajom ¦lùnsk!



Do³±czy³: 13 Sie 2009

Sk±d: Beuthen (Bytom)

   

Wys³any: 2009-08-30, 21:20   

Jo czyiństo ùżyiwom mojiyj gwory ¦lùnskiej. Do mie niy jyst to żodyn wstyd... A ¾e gwara ¦lùnsko niy jyst trùdno, no to sùmemu mo¾no jùm opanowoć. To ino zbiyronino słùw Polskich, Niymiyckich i C¾eskich. Niy wiym tylko, czamù niy cies¾y sie jù¾ takim ¹zacùnkiym co kiery¹, bo co by niy bùoło, to naszo nacyjo ma piykno mowa :-)
_________________
POLONIA BYTOM!
 

Haelfte  

Mega wymiatacz

Alles Gut !



ImiÄ™: Filip

Wiek: 30

Do³±czy³: 15 Sty 2009

Sk±d: Katowice!

   

Wys³any: 2009-08-30, 21:26   

Schlesier Adler napisa³/a:

Jo czyiństo ùżyiwom mojiyj gwory ¦lùnskiej. Do mie niy jyst to żodyn wstyd... A ¾e gwara ¦lùnsko niy jyst trùdno, no to sùmemu mo¾no jùm opanowoć. To ino zbiyronino słùw Polskich, Niymiyckich i C¾eskich. Niy wiym tylko, czamù niy cies¾y sie jù¾ takim ¹zacùnkiym co kiery¹, bo co by niy bùoło, to naszo nacyjo ma piykno mowa



Chopie, jak jo ci przoja, jerona ty nowet niy wisz jak jo kochom naszo ślonska mowa ;D :hyhy: bestoż my to momy nojlypsza mowa na śwycie ;D, do mje tyż to żodyn wstyd że my som ślonskie chopy ;D :hyhy:
_________________
"...Heute Gestohlen, Schon Morgen In Polen..."
Ich schreibe richtig auf Polnisch
 

SweetGirl  

Pogromca postów

nie taka słodka



Wiek: 29

Do³±czy³a: 18 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-08-30, 21:32   

Kiedy byłam na półcony nad morzem , jakiś obcy facet powiedział mi że jestem z poludnia. Więc chyba mówią gwarą. Sama tego nie zauwałyłam.
_________________
` jedziemy żółtą ciężarówką... jest droga i same możliwości `
 

Schlesier Adler  

Stały User

Pszajom ¦lùnsk!



Do³±czy³: 13 Sie 2009

Sk±d: Beuthen (Bytom)

   

Wys³any: 2009-08-30, 21:34   

poem sometimes napisa³/a:

Kal-El napisa³/a:

Schlesier Adler napisał/a:
Jo czyiństo ùżyiwom mojiyj gwory ¦lùnskiej. Do mie niy jyst to żodyn wstyd... A ¾e gwara ¦lùnsko niy jyst trùdno, no to sùmemu mo¾no jùm opanowoć. To ino zbiyronino słùw Polskich, Niymiyckich i C¾eskich. Niy wiym tylko, czamù niy cies¾y sie jù¾ takim ¹zacùnkiym co kiery¹, bo co by niy bùoło, to naszo nacyjo ma piykno mowa


JA , JA RICHTIG



I o co Ci chodzi? Może poza cytatem, rozwinął byś swoją wypowiedź, bo te cytowanie, można wielorako, i nieraz błędnie tłumaczyć.
_________________
POLONIA BYTOM!
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com