Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Rafal  

User



Imię: Rafał

Do³±czy³: 16 Lip 2010

   

Wys³any: 2010-07-18, 07:15   

Zgoda.

Należy również pamiętać o tym, żeby nigdy nie reagować na czyiś faux pas (gafę).
_________________
Zło dobrem zwyciężaj :)
 

Nekes  

Pogromca postów

MNML love



Do³±czy³: 14 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-07-18, 12:12   

Mizantrop napisa³/a:

Nie sądzę, że byś znał wszystkie maniery, które są określane jako Savoir Vivre.

Nie znam wszystkich. Znam tyle, ile zwykli ludzie.
_________________
"We'll meet again
Don't know where
Don't know when
But I know
We'll meet again
Some sunny day"
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2010-07-18, 13:55   

A jeżeli bekam w miejscu publicznym, ćpam i piję wódę w parku sikając do oczka wodnego to nie jest już Savoir Vive?
Nigdy tego nie uznawałem, chce mi się bekać to bekam, chce mi się lać ide pod drzewko nawet na placu zabaw. Wiadome, że na większym przyjęciu nie będe robił takiej siary, ale ktoś tego pedantycznie przestrzega, bycia na pokaz kulturalnym - jest po prostu dziwakiem.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

enchantment  

VIP

osobliwy wypadek



ImiÄ™: Jakub

Do³±czy³: 28 Kwi 2009

   

Wys³any: 2010-07-18, 15:02   

Straho napisa³/a:

A jeżeli bekam w miejscu publicznym, ćpam i piję wódę w parku sikając do oczka wodnego to nie jest już Savoir Vive?


To jest Straho. : )

Straho napisa³/a:

bycia na pokaz kulturalnym - jest po prostu dziwakiem.


Zależy czy chodzi o sytuacje codzienne, czy nie.
_________________
"Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jednak tylko woda." - Albert Einstein
 

mru  

Wymiatacz

o wesołym wydechu.



ImiÄ™: srola

Do³±czy³a: 13 Kwi 2009

Sk±d: Sce

   

Wys³any: 2010-07-18, 20:51   

Straho napisa³/a:

Wiadome, że na większym przyjęciu nie będe robił takiej siary,



a następnie

Straho napisa³/a:

bycia na pokaz kulturalnym - jest po prostu dziwakiem.



no to skoro twoją codziennością jest bekanie, ćpanie itp, to nie jestes na pokaz kulturalnym skoro na większym przyjęciu tego nie będziesz robił ? Jak dla mnie w pewnym sensie zaprzeczasz samemu sobie.
Souvoir Vivre jest stosowane przede wszystkim np. na tzw. salonach. Gdzie nie wypada zachowywać się inaczej, i dziwacznym jest nie zachowywać się kulturalnie :) A, ze na salonach nie przybywają ludzie tacy, którzy bekają ćpają itp, to nie są ludźmi jakimiś sztucznymi, tylko są w większości sobą i myślę, że kierowanie się tymi zasadami jest dla nich bardzo pomocne.
_________________
Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi.
T.Pratchett
 

VITO  

Hiper wymiatacz

Król ShoutBox



Wiek: 31

Do³±czy³: 07 Mar 2009

   

Wys³any: 2010-12-29, 19:50   

Nigdy nie wiedziałem jak to się pisze...... Kojarzy mi się to z wypowiedzią prezydenta Kwaśniewskiego na Ukrainie... on tam coś mówił o savoir vivre
_________________
Zdarza mi się pisać głupoty...
 

Borówka

User



Do³±czy³: 13 Lip 2016

   

Wys³any: 2016-07-14, 00:37   Wow!

Jestem pozytywnie zaskoczona. Czego, jak czego, ale tego, że w moim wieku ktoś oprócz mnie savoir vivre się interesuje to się nie spodziewałam.
Interesuję się, kocham blog Szkoła Dam i uwielbiam czytać zasady savoir vivre. Staram się do nich stosować, chociaż już nie raz zbesztano mnie, że nie mówię "na zdrowie" jak ktoś kichnie :kwasny:
Jakie znacie blogi o savoir vivre?

f5711a4b4eaa450ef2e092dd49230410.jpg

Plik ¶ci±gniêto 2 raz(y) 109,33 KB

 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2016-07-14, 14:30   

Borówka napisa³/a:

Jakie znacie blogi o savoir vivre?


Obecnie żadnych.
Z książek. Mama przekazała resztę, jak spożywanie jajka na miękko.
Tylko te, jak niegdyś ubierały się damy.
Czy wspominałam już, że przerabiam ubrania adekwatnie do zamierzchłych czasów. Noszę kapelusze, zwłaszcza latem. Widzę kapelusz- kupuję kapelusz. Gorsety, tu bardziej ze względu na oczekiwaną talię.
Bycie damÄ… XXI wieku bywa trudne.
Nie można pozwolić sobie na mowę potoczną odznaczającą się bylejakością. Codziennie ćwiczę swoją dykcję, pijam soki jabłkowe, maluję usta i każde słowo wypowiadam ze starannością. Oczywiście nie w domu- bo mi się nie chce. Z domownikami rozmawiam normalnie, aż dziwią się niekiedy, że potrafię tak się zmieniać w kontaktach z innymi.
Że potrafię nie trzymać nóg na stole, na którym jedzą inni. Nie rozsypywać cukru, nie jeść palcami, nie oblizywać palców, nie pić na leżąco etc.
Co więcej, kiedy przychodzi nakryć do stołu, na jakieś większe przyjęcie, ta funkcja powierzana jest właśnie mi!
Dbam o każdy detal, o doskonale złożoną serwetkę, odległość sztuców, osób siedzących, rozstawienie kieliszków.
Przyswajając sobie poszczególne zasady, odczuwam niesmak spotykając się z kimś, kto ich nie przestrzega.
Chociażby odsuwanie mi krzesła, przyjmowanie zamówienia, całowanie w dłoń.
Wiadomo nie posiadam takich oczekiwań wobec moich kolegów ze studiów, chociaż może... Oni są bardzo kulturalni, niekiedy do bólu. Nie mam zastrzeżeń.
Przy mojej koleżance nie obowiązują żadne zasady, lubimy się oświnić kebabem, czy lodem.
Podobnie z moich chłopakiem, nażreć się frytek z sosem czosnkowym, upić piwem czy drinkami. Zależy, gdzie się przebywa.
 

Borówka

User



Do³±czy³: 13 Lip 2016

   

Wys³any: 2016-07-14, 15:18   

DeSade napisa³/a:

Borówka napisa³/a:

Jakie znacie blogi o savoir vivre?


Obecnie żadnych.
Czy wspominałam już, że przerabiam ubrania adekwatnie do zamierzchłych czasów. Noszę kapelusze, zwłaszcza latem. Widzę kapelusz- kupuję kapelusz. Gorsety, tu bardziej ze względu na oczekiwaną talię.
Bycie damÄ… XXI wieku bywa trudne.
Nie można pozwolić sobie na mowę potoczną odznaczającą się bylejakością. Codziennie ćwiczę swoją dykcję, pijam soki jabłkowe, maluję usta i każde słowo wypowiadam ze starannością. Oczywiście nie w domu- bo mi się nie chce.


Mam wadę wymowy, już ledwie słyszalną, ale nie myślałam o ćwiczeniu dykcji. Dzięki za pomysł :)
A czemu sok jabłkowy?
Zgadzam się, bycie damą XXI wieku jest bardzo trudne. Gorset planuje kiedyś kupić, a kapelusze kocham :-D
_________________
Błędy też się dla mnie liczą. Nie wykreślam ich ani z życia, ani z pamięci. I nigdy nie winię za nie innych.
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2016-07-14, 15:29   

Borówka napisa³/a:

ale nie myślałam o ćwiczeniu dykcji. Dzięki za pomysł



Najlepiej czytając głośno.
Ja chodziłam na specjalne warsztaty, polecam.

Borówka napisa³/a:

A czemu sok jabłkowy?


Kolega, tworzący chór zwykle pijał i kiedy rozmawialiśmy, a ja mówiłam, że gardło mnie boli od mowy, albo od ćwiczenia wiersza wspominał o soku jabłkowym na struny głosowe, albo o piciu surowego jajka, na co jednak wolałam nie przystawać.
Wtedy jeszcze nie potrafiłam oddychać... Moja nauczycielka polonistka przynosiła mi tabletki na ból gardła, kiedy ćwiczyliśmy wiersz na konkurs, potem po tych warsztatach oddychanie przeponowe mi pomogło.
_________________
W miękkim futrze kota
 

Borówka

User



Do³±czy³: 13 Lip 2016

   

Wys³any: 2016-07-14, 17:01   

DeSade, dziękuję :-)
_________________
Błędy też się dla mnie liczą. Nie wykreślam ich ani z życia, ani z pamięci. I nigdy nie winię za nie innych.
 

Muszkieter  

Stały User


ImiÄ™: Maciej

Do³±czy³: 24 Kwi 2016

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2016-07-18, 13:06   

Kiedy byłem nastolatkiem, mój ojczulek powtarzał mi kilka razy: "pamiętaj synu, że gentelmana poznać po tym, że sprzątaczkę traktuje jak królową brytyjską".
CoÅ› chyba w tym jest....
_________________
La vie est dure et les femmes sont cheres, et les enfants facile a faire.
 

Jimmy FoX  

VIP



ImiÄ™: Tomasz

Wiek: 33

Do³±czy³: 26 Lip 2008

Sk±d: Birmingham

   

Wys³any: 2016-07-18, 14:18   

Muszkieter, to mama musiała być zazdrosna.
 

Muszkieter  

Stały User


ImiÄ™: Maciej

Do³±czy³: 24 Kwi 2016

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2016-07-18, 20:11   

Jimmy FoX napisa³/a:

Muszkieter, to mama musiała być zazdrosna.



Rozumiem, że to żart, albo nie zrozumiałeś sensu tego powiedzenia.
_________________
La vie est dure et les femmes sont cheres, et les enfants facile a faire.
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2016-07-18, 20:33   

Muszkieter napisa³/a:

"pamiętaj synu, że gentelmana poznać po tym, że sprzątaczkę traktuje jak królową brytyjską".


Dobrze powiedziane. Tak powinno być.
_________________
W miękkim futrze kota
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com