Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2015-06-22, 12:42   

Byłam dzisiaj w kościele, od dłuższego czasu nie uczęszczam, ale mamy przy uniwersytecie mały kościółek. Więc poszłam przed egzaminem, żeby się nieco uspokoić, albowiem zaczęły drżeć mi nogi i doszłam do wniosku- tak, to ten moment.
Ogólnie, to spotkałam tam połowę mojego kierunku, ponieważ wszyscy oni wierzą w jakiś Absolut.
Więc znalazłam odpowiedzieć, dlaczego nikogo nie ma przed salą egzaminacyjną.
Jest tam doprawdy uroczo, ponieważ usłyszeć można grę na organach, co ma działanie niezwykle kojące.
Więc uspokoiłam się niebywale, wchodząc pewnym krokiem na egzamin. Poszło mi wyśmienicie.
Może bywają takie miejsca czarujące, bez tych starszych ludzi w beretach jest całkiem przyzwoicie .

Btw, nie modliłam się jednak. Ale rozważałam.
_________________
W miękkim futrze kota
 

Different  

Pogromca postów



Wiek: 28

Do³±czy³: 31 Pa¼ 2012

   

Wys³any: 2015-06-22, 14:26   

DeSade napisa³/a:

Ogólnie, to spotkałam tam połowę mojego kierunku, ponieważ wszyscy oni wierzą w jakiś Absolut.






może o ten Absolut chodzi xD
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-06-22, 16:05   

DeSade napisa³/a:

Ogólnie, to spotkałam tam połowę mojego kierunku, ponieważ wszyscy oni wierzą w jakiś Absolut.



Gdyby tam byli dla miejsca to byłoby to uzasadnione, jednak nie widzę powodu dla którego Absolut miałby coś zmieniać w kontekście egzaminu. I nieważne czy bym wierzył w Absolut czy zakładał jego istnienie albo dopuszczał możliwość, nie poszedłbym do kościoła, chyba że chodziłoby o obejrzenie zabytku albo udowodnienie jakiemuś wariatowi że nie szkodzi mi przebywanie na poświęconej ziemi.
Nie poszedłbym do kościoła na własny ślub, nie zgodziłbym się na ślub kościelny. Nie chcę popierać w żaden sposób siewców ignorancji, na okrasę ze zbrodniczym dorobkiem.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2015-06-22, 18:14   

philosophus napisa³/a:

Nie poszedłbym do kościoła na własny ślub, nie zgodziłbym się na ślub kościelny


Baba i tak by cię zmusiła. :-D
 

Damn  

Pogromca postów

Queen Dude



Wiek: 28

Do³±czy³a: 10 Kwi 2010

   

Wys³any: 2015-06-22, 19:50   

Cytat:

Absolut miałby coś zmieniać w kontekście egzaminu



No, niektórzy woleli balować przed sesją, to ostatecznie została im tylko modlitwa ;) Niektórzy wierzą, że Bóg im pomoże zdać egzamin, co więcej wielu z nich uważa, że dobre oceny należy zawdzięczać właśnie jemu, no cóż. Skoro im pomaga, to why not? W ogóle wiara bardzo wielu osób jest położona właśnie na takim bardzo słabym fundamencie z przyziemnych spraw - zdarzy się "cud", bo zdadzą egzamin bez przygotowania, nie wiedzą jak to wytłumaczyć, więc dziękują Bogu i liczą na jego dalszą pomoc. Nieoczekiwanie coś im się w życiu codziennym powiedzie, a oni natychmiast czują bożą opiekę. Serio, taka by była odpowiedź wielu młodych ludzi na pytanie "czemu wierzysz" - bo tak jest łatwiej tłumaczyć pewne rzeczy (oczywiście jeśli ktoś jest zupełnie bezrefleksyjny), łatwiej jest w ogóle żyć ufając, że ktoś będzie bronił przed złem.
_________________

If you don't wanna see that sunset,
stop looking in a demon's eye

Temporarily online
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


ImiÄ™: Jimmy

Wiek: 28

Do³±czy³: 19 Maj 2015

Sk±d: Dublin

   

Wys³any: 2015-06-23, 07:37   

tak wielki bóg interesuje się Twoimi ocenami na koniec roku :)
Temat ciekawy, ale i tak nie rozumiem ludzi, którzy wierzą. Dlatego tak interesuje mnie ten fenomen.
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

bajtek2205  

User

JestęDelfinę



ImiÄ™: BartuÅ›

Wiek: 26

Do³±czy³: 23 Cze 2015

   

Wys³any: 2015-06-24, 20:22   

Bóg nam daję wolną wolę, jeżeli ktoś wybrał imprezy, a potem jakoś zdał, to niech nie przypisuje tego Bogu, a szczęściu. Nie traktujemy Boga jak swoistej polisy ubezpieczeniowej, On od tego nie jest. Dzięki wierze w Niego mamy wzrastać jako ludzie, On daje nam drogę do pełnego szczęścia, a czy już ją wybierzemy, to inna rzecz. Na tym polega wiara, na wyborze.
_________________
。◕‿‿◕。
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


ImiÄ™: Jimmy

Wiek: 28

Do³±czy³: 19 Maj 2015

Sk±d: Dublin

   

Wys³any: 2015-06-24, 22:22   

@up
Powiedz mi co może mi dać wiara w boga, że "wzrastam jako człowiek"?
Czemu miałby być drogą do pełnego szczęścia?

Wiara polega na wierzeniu w coś, tylko dlatego, że ktoś Ci tak powiedział. Jeśli wiesz, że jest tam bóg, to jest to WIEDZA, a nie wiara.
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2015-06-25, 16:43   

[quote="Jimmyblack"]Powiedz mi co może mi dać wiara w boga, że "wzrastam jako człowiek"? [quote="Jimmyblack"]


Człowiek transcenduje przyrodę oraz społeczeństwo na wiele sposobów, wśród nich jest zdolność człowieka do aktu miłości.
Akty miłości natomiast są ściśle związane z religią. Mianowicie poprzez owe akty spełniamy się jako osoba.
Zdolność do poświęcenia, oddania, niesienia pomocy i tak dalej. Zdaje się, że to istota chrześcijaństwa, było tak przynajmniej w jej początkach, Jezus w sercach etc.
Co z kolei wiąże się z tym iż zwierzę nie jest w stanie dokonywać tego i owego, dlatego myślę autor napisał: wzrasta jako człowiek.


Jimmyblack napisa³/a:

Czemu miałby być drogą do pełnego szczęścia?


Religia chrześcijańska zakłada szczęście, mianowicie apokatastaza, mam nadzieję, że mówi Ci to coś.
_________________
W miękkim futrze kota
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2015-06-25, 18:03   

[quote="DeSade"]Powiedz mi co może mi dać wiara w boga, że "wzrastam jako człowiek"?

Jimmyblack napisa³/a:




Człowiek transcenduje przyrodę oraz społeczeństwo na wiele sposobów, wśród nich jest zdolność człowieka do aktu miłości.
Akty miłości natomiast są ściśle związane z religią. Mianowicie poprzez owe akty spełniamy się jako osoba.
Zdolność do poświęcenia, oddania, niesienia pomocy i tak dalej. Zdaje się, że to istota chrześcijaństwa, było tak przynajmniej w jej początkach, Jezus w sercach etc.
Co z kolei wiąże się z tym iż zwierzę nie jest w stanie dokonywać tego i owego, dlatego myślę autor napisał: wzrasta jako człowiek.



Krótko mówiąc: wiara daje ci wiarę, że miłość jest boska, a nie pochodną reguł reguł kosmicznych.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


ImiÄ™: Jimmy

Wiek: 28

Do³±czy³: 19 Maj 2015

Sk±d: Dublin

   

Wys³any: 2015-06-25, 18:24   

Dla mnie to bzdura. W żaden sposób miłość nie jest nierozerwalna z religią. Mogę czuć do kogoś miłość, bez żadnych religijnych odnośni. Tak samo poświęcam się rodzinie, nie dlatego, że bóg mi tak każe, ale dlatego bo czuję, że tak powinienem robić, że jestem za nich odpowiedzialny. Pomagam zawsze w miarę możliwości... i nie czuję tu żadnego boga...
Słyszałem też o zwierzętach, które tak kochały swoich właścicieli, że przez wiele lat odwiedzali ich groby. Były też zwierzęta ratujące ludzi.

Wiara daje wiarÄ™... mÄ…dre :)
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2015-06-28, 17:56   

Widzę, że nie czaisz tego zupełnie. Dlaczegóż znowu muszę oświecać ludzi, do których powoli dociera... Jesus

Jimmyblack napisa³/a:

Mogę czuć do kogoś miłość, bez żadnych religijnych odnośni.


Oczywiście, że możesz, każdy może. Jednakże zasadnicza wydaje się tutaj interpretacja owych aktów. Albowiem wiąże się to z pewnymi brakami, tak zwane zło społeczne, moralne, które chrześcijanin stara się uzupełniać, braki w dobru.
Ty natomiast tak tego, zapewne nie odczuwasz.

Jimmyblack napisa³/a:

bo czuję, że tak powinienem robić, że jeste




Ogarnij się, myślisz zapewne, że to jakieś doświadczenie moralne, w istocie jednak, czujesz tak, bo to Twoja rodzicielka.
Zastanawiam się, czy masz podobny stosunek do innych ludzi i czy Twoja moralność w tym momencie nie wisi na owym cienkim włosku.

Jimmyblack napisa³/a:

o zwierzętach, które tak kochały swoich właścicieli,

Zaczyna się robić komicznie
_________________
W miękkim futrze kota
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


ImiÄ™: Jimmy

Wiek: 28

Do³±czy³: 19 Maj 2015

Sk±d: Dublin

   

Wys³any: 2015-06-28, 19:58   

Nie odczuwam zła społecznego, ani braku dobra, bo to chyba wymysł religijnych filozofów :)

Nie mogę się ogarnąć, bo rozmowa jest o czymś, co mnie fascynuje. Mogę Ci powiedzieć to samo.
Moja moralność jest całkowicie innym zagadnieniem.

Może i zwierzaki są komiczne, ale zostały użyte jako kontrargument.
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

DeSade  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 20 Lip 2011

   

Wys³any: 2015-06-29, 11:19   

Jimmyblack napisa³/a:

Nie odczuwam zła społecznego, ani braku dobra,



To niemożliwe, ponieważ to istnieje.

Jimmyblack napisa³/a:

kontrargument.


SÅ‚abiutki.
_________________
W miękkim futrze kota
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


ImiÄ™: Jimmy

Wiek: 28

Do³±czy³: 19 Maj 2015

Sk±d: Dublin

   

Wys³any: 2015-06-29, 14:11   

Na słabiutki argument, słabiutki kontrargument :)

Wytłumasz mi więc, czym jest zło społeczne i udowodnij, że istnieje. Chyba, że chodzi tu o to, że w każdym społeczeństwie znajdzie się kilku baranów... ale wtedy nie widzę sensu kuć dla tegoś takiego specjalnego terminu.
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com