Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

ladyBlack  

Hiper wymiatacz

niespokojna dusza



Wiek: 32

Do³±czy³a: 27 Mar 2009

Sk±d: kraina szczê¶cia

   

Wys³any: 2009-04-19, 18:37   Â¯aÅ‚oba narodowa

Tak jak w temacie.

Cytat:

¯aÅ‚oba narodowa – żaÅ‚oba ogÅ‚aszana przez wÅ‚adze paÅ„stwowe po Å›mierci wybitnej osobistoÅ›ci (najczęściej zwiÄ…zanej z krajem jej ogÅ‚oszenia) lub z powodu wielkiej katastrofy. Może być ogÅ‚aszana na skutek tragicznych wydarzeÅ„ w kraju, w którym jÄ… zarzÄ…dzono, ale także jako rodzaj hoÅ‚du zÅ‚ożonego ofiarom podobnych zdarzeÅ„ (zamach, katastrofa naturalna lub inna) poza granicami paÅ„stwa. Na czas jej trwania odwoÅ‚uje siÄ™ zazwyczaj imprezy masowe i widowiska rozrywkowe (koncerty, rozgrywki sportowe), zaleca siÄ™ także powÅ›ciÄ…gliwość w zachowaniu oraz zmianÄ™ programów telewizyjnych (ograniczenie emisji programów rozrywkowych, komedii, reklam)



Przykłady (III Rzeczpospolita)

Cytat:

18 lipca 1997 Powódź tysiąclecia (55 ofiar śmiertelnych) M.P. z 1997 r. Nr 41, poz. 421
12-14 września 2001 Zamach na World Trade Center i Pentagon w Nowym Jorku i Waszyngtonie (2752 ofiary śmiertelne, w tym 5 Polaków)
12-13 marca 2004 Zamach w Madrycie 11 marca 2004 (191 ofiar śmiertelnych, w tym 4 Polaków)
5 stycznia 2005 Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim, 2004 (około 294 tys. ofiar śmiertelnych)
3-8 kwietnia 2005 ¦mierć papieża Jana Pawła II M.P. z 2005 r. Nr 19, poz. 307
14 lipca 2005 Zamach w Londynie 7 lipca 2005 (52 ofiary śmiertelne, w tym 3 Polki)
29 stycznia–1 lutego 2006 Katastrofa budowlana na ¦lÄ…sku w 2006 (65 ofiar Å›miertelnych) Dz. U. z 2006 r. Nr 14, poz. 102
23-25 listopada 2006 Katastrofa górnicza w kopalni Halemba w 2006 (23 ofiary śmiertelne, wszystkie z nich to Polacy) Dz. U. z 2006 r. Nr 212, poz. 1558
23-25 lipca 2007 Katastrofa polskiego autokaru we Francji (26 ofiar śmiertelnych, wszystkie z nich to Polacy) Dz. U. z 2007 r. Nr 132, poz. 914
24-26 stycznia 2008 Katastrofa lotnicza w Mirosławcu (w katastrofie zginęło 19 oficerów i jeden podoficer, wszyscy z nich to Polacy)[5] Dz. U. z 2008 r. Nr 12, poz. 77
14-16 kwietnia 2009 Pożar hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim (22 ofiary śmiertelne, wszystkie z nich to Polacy) Dz. U. z 2009 r. Nr 59, poz. 487



Moje pytanie brzmi: co sÄ…dzicie o wprowadzaniu tego nadzwyczajnego stanu?
Uważacie, że jest to potrzebne?
Czy Wy w jakiś sposób identyfikowaliście się z którymś z przykładów?

tematu takiego jeszcze nie znalazłam
_________________
¯yjesz wystarczająco długo by usłyszeć głos broni,
Wystarczająco długo by odnaleźć siebie krzyczącego każdej nocy,
Wystarczająco długo by zobaczyć jak przyjaciele cię zdradzają...
 

margola  

Pogromca postów



Wiek: 46

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-04-19, 18:47   

Moim zdaniem to ok.
Jeśli chodzi o katastrofy w których umiera wiele osób.
Bo tak naprawdę, gdyby nie żałoba narodowa, wiele osób pewnie by nawet nie wiedziało o niczym, a tak to chociaż są świadomi.

Jeśli chodzi o żałobę narodową po zmarciu jednej osoby to jestem na nie.
Bo w czym ten człowiek jest lepszy?
_________________
Wlecze za sobÄ… morze niby zbrodniÄ™ ciemnÄ…. Cichy,
spoglÄ…da na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

marionetkowa  

Wymiatacz

królewna rapera...



ImiÄ™: Karolina

Wiek: 30

Do³±czy³a: 10 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-04-19, 18:57   

Za margola,
¯ałoba narodowa jest potrzebna po jakiejś katastrofie czy wypadku w kórej zginęło wiecej ludzi, bo jeżeli byśmy opłakiwali pojedyncze osoby to świat byłby cały czas w żałobie.
_________________
Don’t you wanna know me?
Be a friend of mine.
I’ll share some wisdom with you.
Don’t you ever get lonely?

 

ladyBlack  

Hiper wymiatacz

niespokojna dusza



Wiek: 32

Do³±czy³a: 27 Mar 2009

Sk±d: kraina szczê¶cia

   

Wys³any: 2009-04-19, 18:58   

Więc według Was żałoba po śmierci Jana Pawła II była niepotrzebna?
_________________
¯yjesz wystarczająco długo by usłyszeć głos broni,
Wystarczająco długo by odnaleźć siebie krzyczącego każdej nocy,
Wystarczająco długo by zobaczyć jak przyjaciele cię zdradzają...
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-04-19, 18:58   

http://www.e-mlodzi.com/k...jednakowo+warte

Sam nie wiem, tam trochę opisana była sprawa żałoby naordowej, choć niech będzie że ten temat zostaje

Jestem przeciwko żałobie w wielu przypadkach. W większości to tylko chwyt polityków "jak to oni się przejmują narodem". Tyle w tym prawdy co nic.

ladyBlack napisa³/a:

24-26 stycznia 2008 Katastrofa lotnicza w Mirosławcu (w katastrofie zginęło 19 oficerów i jeden podoficer, wszyscy z nich to Polacy)[5] Dz. U. z 2008 r. Nr 12, poz. 77


Rodziny miały dostać jakąś pomoc. Co dostały? Nic.

Dam powód dla którego jestem przeciw. Opisałem to już w podanym wyżej temacie. Codziennie na polskich drogach ginie średnio 6 osób. Każde życie jest dla mnie warte tyle samo, jeśli zginąłbym w którymś z takich tragicznych wypadków, nawet nie chciałbym żeby ktoś robił coś takiego jak żałoba.
To prawda że to są wielkie tragedie. Ale dla mnie taka żałoba na siłę, tylko dla pokazania swojego zaangażowania, tylko pogarsza całą sprawę.

[ Dodano: 2009-04-19, 19:00 ]

ladyBlack napisa³/a:

Więc według Was żałoba po śmierci Jana Pawła II była niepotrzebna?


Nie, gdyż każdy sam w sobie nosi żałobę, nie potrzeba tego pokazywać na zewnątrz. A kto nie wierzy ten i tak nic mu to nie da.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

ladyBlack  

Hiper wymiatacz

niespokojna dusza



Wiek: 32

Do³±czy³a: 27 Mar 2009

Sk±d: kraina szczê¶cia

   

Wys³any: 2009-04-19, 19:04   

TQIT napisa³/a:

Ale dla mnie taka żałoba na siłę, tylko dla pokazania swojego zaangażowania, tylko pogarsza całą sprawę.


No właśnie. Sądzę, że jest to w dużej mierze robione na pokaz przez nasze władze.
Są obiecanki - cacanki dotyczące pomocy itp, ale po jakimś czasie sprawa ucicha i o pomocy też się zapomina...

TQIT napisa³/a:

choć niech będzie że ten temat zostaje


dzięki za Twą łaskawość :]
_________________
¯yjesz wystarczająco długo by usłyszeć głos broni,
Wystarczająco długo by odnaleźć siebie krzyczącego każdej nocy,
Wystarczająco długo by zobaczyć jak przyjaciele cię zdradzają...
 

FajnyNick ?  

Pogromca postów

Prezydent Forum



Wiek: 14

Do³±czy³: 12 Sty 2009

Sk±d: California

   

Wys³any: 2009-04-19, 23:20   

_________________
:cool: Słońce? Sam wybierz jak ma świecic Tobie. :cool:
 

zielona  

Pogromca postów



ImiÄ™: Monika

Wiek: 30

Do³±czy³a: 18 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-04-21, 17:26   

ja kazdą formę żałoby uwazam bez sensu. jak ktos umiera, to wtedy chyba jeszcze wyrazniej widzi sie ze zycie jest krotkie i kruche. wiec raczej trzeba je wykorzystac.
ludzie, ¯A£OBÊ NOSI SIÊ W SERCU !!!!
zadne czarne ciuchy i smuty w telewizji umarlym zycia nie zwrócą ! :)
 

sheilven  

Pogromca postów



Wiek: 31

Do³±czy³a: 05 Gru 2008

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2009-04-21, 18:17   

przeciwna jestem.
śmierć tych osób nie różni się od śmierci chociażby wymienianych już ofiar wypadków samochodowych. tym bardziej, że załoba narodowa to nie takie tam sobie ot jakieś głupotki, tylko powinna być to prawdziwa żałoba. teraz to raczej forma zwrócenia większej uwagi, ale co to ma wspólnego z żałowaniem śmierci tych osób. to jest takie niemie, nikomu nie bardzo potrzebna hasło.
rodzina żałobę ma, bo pamięta i śmierć boli. ale taka ja na przykład, co ja mam do śmierci gdzieś na drugim końcu Polski? znałam tych ludzi, że mam po nich żałobę nosić?
nie potrzebne kompletnie.
żałoba to stan ducha raczej, nie noszenie czasrnych rzeczy.
_________________
i'm burning up a sun just to say goodbye.
 

agaciszon502  

Mega wymiatacz

Wspomnienia...<3



ImiÄ™: Kasia

Do³±czy³a: 20 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-04-21, 20:49   

Nie podoba mi się fakt, że kiedy zginie wiele ludzi np. w katastrofie samolotu to żałoba jest, a jak giną rocznie setki ludzi na drogach (nie z ich winy) to "nic takiego". ¯ałoba jest potrzebna, ale nie w nadmairze. Bo tak naprawdę każdy nosi żałobę w sercu.

sheilven napisa³/a:

rodzina żałobę ma, bo pamięta i śmierć boli. ale taka ja na przykład, co ja mam do śmierci gdzieś na drugim końcu Polski? znałam tych ludzi, że mam po nich żałobę nosić?


Zgadzam się z tym. Na pewno żałuję śmierci tych ludzi, ale żeby zaraz żałoba narodowa? Lekka przesada... "wyrzucanie" uczuć na pokaz...
_________________
W życiu wszytko ma swój zmierzch. Tylko noc kończy się świtem. ["Zmierzch"]
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-04-21, 20:58   

gdyby moja rodzina zginęła w katastrofie, nie chciałabym żałoby narodowej.
to co, że ktoś nie pójdzie na imprezę, jeszcze sobie będzie w duchu przeklinał na nich....
 

Missy  

Pogromca postów

Gwiazdka



Wiek: 31

Do³±czy³a: 22 Sty 2009

Sk±d: uæ

   

Wys³any: 2009-04-21, 21:59   

¯ałoba Narodowa jest zbędna, ze względu na to, że idzie się z nią pod publikę i tylko ludzie którzy muszą ją obchodzić, obchodzą ją.
¯adnej żałoby nie przeżywałam, ale to dlatego, że mnie nie dotyczyła, chyba że śmierć Papieża, ale kto jej nie uznawał za słuszną.

Gdyby moi rodzice zmarli w jakieś katastrofie, żałoba narodowa byłaby czymś...niesmacznym dla mnie.
_________________
ona umrze martwa.
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-04-21, 22:04   

Myślę, że po to jest żałoba narodowa, aby przypominać, a nie żeby cały kraj we łzach pogrążyć. Gdyby nie żałoba to możliwe, że dla wielu osób te wydarzenia przemknęłyby tak nijako, niespodziewanie, byłyby kolejnym tragicznym newsem z wielu podawanych codziennie.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-04-22, 06:52   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

byłyby kolejnym tragicznym newsem z wielu podawanych codziennie.


I nawet podczas żałoby takimi są. Myślisz że żałoba nam jakoś pomaga? Wątpię. Mnie mało obchodzi większość z tych "katastrof". Wszystkie były tragediami, ale ich śmierć nie jest w żaden sposób lepsza od tych którzy giną na drogach. ¯ałoba to bonus za hurtową śmierć?
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2009-04-22, 07:25   

¯ałoba w takim wydaniu jakie nam się ukazuje to nie, ale jak w kopalni zginie 20 ludzi to trudno o dyskotekę na następny dzień w knajpie przy zakładzie.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com