Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

norbi17  

Wymiatacz


ImiÄ™: Norbert

Do³±czy³: 03 Lip 2009

Sk±d: mnie znasz?

   

Wys³any: 2009-07-15, 13:04   IdeaÅ‚ katolika

Chciałbym się Was zapytać jak Wy postrzegacie dzisiaj idealnego katolika, jaka ta osoba w dzisiejszym świecie musi? Czy zawsze dobry, wierzący katolik będzie kojarzył się z osobą klęczącą trzymającą różaniec w ręku czy z człowiekiem uśmiechniętym, zadowolonym z życia i biorącym z niego tyle ile można jednocześnie nie zapominającym o przykazaniach... Czy stereotyp dobrego katolika zawsze będzie musiał kojarzyć się z osobą pokutującą i nie korzystającą z życiowych uciech i czy Kościół katolicki zawsze będzie postrzegany jako organizacja która wymyśla coraz to głupsze nakazy a nie postrzegany tak jak być powinien czyli wspólnota która jest celebracją człowieczeństwa i tego wszystkiego co w człowieku jest najlepsze?
 

shT  

Stały User

^^


ImiÄ™: ShuTTerRek...:))

Wiek: 31

Do³±czy³: 20 Kwi 2009

Sk±d: KrK

   

Wys³any: 2009-07-15, 13:14   

Ideałem katolika jest osoba która nie boi się przyznać do swojej wiary.. Bierze z życia co się da ale przestrzega przykazań (stara się przestrzegać).. Osoba która cały dzień przesiedzi z różańcem w ręku albo w kościele nie zawsze jest katolikiem.. ¯eby być prawdziwym katolikiem nie wolno się tego wstydzić mówić innym o swojej wierze.. :-P
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-07-15, 19:19   

norbi17 napisa³/a:

Czy stereotyp dobrego katolika zawsze będzie musiał kojarzyć się z osobą pokutującą i nie korzystającą z życiowych uciech i czy Kościół katolicki zawsze będzie postrzegany jako organizacja która wymyśla coraz to głupsze nakazy a nie postrzegany tak jak być powinien czyli wspólnota która jest celebracją człowieczeństwa i tego wszystkiego co w człowieku jest najlepsze?


Stereotyp pewnie będzie trwać i trwać, ale jak to jest ze stereotypami - nie jest to żadna zasada, a często są one także w ogóle nietrafione ;) Póki są ludzie walczący z Kościołem (a tacy będą do końca świata), dopóki Kościół będzie postrzegany jako organizacja ciągnąca kasę, mafia itd itp. ale nie należy się tym przejmować (choć oczywiście nie wolno tego lekceważyć) :-)
Ideał katolika wg mnie: katolik, który wie, że nie jest idealny i który potrafi cieszyć się życiem, przestrzegając nauki Kościoła. Także taki, który wie, że owa nauka nie ma zniewalać, ale wyzwalać :-)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

agusiek  

Pogromca postów



Wiek: 31

Do³±czy³a: 07 Lip 2009

Sk±d: Rzeszów

   

Wys³any: 2009-07-15, 19:35   

Jak dla mnie nie ma ideału katolika..Ale jak ktoś tylko sie modli i paraduje z różańcem ( sorry jak kogoś uraże ) to czyste dewoctwo i wiara na pokaz...Katolik ma prawo do różniastych rozrywek i korzystania z życia..Musi pamietac o Tym na górze....
_________________
" Cza­sem człowiek sądzi, że uj­rzał już dno stud­ni ludzkiej głupo­ty, ale spo­tyka ko­goś, dzięki ko­mu do­wiaduje się, że ta stud­nia nie ma jed­nak dna. "
 

bella16  

Stały User



ImiÄ™: Iza

Wiek: 30

Do³±czy³a: 14 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-07-15, 20:03   

katolik powinien przestrzegać przykazań ale też cieszyć się z życia bo to przecież jest najważniejsze :-) powinien modlić się i chodzić do kościoła tak często jak potrzebuje a nie dlatego że wypada bo jest niedziela czy święto.. ja w tym roku miałam bierzmowanie i wszyscy mówili że jak tylko skończą się spotkania to już nie będziemy tak często w kościele.. i racja w większości przypadków się sprawdziło ale na pewno nie w moim ;)
 

Hipek  

Stały User



Wiek: 29

Do³±czy³: 06 Lip 2009

Sk±d: Zasiedmiogórogród

   

Wys³any: 2009-07-15, 20:03   

Ja mam parę takich wyznaczników katolika :
- nie wstydzi siÄ™ wiary,
- chodzi do kościoła,
- słucha, czyta, wypełnia Pismo ¦więte,
- stara się żyć zgodnie z moralnością Chrześcijanina,
- modli siÄ™.

Jednak do tego trzeba dopisać, że umie też czerpać radość z przyjemności jakie daje życie, a nie tylko siedzi w kościele i się modlił ;) Modlitwa itd. są oczywiście dla każdego katolika ważne, jednak życie jest tylko 1 i należy z niego korzystać
_________________
"Najbardziej odczujesz brak jakiejś osoby, kiedy będziesz siedział obok niej i będziesz wiedział, że ona nigdy nie będzie twoja." Gabriel García Márquez
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-07-15, 21:01   

trwa w wierze,
szanuje innych,
modli siÄ™,
odpowiednio siÄ™ zachowuje,
miłuje bliźniego,
umie przebaczać,
czyta Pismo św., żyje wg niego
kocha Boga ponad ziemskie życie,
ufa Bogu,
nie wstydzi się głosić tego, w co wierzy

kolejność przypadkowa
 

Marcheline  

Hiper wymiatacz

Lover of Beauty.



Wiek: 33

Do³±czy³a: 03 Mar 2009

Sk±d: Almost Heaven :)

   

Wys³any: 2009-07-18, 08:59   

Ma pojęcie o tym, Kogo wyznaje.
Stara się pogłębiać swoją wiarę, w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości co do prawdziwości wiary rozwiewa je.
Nie boi się przyznać do swojej wiary.
Nie powiela stereotypu katolika o spojrzeniu smutnego trzmiela, który przeprasza, że żyje.

No i przede wszystkim świadczy o Chrystusie swoim własnym życiem. :-)
_________________
"To love means loving the unlovable. To forgive means pardoning the unpardonable. Faith means believing the unbelievable. Hope means hoping when everything seems hopeless." (G. K. Chesterton)
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2009-07-18, 09:06   

Ideał katolika? Nie fanatyk, nie moher. Wyznający wiarę dla siebie nie na pokaz dla kogoś, cieszący się życiem.

Trudno o takich.
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

nevermore  

Mega wymiatacz

Throw Me Away!



ImiÄ™: M.

Wiek: 32

Do³±czy³: 29 Maj 2009

Sk±d: Polska

   

Wys³any: 2009-07-18, 10:33   

Katolik, który WIDZI też inne wiary!
_________________
... show me the silence...
 

MiKi96  

User

Polak duży


Imię: Mikołaj

Do³±czy³: 10 Cze 2009

Sk±d: z Mozambiku

   

Wys³any: 2009-07-18, 13:48   

Jak wyżej - musi postrzegać i uszanować inne wiary :-) W większości przypadków tzw."Moherowe Berety" nie potrafią tego.
_________________

 

zielona  

Pogromca postów



ImiÄ™: Monika

Wiek: 30

Do³±czy³a: 18 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-07-18, 15:44   

Prawdziwy katolik nie jest hipokrytą. To znaczy nie biega co niedzielę do koscioła po to by ludzie nie gadali, nie biega na wszystkie zmianki by ludzie nie gadali i by poplotkować i z nudów (jak babcie w mojej wsi). Modli się i praktykuje z potrzeby serca. Nie chodzi do komunii gdy ma grzechy. Nie można być też jednocześnie katolikiem i złym człowiekiem, który po wyjściu z kościoła wogóle zapomina o tym co powienien w imię swej wiary. No i idealny katolik wykazuje się tolerancją w stosunku do innych wyznań i religii.
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-07-18, 21:36   

MiKi96 napisa³/a:

Jak wyżej - musi postrzegać i uszanować inne wiary :-) W większości przypadków tzw."Moherowe Berety" nie potrafią tego.


To oznacza, że nie są katolikami ;) Nawet przed soborem Watykańskim II, kiedy głoszono, że "poza Kosciołem nie ma zbawienia" człowiek wyznający inną wiarę był także człowiekiem i to wcale nie jakiegoś gorszego gatunku ;)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Moherowy beret  

User



Do³±czy³: 19 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-07-19, 15:16   

Ideał: całkowicie oddany Bogu i Kościołowi. Modlący się bardzo często i głoszący ewangelię wśród ludzi.

@UP: osobiście potępiam inne wyznania i sekty, gdyż poza Kościołem nie ma zbawienia. Szanuję za to ludzi innych wyznań. (ale potępiam to co oni głoszą).


Cytat:

Czy zawsze dobry, wierzący katolik będzie kojarzył się z osobą klęczącą trzymającą różaniec w ręku czy z człowiekiem uśmiechniętym, zadowolonym z życia i biorącym z niego tyle ile można jednocześnie nie zapominającym o przykazaniach...

Jedno drugiemu nie zaprzecza. Mimo iż często modlę się z różańcem w ręku, jestem człowiekiem uśmiechniętym i szczęśliwym.


Cytat:

Czy stereotyp dobrego katolika zawsze będzie musiał kojarzyć się z osobą pokutującą i nie korzystającą z życiowych uciech

Ludzkie uciechy? Czyli co? Wóda, dziwki i nieustająca orgia?

Cytat:

Kościół katolicki zawsze będzie postrzegany jako organizacja która wymyśla coraz to głupsze nakazy

Jeżeli tak uważasz to:
1. Nie jesteÅ› katolikiem
2. niewiele wiesz o swojej religii
3. nie rozumiesz dogmatów

Cytat:

a nie postrzegany tak jak być powinien czyli wspólnota która jest celebracją człowieczeństwa i tego wszystkiego co w człowieku jest najlepsze?

To jest neopogaństwo.
_________________
.
..
...
Poza Kościołem nie ma zbawienia.
...
..
.

Fronda
 

norbi17  

Wymiatacz


ImiÄ™: Norbert

Do³±czy³: 03 Lip 2009

Sk±d: mnie znasz?

   

Wys³any: 2009-07-19, 16:56   

Moherowy beret napisa³/a:

Jeżeli tak uważasz to:
1. Nie jesteÅ› katolikiem
2. niewiele wiesz o swojej religii
3. nie rozumiesz dogmatów


chyba nie napisalem nigdzie ze tak uwazam jednak nie da sie zaprzeczyc ze taki stereotyp wsrod spoleczenstwa panuje...

Cytat:

To jest neopogaństwo.


nie wydaje mi sie. poczytaj sobie chcoiazby wg mnie jedna z najlepszych ksiazek ktore oddaja prawdziwy sens katolicyzmu 'Czym jest katolicyzm?' George'a Weigela gdzie on wlasnie w taki sposob tam opisuje sens katolicyzmu
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com