Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

mas  

User



Do³±czy³: 21 Wrz 2008

   

Wys³any: 2008-09-23, 23:30   Kolory - Czy tak naprawdÄ™...

Myśleliście kiedyś o kolorach? O tym że to co tak naprawdę widzimy może mieć zupełnie inną barwę? Taka czerwona od dojrzałości czereśnia może tak naprawdę być ... po prostu inna.

Taki na przykład pies. Widzi tylko czarno-białe kolory. Jemu wydaje się że istnieją tylko takie odcienie bieli i czerni. Nie zna np. zielonego, niebieskiego. Salamandry czy tam inne dinozaury widzą w odcieniach czerwieni mocno nasyconej. Nie znają także innej palety barw.

Tylko nam ludziom wydaje się że widzimy wszystkie kolory jakie istnieją. A co by było gdyby się okazało że tak naprawdę zielony kolor to nie zielony ale zupełnie inny kolor. A nasze oczy tak go tylko postrzegają? Może istnieją miliony innych kolorów nam nie znanych?
 

Funner  

Mega wymiatacz

LG ;)



ImiÄ™: Daniel

Wiek: 32

Do³±czy³: 08 Wrz 2008

Sk±d: Lublin

   

Wys³any: 2008-09-23, 23:42   

Fajny tok myślenia ale ja nie luie wchodzić w takie rozważania. Według mnie to takie gdybanie. Gdyby tak.. gdyby nie.

Jest jak jest i jest dobrze ;-)
_________________

 

vialink  

Administrator

też człowiek .. :)



ImiÄ™: Bartek

Wiek: 31

Do³±czy³: 01 Pa¼ 2007

Sk±d: Stalowa Wola

   

Wys³any: 2008-09-24, 10:24   

mas napisa³/a:

kolor to nie zielony ale zupełnie inny kolor.



A co by było gdyby ten inny kolor nie był tym kolorem, który się nam wydaje, bo ten kolor również może być całkiem inny ...
Jak to sprawdzisz? Nauczysz komputer rozróżniać kolory? ... ale jak mu przetłumaczysz jak ma wyglądać zielony, który może nie być zielonym .... no paranoja :-D
 

Funner  

Mega wymiatacz

LG ;)



ImiÄ™: Daniel

Wiek: 32

Do³±czy³: 08 Wrz 2008

Sk±d: Lublin

   

Wys³any: 2008-09-24, 13:26   

To jest paradoks :mrgreen: Dlatego nie lubię takich rozważań.
_________________

 

Justencja  

Pogromca postów



ImiÄ™: Justyna

Do³±czy³a: 16 Wrz 2008

   

Wys³any: 2008-09-24, 14:21   

Mamy trzy podstawowe kolory, reszta to mieszanka tych drógich... Nasze oko jest skonstruowane z czopków rozróżniających tylko te 3 barwy... i tego się trzymajmy

Bo np. węch jako ludzie (gatunek) mamy bardzo słaby w porównaniu z innymi zwierzętami...
_________________
(...)
"Wyszedł w samą porę. A jednak on jest za inteligentny, aby być czymś dzisiaj: żeby dziś czegoś dokonać, trzeba być trochę durniem jednak."
'Szewcy' S.I Witkiewicz

http://www.lastfm.pl/user/Justencja
 

mas  

User



Do³±czy³: 21 Wrz 2008

   

Wys³any: 2008-09-24, 15:31   

Miałem na myśli bardziej abstrakcyjne podejście do tematu ;)
 

Justencja  

Pogromca postów



ImiÄ™: Justyna

Do³±czy³a: 16 Wrz 2008

   

Wys³any: 2008-09-24, 17:24   

Okej, okej.... Ale szczerze to niewiem o jak mam o tym myśleć.... podejście bardziej filozoficzne i jak to padło wcześniej rodzaj gdybania....
Nie mam pojęcia jakby to było gdy to co jest okazało by się czymś zupełnie innym...i pewnie się nie dowiem
_________________
(...)
"Wyszedł w samą porę. A jednak on jest za inteligentny, aby być czymś dzisiaj: żeby dziś czegoś dokonać, trzeba być trochę durniem jednak."
'Szewcy' S.I Witkiewicz

http://www.lastfm.pl/user/Justencja
 

Jimmy FoX  

VIP



ImiÄ™: Tomasz

Wiek: 33

Do³±czy³: 26 Lip 2008

Sk±d: Birmingham

   

Wys³any: 2008-09-24, 22:32   

Ludzie, ale Wy macie problemy... Ludzie się zabijają, gwałcą, okradają i Bóg jeden wie co jeszcze a Wy rozmyślacie nad sensem kolorów... Nieźle. Po co gdybać? Ktoś chciał, żebyśmy widzieli TAK a nie INACZEJ i tak ma być, tak musi zostać.
_________________
Kadrowanie wspomnień
 

Dev1l  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Lip 2008

   

Wys³any: 2008-09-24, 22:35   

¦więte słowa. Wina mu dać!
 

vialink  

Administrator

też człowiek .. :)



ImiÄ™: Bartek

Wiek: 31

Do³±czy³: 01 Pa¼ 2007

Sk±d: Stalowa Wola

   

Wys³any: 2008-09-24, 22:40   

Justencja napisa³/a:

podejście bardziej filozoficzne


Filozofie ... haha ... no powiedzmy...

mas napisa³/a:

Miałem na myśli bardziej abstrakcyjne podejście do tematu ;)


Czyli jak ??

Mamy rozważać, co by było gdyby to co jest nie był tym czym jest, a było by całkiem czym innym :->
Co gdyby kolor zielony, nie był kolorem zielonym ... to zakładając, że zielony był by czerwonym, skąd wiedzielibyśmy, że ten czerwony, który jest zielonym, jest czerwonym, a nie np. żółtym ... tak się nie da, bo to się nam może wydawać takie, może być całkiem inne, ale to inne też nie koniecznie musi być takie jak się nam wydaje :-P ... i tak w kółko ...
 

laven  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2008

   

Wys³any: 2008-09-27, 23:27   

Nie mam zielonego pojęcią co by było. Choć prawda, że możemy nie widzieć rzeczywistego obrazu. ¦miem nawet gdybać, że cały świat jest jednolitego koloru, jedynie nasze oko interpretuje kolory, na podstawie odbijania się promieni słonecznych danej częstotliwości. Bo w gruncie rzeczy tak jest. Każda substancja itp ma inną zdolność odbijania danego zakresu światła. A co z podczerwienią i ultrafioletem? My tego nie widzimy a jednak istnieje. Mamy w pewnym sensie ograniczony umysł. Analogicznie. Nietoperz "widzi" na podstawie odbijania się fal dźwiękowych. Wysyła dźwięk i w zależności od szybkości z jaką powraca, identyfikuje w jakim położeniu znajdują się przed nim obiekty. Kto wie, czy oczyma wyobraźni nie widzi czarno białego obrazu?
 

Zaczarowana*  

Wymiatacz



Wiek: 46

Do³±czy³a: 08 Lis 2008

Sk±d: z Krainy Magii

   

Wys³any: 2008-11-19, 17:35   

Mnie np. zastanawia czy osoba z innym kolorem oczu widzi troszkę inaczej barwy. Mianowicie oczy niebieskie mówią że to zielony kolor i oczy brązowe też ale przecież mogą być to troszkę różne odcienie
 

kasiaaa  

Hiper wymiatacz

Walk to remember.



ImiÄ™: Kasia

Do³±czy³a: 13 Pa¼ 2007

Sk±d: Stalowa Wola

   

Wys³any: 2008-11-23, 20:27   

Nauka jest na tyle rozwinięta, że gdyby zielony nie był zielonym na pewno ktoś by to odkrył.... dwano temu.
_________________
'Nieznajomość zła nie jest cnotą, lecz głupotą; zachwycanie się nią to jakby nagradzanie za uczciwość człowieka, który nie ukradł ci zegarka, bo nie wiedział, że go masz'

Nie jesteśmy normalni.
Jesteśmy lepsi.
 

Zaczarowana*  

Wymiatacz



Wiek: 46

Do³±czy³a: 08 Lis 2008

Sk±d: z Krainy Magii

   

Wys³any: 2008-11-23, 22:56   

No tak, ale ja nie to miałam na myśli xD Chodzi o to, że może być to trochę inny kolor tzn. taki sam tylko różnica mogłaby być o 1/4 tonu
 

Straho  

Pogromca postów



Imię: Jacław

Wiek: 35

Do³±czy³: 04 Wrz 2008

   

Wys³any: 2008-11-27, 10:44   

Tak zastanawiałem się nad tym gdy byłem bardzo mały. Ale sądzę, że tylko w nieznacznym stopniu ma inną barwę, bo przecież wszyscy rozróżniamy kolory :-)
_________________
https://www.photoblog.pl/straho
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com