Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2009-02-13, 20:37   przemoc w domu

Aleksandra Rybińska , Małgorzata Tryc-Ostrowska

W Europie Zachodniej rodzice coraz częściej padają ofiarą przemocy ze strony dzieci. W Polsce przyznał się do tego w ubiegłym roku co 100. rodzic

W Belgii liczba przypadków brutalnego pobicia rodziców przez dzieci w ostatnich trzech latach wzrosÅ‚a o ponad 25 procent. W 2005 roku zarejestrowano 824 przypadków, w tym roku – 1058. Podobnie jest we Francji, gdzie ofiarÄ… przemocy ze strony dzieci pada 3 – 4 procent rodziców. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków agresorzy majÄ… 12 – 17 lat, ale zdarza siÄ™, że gryzÄ…, kopiÄ… i bijÄ… rodziców trzylatki. Do psychologów zgÅ‚aszajÄ… siÄ™ doroÅ›li, którzy tak bojÄ… siÄ™ swoich pociech, że nie podejmujÄ… żadnych decyzji bez ich zgody.

W Niemczech eksperci szacujÄ…, że jedno na dziesiÄ™cioro dzieci bije rodziców. W 90 procentach przypadków ofiarÄ… jest matka, a sprawcÄ… syn. – NajczÄ™stszymi ofiarami przemocy ze strony dzieci sÄ… w Niemczech samotne matki. Nastoletni chÅ‚opcy wykorzystujÄ… ich brak autorytetu i sÅ‚abość fizycznÄ…. Na każdy wysiÅ‚ek wychowawczy reagujÄ… gwaÅ‚townie. Samotna kobieta nie ma siÄ™ do kogo zwrócić o pomoc – mówi „Rz” niemiecki psychiatra prof. Reinmar du Bois z Uniwersytetu w Tybindze. Jego zdaniem winne jest zbyt liberalne wychowanie oraz utrata autorytetu rodzicielskiego. Wiele osób zamiast wyznaczać granice i nakazywać, pyta dzieci o zdanie – nawet dwulatki.

W Austrii powstały już grupy wsparcia dla rodziców bitych przez dzieci. W Szwajcarii zaostrzono prawo. Nieletni, którzy pobili matkę lub ojca, mogą trafić na siedem dni do aresztu. W Niemczech rodzice mogą zaskarżyć dziecko do sądu. To zdarza się jednak niesłychanie rzadko. Tym bardziej że zamiast kary sąd na ogół nakazuje wizytę u psychiatry. W Polsce rodzica bitego przez własne dzieci w ogóle nie broni prawo, nie ma nawet klasyfikacji prawnej tego zjawiska.

Także hiszpańscy prokuratorzy alarmują, że coraz częściej matki zgłaszają się na policję i z płaczem wyznają, że zostały pobite przez nastoletnich synów. Przypadki zgłaszane na policję to wierzchołek góry lodowej. Tu także ofiarą dzieci padają przeważnie matki, które ukrywają ten fakt nawet przed mężami, nie mówiąc o wymiarze sprawiedliwości.

WedÅ‚ug cytowanego przez hiszpaÅ„ski dziennik „El Pais” psychologa nieletnich Javiera Urry zadenuncjowanie dziecka jest dla rodziców niemal równie dramatycznym przeżyciem jak jego Å›mierć. Ich poczuciu totalnej klÄ™ski wychowawczej towarzyszy wstyd. MilczÄ…, bo nie chcÄ…, by dowiedzieli siÄ™ o tym krewni i znajomi. Ale bojÄ… siÄ™ też, że po wyjÅ›ciu z oÅ›rodka dla nieletnich dziecko zgotuje im piekÅ‚o.

Hiszpan wyÅ‚adowujÄ…cy zÅ‚ość na rodzicach czy dziadkach ma 14 – 17 lat i czÄ™sto jest jedynakiem lub najmÅ‚odszym dzieckiem, którego rodzeÅ„stwo już opuÅ›ciÅ‚o dom. ChÅ‚opcy (na ogół ci sami, którzy w szkole terroryzujÄ… kolegów) stosujÄ… przemoc fizycznÄ…. Dziewczynki zaÅ› drÄ™czÄ… bliskich w bardziej wyrafinowany sposób.

Rzeczpospolita


A Waszym zdaniem w czym tkwi problem? Dlaczego tak się dzieje? Spotkaliście się z podobnymi przypadkami? Jak z tym walczyć? Kto popełnia (popełnił) błędy?
Osobiście po obejrzeniu kilku odcinków 'Super niani' (czy jakoś tak...), a nastepnie przeczytaniu powyższego tekstu, nie byłem tym wiele zaskoczony...
 

McLarenLbn  

Pogromca postów

Deadnight Warrior



ImiÄ™: Kuba

Wiek: 30

Do³±czy³: 29 Sty 2009

Sk±d: Lublin

   

Wys³any: 2009-02-13, 20:41   

Rodzice czasem przeginają pałe i młodym puszczają nerwy...
Proste
_________________
Satan
Laughs
As
You
Eternally
Rot
www.lastfm.pl/user/McLarenLbn
 

Ostia  

VIP


Do³±czy³a: 02 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-02-13, 21:02   

McLarenLbn napisa³/a:

Rodzice czasem przeginają pałe i młodym puszczają nerwy...
Proste


Co ty w tym widzisz prostego? Podnosić rękę na osobę, dzięki której jest się na świecie?

Dla mnie powodem jest rozpieszczenie bachora i ułatwianie mu wszystkiego; przy najmniejszych komplikacjach, którym samodzielnie musi stawić czoła dostaje szału. Jest w tym wina rodziców, owszem - nie mniej uderzenie matki/ojca jest - przepraszam za wyrażenie - zwykłym skur*******wem. Ręce poucinać i tyle.
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-02-13, 21:16   

stubarwny napisa³/a:

Spotkaliście się z podobnymi przypadkami?


Nie spotkałem się, i mam nadzieję ze nie spotkam

I Ostia, ma rację, to wina rodziców, ale takich co wyskakują z łapami do rodzicieli to nawet nie mam pomysłu gdzie wysyłać
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

Ostia  

VIP


Do³±czy³a: 02 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-02-13, 21:17   

TQIT napisa³/a:

ale takich co wyskakują z łapami do rodzicieli to nawet nie mam pomysłu gdzie wysyłać


Ja bym chyba oddała; tyle, że 10 razy mocniej. :-/
Za przeproszeniem; nie pozwolę, żeby mojemu dziecku tak palma odwaliła, żeby podniosło na mnie rękę. Prawdę napisano w artykule - zbyt liberalne wychowanie zbiera żniwa.
 

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2009-02-13, 21:18   

Cytat:

I Ostia, ma rację, to wina rodziców


A szkolnictwo. Czy jest temu w jakimÅ› stopniu winne?
 

Ostia  

VIP


Do³±czy³a: 02 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-02-13, 21:22   

Cytat:

A szkolnictwo. Czy jest temu w jakimÅ› stopniu winne?


Ta, karanie nauczyciela za jakiekolwiek dotknięcie ucznia, które zaraz jest traktowane jako przemoc. Przy czym zakładanie kosza na głowę owego nauczyciela jest praktycznie niczym nie karane...Nauczyciele nie mają co robić z agresywnymi uczniami, bo koniec końców (przynajmniej na poziomie gimnazjum) i tak do ich szkół wracają...
 

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2009-02-13, 21:31   

Niestety, ale rodzina upada. Może nie pamiętacie, ale ileś lat temu ze zdaniem ojca/ matki należało się liczyć. A o podniesieniu ręki nie było mowy. Przykład- mój znajomy. Po śmierci ojca, którego się bał i do którego miał respekt (ale nie była to żadna patologia) zaczął poprostu nękać matkę. Kobietę słabą fizycznie... Wymuszenia pieniędzy, przywileje etc... Szkoda, że polskie prawo niewiele reprezentuje w tym kierunku.
 

Ostia  

VIP


Do³±czy³a: 02 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-02-13, 21:37   

Tu tego tak nie widać, ale na takiej stronce, co się epuls nazywa można pięknie zobaczyć, jak rodzice hodują sobie przyszłych oprawców - banda 12-15 letnich dzieciaków, które nie znają szacunku do pieniędzy, do ludzi starszych od siebie - ba, do siebie samych też nie. Setki 14latek, dla których szczytem marzeń jest zamieszczenie "seksownych" fotek i dostanie komentarzy typu "ale bym ci wjechał"...Rozpuszczone towarzystwo, które nie poradzi sobie za parę lat z samodzielnością.
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-02-13, 21:53   

Ostia napisa³/a:

Rozpuszczone towarzystwo, które nie poradzi sobie za parę lat z samodzielnością.


NO i takich nie ma co nawet żałować
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

Ostia  

VIP


Do³±czy³a: 02 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-02-13, 21:55   

Problem w tym, że się żałuje, a jak uderzysz takiego, to zaraz wszystko jest rozdmuchane. Ale w pewnych wypadkach rodzice sami sobie ciężko zapracowują na pasożyty.
 

psychopathicwizard

Pogromca postów



Wiek: 30

Do³±czy³: 22 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-02-13, 22:27   

to pewnie przez to, ze rodzice nie określają tym dzieciom granic. wtedy, ja też bym tak zrobiła, przyznaję, próbowałabym gdzie ona się znajduje, gdzie się kończy.
_________________
Zacznę od tego, czego nie ma. Nie ma wspólnego dyskursu.


Potem pomyÅ›laÅ‚em 'pier****™!" i przeleżaÅ‚em caÅ‚y miesiÄ…c...ćpaÅ‚em, oglÄ…daÅ‚em telewizjÄ™, lizaÅ‚em rany. ByÅ‚o fajnie.
 

laven  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2008

   

Wys³any: 2009-02-14, 01:21   

Wydaje mi się, że problem tkwi w braku zainteresowania tym co dzieci robią. Rodzice pozwalają na wszystko i nie przejmują się tym co dzieciaki wyczyniają. Dziecko się wydziera, beczy i histeryzuje - w końcu dostaje to czego chce, bo rodzice nie mają silnej woli. Z czasem zacznie taki rozbójnik bić i groźbami wymuszać, jeśli nie wystarczy płacz i krzyki. Ludzie idą na łatwiznę. Zamiast douczyć się, dowiedzieć się o wychowywaniu, posłuchać doświadczenia innych, poczytać książki, zwyczajnie olewają dziecko. Gdyby się nim zainteresowali, wątpię by byli szczęśliwy z "sexi foci" 13-latek. Ostatnio widziałam w internecie umieszczone zdjęcie 12-latki. Wypinała goły tyłek, w samych stringach. No ludzie. ;/ Przecież to jakaś paranoja. Praca, kariera, pieniądze, potrzeby, a dopiero potem dobro dzieciaka. I nie mam na myśli rozpieszczania i dawania wszystkiego co zapragnie. A zainteresowanie się nim. Przekazanie jakiś wartości. Ale to zbyt męczące. Po pracy trzeba odpocząć i zapomnieć o świecie. Po co ludzie decydują się na dziecko, jeśli nie potrafią go wychować lub nie mają na nie czasu?
_________________
Obie rzeczy - zarówno to, przed czym uciekasz, jak i to, za czym wzdychasz - są w tobie.

— Anthony de Mello
 

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2009-02-14, 10:05   

Cytat:

Rodzice pozwalają na wszystko i nie przejmują się tym co dzieciaki wyczyniają. Dziecko się wydziera, beczy i histeryzuje - w końcu dostaje to czego chce, bo rodzice nie mają silnej woli. Z czasem zacznie taki rozbójnik bić i groźbami wymuszać, jeśli nie wystarczy płacz i krzyki


Niestety... Typowy terror...
Byłem świadkiem nieciekawej sceny w sklepie. Kobieta w wieku około 35-40 lat wraz z synem w wieku około 12-13 lat. Ten się upiera, by kupić jakiejś tam marki spodnie. Matka odpowiada, że nie ma pieniędzy, ponieważ są zbyt drogie. Efekt? " Ty ku*wo" Powiedziane głośno i wyraźnie przy niemałej ilości ludzi i brak większej reakcji ze strony rodzicielki... Zestawiając to z tematem dopiszę: od czegoś się zaczyna...
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-02-14, 10:08   

stubarwny napisa³/a:

od czegoÅ› siÄ™ zaczyna...


A potem nieciekawie sie kończy
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com