Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-02, 18:48   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Może inaczej: Bóg wie co możecie zrobić. Zna wszystkie możliwe opcje oraz ich konsekwencje. Ale pozostawia nam wybór, którą z nich wybierzemy :-)



analogiczne ja wiem co może wypaść w losowaniu lotto, bo znam wszystkie możliwe kombinacje cyfr, ale to wcale nie sprawia ze znam wynik losowania, tak samo w tym układzie Bóg nie wie co się stanie w przyszłość, ergo nie jest wszechwiedzący.

[ Dodano: 2009-08-02, 18:58 ]

dobry_dziekan napisa³/a:

Bóg może nie chcieć wiedzieć, co wybierzemy. Wolno mu, bo jest wszechmocny.



Sam fakt istnienia wiedzy na temat przyszłość sprawia że wolna wola nie istnieje, nie musi tu jej znać Bóg.
Jeśli istnieje sposób sprawdzenia przyszłość z 100% dokładnością oznacza to ze świat jest deterministyczny istnieje jeden możliwy przebieg zdarzeń.

na innym forum badaliśmy nawet sprawę pod kątem Boga z poza naszej 4 wymiarowej rzeczywistość, i efekt był ten sam.
nie da się tego po godzić.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

poem sometimes  

Pogromca postów


Do³±czy³: 15 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-08-02, 21:18   

dobry_dziekan, mój drogi rówieśniku i imienniku ( :-P ) może to zabrzmi pretensjonalnie, co napiszę, ale czy, w założeniu, że Bóg jest wszechmocny, możesz mu jako istota niedoskonała wytykać bezmyślność w traktowaniu ludzi? :-P Może stworzył nas po prostu tak, jak jest najlepiej, zrównoważył dobor i zło itp. i jest to najlepsze rozwiązanie, a Ty po prostu wielkości i doskonałości jego planu nie jesteś w stanie pojąć? :-P Tak, wiem, że to takie jałowe i donikąd nie prowadzi, ale mnie się wydaje możliwością, której z takiej dyskusji nie da się wykluczyć.

Co do tego ograniczania, to hmm, zawsze mógłby się tego dowiedzieć z powrotem, prawda? Nic mu w tym nie przeszkadza oprócz własnej woli, więc nie widzę tutaj żadnego ograniczenia i niedoskonałości mimo wszystko. No ale takimi logicznymi chwytami można się jeszcze siłować do końca świata, ja swoje powiedziałem, dzięki :-)
_________________
"wiemy, że Bóg umarł, powiedziano
nam o tym, czytając ciebie nie byłem tego całkiem pewny."
 

dobry_dziekan  

Hiper wymiatacz

Pracowity leń



ImiÄ™: Marcin

Wiek: 35

Do³±czy³: 09 Lip 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2009-08-02, 23:23   

poem sometimes napisa³/a:

dobry_dziekan, mój drogi rówieśniku i imienniku ( :-P ) może to zabrzmi pretensjonalnie, co napiszę, ale czy, w założeniu, że Bóg jest wszechmocny, możesz mu jako istota niedoskonała wytykać bezmyślność w traktowaniu ludzi? :-P Może stworzył nas po prostu tak, jak jest najlepiej, zrównoważył dobor i zło itp. i jest to najlepsze rozwiązanie, a Ty po prostu wielkości i doskonałości jego planu nie jesteś w stanie pojąć? :-P Tak, wiem, że to takie jałowe i donikąd nie prowadzi, ale mnie się wydaje możliwością, której z takiej dyskusji nie da się wykluczyć.


Ehh... no cóż, według mnie dałoby radę to zrobić prościej, chociażby patrząc na ciągłe mordowanie się zwierząt by uzyskać pożywienie. Możnaby mówić, że "one przecież muszę jeść", ale z drugiej strony "czemu muszą jeść akurat mięso". No właśnie :P
Tak czy owak pewnie siebie nie przekonamy, to myślę, że nie ma sensu w tym kierunku dalej dyskutować :)

poem sometimes napisa³/a:


Co do tego ograniczania, to hmm, zawsze mógłby się tego dowiedzieć z powrotem, prawda? Nic mu w tym nie przeszkadza oprócz własnej woli, więc nie widzę tutaj żadnego ograniczenia i niedoskonałości mimo wszystko. No ale takimi logicznymi chwytami można się jeszcze siłować do końca świata, ja swoje powiedziałem, dzięki :-)


No spoko :)
Wdług mnie by nie wykluczyć wolnej woli, to musiałby zawsze trzymać to w tajemnicy, bo choćby upływ kropli wiedzy na ten temat ograniczyłby czyjąś wolną wolę. Tak czy owak, ja tak naprawdę mam te rozważania gdzieś, bo nie wierzę w wszechpotężny byt :)
_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-03, 14:50   

dobry_dziekan napisa³/a:


Wdług mnie by nie wykluczyć wolnej woli, to musiałby zawsze trzymać to w tajemnicy, bo choćby upływ kropli wiedzy na ten temat ograniczyłby czyjąś wolną wolę.



Jeszcze raz, sam fakt istnienia takiej wiedzy, sama możliwość poznania przyszłość wyklucza wolną wole, nie ważne czy ktoś ją posiada czy nie.
Bo jeśli przyszłość można poznać znaczy to że może ona przebiegnąć w dokładnie jeden sposób, jest deterministyczna, jeśli wolna wola by istniała to za każdym razem jak zagladamy w przyszłość wyglądała by ona inaczej

Przyszłość przy założeniu wolnej woli wygląda jak rzeka patrząc od ujścia, a patrzenie w przyszłość przypomina podróż w górę tej rzeki, gdzie każdy dopływ symbolizuje inny możliwy bieg wydarzeń, im dalej podróżujemy tym więcej rozgałęzień, więcej możliwości,
Patrząc w taka przyszłość nie wiesz co się stanie, wiesz jedynie co może się stać.

Bóg w takim świecie nie jest wszechwiedzący, nie wie co przyniesie jego działanie
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

dobry_dziekan  

Hiper wymiatacz

Pracowity leń



ImiÄ™: Marcin

Wiek: 35

Do³±czy³: 09 Lip 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2009-08-03, 15:22   

Racja. Bardzo dobrze to ujÄ…Å‚eÅ› :)
_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-08-03, 20:41   

dobry_dziekanie, Bóg nie może sam sobie zaprzeczyć, czyli np odebrać sobie wszechwiedzę ;)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

dobry_dziekan  

Hiper wymiatacz

Pracowity leń



ImiÄ™: Marcin

Wiek: 35

Do³±czy³: 09 Lip 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2009-08-03, 21:05   

takie rozwiązanie zasugerował poem sometimes.
Nie mógłby? Według mnie istota wszechmogąca mogłaby odebrać sobie wszechwiedzę na jakiś czas, a później przywrócić. Nie widzę akurat w tym wypadku żadnego paradoksu.

Tak czy owak, jak widzisz problem wolnej woli jest cholernie zagmatwany z tym Waszym Bogiem :)
_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett
 

fanatyk  

Stały User



Wiek: 32

Do³±czy³: 08 Maj 2009

Sk±d: mazury

   

Wys³any: 2009-08-05, 18:01   

dlaczego nie może?
_________________
cierpienie wymaga więcej odwagi niż śmierć
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-08-05, 19:03   

fanatyk napisa³/a:

dlaczego nie może?


Zaprzeczyć sobie :?: Bo jest bytem doskonałym, niezmiennym :-)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-05, 21:27   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:


Zaprzeczyć sobie :?: Bo jest bytem doskonałym, niezmiennym :-)



W takim razie twój Bóg jest wewnętrznie sprzeczny, a taki byty nie istnieją.

ps.
jeśli jest niezmienny to nie jest wszechmogący.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

poem sometimes  

Pogromca postów


Do³±czy³: 15 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-08-05, 21:41   

"Czy Bóg mógłby zrobić burito tak gorące, że sam nie mógłby go zjeść?"

O to spytał Homer Simpson, może na tym przykładzie łatwiej Wam się będzie myśleć, pozdrawiam :-P
_________________
"wiemy, że Bóg umarł, powiedziano
nam o tym, czytając ciebie nie byłem tego całkiem pewny."
 

dobry_dziekan  

Hiper wymiatacz

Pracowity leń



ImiÄ™: Marcin

Wiek: 35

Do³±czy³: 09 Lip 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2009-08-05, 22:07   

Inaczej znane jako paradoks z kamieniem:
Czy Bóg mógłby stworzyć kamień tak ciężki, że nie mógłby go unieść?
_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-08-05, 22:16   

cretultix napisa³/a:


jeśli jest niezmienny to nie jest wszechmogący.


Nie widzę żadnych przeszkód :-)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-05, 22:48   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

cretultix napisa³/a:


jeśli jest niezmienny to nie jest wszechmogący.


Nie widzę żadnych przeszkód :-)



wszechmoc gwarantuje możliwosc zrobienia wszystkiego, nawet zmieniania siebie, jeśli nie może się zmienić to nie jest wszechmocny, chyba ze nie chce.
Ale i tak zostaje nam niemożność pogodzenia wszechmocy z wolną wolą.

A tak wogóle wszechmoc może istnieć tylko jako abstrakcyjne pojecie bo w rzeczywistość jest niemożliwa, patrz dowolne paradoksy o wszechmocy.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

poem sometimes  

Pogromca postów


Do³±czy³: 15 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-08-05, 23:53   

No i tutaj dochodzimy do końca tematu panowie, bo w pojęciu chrześcijańskim Boga nie da się wytłumaczyć za pomocą logiki :-)
_________________
"wiemy, że Bóg umarł, powiedziano
nam o tym, czytając ciebie nie byłem tego całkiem pewny."
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com