Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Kama_65

User


Do³±czy³: 21 Cze 2014

   

Wys³any: 2014-06-21, 20:39   Studia humanistyczne-jakie wybrać?

Hej:)
Właśnie stoję przed trudnym i jakże ważnym wyborem kierunku studiów i mam oczywiście pewne wątpliwości:) Od jakiegoś czasu byłam bardzo zainteresowana dziennikarstwem, ale przeczytałam o nim wiele złych opinii:że nie przygotowuje do zawodu, może dać tylko rozeznanie w środowisku i takie tam... Chciałabym zostać dziennikarką, dlatego szukałam dalej i przeczytałam, że po filologii polskiej także można wykonywać ten zawód, a bardziej można nauczyć się operowania językiem, pisania, co zwłaszcza przyda mi się w dziennikarstwie prasowym, które najbardziej mnie interesuje. Nie jestem jednak na 100% zdecydowana na dziennikarstwo, dlatego też ciągle szukam informacji o innych, humanistycznych kierunkach, na przykład o filologii angielskiej, po której mogłabym zostać tłumaczką.
Będę bardzo wdzięczna za wszelkie opinie i wskazówki, dotyczące tych kierunków na uczelniach w Warszawie i Lublinie, bo tylko tam chcę studiować. Może macie też inne propozycje kierunków podobnych kierunków dla humanistki?:)
 

Krzysztofik  

Mega wymiatacz


Wiek: 29

Do³±czy³: 27 Pa¼ 2010

   

Wys³any: 2014-06-21, 21:00   

MISH - zawsze spoko :). Pogoogluj na temat, może Cię zainteresuje. Dziennikarstwo raczej mało opłacalne, lepiej ćwiczyć samo pisanie. Na privie mogę podrzucić więcej porad wszelakich, chętnie pogadam bardziej szczegółowo :)
 

Jimmy FoX  

VIP



ImiÄ™: Tomasz

Wiek: 33

Do³±czy³: 26 Lip 2008

Sk±d: Birmingham

   

Wys³any: 2014-06-21, 21:52   

Kama_65 napisa³/a:

Od jakiegoś czasu byłam bardzo zainteresowana dziennikarstwem, ale przeczytałam o nim wiele złych opinii:że nie przygotowuje do zawodu, może dać tylko rozeznanie w środowisku i takie tam...

Bo studenciaki nie rozumieją, że same studia nie uczynią z nich dziennikarzy.

Kama_65 napisa³/a:

Chciałabym zostać dziennikarką, dlatego szukałam dalej i przeczytałam, że po filologii polskiej także można wykonywać ten zawód, a bardziej można nauczyć się operowania językiem, pisania, co zwłaszcza przyda mi się w dziennikarstwie prasowym, które najbardziej mnie interesuje.

Moja była dziewczyna studiuje filologię polską. Więcej czyta, niż pisze. Ale może to też zależy od uczelni.

Zdecyduj się, co chcesz robić w życiu i idź na kierunek, który będzie Cię kształcił do danego zawodu. To, że jesteś humanistką nie oznacza, że możesz sobie pójść na dowolne humanistyczne studia. I będziesz mieć pracę. Możesz iść na filologię, a co, jeśli Ci się nie spodoba? Zawsze możesz też studiować dwa kierunki.
_________________
Kadrowanie wspomnień
 

Kama_65

User


Do³±czy³: 21 Cze 2014

   

Wys³any: 2014-06-21, 22:04   

MISH rzeczywiście brzmi ciekawie, ale przeraża mnie perspektywa egzaminu wstępnego:D
Co do filologii polskiej i czytania-podoba mi się ta perspektywa:) Wiem, że muszę zdecydować, co chcę robić w życiu, i jestem prawie pewna, ale ciągle mam wątpliwości:) I rzeczywiście, myślałam o robieniu dwóch kierunków-oprócz dziennikarstwa lub filologii polskiej filologię angielską, raczej jako drugi kierunek:)
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2014-06-21, 22:07   

Kama_65 napisa³/a:

MISH rzeczywiście brzmi ciekawie, ale przeraża mnie perspektywa egzaminu wstępnego:D



To są najprzyjemniejsze egzaminy na świecie. Na każdych innych studiach znajdziesz milion bardziej przerażających rzeczy. Zwłaszcza przy filologiach zastanów się, czy gramatyka historyczna to coś, co jesteś w stanie pokochać. Ja bym nie był.
_________________
#truestory
 

Krzysztofik  

Mega wymiatacz


Wiek: 29

Do³±czy³: 27 Pa¼ 2010

   

Wys³any: 2014-06-21, 22:10   

Ucz się. Bez studiów. Czytaj, pisz, zgłoś się na praktyki do gazety. Napisz minipowieść. Æwicz, ćwicz, teraz, szybko, jak najszybciej, zobaczysz przynajmniej odrobinę, co Cię kręci.

A jak będziesz na UW, to napisz, chętnie Cię poznam, sam się wybieram :p
 

Kama_65

User


Do³±czy³: 21 Cze 2014

   

Wys³any: 2014-06-21, 22:24   

Krit, nie wiem, może i nie jest straszny, ale ogólnie jako egzamin ustny-tak, dla mnie będzie bardzo stresujący:)
Krzysztofik, dzięki za fajne rady:) własnie-czytanie, pisanie. Czuję jednak, że bardziej odpowiednia będzie filologia jednak chyba dla mnie:)
Miło, że też wybierasz się na UW, a na jaki kierunek?:)
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2014-06-21, 23:44   

Kama_65 napisa³/a:

Krit, nie wiem, może i nie jest straszny, ale ogólnie jako egzamin ustny-tak, dla mnie będzie bardzo stresujący:)



Zazwyczaj wychodzi się z nich naprawdę zadowolonym. O ile pamiętam to tam się samemu narzuca temat rozmowy, więc nie kreuj sobie strachu. Serio SCS jest tysiąc razy gorszy od jakiegokolwiek wstępnego. ; )

A tak poza tym to całkowicie serio. Pisanie i czytanie zaczyna się poza uczelnią. Najlepiej już dziś niech rozkwitnie :)

Powodzenia. Jesteś w fajnym momencie życia.
_________________
#truestory
 

Krzysztofik  

Mega wymiatacz


Wiek: 29

Do³±czy³: 27 Pa¼ 2010

   

Wys³any: 2014-06-21, 23:59   

Spoko, filologia zawsze spoko :). Po prostu pamiętaj, że duuuużo pracy poza studiami, by mieć gdzie pracować, by robić to, czego chcesz.

Chciałbym na MiSMAP... na informatykę, ew. na zwykłą informatykę. Może się spotkamy jakoś, czemu nie :D.
 

Kama_65

User


Do³±czy³: 21 Cze 2014

   

Wys³any: 2014-06-22, 00:08   

Krit, staram się od dawna, by rozkwitały:) i "nie dziękuję" za powodzenia, za to dzięki za rady:)
Krzysztofik, postaram się o tym pamiętać:) wierzę jednak, że gdy się czegoś naprawdę chce, to i dużo pracy nie jest straszne:)
Czemu nie, może tak:D
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2014-06-22, 00:58   

Chciałbym przestrzec wszystkich przed studiami humanistycznymi:

Filologia, kulturoznawstwo, filozofia- ok. albo dają wiedzę albo zdolności analityczne które do zrozumienia świata się przydają. Ale już socjologia, politologia i wiele innych to pod wieloma względami pułapka: latami uczysz się rzeczy które często nie mieszczą się w ramach twoich zainteresowań i nie są do niczego potrzebne. Nie ma tam przedmiotów ściśle analitycznych, jest tylko odrobinę metodologii i procedury, np. jak wykonywać obliczenia statystyczne. Po kilku latach uświadamiasz sobie że zajmujesz się czymś czego właściwie nie da się zbadać i inteligentny człowiek z zupełnie innym wykształceniem może sobie radzić w twojej dziedzinie znacznie lepiej niż ty, bo go to bardziej interesuje i więcej czasu w tym siedzi, jest lepszym analitykiem i lepiej czuje społeczeństwo czy politykę
Albo że masz wykształcenie o czymś co budzi twoje obrzydzenie.

Muzyka, matematyka teoretyczna, fizyka, kosmologia, filozofia- to są dziedziny piękne, dotykające absolutu.
Oprócz tego są dziedziny pożyteczne, takie jak np. inżynieria.
Oraz dziedziny ludzkie- które zajmują patrzeniem się na ludzką perwersję i głupotę, czyli nauki polityczne, socjologia itp. One też są potrzebne, ale obrzydliwe w przedmiocie zainteresowania i szalenie nieprecyzyjne.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

Porcelana.  

Pogromca postów

Laura Palmer



Do³±czy³a: 13 Lut 2009

   

Wys³any: 2014-06-22, 16:05   

Polonistykę swobodne da się połączyć z dziennikarstwem, nawet przy studiach w trybie dziennym. Kilka przedmiotów się pokrywa i sporo nabywanej wiedzy wzajemnie się zazębia. Filologia to kierunek, który wymaga dużo więcej pracy i regularnej nauki, ale jeśli się wahasz, a jesteś odpowiednio zdeterminowana i ambitna, to spokojnie uda Ci się to połączyć.
_________________
Później luki w pamięci, zapatrzenia w okno -
tam mała dziewczynka w bloku naprzeciwko
uśmiecha się z żyletką pomiędzy zębami.
Myślę o jej chłodnych pocałunkach.




fire, walk with me...
 

Kama_65

User


Do³±czy³: 21 Cze 2014

   

Wys³any: 2014-06-22, 19:15   

Porcelana., dzięki, łączenie tych kierunków to faktycznie fajny pomysł, myślałam o dwóch kierunkach, ale raczej o jednym z tych dwóch i filologii angielskiej:) podejrzewam właśnie, że na filologii potrzeba więcej pracy własnej, ale to nawet dobrze:) coraz bardziej się jednak do niej przekonuje
Dziękuję wszystkim za rady:D
 

Poczciwy Jojme

Wymiatacz



Do³±czy³: 09 Maj 2014

   

Wys³any: 2014-06-22, 21:00   

To żeby być dziennikarzem to trzeba mieć ukończone studia dziennikarskie? Ciekawe:P
 

Kama_65

User


Do³±czy³: 21 Cze 2014

   

Wys³any: 2014-06-22, 21:06   

Nikt nie powiedział, że trzeba, ale można. Jest wiele takich zawodów.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com