Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-02-06, 11:46   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

A ja powiem tak: gdyby nie grzech człowieka, to by nie było w ogóle śmierci :-)



nie zgadzam się uważam że to wina Epimeteusza który otworzył puszkę Pandory.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

dobry_dziekan  

Hiper wymiatacz

Pracowity leń



ImiÄ™: Marcin

Wiek: 35

Do³±czy³: 09 Lip 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2010-02-06, 13:00   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

A ja powiem tak: gdyby nie grzech człowieka, to by nie było w ogóle śmierci :-)


Dowiem się w końcu co to był za grzech i kiedy dokładnie ktoś go popełnił?
_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett
 

FunnyGuy  

Stały User


Do³±czy³: 05 Lut 2010

   

Wys³any: 2010-02-06, 18:53   

A co z tego że 20tys ludzi tańczyło nago przy jakiejś rzece? Nagich stworzył nas Bóg. Albo co miały małe dzieci wspólnego z polityką władcy Egiptu? Zresztą według biblii Bóg ma być miłosierny i wszechmogący (znaczy że mógł wybrać każde inne, niemożliwe rozwiązanie) a nie wrednym skur...... ;)
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2010-02-07, 14:09   

dobry_dziekan napisa³/a:


Dowiem się w końcu co to był za grzech i kiedy dokładnie ktoś go popełnił?


www.katechizm.opoka.org.pl
http://www.teologia.pl/m_k/00-g.htm#3
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

dobry_dziekan  

Hiper wymiatacz

Pracowity leń



ImiÄ™: Marcin

Wiek: 35

Do³±czy³: 09 Lip 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2010-02-07, 16:29   

Jest tam tylko nawiÄ…zanie do metafory z Adama i Ewy.

Nie potrafisz mi powiedzieć czym był ten grzech? Jaką miał REALN¡ postać, a nie metaforyczną?

Cały czas mówisz, że to po nim zaczęło się zło, że zwierzaki zaczęły się zjadać...
... tyle że to bzdura w świetle tego, że człowiek nie był pierwszym zwierzęciem na świecie.
_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett
 

norbi17  

Wymiatacz


ImiÄ™: Norbert

Do³±czy³: 03 Lip 2009

Sk±d: mnie znasz?

   

Wys³any: 2010-02-07, 20:12   

metaforą jest zerwanie jabłka. zerwanie jabłka jest metaforą grzechu. grzech pierworodny, którego metaforą jest zerwanie jabłka to złamanie przez człowieka po raz pierwszy przykazania Bożego. tyle. więcej w tej sprawie nie da się powiedzieć.

dobry_dziekan napisa³/a:

Cały czas mówisz, że to po nim zaczęło się zło, że zwierzaki zaczęły się zjadać...
... tyle że to bzdura w świetle tego, że człowiek nie był pierwszym zwierzęciem na świecie.


nikt nie mówi, że człowiek był pierwszym zwierzęciem na ziemi. nawet gdybyśmy mieli dosłownie odczytywać Pismo ¦więte to przecież zwierzęta pojawiły się wcześniej od człowieka. po grzechu pierworodnym człowiek poczuł w sobie agresję po raz pierwszy w życiu i zamiast, czynić sobie ziemię poddaną tak jak chciał od człowieka Bóg, zaczął tą ziemię eksterminować i niszczyć. po grzechu pierworodnym całe stworzenie przestało ze sobą w sposób idealny współpracować.
 

Keme

User


Do³±czy³: 04 Lut 2010

   

Wys³any: 2010-02-08, 10:19   

norbi17 napisa³/a:

po grzechu pierworodnym człowiek poczuł w sobie agresję po raz pierwszy w życiu i zamiast, czynić sobie ziemię poddaną tak jak chciał od człowieka Bóg, zaczął tą ziemię eksterminować i niszczyć. po grzechu pierworodnym całe stworzenie przestało ze sobą w sposób idealny współpracować.


z tego co pamietam, to poczul skrepowanie z powodu swojej nagosci, a cala sytuacja wzbudziala u tych dwojga 'wyrzuty sumienia'. nie wiem skad masz to info o agresji i destrukcji.
 

dobry_dziekan  

Hiper wymiatacz

Pracowity leń



ImiÄ™: Marcin

Wiek: 35

Do³±czy³: 09 Lip 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2010-02-08, 17:39   

norbi17 napisa³/a:


nikt nie mówi, że człowiek był pierwszym zwierzęciem na ziemi. nawet gdybyśmy mieli dosłownie odczytywać Pismo ¦więte to przecież zwierzęta pojawiły się wcześniej od człowieka. po grzechu pierworodnym człowiek poczuł w sobie agresję po raz pierwszy w życiu i zamiast, czynić sobie ziemię poddaną tak jak chciał od człowieka Bóg, zaczął tą ziemię eksterminować i niszczyć. po grzechu pierworodnym całe stworzenie przestało ze sobą w sposób idealny współpracować.


Czym przejawiała się ta doskonała współpraca? MłodyDuchem twierdził w poprzednich postach, że przed tym grzechem zwierzaczki się nie zjadały i ogólnie było ekstra.
Wiemy jednak, że to nieprawda. Dinozaury zjadały się nawzajem, że aż im się uszy trzęsły, a co do kataklizmów, to któryś spowodował ich wymarcie. Z resztą co tu gadać. Po prostu w świetle tego co wiemy nie ma miejsca na żadną formę jakiegoś grzechu pierworodnego.
_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2010-02-08, 21:08   

dobry_dziekan napisa³/a:


Nie potrafisz mi powiedzieć czym był ten grzech? Jaką miał REALN¡ postać, a nie metaforyczną?


Tzn chcesz wiedzieć jaki to był konkretnie czyn :?: Nie wiadomo. Znamy skutki. I wiemy czym jest grzech.

Keme napisa³/a:


z tego co pamietam, to poczul skrepowanie z powodu swojej nagosci, a cala sytuacja wzbudziala u tych dwojga 'wyrzuty sumienia'. nie wiem skad masz to info o agresji i destrukcji.


No a Kain z miłości zabił Abla... Zresztą zwalanie winy na drugą osobę tuż po grzechu też nie jest wyrazem miłości.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

dobry_dziekan  

Hiper wymiatacz

Pracowity leń



ImiÄ™: Marcin

Wiek: 35

Do³±czy³: 09 Lip 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2010-02-08, 21:24   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


Tzn chcesz wiedzieć jaki to był konkretnie czyn :?: Nie wiadomo. Znamy skutki. I wiemy czym jest grzech.


Nie mogę się tutaj zgodzić. Nawet na wiarę w ten grzech. Dlaczego pisałem wcześniej.
Wiemy, że świat przed pierwszym humanoidem nazwanym człowiekiem działał na takich samych zasadach. Nie ma tam nawet najmniejszego miejsca na powstanie jakiegokolwiek czynu, który by coś zmienił.
_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett
 

Keme

User


Do³±czy³: 04 Lut 2010

   

Wys³any: 2010-02-08, 21:33   

Juz tak dobrze tych bajek nie pamietam. Chyba za bardzo z nich wyroslom - nie mylic z tym ze mnie uksztaltowaly w sensie konstruktywnym, raczej oponencko.
 

ojzu  

Pogromca postów

.|.



Imię: Lesław

Do³±czy³: 05 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-02-08, 21:38   

dobry_dziekan napisa³/a:

Wiemy jednak, że to nieprawda. Dinozaury zjadały się nawzajem, że aż im się uszy trzęsły

Uważasz , że grzeszyły ? :-)
_________________
You are not in the sudoers file. This incident will be reported.
 

dobry_dziekan  

Hiper wymiatacz

Pracowity leń



ImiÄ™: Marcin

Wiek: 35

Do³±czy³: 09 Lip 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2010-02-08, 23:38   

Nie zmieniajmy tematu.
Zostało powiedziane przez MłodegoDuchem, że kiedyś było inaczej, zwierzęta żył w harmonii itp. a zmienił to wszystko ten cały grzech pierworodny popełniony przez człowieka.
norbi17 powiedział, że stworzenie przestało ze sobą idealnie współpracować.
Bzdura totalna, bo wiemy doskonale, że pojawienie się człowieka jakoś nie zmieniło zasad funkcjonowania świata i stworzeń żywych.
_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett
 

FunnyGuy  

Stały User


Do³±czy³: 05 Lut 2010

   

Wys³any: 2010-02-09, 20:43   

Hehe, smieszne teorie ma ten MlodyDuchem, twoja religia tak w ogle jest aporzyczona od bajek Egipcjan ;)
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-02-09, 21:47   

FunnyGuy napisa³/a:

Hehe, smieszne teorie ma ten MlodyDuchem, twoja religia tak w ogle jest aporzyczona od bajek Egipcjan ;)



czyżby złote dzieci zeitgeist??

Jak stawiasz MÅ‚odyDuchem nasz nowy kolego to nowa ofiara zeitgeistu??
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com