Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Isair  

VIP

Arcykapłan



Wiek: 35

Do³±czy³: 12 Maj 2010

   

Wys³any: 2011-12-30, 15:01   Jak Unia ograniczy czytelnictwo w Polsce.

Słyszeliście może o dyrektywie UE, która nakazywać będzie płacenie czegoś w rodzaju tantiemy dla autorów książek? W skutek tego może zostać wprowadzona opłata za wypożyczenie książki w bibliotece. Dla mnie jest to nie tylko chore. to jest zamach na kulturę i wiedzę w Polsce.
_________________
O upadku tego kraju świadczy fakt, że najpoczytniejsza książką jest Komentarz do ustawy o podatku VAT
Mój blog
 

madeline134  

Moderator



Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2009

Sk±d: ¦l±sk/Krk

   

Wys³any: 2011-12-30, 15:13   

Nie słyszałam o niczym takim, jednak gdyby to okazało się prawdą...nie wyobrażam sobie. I tak niezwykle mało osób w ogóle sięga po książki i korzysta z bibliotek, a cóż dopiero po takiej zmianie.
_________________
There is nothing to fear but fear itself.
 

wegrrrry  

Mega wymiatacz

paranoid



ImiÄ™: Diana

Do³±czy³a: 07 Pa¼ 2011

   

Wys³any: 2011-12-30, 15:18   

Serio? Nie słyszałam i jestem szczerze przerażona tym pomysłem, komuś coś musiało się w głowie poprzestawiać, żeby coś takiego wymyślić. Niech się zajmą czymś pożytecznym.

Isair napisa³/a:

Dla mnie jest to nie tylko chore. to jest zamach na kulturÄ™ i wiedzÄ™ w Polsce.


madeline134 napisa³/a:

I tak niezwykle mało osób w ogóle sięga po książki i korzysta z bibliotek, a cóż dopiero po takiej zmianie.


No dokładnie, dokładnie. Taka zmiana byłaby masakryczną opcją.
_________________
Go away go away
You fill my headspace
With evil thoughts unkind
 

Akeyo20  

Pogromca postów



Wiek: 31

Do³±czy³: 16 Cze 2010

   

Wys³any: 2011-12-30, 15:19   

Dziś przypadkiem czytałem o zarządzeniach UE na temat śmieci. Skąd oni biorą swoje pomysły...
_________________
There can be only one
 

Everthus  

Pogromca postów



Wiek: 34

Do³±czy³: 18 Gru 2010

   

Wys³any: 2011-12-30, 15:38   

Isair napisa³/a:

Słyszeliście może o dyrektywie UE, która nakazywać będzie płacenie czegoś w rodzaju tantiemy dla autorów książek? W skutek tego może zostać wprowadzona opłata za wypożyczenie książki w bibliotece. Dla mnie jest to nie tylko chore. to jest zamach na kulturę i wiedzę w Polsce.


Już teraz z czytaniem jest krucho. Z całej klasy jako jedna z góra paru osób potrafiłem w liceum wymienić przynajmniej parę książek jakie przeczytałem. Pojawia się zjawisko wtórnego analfabetyzmu (sam gdy długo nic nie czytam zauważam uboższe słownictwo), różne dys cośtam, brak wyobraźni.
Dla porównania w Rosji księgarnie są czynne całą dobę(!) a biblioteki są oblegane. U nas znani pisarze jeżdżą gratami. W ramach ciekawostki dodam, że podobno kiedyś na ulicach miast pełno było stoisk z książkami, i to z całkiem zaawansowanymi tytułami. A ludzie to kupowali.
_________________
lol
 

Ostia  

VIP


Do³±czy³a: 02 Lut 2009

   

Wys³any: 2011-12-30, 15:48   

Książki są niestety bardzo drogie - sama nie kupiłam chyba żadnej "dla rozrywki" od pół roku, bo jeśli mam do wyboru książkę do zabicia czasu, a książkę związaną z moim zawodem, to zawsze wybiorę tę drugą.
Wszyscy chcą się nachapać - a w efekcie najbardziej tracą autorzy i potencjalni czytelnicy.
 

madeline134  

Moderator



Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2009

Sk±d: ¦l±sk/Krk

   

Wys³any: 2011-12-30, 16:14   

I to jest właśnie zaklęte koło, bo książki są drogie dlatego, że tak mało czytamy...ale nie powinna to być dla nikogo wymówka przy takim ogromnie dostępnych źródeł, jak nie biblioteki to e-booki,... Chociaż to nie o tym temat. :-)
_________________
There is nothing to fear but fear itself.
 

Akeyo20  

Pogromca postów



Wiek: 31

Do³±czy³: 16 Cze 2010

   

Wys³any: 2011-12-30, 17:08   

Jeśli wprowadzą jakieś opłaty, to czytanie papierowych książek już kompletnie upadnie. Wszyscy (czytający) będą szukać wersji elektronicznych.
_________________
There can be only one
 

Ostia  

VIP


Do³±czy³a: 02 Lut 2009

   

Wys³any: 2011-12-30, 17:25   

madeline134, czemu? Dobrze też poruszyć przyczyny tego problemu, może coś wpadnie do głowy.
Biblioteki; super, niestety ich też nie stać na zakup nowości, a jeżeli już się jakaś znajdzie, to pojedynczy egzemplarz bardzo oblegany.
E-booki, audiobooki...To dla mnie lizanie cukierków zza szyby. Nie jest to ani wygodne i nigdy nie przebije książki w jej naturalnej postaci.

Smutne, że UE nie wpadła na pomysł zachęcenia do czytania książek; bo ten koszmarek z pewnością zadziała w drugą stronę.
 

szostol  

Pogromca postów


Do³±czy³: 03 Kwi 2009

   

Wys³any: 2011-12-30, 17:33   

Cytat:

E-booki, audiobooki...To dla mnie lizanie cukierków zza szyby. Nie jest to ani wygodne i nigdy nie przebije książki w jej naturalnej postaci.



Wygodne jest bardzo, po prostu trudniej się przyzwyczaić, ale ebooka czy audiobooka można zabrać wszędzie.
 

madeline134  

Moderator



Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2009

Sk±d: ¦l±sk/Krk

   

Wys³any: 2011-12-30, 21:26   

Ostia, co 'czemu'? Ja zwykle odnajduję w swojej bibliotece interesujące mnie nowości, a nie należy ona do największych, więc to chyba dość losowa sprawa. Zresztą, zawsze da się skądś wykombinować książkę, choćby pożyczyć od znajomych, czy pojechać do innej placówki.
_________________
There is nothing to fear but fear itself.
 

Akeyo20  

Pogromca postów



Wiek: 31

Do³±czy³: 16 Cze 2010

   

Wys³any: 2011-12-30, 21:46   

madeline134 napisa³/a:

książki są drogie dlatego, że tak mało czytamy


Z książkami jak z płytami. Wydawnictwa za dużo kasy czasem chcą zgarnąć. Myślę, że gdyby poszli z cenami w dół, to więcej by się sprzedawało. Sam rzadko kupuję ze względy na ceny. Wolę coś wypożyczyć. I tak mało prawdopodobne, żebym czytał coś dwa razy.
_________________
There can be only one
 

Everthus  

Pogromca postów



Wiek: 34

Do³±czy³: 18 Gru 2010

   

Wys³any: 2011-12-30, 22:20   

Papierowe książki przemijają. Za pokolenie czy dwa każdy będzie biegać z jakimś płaskim szitem i przewiać palcami ekran. Ale dodatkowe opłaty/restrykcje to już przesada.
_________________
lol
 

Isair  

VIP

Arcykapłan



Wiek: 35

Do³±czy³: 12 Maj 2010

   

Wys³any: 2011-12-30, 23:18   

Ostia napisa³/a:

Książki są niestety bardzo drogie - sama nie kupiłam chyba żadnej "dla rozrywki" od pół roku, bo jeśli mam do wyboru książkę do zabicia czasu, a książkę związaną z moim zawodem, to zawsze wybiorę tę drugą.
Wszyscy chcą się nachapać - a w efekcie najbardziej tracą autorzy i potencjalni czytelnicy.


Ja już widziałem w tv jak autorzy się z tego pomysłu cieszą.
_________________
O upadku tego kraju świadczy fakt, że najpoczytniejsza książką jest Komentarz do ustawy o podatku VAT
Mój blog
 

Ostia  

VIP


Do³±czy³a: 02 Lut 2009

   

Wys³any: 2011-12-31, 10:24   

Isair napisa³/a:

Ja już widziałem w tv jak autorzy się z tego pomysłu cieszą.


Na moje oko nie ma z czego - dodatkowe opłaty = jeszcze mniejsze czytelnictwo = jeszcze mniejsza ilość kupujących książki.

madeline134, no właśnie, sprawa "losowa" :)
Cóż, nie będę jeździć po innych placówkach bez pewności, że dana książka tam jest.
Zamiast wymyślać takie bzdurne pomysły i UE i rząd powinni palnąć sobie w łeb i zwiększać dotację na zakup książek, a nie je obcinać.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com