Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-11-16, 15:26   Stadia umiernia

W rozumieniu człowieka umierającego pomóc może znajomość stadiów umierania. Przeprowadzone w tej sprawie badania Kübler-Ross doprowadziły do wyróżnienia pięciu stadiów:

1) zaprzeczenia - tj. nieprzyjęcia do wiadomości tej prawdy i manifestowania tego w różny sposób,

2) złości wyrażanej agresją,

3) targowania się z Bogiem o życie, składania Mu różnych obietnic w zamian za życie,

4) depresji,

5) pogodzenia siÄ™ z losem i jego akceptacji.

Wyróżnienie tych stadiów nie oznacza, że występują one u wszystkich, a także, że występują wszystkie lub w podanym porządku. Ich świadomość może być bardzo pomocna w rozumieniu przeżyć człowieka umierającego, okazywaniu mu tego zrozumienia, akceptacji i serdeczności.

Zgadzacie się z tymi kryteriami? Czy może są one tylko wymysłem człowieka? Próbuje, próbowaliście kiedyś zrozumieć człowieka umierającego?
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

myownway  

Hiper wymiatacz

sprzedawca marzeń.



Do³±czy³a: 29 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-11-16, 15:35   

w pewnym sensie się zgadzam, choć czy to coś pomoże? przecież to oczywiste jest. próbowałam zrozumieć kiedyś nie umierającego, lecz poważnie chorego, nie powiem, zgadzało się z kilkoma punktami, ale czy trzeba odgórnie narzucać jakieś stadia?
_________________
Niestety, rzadko koło zdarzeń obraca siła naszych marzeń.
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-11-16, 15:50   

myownway napisa³/a:

ale czy trzeba odgórnie narzucać jakieś stadia?


Skoro sÄ…, to czemu nie?
Ludziom się wydaje, a raczej mają nadzieję, że są w jakiś sposób wyjątkowi, nie ograniczenie prawami natury. Taki naturalny egocentryzm. A jak się okazuje tak nie jest, nawet umierać człowiek oryginalnie nie potrafi.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

myownway  

Hiper wymiatacz

sprzedawca marzeń.



Do³±czy³a: 29 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-11-16, 16:02   

TQIT napisa³/a:

Skoro sÄ…

no właśnie. są, ale wcześniej ich nie było. chodzi mi o to, że to tylko wytwór człowieka i jeśli ktoś by chciał mógłby na wszystko znaleźć jakieś kryteria, ale zadam znów pytanie, po co?
_________________
Niestety, rzadko koło zdarzeń obraca siła naszych marzeń.
 

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-11-16, 16:25   

myownway, Wiesz, to nie jest ot tak napisane przez osobę, która się nie znała na tym. Była znana w swojej dziedzinie, te stadia zostały opracowane, oparte na doświadczeniu, na przebywaniu z ludźmi, którzy umierali w szpitalach.


Króciutki wykres przedstawiający jak to się rozchodzi, te stadia w czasie.
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

myownway  

Hiper wymiatacz

sprzedawca marzeń.



Do³±czy³a: 29 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-11-16, 16:29   

nie zrozumiałeś mnie, ale szczerze mówiąc, nie dziwię się, źle to ujęłam. nie chodzi o kogokolwiek, mogą to być przecież jacyś specjaliści, ale po co są te stadia? według mnie to kolejne udziwnienia, dobrze się żyło bez nich. wiem, bredzę, ale ja jestem przeciw komplikowaniu czegokolwiek.
_________________
Niestety, rzadko koło zdarzeń obraca siła naszych marzeń.
 

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-11-16, 16:33   

myownway napisa³/a:

ale po co sÄ… te stadia?



By przedstawić jak zachowuje się człowiek gdy zbliża się śmierć. Dzięki temu właśnie możesz poznać jak to funkcjonuje.
I zaobserwować u bliskich np.
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

farbenka  

Hiper wymiatacz



Wiek: 32

Do³±czy³a: 14 Lis 2009

Sk±d: Honolulu

   

Wys³any: 2009-11-16, 16:35   

Każdy na coś/jakoś umrzę i zgadzam się z myownway, po co koplikowac, dzielic, diagnozowac, analizowac coś, co jest oczywiste.
_________________
Nie wiem jaki jestem, ale cierpiÄ™, gdy mnie deformujÄ…... Wbrew wszystkiemu chcÄ™ być sobÄ…. — Witold Gombrowicz
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-11-16, 16:43   

farbenka napisa³/a:

Każdy na coś/jakoś umrzę i zgadzam się z myownway, po co koplikowac, dzielic, diagnozowac, analizowac coś, co jest oczywiste.


Po co nam wiedzieć że Słońce kiedyś zniszczy Ziemie, skoro tego nie dożyjemy?
Nadzwyczaj egoistyczne myślenie, spowodowane jednym: strachem przed tym co nieuniknione właśnie. Bo analizując śmierć dochodzimy do wniosku że to sie stanie bez względu na to co robimy.
A człowiek powinien dążyć do tego, by jak najlepiej poznać swoją naturę. Która nie jest taka strasznie idealna jak się wszystkim wydaje.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

farbenka  

Hiper wymiatacz



Wiek: 32

Do³±czy³a: 14 Lis 2009

Sk±d: Honolulu

   

Wys³any: 2009-11-16, 16:55   

TQIT napisa³/a:

Nadzwyczaj egoistyczne myślenie, spowodowane jednym: strachem przed tym co nieuniknione właśnie.


Nie boję się śmierci. :>

TQIT napisa³/a:

Bo analizując śmierć dochodzimy do wniosku że to sie stanie bez względu na to co robimy.


O tym tez wyżej napisałam ;)

Cytat:

A człowiek powinien dążyć do tego, by jak najlepiej poznać swoją naturę. Która nie jest taka strasznie idealna jak się wszystkim wydaje.


Tak, tak, i niech się kieruje własnie tymi podanymi stadiami: 'depresji nie mam, to na nią nie umrę, agresywna zbytnio nie jest to nikogo nie zabiję, a potem nie popełnie samobójstwa...' itp. itd. Przyjdzie czas na to to będę myślec o tym, aby nie cierpiec i odejśc w spokoju. Amen.
_________________
Nie wiem jaki jestem, ale cierpiÄ™, gdy mnie deformujÄ…... Wbrew wszystkiemu chcÄ™ być sobÄ…. — Witold Gombrowicz
 

myownway  

Hiper wymiatacz

sprzedawca marzeń.



Do³±czy³a: 29 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-11-16, 16:57   

nie zrozumiecie mnie, nie umiem tego wyjaśnić. TQIT, wiem o co Ci chodzi z tym strachem, ale przecież nie o tym mowa. nie lubię takich wymyśleń, uważam, że jest to niepotrzebne i nie chodzi tu o jakikolwiek egoizm, przecież. a z tym Słońcem to nie wiem po co wyjechałeś, bo to raczej nie na temat, wiem, że to niby przykład, ale tu chodzi o ludzkie zachowania, które są zmienną, a nie czymś pewnym.
_________________
Niestety, rzadko koło zdarzeń obraca siła naszych marzeń.
 

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-11-16, 16:57   

farbenka, Ale tu nie chodzi, że masz depresje i umrzesz. Tu jest przedstawione już kiedy jest pewne, że osoba umiera np. dowiaduje się, że ma nowotwór złośliwy mózgu i lekarza mówi - zostało ci miesiąc życia.
Wtedy siÄ™ pojawiajÄ… te stadia.
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-11-16, 17:03   

farbenka napisa³/a:


Nie boję się śmierci. :>


Boisz się. Każdy się boi. Nie każdy natomiast zdaje sobie z tego sprawę, przynajmniej do sytuacji opisanej przez Mizantropa.

Później, jestem tego pewny, ze nie ma człowieka, który z lekkim sercem przyjąłby wiadomość że za miesiąc umrze, a nawet jeśli, to uznałbym to za zaburzenie: bo śmierci boi się każdy.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

sheilven  

Pogromca postów



Wiek: 31

Do³±czy³a: 05 Gru 2008

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2009-11-16, 19:31   

kiedyś chyba widziałam to w Housie.
i to śmieszne na pozór, kazdemu się wydaje, że jest taki oryginalny, a nawet umrzeć nie potrafi po swojemu. z drugiej, typowe te fazy, nic wybitnie odkrywczego chyba, acz ciekawie się na to patrzy z perspektywy człiwieka, który teoretycznie ma przed sobą jeszcze kilka(dziesiąt) ładnych lat.
_________________
i'm burning up a sun just to say goodbye.
 

farbenka  

Hiper wymiatacz



Wiek: 32

Do³±czy³a: 14 Lis 2009

Sk±d: Honolulu

   

Wys³any: 2009-11-16, 19:35   

Mizantrop napisa³/a:

farbenka, Ale tu nie chodzi, że masz depresje i umrzesz. Tu jest przedstawione już kiedy jest pewne, że osoba umiera np. dowiaduje się, że ma nowotwór złośliwy mózgu i lekarza mówi - zostało ci miesiąc życia.
Wtedy siÄ™ pojawiajÄ… te stadia.


Jak to pewniak, to po co to roztrząsac i dzielic na jakieś stadia? Umrze prędzej czy później, nic na to się nie poradzi. Kurde, może to naprawdę kiepsko rozumiem, ale mimo wszytsko trzymam sie swej tezy, ze niepotrzebne jest takie coś.

TQIT napisa³/a:

Boisz się. Każdy się boi. Nie każdy natomiast zdaje sobie z tego sprawę, przynajmniej do sytuacji opisanej przez Mizantropa.

Później, jestem tego pewny, ze nie ma człowieka, który z lekkim sercem przyjąłby wiadomość że za miesiąc umrze, a nawet jeśli, to uznałbym to za zaburzenie: bo śmierci boi się każdy.


To ja jestem wyjątkiem (oczywiście mówię to na dzień dzisiejszy) :) bardziej się boję pomidorów, anieżeli śmierci biologicznej czy klinicznej.
_________________
Nie wiem jaki jestem, ale cierpiÄ™, gdy mnie deformujÄ…... Wbrew wszystkiemu chcÄ™ być sobÄ…. — Witold Gombrowicz
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com