Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2010-02-27, 11:56   II wojna Å›wiatowa

Szukałam takiego tematu, ale nie znalazłam. Jeśli się pojawił, przepraszam za problem i proszę o scalenie ;]

Bardzo interesuje mnie ten temat. Na historii właśnie rozpoczęliśmy kampanię wrześniową i niezwykle się słucha takiej historii, bez prównania ze starożytnością ( dodam jeszcze, że nasza historyczka ma fioła na punkcie Holokaustu, więc Jej lekcję są niesamowicie ciekawe). Po obejrzeniu 'Listy Schindlera' Stevena Spielberga (Genialny film - 7 Oskarów, całkowicie zasłużone) wciągnęłam się w wir historii. Przeczytałam książkę Keneally'ego, na podstawie której powstał film. Następnie autobiografię Romy Ligockiej 'Dziewczynka w czerwonym płaszczyku'. Jest o tyle nietypowa, że autorka przedstawia sytuację ¯ydówki z punktu widzenia nie do końca uświdomionego dziecka. Później 'Byłem asystentem doktora Mengele' lub 'Pracownia doktora Mengele' (istnieje pod dwoma tytułami). Książka poruszająca (jak każda z tej tematyki), wywołuje piorunujące wrażenie. Jest relacją doktora, który pracował w krematorium w oświęcimskim obozie Auschwitz. Powiem tak: wrażeń się nie da opisać, to trzeba przeczytać. Wielokrotnie przerywałam czytanie, bo musiałam przetrawić to, o czym się dowiedziałam... Zapoznałam się również z biografią Ireny Sendler 'Matka dzieci Holokastu' lub 'Dzieci Ireny Sendlerowej' - również dwa tytuły.

Uczęszczam na koło historyczno - filmowe i tam obejrzałam już któryś raz 'Pianistę' Romana Polańskiego. Odniósł na mnie mniejsze wrażenie, niż produkcja Spielberga, ale także mistrzowskie kino. Na ostatnich zajęciach oglądaliśmy włoski film '¯ycie jest piękne'. Niedrastyczne, ogólnie mało mówił o historii, ale osadzony był w tamtych realiach. Czasem nawet zabawny. Ponoć wywołał wiele kontrowersji.

Chciałabym zwrócić się do Was z pytaniem, czy obieracie szczególnie ten dział historii. Czy macie do tego emocjonalny stosunek, czy uważacie, że 'co Was to'? Zgłębiacie historię? Po jaką literaturę warto sięgnąć?
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

margola  

Pogromca postów



Wiek: 46

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

   

Wys³any: 2010-02-27, 12:20   

przeczytaj sobie "medaliony" i opowiadania borowskiego
_________________
Wlecze za sobÄ… morze niby zbrodniÄ™ ciemnÄ…. Cichy,
spoglÄ…da na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2010-02-27, 12:27   

Cytat:

'¯ycie jest piękne'. Niedrastyczne, ogólnie mało mówił o historii, ale osadzony był w tamtych realiach. Czasem nawet zabawny. Ponoć wywołał wiele kontrowersji.


Komediodramat, dlatego zabawny momentami. Całkiem dobra pozycja.
 

Lena  

Pogromca postów

<3



Imię: Mieczysława

Wiek: 33

Do³±czy³a: 10 Cze 2008

Sk±d: Miasto Kobiet.

   

Wys³any: 2010-02-27, 12:28   

alpen. napisa³/a:

Czy macie do tego emocjonalny stosunek, czy uważacie, że 'co Was to'?

są to moje ulubione lata historii. ulubione w sensie, że mnie ciekawią, nie dlatego, że były fajne i piękne, bo temat jest naprawde ciężki, w sumie od dziecka mnie to ciekawiło, bo jak byłam mała, dziadek opowiadał mi różne historie, co on przeżył.

alpen. napisa³/a:

Zgłębiacie historię?

w miarę możliwości

alpen. napisa³/a:

Po jaką literaturę warto sięgnąć?

ostatnio przeczytałam "Byłem z Hitlerem do konca" - świadectwo spisał Nicolas Bourcier na podstawie wypowiedzi Rochusa Mischa - polecam, ciekawa też jest "Raport Rzepeckiego" - autor Piotr Lipinski.
duzo też czytalam o historii IIW¦ na moich terenach, jak chcesz mogę Ci podać tytuły, ale nie wiem czy to Ciebie zainteresuje;)
_________________
"strach jest niezwykle podniecający. Ludzie lubią być straszeni. To działa na nich jak chwile przed orgazmem. Wszyscy pragną tego zaznać. To niezwykłe doświadczenie."
<3
 

Constantine  

Pogromca postów

Odszedł.


Wiek: 37

Do³±czy³: 19 Sty 2010

   

Wys³any: 2010-02-27, 12:52   

alpen. napisa³/a:

Zgłębiacie historię?


Zasób wiadomości które mam mi wystarczy.

I najwięcej co mnie denerwuje że książki i filmy większości opowiadają o holokauście :-|
Jakby nic innego podczas się tej wojny nie działo, a tylko o tym Auschitz i Auschitz to powinno być już dawno zapomniane i być tylko jednym rozdziałem w historii. Ale oczywiście społeczność żydowska musi się czymś bronić jakby oni tylko ucierpieli, było
stało się pora zapomnieć. Powinno się takie rzeczy wspominać jak Bitwa pod Wizną, co pokazuje honor oraz waleczność gdzie 720 żołnierzy polskich przez 3 dni walczyło przeciwko 52000 żołnierzom, 350 czołgom oraz lotnictwu Wehrmachtu.
 

diego  

Pogromca postów



Wiek: 33

Do³±czy³: 29 Sty 2010

   

Wys³any: 2010-02-27, 12:55   

Jak dla mnie te pozycję z samą w sobie wojną mają mało wspólnego. temat ciekawy ale wałkowany setki razy. Na takiej maturze z polskiego co trzecia praca o żydach podczas II wojny światowej. Mnie bardziej interesują jednostki polskie na zachodzie. M.in. Brygada Spadochronowa generała Sosabowskiego czy Cichociemni. Kilka książek czytałem o Katyniu i o obozach rosyjskich. Ciekawym tematem jest też powstanie warszawskie. Na święta dostałem książkę Normana Davisa, powstanie 44, ale na razie się nie biorę za czytanie. Zbyt mało czasu, może zaczną w wakacje.
_________________
"I know what I want, I say what I want and no one can take it away"

Każdy wie co ten sport dla nas znaczy, w naszym mieście- my dzielni Krzyżacy.
Wiesław Jaguś - legenda na zawsze
 

Lena  

Pogromca postów

<3



Imię: Mieczysława

Wiek: 33

Do³±czy³a: 10 Cze 2008

Sk±d: Miasto Kobiet.

   

Wys³any: 2010-02-27, 13:01   

Constantine napisa³/a:

Powinno się takie rzeczy wspominać jak Bitwa pod Wizną, co pokazuje honor oraz waleczność gdzie 720 żołnierzy polskich przez 3 dni walczyło przeciwko 52000 żołnierzom, 350 czołgom oraz lotnictwu Wehrmachtu.

swietny dowodca-Raginis
a i nalezy pamietac o najkrwawszej bitwie II W¦ "wojny obronnej" nad Bzurą.

diego napisa³/a:

Mnie bardziej interesujÄ… jednostki polskie na zachodzie

ogolnie trzeba zauwazyc jak duzo zdzialali Polacy walczac na ziemiach zachodnich, w bitwie o Anglię chociażby czy Monte Cassino.
_________________
"strach jest niezwykle podniecający. Ludzie lubią być straszeni. To działa na nich jak chwile przed orgazmem. Wszyscy pragną tego zaznać. To niezwykłe doświadczenie."
<3
 

margola  

Pogromca postów



Wiek: 46

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

   

Wys³any: 2010-02-27, 13:07   

Constantine napisa³/a:

lotnictwu Wehrmachtu.


nie chodziło ci o luftwaffe?

bitwa o Anglię też fajna, dywizjony 303 i 302 no i 300, 301 ale mimo wszystko Holokaust i tak mnie najbardziej interesuję. W ogóle wszystkie zbrodnie wojenne ukazują okrucieństwo jakie siedzi w ludziach.
Walka to walka , żołnierze przeciw żołnierzom
a to co się działo po za polem bitwy ... to jest cały tragizm II wś.
_________________
Wlecze za sobÄ… morze niby zbrodniÄ™ ciemnÄ…. Cichy,
spoglÄ…da na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

diego  

Pogromca postów



Wiek: 33

Do³±czy³: 29 Sty 2010

   

Wys³any: 2010-02-27, 13:16   

margola napisa³/a:

ale mimo wszystko Holokaust i tak mnie najbardziej interesuję. W ogóle wszystkie zbrodnie wojenne ukazują okrucieństwo jakie siedzi w ludziach.



W Związku Radzickim podczas stalinizmu ginęło o wiele więcej ludzi. O tym się już tak nie mówi. Moim zdaniem Holocaust jest tak trochę w modzie i przysłania inne zbrodnie wojenne takie jak chociażby Katyń czy temu podobne zdarzenia, których w Rosji nie było mało.
_________________
"I know what I want, I say what I want and no one can take it away"

Każdy wie co ten sport dla nas znaczy, w naszym mieście- my dzielni Krzyżacy.
Wiesław Jaguś - legenda na zawsze
 

Lena  

Pogromca postów

<3



Imię: Mieczysława

Wiek: 33

Do³±czy³a: 10 Cze 2008

Sk±d: Miasto Kobiet.

   

Wys³any: 2010-02-27, 13:25   

diego napisa³/a:

W Związku Radzickim podczas stalinizmu ginęło o wiele więcej ludzi. O tym się już tak nie mówi. Moim zdaniem Holocaust jest tak trochę w modzie i przysłania inne zbrodnie wojenne takie jak chociażby Katyń czy temu podobne zdarzenia, których w Rosji nie było mało.

tak, ale wydaje mi się, że wiele aktów okrucienstwa Hitlerowskich niemiec ciagle jest nieujawnionych. nawet aresztowanie Starzynskiego przez Niemców, tak naprawde do tej pory nie wiadomo jak zginął. Ogolnie II W¦ ciągle ma swoje tajemnice.
Sprawa Katynska też myślę, że ciągle kryje jakieś tajemnice.
_________________
"strach jest niezwykle podniecający. Ludzie lubią być straszeni. To działa na nich jak chwile przed orgazmem. Wszyscy pragną tego zaznać. To niezwykłe doświadczenie."
<3
 

Patrycja94  

Hiper wymiatacz

ZÅ‚a dziewczyna



ImiÄ™: Patrycja

Do³±czy³a: 15 Wrz 2009

Sk±d: wzi±æ na wino?

   

Wys³any: 2010-02-27, 13:38   

diego napisa³/a:

których w Rosji nie było mało.


Kiedy Niemcy w czerwcu (22?) 1941 wkroczyli na tereny ZSRR Ukraińcy i Białorusini witali ich jak wybawicieli.
To chyba o czymś świadczy, prawda?
O ile faszyści szkodzili Polsce w sposób jawny, o tyle komuniści robili to w białych rękawiczkach.
I chyba to było najgorsze.
_________________
...I ślubuję Ci uśmiech przy porannej kawie, parasol w deszczu i stokrotki na wiosnę.
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2010-02-27, 13:46   

Lena napisa³/a:

jak chcesz mogę Ci podać tytuły, ale nie wiem czy to Ciebie zainteresuje;)


Na razie spróbuję tamte tytuły, a też mam jeszcze inne książki wypożyczone. Ostatnio mam troche mało czasu na czytanie, a przez taką literaturę jeszcze trudniej przebrnąć.

Constantine napisa³/a:

a tylko o tym Auschitz i Auschitz to powinno być już dawno zapomniane i być tylko jednym rozdziałem w historii. Ale oczywiście społeczność żydowska musi się czymś bronić jakby oni tylko ucierpieli,



W Auschwitz nie przebywali i umierali tylko ¯ydzi.

Constantine napisa³/a:

było
stało się pora zapomnieć



Z takim myśleniem, po co w ogóle uczyć się historii? Wszystko już było, wszystko już minęło, więc o wszystkim czas zapomnieć. NAwet o wspomnianej prze Ciebie bitwie pod Wizną.

margola napisa³/a:

Walka to walka , żołnierze przeciw żołnierzom
a to co się działo po za polem bitwy ... to jest cały tragizm II wś.



Dokładnie. Ci ludzie nie mieli się jak bronić, nie mogli zrobić nic, by zmienić swój los. Prędzej czy później kończyli w komorach gazowych, podarunkiem - kulką, lub w inny, niehumanitarny sposób.

diego napisa³/a:

O tym się już tak nie mówi



Ostatnio właśnie o tym dyskutowałam z koleżanką. Może wynika to z tego, że morderstwa odbywały się na ziemiach ZSRR, a nie Polski, jak zbrodnie Hitlera. Mieszkam jakieś 30 km od Oświęcimia, więc to jakby moja lokalna historia, która bardziej mnie dotyka, bo nie jest tak odległa, jest bardzo realna.

diego napisa³/a:

inne zbrodnie wojenne takie jak chociażby Katyń



W Katyniu zginęło ok. 19 tys polskich oficerów. Według relacji Miklosa Nyiszli (autora 'Pracownia doktora Mengele') tyle w ciągu przeciętnie 3 dni palono zwłok w oświęcimskich krematoriach. To chyba nieporównywalne.
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

Patrycja94  

Hiper wymiatacz

ZÅ‚a dziewczyna



ImiÄ™: Patrycja

Do³±czy³a: 15 Wrz 2009

Sk±d: wzi±æ na wino?

   

Wys³any: 2010-02-27, 13:54   

alpen. napisa³/a:

19 tys polskich oficerów


ZSRR starało się utrzymać wersję, że pomaga Polsce.
Hitlerowcy brali ludzi do komór z łapanki, nie wiedzieli kim są.
Nie usprawiedliwiam nikogo, ale jednak ZSRR działało z wyrachowaniem.
Zabijali oficerów z zimną krwią.
Kiedy już przyznali się do swojej zbrodni, stwierdzili, że zbrodnia katyńska to był przypadek.
_________________
...I ślubuję Ci uśmiech przy porannej kawie, parasol w deszczu i stokrotki na wiosnę.
 

diego  

Pogromca postów



Wiek: 33

Do³±czy³: 29 Sty 2010

   

Wys³any: 2010-02-27, 13:54   

Cytat:

W Katyniu zginęło ok. 19 tys polskich oficerów. Według relacji Miklosa Nyiszli (autora 'Pracownia doktora Mengele') tyle w ciągu przeciętnie 3 dni palono zwłok w oświęcimskich krematoriach. To chyba nieporównywalne.



No chyba trochę przesadziłaś. Ale nie ważna, na czymś się oparłaś ok. Ale i nieporównywalna jest ilość ludzi, którzy zginęli przez Nazizm, a ilość ludzi, którzy zginęli przez Stalinizm. NKWD i tym podobne służby mordowały o wiele więcej ludzi niż hitlerowcy. To jest fakt bardzo często pomijany.
_________________
"I know what I want, I say what I want and no one can take it away"

Każdy wie co ten sport dla nas znaczy, w naszym mieście- my dzielni Krzyżacy.
Wiesław Jaguś - legenda na zawsze
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2010-02-27, 13:59   

Nigdy nie stwierdziłam, że zbrodnie hitlerowskie zadały śmierć większej liczbie osób niż stalinowskie.

Patrycja94 napisa³/a:

Hitlerowcy brali ludzi do komór z łapanki, nie wiedzieli kim są.
Nie usprawiedliwiam nikogo, ale jednak ZSRR działało z wyrachowaniem.
Zabijali oficerów z zimną krwią.


Aha, czyli wyznajesz zasadę 'ludzie są równi. Niektórzy równiejsi'? Człowiek, to człowiek. Czy to oficer, żołnierz, czy kioskarz.

[ Dodano: 2010-02-27, 14:02 ]

diego napisa³/a:

No chyba trochę przesadziłaś


Nawet jeśli te 19 tys. byłoby miesięcznie to w ciągu tych pięciu lat to są niewyobrażalne liczby. A to same krematoria oświęcimskiego obozu.
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com