Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-01, 13:33   

throndor napisa³/a:

Cretultix to, że 15latek nie może formalnie zrezygnować z członkostwa to nie widzimisię Kościoła tylko jeszcze raz powtarzam wynika to z Kodeksu Cywilnego naszego państwa. Zresztą możesz odstąpić de facto od Kościoła zaprzestając praktyk religijnych.



15 latek sam nie może wystąpić jedynie z takich stowarzyszeni do których nie mógł się zapisać przed ukończeniem 18 roku życia. jeśli natomiast mógł to zrobić to zrezygnować może sam, np jeśli do zapisania się do stowarzyszenia karate potrzeba podpisanej zgody rodziców o tyle do rezygnacji z członkostwa już nie, jak byś przeczytał kodeks cywilny to byś wiedział że wieku 15 lat masz już pewne zdolności cywilno prawne, zresztą konstytucja mówi ze rodzice mają prawo do wychowania w wybranej przez siebie wierze stosownie do wieku dziecka.
To nie prawo tutaj blokuje rezygnacje, a wewnętrzne przepisy KK

[ Dodano: 2009-09-01, 13:38 ]

throndor napisa³/a:

Cretultix dlaczego odmawiasz prawa mówienia komuś, że coś jest złe? Tak samo mogę mieć pretensję do feministek o ich postulaty, że ogłaszają je publicznie, a nie tylko w swoim zamkniętym gronie:)



Feministki nie twierdzą że są apolityczne, a kościół według Młodego jest, poza tym feministki mi nie zabraniają mi krytykować ich poglądów i nie mówią mi co cię obchodzi co głosimy natomiast katolicy owszem.

Są dwie możliwość albo nie głosić żadnych poglądów publicznie i wtedy można mówić że co cie obchodzi co robimy albo głosi się jakieś poglądy i jest się przygotowanym na krytykę.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

throndor  

Stały User


Do³±czy³: 01 Wrz 2009

   

Wys³any: 2009-09-01, 13:41   

Nigdzie nie napisałem, że wieku 15 lat nie możemy podjąć żadnej czynności prawnej. Pewną zdolność do skutecznych czynności prawnych ma nawet 7letnie dziecko.

Co by się stało gdyby 13latek zadeklarował, że przestanie chodzić do szkoły? Też grzmiałbyś o okropnym przymusie?

Kościół jest apolityczny w sensie nie popierania, żadnej konkretnej partii, kandydata, nie stratowania przedstawicielu kościelnych w wyborach. Widzę, że ty po prostu zakazujesz brania udziału w jakiejkolwiek debacie np. w telewizji osobom duchownym, ba nawet głoszenia kazań w kościele.
 

Ostatnio zmieniony przez throndor 2009-09-01, 13:47, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz  

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-09-01, 13:43   

cretultix napisa³/a:


Są dwie możliwość albo nie głosić żadnych poglądów publicznie i wtedy można mówić że co cie obchodzi co robimy albo głosi się jakieś poglądy i jest się przygotowanym na krytykę.


Ale co to wg Ciebie znaczy publicznie :?: Rozróżniłeś przed chwilą mówienie publicznie i na kazaniach. Nawet pomijając to, że kazania też są przecież publiczne, to przecież duchowni np. o aborcji mówią praktyczne na kazaniach tudzież w listach pasterskich (biskupi), więc nie rozumiem skąd Twoje oburzenie :?: A to, że media ogłaszają to stanowisko (przy okazji krytykując), to już nie wina Kościoła. Kościół jest przygotowany na krytykę. W końcu jest krytykowany już od 2000 lat ;)

[ Dodano: 2009-09-01, 13:45 ]

cretultix napisa³/a:

a kościół według Młodego jest


Nie wg mnie. Po prostu jest. Znajdź mi dokument Kościoła Powszechnego, który wspomina np jaką orientację polityczną ma Kościół :]
Tzn. Kościół jako całość jest apolityczny, ale Kościół pojmowany właściwie, czyli jako wspólnota wierzących jest polityczny choćby z tego względu, że katolicy są także politykami ;) No i praktycznie każda osoba, w tym i katolicy, ma jakieś poglądy nt polityki. Chodziło mi o to, że Kościół w sprawach polityki nie może zajmować żadnego stanowiska. Mam nadzieję, że mój skrót myślowy był jasny, ale na wszelki wypadek wolałem sprostować :-)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Gray  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³a: 18 Maj 2009

   

Wys³any: 2009-09-01, 14:43   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Znajdź mi dokument Kościoła Powszechnego, który wspomina np jaką orientację polityczną ma Kościół


To tak jak ze wspomnianym przez Ciebie apostatą i ateistą w praktyce - na papierach Kościół nie ma żadnych poglądów, ale rzeczywistość wygląda nieco inaczej. To jasne, że popierają(czasem jawniej, czasem mniej) partię, która głosi ich poglądy lub poglądy zbliżone. Myślę, że się zgodzisz?
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-01, 14:50   

throndor napisa³/a:


Co by się stało gdyby 13latek zadeklarował, że przestanie chodzić do szkoły? Też grzmiałbyś o okropnym przymusie?



jeśli chodzi o mnie to nic mi do ego, niech nie chodzi, pracownicy fizyczni również są potrzebni, a dodatkowo takimi bez wykształcenia łatwo manipulować.

i nie porównuj mi szkolnictwa z religią, bo to pierwsze niesie realne weryfikowalne korzyści a to drugie nie, poza tym szkolnictwo jest ustawowo obowiązkowe wyznanie nie.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-09-01, 14:50   

Yasminne napisa³/a:

To jasne, że popierają(czasem jawniej, czasem mniej) partię, która głosi ich poglądy lub poglądy zbliżone. Myślę, że się zgodzisz?


Nie. Chyba, że dla Ciebie popieranie jakiejś partii, to mówienie w kościołach: pamiętajcie przy wyborach o wartościach chrześcijańskich (chociaż ostatnio zauważam, że trzeba uściślać: katolickich), tylko pytanie: jakiej?

[ Dodano: 2009-09-01, 14:53 ]

cretultix napisa³/a:

i nie porównuj mi


bo co :?:
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-01, 15:06   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


Ale co to wg Ciebie znaczy publicznie :?: Rozróżniłeś przed chwilą mówienie publicznie i na kazaniach. Nawet pomijając to, że kazania też są przecież publiczne, to przecież duchowni np. o aborcji mówią praktyczne na kazaniach tudzież w listach pasterskich (biskupi), więc nie rozumiem skąd Twoje oburzenie :?: A to, że media ogłaszają to stanowisko (przy okazji krytykując), to już nie wina Kościoła. Kościół jest przygotowany na krytykę. W końcu jest krytykowany już od 2000 lat ;)


publiczne znaczy w mediach publicznych, nie wydawanych przez kościół, i nie wmawiaj mi ze kapłani nie występują w tych mediach, bo co rusz widać jakieś wywiady z nimi to w telewizji to to w radiu, zresztą ja nie bronie kościołowi takiego działania, jak by chcieli to mogą nawet partie polityczna założyć, i nie będę miał nic przeciwko.
Tak krytykowany jest 2000 lat a przez większość tego okresu z krytyką radził sobie pozbawiając życia krytyk kujących.


MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


Nie wg mnie. Po prostu jest. Znajdź mi dokument Kościoła Powszechnego, który wspomina np jaką orientację polityczną ma Kościół :]


Ty lepiej sprawdź co znaczy apolityczny.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-09-01, 15:10   

cretultix napisa³/a:


Ty lepiej sprawdź co znaczy apolityczny.


wikipedia napisa³/a:

Apolityczność - odnosi się do dwóch podobnych pojeć.

* Apolityczność - postawa obojętności wobec aktualnych zagadnień politycznych polegająca na odrzuceniu udziału w życiu politycznym, co przejawia się np. w nieuczestniczeniu w wyborach bądź referendum czy zaniechaniu działalności związanej z polityką;

* Apolityczność - zasada prawna, która zobowiązuje osoby sprawujące określone funkcje w państwie do nieangażowania się w żadną działalność polityczną, także związaną z przynależnością do partii politycznej i związków zawodowych. Zasada apolityczności wynika z przyjętych w państwach demokratycznych norm, których podstawą jest konstytucja oraz odpowiednie ustawy. W Polsce apolityczność obowiązuje np. członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Centralnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, sędziego, a także funkcjonariuszy Policji i Urzędu Ochrony Państwa.


I co w zwiÄ…zku z tym :?:

cretultix napisa³/a:

publiczne znaczy w mediach publicznych, nie wydawanych przez kościół, i nie wmawiaj mi ze kapłani nie występują w tych mediach, bo co rusz widać jakieś wywiady z nimi to w telewizji to to w radiu


No ale jak są wywiady, to raczej nie są one z inicjatywy tego, z kim się wywiad przeprowadza. A to, że np. jakaś TV zaprasza duchownych, aby wypowiedzieli się na ten, czy inny temat, to już nie jest sprawa Kościoła.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

throndor  

Stały User


Do³±czy³: 01 Wrz 2009

   

Wys³any: 2009-09-01, 15:21   

cretultix napisa³/a:

throndor napisa³/a:


Co by się stało gdyby 13latek zadeklarował, że przestanie chodzić do szkoły? Też grzmiałbyś o okropnym przymusie?



jeśli chodzi o mnie to nic mi do ego, niech nie chodzi, pracownicy fizyczni również są potrzebni, a dodatkowo takimi bez wykształcenia łatwo manipulować.

i nie porównuj mi szkolnictwa z religią, bo to pierwsze niesie realne weryfikowalne korzyści a to drugie nie, poza tym szkolnictwo jest ustawowo obowiązkowe wyznanie nie.



Mi raczej chodziło podając ten przykład, o zdolność do czynności prawnych i jej ograniczenia. ta paralela unaocznia fakt, że do 18 roku życia nie tylko w sprawach kościelnych mało co do nas należy, jak już to mam tak na "chłopski rozum" tłumaczyć.
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-01, 16:25   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


* Apolityczność - postawa obojętności wobec aktualnych zagadnień politycznych polegająca na odrzuceniu udziału w życiu politycznym, co przejawia się np. w nieuczestniczeniu w wyborach bądź referendum czy zaniechaniu działalności związanej z polityką;


Ja stawiam na prostotÄ™ definicji
http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=apolityczny

apolityczny «niebiorÄ…cy udziaÅ‚u w życiu politycznym, nieinteresujÄ…cy siÄ™ politykÄ…»

a co z tego wynika, osoba apolityczna nie powinna mieć żadnej opinii w zwiazku z decyzjami podejmowanymi przez rząd, w momencie kiedy kapłani czy biskupi zaczynają komentować jakiekolwiek propozycje ustaw czy działalność rządu przestają być apolityczni.
Gdyby kościół był apolityczny to w sytuacji gdy ktoś próbuje wprowadzić aborcje czy eutanazje powiedział by ze go to nie interesuje.

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


No ale jak są wywiady, to raczej nie są one z inicjatywy tego, z kim się wywiad przeprowadza. A to, że np. jakaś TV zaprasza duchownych, aby wypowiedzieli się na ten, czy inny temat, to już nie jest sprawa Kościoła.



Co za różnica kto wychodzi z inicjatywom?? jeśli ktoś chce być apolityczny to po prostu odrzuci propozycje wywiadu i powie ze nie ma nic do powiedzenia w tym temacie.
I zapraszanie duchownego jest jak najbardziej sprawa kościoła, jest to osoba reprezentująca kościół, chyba ze się nie wypowiada z pozycji duchownego ale tak się składa ze są oni do wywiadów zapraszani jako kapłani a nie osoby prywatne.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-09-01, 17:14   

cretultix napisa³/a:

jeśli ktoś chce być apolityczny to po prostu odrzuci propozycje wywiadu i powie ze nie ma nic do powiedzenia w tym temacie.


Temat wywiadów dotyczył nie kwestii apolityczności, a raczej publicznych wystąpień... Poza tytm w tych wywiadach nie jest poruszana polityka.

cretultix napisa³/a:

I zapraszanie duchownego jest jak najbardziej sprawa kościoła, jest to osoba reprezentująca kościół, chyba ze się nie wypowiada z pozycji duchownego ale tak się składa ze są oni do wywiadów zapraszani jako kapłani a nie osoby prywatne.


No to oni odpowiadają jako kapłani, chyba że zaznaczą, że to jest stanowisko całego Kościoła.
Sprawą Kościoła jest, czy ktoś z jego członków jest zaproszony do udzielenia wywiadu. Chodziło mi o to, że te wywiady z duchownymi w TV nie są z inicjatywy tak niefajnego dla Ciebie Kościoła, tylko danej stacji TV.

cretultix napisa³/a:


Gdyby kościół był apolityczny to w sytuacji gdy ktoś próbuje wprowadzić aborcje czy eutanazje


To wtedy to nie jest sfera polityki, ale moralności.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

AnioÅ‚ CiemnoÅ›ci  

Mega wymiatacz

Strzała Tęsknoty



Wiek: 30

Do³±czy³: 26 Maj 2009

Sk±d: Nowy Targ

   

Wys³any: 2009-09-01, 18:49   

Cytat:

To wtedy to nie jest sfera polityki, ale moralności.



Oczywiście, że to sfera polityki. Słyszałeś może o islamskich aktywistach, którzy ostatnio próbowali przeforsować do kodeksu prawnego jakiś swój nowy program moralny? Tego samego oczekuje się od kościoła. Usunięcia ze sceny publicznej tak jak i reszta religii. Jeśli kościół się do tego nie zastosuje nie ma co liczyć na ulgowe traktowanie i zaliczenie wiary do prywatnej sfery człowieka.
_________________
Jeżeli twoja głowa jest dla ciebie przyczyną grzechu, obetnij ją sobie i wyrzuć, bowiem lepiej wejść bezgłowym do królestwa Niebieskiego niż z głową tkwić wśród ognia piekielnego.
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-01, 19:47   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

cretultix napisa³/a:

jeśli ktoś chce być apolityczny to po prostu odrzuci propozycje wywiadu i powie ze nie ma nic do powiedzenia w tym temacie.


Temat wywiadów dotyczył nie kwestii apolityczności, a raczej publicznych wystąpień... Poza tytm w tych wywiadach nie jest poruszana polityka.


Jóź pisałem że nie ma dla mnie znaczenia czy kościół uprawia politykę czy nie, pozwól że przytoczę fragment wypowiedzi od której zaczął się ten of top

cretultix napisa³/a:


w momencie w którym kościół zejdzie z sceny publicznej ja przestane go krytykować.



scena publiczna to również wywiady w w mas mediach nie związane z polityką, i niech ci będzie że kościół jest apolityczny, dla mnie nie ma to żadnego znaczenia, ważne jest to ze wpływa w znacznym stopniu na to co się dzieje w tym kraju.

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


No to oni odpowiadają jako kapłani, chyba że zaznaczą, że to jest stanowisko całego Kościoła.


Nie ma to znaczenia, politycy z poszczególnych parit również wypowiadają sie w własnym imieniu chyba ze zaznaczą ze jest to opinia całej parit, a mimo to po wygłoszeniu swoich słów wszędzie wszyscy mówią że to opinia konkretnej parti.
Tak samo wypowiedzi kapłanów w mediach są traktowane jako opinia całego kościoła, dla niektórych wyrocznia są słowa Rydzyka
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-09-01, 21:48   

AnioÅ‚ CiemnoÅ›ci napisa³/a:

Oczywiście, że to sfera polityki.


Ciekawe... Za niedługo wiara też będzie sferą polityki jak tak dalej pójdzie...

cretultix napisa³/a:

Tak samo wypowiedzi kapłanów w mediach są traktowane jako opinia całego kościoła


No i :?: To, że są tak traktowane, to nie oznacza, że nimi są.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-09-02, 00:10   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


cretultix napisa³/a:

Tak samo wypowiedzi kapłanów w mediach są traktowane jako opinia całego kościoła


No i :?: To, że są tak traktowane, to nie oznacza, że nimi są.



I taki przeciętny kowalski traktuje to jako oficjalne nie odwołalne stanowisko kościoła, tak jest z słuchaczami radia Maryja, zresztą jest to działanie niezwykle przebiegłe, ktoś coś powiedział jest to nam na rękę i nie dementujemy, natomiast gdy dana wypowiedź zaczyna wadzić zawsze można powiedzieć że to nigdy nie było oficjalne stanowisko kościoła,
Tak wogóle to kościół to mistrz jeśli chodzi o takie działanie, jak co do czego przychodzi to z całego nauczania KK tylko garść jest oficjalna, reszta to ktoś dziś coś powiedział, tudziez wierni jakiś zwyczaj stworzyli.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com