Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Grafik  

Wymiatacz

Ten zły!



ImiÄ™: Sebastian

Wiek: 32

Do³±czy³: 01 Lis 2008

Sk±d: Elbl±g

   

Wys³any: 2009-01-25, 15:26   Religia, która cieszy siÄ™ uznaniem Boga.

Czy wszystkie religie podobajÄ… siÄ™ Bogu?
Jak poznać religię prawdziwą?
Kto dziś czci Boga we właściwy sposób?
Na świecie istnieje setki religii, które twierdzą, że uczą prawdy o bogu? Mimo to różnie wyjaśniają, kim On jest i czego od nas oczekuje.

MIESZKANIEC dalekiego Tybetu krÄ™ci mÅ‚ynkiem modlitewnym, majÄ…cym ksztaÅ‚t walca i zawierajÄ…cym spisane modlitwy. Wierzy, że za każdym obrotem mÅ‚ynka powtórzone zostanÄ… jego proÅ›by. Hindus w swym przestronnym domu ma specjalne maÅ‚e pomieszczenie, gdzie odprawia pudźę — ofiarowuje kadzidÅ‚o, kwiaty oraz inne dary przed wizerunkami różnych bogów i bogiÅ„. A tysiÄ…ce kilometrów od Indii, we WÅ‚oszech, kobieta w okazaÅ‚ym koÅ›ciele klÄ™czy przed obrazem Marii, matki Jezusa, i modli siÄ™, przesuwajÄ…c paciorki różaÅ„ca.
Wyznawcy różnych religii podczas modlitwy

Chyba każdy z nas dostrzega, jaki wpÅ‚yw religia wywiera na życie ludzi. Jak zauważono w pewnej książce, „byÅ‚a ona i nadal jest siÅ‚Ä… napÄ™dowÄ… spoÅ‚eczeÅ„stw na caÅ‚ym Å›wiecie” (The World’s Religions — Understanding the Living Faiths). A John Bowker, autor dzieÅ‚a God — A Brief History (Bóg — zarys historii), napisaÅ‚: „Nigdy nie istniaÅ‚o spoÅ‚eczeÅ„stwo, które zupeÅ‚nie pomijaÅ‚oby Boga, zazwyczaj uważanego za StwórcÄ™ i WÅ‚adcÄ™. Jest tak nawet w typowo Å›wieckich spoÅ‚eczeÅ„stwach”.

Religia rzeczywiÅ›cie odgrywa dużą rolÄ™ w życiu milionów ludzi. Czyż nie jest to dobitny dowód na to, że czÅ‚owiek ma potrzeby duchowe? Znany psycholog Carl Gustav Jung w swej książce Gegenwart und Zukunft (Teraźniejszość i przyszÅ‚ość) opisuje ludzkÄ… skÅ‚onność do oddawania czci siÅ‚om nadprzyrodzonym i dochodzi do wniosku, że „uzewnÄ™trzniaÅ‚a siÄ™ [ona] w caÅ‚ych dziejach ludzkoÅ›ci”.

Mimo to wiele osób nie wierzy w Boga i w ogóle nie interesuje się religią. Ci, którzy zaprzeczają Jego istnieniu lub w nie powątpiewają, robią to często głównie dlatego, że znane im formy kultu nie zaspokajają ich potrzeb duchowych. Ale niemal wszyscy, nawet ateiści, są w większym lub mniejszym stopniu wierni pewnym zasadom, a to nierzadko przypomina religię.

W ciągu minionych tysięcy lat ludzie próbowali zaspokoić swe potrzeby duchowe na mnóstwo sposobów. W rezultacie powstało wiele różnych religii. Chociaż prawie wszystkie uznają istnienie jakichś sił wyższych, nie są zgodne co do ich natury. Większość wyznań podkreśla potrzebę wybawienia czy wyzwolenia, ale rozumie je całkiem inaczej i dąży do niego odmiennymi ścieżkami. Jak wśród tej mozaiki wierzeń rozpoznać prawdziwe nauki, które podobają się Bogu?

ABY ludzie mogli siÄ™ dowiedzieć, które nauki sÄ… prawdziwe i podobajÄ… siÄ™ Bogu, musiaÅ‚by im to wyjawić On sam — i to w taki sposób, by mogli z tego skorzystać wszyscy mieszkaÅ„cy ziemi. W przeciwnym razie skÄ…d byÅ›my wiedzieli, jak zapatruje siÄ™ On na okreÅ›lone nauki, czyny i formy oddawania Mu czci? Czy zatem Bóg przekazaÅ‚ nam takie informacje? A jeÅ›li tak, to jak to zrobiÅ‚?

OczywiÅ›cie żaden czÅ‚owiek nie zdoÅ‚aÅ‚by w ciÄ…gu kilkudziesiÄ™ciu lat swego życia osobiÅ›cie dotrzeć do wszystkich ludzi, aby przekazać im informacje od Boga. Ale może to osiÄ…gnąć sÅ‚owo pisane. Czy nie byÅ‚oby zatem rzeczÄ… sÅ‚usznÄ…, aby Bóg udostÄ™pniÅ‚ swe orÄ™dzie w postaci książki? JednÄ… ze starożytnych ksiÄ…g pretendujÄ…cych do miana natchnionych jest Biblia, zwana też Pismem ¦wiÄ™tym. Znajdujemy w niej nastÄ™pujÄ…ce zapewnienie: „CaÅ‚e Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauczania, do upominania, do prostowania, do karcenia w prawoÅ›ci” (2 Tymoteusza 3:16). Przyjrzyjmy siÄ™ wiÄ™c bliżej tej KsiÄ™dze i sprawdźmy, czy można jÄ… uznać za źródÅ‚o prawdziwych nauk.
Kiedy powstała?

Biblia jest jednÄ… z najstarszych ksiÄ…g religijnych. Jej pierwsze części powstaÅ‚y przeszÅ‚o 3500 lat temu, a ostatnie — w roku 98 n.e. Mimo iż spisywaÅ‚o jÄ… okoÅ‚o 40 mężczyzn przez jakieÅ› 1600 lat, cechuje siÄ™ ona wewnÄ™trznÄ… harmoniÄ…. Pokazuje to, że jej prawdziwym Autorem jest Bóg.

Biblia to najbardziej rozpowszechniona i najczęściej tłumaczona księga w historii ludzkości. Każdego roku do rąk czytelników trafia około 60 milionów jej egzemplarzy. Została w całości lub częściowo przetłumaczona na przeszło 2300 języków i dialektów. Ponad 90 procent mieszkańców ziemi może ją czytać w swoim ojczystym języku. Księga ta nie zna granic państwowych ani barier rasowych czy etnicznych.
Co zawiera?

Jeżeli masz BibliÄ™, otwórz jÄ… i przejrzyj.* Najpierw zapoznaj siÄ™ ze spisem treÅ›ci. Najczęściej bywa umieszczony na poczÄ…tku i zawiera nazwy wszystkich ksiÄ…g biblijnych oraz numery stron, na których siÄ™ zaczynajÄ…. Jak widać, Biblia to wÅ‚aÅ›ciwie zbiór wielu ksiÄ…g, z których każda ma swojÄ… nazwÄ™. Na poczÄ…tku znajduje siÄ™ KsiÄ™ga Rodzaju, inaczej Pierwsza KsiÄ™ga Mojżeszowa, a na koÅ„cu Objawienie, zwane też ApokalipsÄ…. KsiÄ™gozbiór ten skÅ‚ada siÄ™ z dwóch części — pierwsza to Pisma Hebrajskie, spisane głównie w tym jÄ™zyku, a druga to Pisma Greckie. Te dwie części Biblii nazywane sÄ… też Starym i Nowym Testamentem.

KsiÄ™gi biblijne zostaÅ‚y dla uÅ‚atwienia podzielone na rozdziaÅ‚y i wersety. Kiedy w niniejszym czasopiÅ›mie cytujemy wersety biblijne, podajemy nazwÄ™ ksiÄ™gi, a nastÄ™pnie dwie liczby — pierwsza wskazuje rozdziaÅ‚, a druga werset. Tak wiÄ™c zapis „2 Tymoteusza 3:16” oznacza Drugi List do Tymoteusza, rozdziaÅ‚ 3 i werset 16. Spróbuj znaleźć ten fragment w swojej Biblii.

Chyba przyznasz, że najlepszym sposobem na poznanie Biblii jest jej regularne czytanie. Wiele osób przekonaÅ‚o siÄ™, że warto zacząć od pierwszej ksiÄ™gi Pism Greckich — Ewangelii wedÅ‚ug Mateusza. CzytajÄ…c dziennie od trzech do piÄ™ciu rozdziałów, można zapoznać siÄ™ z caÅ‚Ä… BibliÄ… w ciÄ…gu jednego roku. Ale skÄ…d mieć pewność, że KsiÄ™ga ta rzeczywiÅ›cie jest natchniona przez Boga?
Czy zasługuje na zaufanie?

Natchniona przez Boga Księga dla wszystkich ludzi powinna oczywiście zawierać ponadczasowe rady. Treść Biblii świadczy o niezwykłej znajomości natury ludzkiej i nie dezaktualizuje się mimo upływu czasu i przemijania kolejnych pokoleń. Zasady w niej zawarte są dziś równie praktyczne jak wtedy, gdy je spisano. ¦wiadczy o tym chociażby słynne przemówienie Jezusa Chrystusa, założyciela chrystianizmu. Można je znaleźć w Ewangelii według Mateusza, w rozdziałach od 5 do 7. Przemówienie to, znane jako Kazanie na Górze, nie tylko wskazuje drogę do prawdziwego szczęścia, lecz także uczy rozwiązywania sporów, pokazuje, jak się modlić, jak zapatrywać się na potrzeby materialne oraz porusza wiele innych spraw. Zarówno Kazanie na Górze, jak i reszta Biblii jasno mówią nam, co powinniśmy robić, a czego unikać, by podobać się Bogu i prowadzić szczęśliwsze życie.
Glob ziemski

Tej starożytnej KsiÄ™dze można zaufać również ze wzglÄ™du na jej Å›cisÅ‚ość naukowÄ…. Na przykÅ‚ad w czasach, gdy wiÄ™kszość ludzi wierzyÅ‚a, że ziemia jest pÅ‚aska, jeden z pisarzy biblijnych napisaÅ‚ o ‛okrÄ™gu ziemi’, czyli kuli ziemskiej (Izajasza 40:22).# Ponad 3000 lat przed tym, jak sÅ‚ynny uczony Izaak Newton wyjaÅ›niÅ‚, że planety utrzymujÄ… siÄ™ w pustej przestrzeni kosmicznej dziÄ™ki grawitacji, w Biblii opisano ZiemiÄ™ jako ‛zawieszonÄ… na niczym’ (Hioba 26:7). W innym fragmencie sprzed 3000 lat tak przedstawiono obieg wody w przyrodzie: „Wszystkie rzeki idÄ… do morza, wszakże morze nie wylewa; do miejsca, z którego rzeki pÅ‚ynÄ…, wracajÄ… siÄ™, aby zaÅ› stamtÄ…d wychodziÅ‚y” (Kaznodziei 1:7, Biblia gdaÅ„ska). A zatem Autorem Biblii jest Stwórca wszechÅ›wiata.

O Boskim natchnieniu Biblii Å›wiadczy ponadto jej dokÅ‚adność historyczna. Wydarzenia w niej opisane nie sÄ… jakimiÅ› mitami. ZostaÅ‚y dokÅ‚adnie umiejscowione w czasie i dotyczÄ… konkretnych ludzi i miejsc. Na przykÅ‚ad Ewangelia wedÅ‚ug £ukasza 3:1 mówi o „piÄ™tnastym roku panowania Tyberiusza Cezara, gdy Poncjusz PiÅ‚at byÅ‚ namiestnikiem Judei, a Herod wÅ‚adcÄ… okrÄ™gu Galilei”.

W odróżnieniu od starożytnych historyków, którzy prawie zawsze mówili jedynie o sukcesach i zaletach swych wÅ‚adców, pisarze biblijni byli uczciwi. Otwarcie przyznawali siÄ™ nawet do wÅ‚asnych bÅ‚Ä™dów. Król Izraela Dawid wyznaÅ‚: „Bardzo zgrzeszyÅ‚em tym, co uczyniÅ‚em. (...) PostÄ…piÅ‚em bowiem bardzo gÅ‚upio” (2 Samuela 24:10). A Mojżesz sam opisaÅ‚, jak w pewnej sytuacji okazaÅ‚ brak zaufania do Boga (Liczb 20:12).

O Boskim natchnieniu Biblii Å›wiadczy jeszcze coÅ› innego. KsiÄ™ga ta zawiera proroctwa, które naprawdÄ™ siÄ™ speÅ‚niÅ‚y, tak iż można je nazwać historiÄ… spisanÄ… z góry. Część z nich dotyczy Jezusa Chrystusa. Na przykÅ‚ad Pisma Hebrajskie z ponad siedemsetletnim wyprzedzeniem dokÅ‚adnie przepowiedziaÅ‚y, że miaÅ‚ siÄ™ on narodzić „w Betlejem Judejskim” (Mateusza 2:1-6; Micheasza 5:2).

A oto kolejne proroctwo. W LiÅ›cie 2 do Tymoteusza 3:1-5 czytamy: „W dniach ostatnich nastanÄ… krytyczne czasy trudne do zniesienia. Albowiem ludzie bÄ™dÄ… rozmiÅ‚owani w samych sobie, rozmiÅ‚owani w pieniÄ…dzach, zarozumiali, wynioÅ›li, bluźniercy, nieposÅ‚uszni rodzicom, niewdziÄ™czni, nielojalni, wyzuci z naturalnego uczucia, nieskÅ‚onni do jakiejkolwiek ugody, oszczercy, nie panujÄ…cy nad sobÄ…, zajadli, nie miÅ‚ujÄ…cy dobroci, zdrajcy, nieprzejednani, nadÄ™ci pychÄ…, miÅ‚ujÄ…cy bardziej rozkosze niż miÅ‚ujÄ…cy Boga, zachowujÄ…cy formÄ™ zbożnego oddania, ale sprzeniewierzajÄ…cy siÄ™ jego mocy”. Czyż nie jest to trafny opis postawy wielu ludzi w naszych czasach? A sporzÄ…dzono go w 65 roku n.e., czyli ponad 1900 lat temu!
Jakie nauki zawiera Biblia?

W miarę bliższego poznawania Biblii zauważysz, że jest ona źródłem nadludzkiej mądrości. Można w niej znaleźć odpowiedzi na takie pytania, jak: Kto jest Bogiem? Czy Szatan naprawdę istnieje? Kim jest Jezus Chrystus? Dlaczego ludzie tak cierpią? Co się dzieje po śmierci? Gdybyś pytał o to rozmaite osoby, ich odpowiedzi różniłyby się od siebie tak, jak różnią się ich wierzenia i zwyczaje. Ale jeśli sięgniesz po Biblię, dowiesz się prawdy. Co więcej, Księga ta zawiera wyśmienite rady dotyczące zachowania i odpowiedniego stosunku do innych ludzi, w tym również tych, którzy sprawują władzę.%

A co Biblia mówi o zamierzeniu Boga wobec ziemi i ludzkoÅ›ci? Znajdujemy w niej nastÄ™pujÄ…ce obietnice: „Jeszcze tylko chwilka, a już nie bÄ™dzie niegodziwca (...). Lecz potulni posiÄ…dÄ… ziemiÄ™ i naprawdÄ™ bÄ™dÄ… siÄ™ wielce rozkoszować obfitoÅ›ciÄ… pokoju” (Psalm 37:10, 11). „BÄ™dzie z nimi [ludźmi] sam Bóg. I otrze z ich oczu wszelkÄ… Å‚zÄ™, i Å›mierci już nie bÄ™dzie ani żaÅ‚oÅ›ci, ani krzyku, ani bólu już nie bÄ™dzie. To, co poprzednie, przeminęło” (Objawienie 21:3, 4). „Prawi posiÄ…dÄ… ziemiÄ™ i bÄ™dÄ… na niej przebywać na zawsze” (Psalm 37:29).

W Biblii znajdujemy również zapowiedź, że wkrótce nie będzie już wojen, przestępczości, przemocy ani niegodziwości. Znikną też choroby, starość i śmierć. Ziemia stanie się rajem, a ludzie będą mogli żyć wiecznie. Jakże cudowne to perspektywy! I jakże wiele te zapowiedzi mówią nam o miłości Boga do ludzi!
Co postanowisz?

Biblia to wspaniały dar od Stwórcy. Jak należałoby na niego zareagować? Pewien hindus uznał, że jeśli objawienie od Boga miałoby przynieść korzyść całej ludzkości, to musiałoby być dostępne od zarania cywilizacji. Kiedy dowiedział się, że niektóre fragmenty Biblii powstały wcześniej niż najstarsze księgi hinduistyczne, Wedy, postanowił się z nią zapoznać.^ Również pewien amerykański profesor uznał, że zanim wyrobi sobie zdanie na temat tej najbardziej rozpowszechnionej Księgi świata, powinien ją przeczytać.

Z czytania Biblii i wprowadzania w czyn jej nauk odniesiesz wiele pożytku. Zapewnia ona: „Szczęśliwy jest czÅ‚owiek, (...) [który ma] upodobanie w prawie Jehowy i jego prawo czyta półgÅ‚osem dniem i nocÄ…. I stanie siÄ™ podobny do drzewa zasadzonego nad strumieniami wód, które wydaje owoc w swoim czasie i którego listowie nie usycha; a wszystko, co on uczyni, wypadnie pomyÅ›lnie” (Psalm 1:1-3).** StudiujÄ…c BibliÄ™ i rozmyÅ›lajÄ…c nad jej treÅ›ciÄ…, możesz zaspokajać swoje potrzeby duchowe, a to przyczyni siÄ™ do twego szczęścia (Mateusza 5:3). Biblia pomoże ci też prowadzić satysfakcjonujÄ…ce życie i radzić sobie z różnymi problemami. Doprawdy, w trzymaniu siÄ™ zawartych w niej praw Bożych „tkwi wielka nagroda”! (Psalm 19:11). DziÄ™ki pokÅ‚adaniu ufnoÅ›ci w obietnicach Boga już teraz zaznasz mnóstwa bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stw, a ponadto bÄ™dziesz mieć cudownÄ… nadziejÄ™ na przyszÅ‚ość.

Biblia zachÄ™ca nas: „Jak nowo narodzone dzieciÄ…tka rozwiÅ„cie gorÄ…ce pragnienie nie sfaÅ‚szowanego mleka majÄ…cego zwiÄ…zek ze sÅ‚owem” (1 Piotra 2:2). NiemowlÄ™ jest zależne od pokarmu dostarczanego przez matkÄ™ i wyraźnie siÄ™ o niego dopomina. W naszym wypadku takÄ… podstawowÄ… potrzebÄ… jest wiedza od Boga. Warto wiÄ™c ‛rozwinąć gorÄ…ce pragnienie’ Jego SÅ‚owa. Prawdziwe nauki Boże zawarte sÄ… w Biblii.
_________________
"Nie myśl jak wiele już zrobiłeś ale ile Ci jeszcze zostało"
 

Pati009  

Hiper wymiatacz

samotny wojownik


ImiÄ™: Patrycja

Do³±czy³a: 15 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-01-25, 15:40   

Jak to Jan Paweł II Wielki odpowiedział kiedy zadano mu pytanie: Jeżeli jedna religia jest prawidłowa, to czemu tyle ich jest na świecie?
_,,Bo gdyby nie było takiej różnorodności nie było by tylu wspaniałych kultur,tylu tradycji "
 

Grafik  

Wymiatacz

Ten zły!



ImiÄ™: Sebastian

Wiek: 32

Do³±czy³: 01 Lis 2008

Sk±d: Elbl±g

   

Wys³any: 2009-01-25, 15:45   

Co tu mają kultury, tradycje do religii, która jest prawdziwa?

[ Dodano: 2009-01-25, 15:47 ]
Dziedzictwo, którego możesz być pewien

„JE¦LI otrzymasz od kogoÅ› list informujÄ…cy o spadku, bÄ…dź ostrożny. Możesz paść ofiarÄ… oszustwa”.

Ostrzeżenie tej treści opublikowano na internetowej stronie instytucji zajmującej się ochroną poczty amerykańskiej. Dlaczego? Ponieważ tysiące ludzi otrzymało list, z którego wynikało, że zmarł ich krewny i będą mogli odziedziczyć po nim spadek. Wielu adresatów, chcąc otrzymać bliższe informacje o tym, gdzie i jak dochodzić swoich praw do majątku, wysłało nadawcy po 30 dolarów, a niektórzy nawet więcej. Niestety, czekało ich gorzkie rozczarowanie. Wszyscy otrzymali dokładnie taki sam dokument. Szanse odebrania spadku były praktycznie żadne.

Tego rodzaju oszustwa odwoÅ‚ujÄ… siÄ™ do caÅ‚kiem naturalnego pragnienia otrzymania spadku. Biblia wyraża siÄ™ pozytywnie o osobach, które pozostawiajÄ… swoim krewnym jakÄ…Å› spuÅ›ciznÄ™: „Ten, kto jest dobry, pozostawi dziedzictwo synom synów” (Przysłów 13:22). A sam Jezus Chrystus wyrzekÅ‚ w Kazaniu na Górze powszechnie znane i cenione sÅ‚owa: „Szczęśliwi Å‚agodni, albowiem odziedziczÄ… ziemiÄ™” (Mateusza 5:5, Biblia poznaÅ„ska).

Powyższa wypowiedź Jezusa przypomina to, co niegdyÅ› pod natchnieniem Bożym napisaÅ‚ król starożytnego Izraela, Dawid: „Pokorni odziedziczÄ… ziemiÄ™ i rozkoszować siÄ™ bÄ™dÄ… obfitym pokojem” (Psalm 37:11, Biblia warszawska).

Czy możesz się spodziewać wartościowego dziedzictwa?

‛Odziedziczyć ziemiÄ™’ — cóż za wspaniaÅ‚a perspektywa! Czy jednak możemy mieć pewność, że nie jest to jakieÅ› kolejne oszustwo? OczywiÅ›cie. Ziemia jest częściÄ… cudownego dzieÅ‚a Jehowy, wiÄ™c jako jej Stwórca i WÅ‚aÅ›ciciel ma On prawo przekazać jÄ… w dziedzictwie, komukolwiek zechce. Król Dawid zapisaÅ‚ nastÄ™pujÄ…cÄ… obietnicÄ™, którÄ… Jehowa zÅ‚ożyÅ‚ swemu ukochanemu Synowi, Jezusowi Chrystusowi: „ProÅ› mnie, bym ci daÅ‚ narody w dziedzictwo i kraÅ„ce ziemi w posiadanie” (Psalm 2:8). WÅ‚aÅ›nie dlatego apostoÅ‚ PaweÅ‚ przedstawiÅ‚ Jezusa jako tego, „którego [Bóg] ustanowiÅ‚ dziedzicem wszystkiego i przez którego uczyniÅ‚ systemy rzeczy” (Hebrajczyków 1:2). A zatem przyrzeczenie, że pokorni, Å‚agodni ludzie „odziedziczÄ… ziemiÄ™”, Jezus zÅ‚ożyÅ‚ z czystych pobudek. Dysponuje on też odpowiedniÄ… wÅ‚adzÄ…, by je zrealizować. Możemy być tego najzupeÅ‚niej pewni (Mateusza 28:18).

Koniecznie więc powinniśmy się dowiedzieć, jak Jezus spełni tę zapowiedź. Dzisiejszy świat wydaje się zdominowany przez agresywnych, zarozumiałych ludzi, którzy po prostu biorą to, czego chcą. Czy jest w nim miejsce dla łagodnie usposobionych? Na dodatek nasza planeta jest obecnie poważnie zanieczyszczona, a jej zasoby są eksploatowane przez chciwych i krótkowzrocznych ludzi. Czy na ziemi w ogóle pozostanie coś, co warto by było odziedziczyć?

„ZAPEWNE zna pan krzepiÄ…cÄ… zapowiedź Jezusa, że ‛Å‚agodni odziedziczÄ… ziemiÄ™’. Jednak wiedzÄ…c, jakie szkody ludzie wyrzÄ…dzajÄ… sobie nawzajem oraz ziemi, można by siÄ™ zastanawiać, co wÅ‚aÅ›ciwie odziedziczÄ… takie potulne osoby” (Mateusza 5:5; Psalm 37:11).

W ten właśnie sposób Myriam, będąca ¦wiadkiem Jehowy, zapoczątkowała ciekawą rozmowę. Zagadnięty przez nią mężczyzna odrzekł, że skoro obiecał to Jezus, ziemia z pewnością okaże się dziedzictwem godnym tej nazwy, nie zaś nienadającą się do zamieszkania ruiną.

Odpowiedź ta niewątpliwie świadczy o optymizmie. Ale czy mamy uzasadnione powody, by ufnie patrzeć w przyszłość? Tak, ponieważ Biblia daje nam mocne podstawy do wiary w spełnienie owej obietnicy. Jej realizacja ściśle wiąże się z zamierzeniem Boga wobec ludzkości i ziemi. Możemy być pewni, że On zrealizuje wszystko, co postanowił (Izajasza 55:11). Jakie zatem było Jego pierwotne zamierzenie względem ludzkości i jak zostanie ono urzeczywistnione?
Wieczyste zamierzenie Boże co do ziemi

Jehowa Bóg stworzyÅ‚ ziemiÄ™ w konkretnym celu. „Tak powiedziaÅ‚ Jehowa, Stwórca niebios, On, prawdziwy Bóg, Ten, który uksztaÅ‚towaÅ‚ ziemiÄ™ i który jÄ… uczyniÅ‚, który jÄ… mocno ugruntowaÅ‚, który nie stworzyÅ‚ jej po prostu na nic, który uksztaÅ‚towaÅ‚ jÄ… po to, żeby byÅ‚a zamieszkana: ‚Jam jest Jehowa i nie ma nikogo innego’” (Izajasza 45:18). Glob ziemski miaÅ‚ zatem być mieszkaniem dla ludzi. Zgodnie z wolÄ… Boga ma tak być po wieczne czasy. „ZaÅ‚ożyÅ‚ ziemiÄ™ na jej ustalonych miejscach; nic niÄ… nie zachwieje po czas niezmierzony, na zawsze” (Psalm 104:5; 119:90).

To, co Jehowa postanowiÅ‚ w zwiÄ…zku z ziemiÄ…, wyraźnie uwidacznia siÄ™ w zleceniu, które daÅ‚ pierwszej parze ludzkiej. Do Adama i Ewy powiedziaÅ‚: „BÄ…dźcie pÅ‚odni i staÅ„cie siÄ™ liczni oraz napeÅ‚nijcie ziemiÄ™ i opanujcie jÄ…, a także podporzÄ…dkujcie sobie ryby morskie i latajÄ…ce stworzenia niebios, i wszelkie żywe stworzenie, które siÄ™ porusza po ziemi” (Rodzaju 1:28). Bóg powierzyÅ‚ ziemiÄ™ Adamowi i Ewie, by na zawsze pozostaÅ‚a domem dla nich i dla ich potomstwa. Wiele stuleci później psalmista napisaÅ‚: „Co siÄ™ tyczy niebios — niebiosa należą do Jehowy, lecz ziemiÄ™ daÅ‚ synom ludzkim” (Psalm 115:16).

Skorzystanie z tych cudownych możliwoÅ›ci zależaÅ‚o jednak od tego, czy Adam i Ewa oraz ich potomstwo bÄ™dÄ… respektować wÅ‚adzÄ™ swego Stwórcy i ¯yciodawcy, Jehowy Boga, oraz czy chÄ™tnie Mu siÄ™ podporzÄ…dkujÄ…. Jehowa nie pozostawiÅ‚ co do tego żadnych wÄ…tpliwoÅ›ci, gdy daÅ‚ pierwszemu czÅ‚owiekowi nastÄ™pujÄ…cy nakaz: „Z każdego drzewa ogrodu możesz jeść do syta. Ale co do drzewa poznania dobra i zÅ‚a — z niego nie wolno ci jeść, bo w dniu, w którym z niego zjesz, z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… umrzesz” (Rodzaju 2:16, 17). Nasi prarodzice mogli żyć w ogrodzie Eden pod warunkiem, że bÄ™dÄ… przestrzegać tego prostego i wyraźnego polecenia. PosÅ‚uszeÅ„stwo w tej sprawie byÅ‚oby wyrazem ich wdziÄ™cznoÅ›ci za wszystko, co otrzymali od swego niebiaÅ„skiego Ojca.

Kiedy Adam i Ewa wypowiedzieli Bogu posÅ‚uszeÅ„stwo i rozmyÅ›lnie zÅ‚amali wspomniany zakaz, w gruncie rzeczy odwrócili siÄ™ od Tego, któremu wszystko zawdziÄ™czali (Rodzaju 3:6). W rezultacie utracili piÄ™kny rajski dom — i to nie tylko oni sami, lecz także ich potomstwo (Rzymian 5:12). Czy jednak ten akt nieposÅ‚uszeÅ„stwa zniweczyÅ‚ Boże zamierzenie co do ziemi?
Adam i Ewa w ogrodzie Eden

Zamierzenie Boga co do ziemi jest wyraźnie widoczne w zleceniu danym Adamowi i Ewie
Bóg się nie zmienia

Za poÅ›rednictwem proroka Malachiasza Bóg oznajmiÅ‚: „Ja bowiem jestem Jehowa; ja siÄ™ nie zmieniÅ‚em” (Malachiasza 3:6). Zdaniem francuskiego biblisty Louis Filliona oÅ›wiadczenie to jest Å›ciÅ›le zwiÄ…zane z realizacjÄ… obietnic Bożych. Uczony ten napisaÅ‚: „Jehowa mógÅ‚ zgÅ‚adzić swój buntowniczy lud; ponieważ jednak w sprawie swych obietnic jest niezmienny, mimo wszystko pozostanie wierny temu, co zapowiedziaÅ‚ w przeszÅ‚oÅ›ci”. Bóg nie zapomni zatem o obietnicach zÅ‚ożonych jednostkom, narodom czy też caÅ‚ej ludzkoÅ›ci — w stosownym czasie je zrealizuje. „PamiÄ™ta o swym przymierzu aż po czas niezmierzony, o sÅ‚owie, które nakazaÅ‚, na tysiÄ…c pokoleÅ„” (Psalm 105:8).


Pokój i bezpieczeństwo za czasów Salomona stanowi przedsmak obiecanego nam dziedzictwa


SkÄ…d jednak możemy mieć pewność, że pierwotne zamierzenie Jehowy co do ziemi siÄ™ nie zmieniÅ‚o? W swym natchnionym SÅ‚owie, Biblii, wielokrotnie wspomina On, że postanowiÅ‚ oddać ziemiÄ™ w posiadanie posÅ‚usznej Mu ludzkoÅ›ci (Psalm 25:13; 37:9, 22, 29, 34). W KsiÄ™dze tej znajdujemy też zapewnienie, że ludzie bÅ‚ogosÅ‚awieni przez JehowÄ™ bÄ™dÄ… mieszkać w bezpiecznym Å›wiecie — „bÄ™dÄ… siedzieć, każdy pod swÄ… winoroÅ›lÄ… i pod swym drzewem figowym” i „nikt nie bÄ™dzie ich przyprawiaÅ‚ o drżenie” (Micheasza 4:4; Ezechiela 34:28). „PobudujÄ… domy i bÄ™dÄ… w nich mieszkać; zasadzÄ… winnice i bÄ™dÄ… spożywać ich owoce”. ZacznÄ… żyć w doskonaÅ‚ej harmonii nawet ze zwierzÄ™tami (Izajasza 11:6-9; 65:21, 25).

Pismo ¦wiÄ™te w jeszcze inny sposób uzmysÅ‚awia nam, jak ma wyglÄ…dać Å›wiat obiecany przez Boga. Opisuje pokój i bezpieczeÅ„stwo Izraelitów za panowania króla Salomona. W tamtych czasach „mieszkaÅ„cy Judy i Izraela dalej mieszkali bezpiecznie, każdy pod swojÄ… winoroÅ›lÄ… i pod swoim drzewem figowym, od Dan do Beer-Szeby, przez wszystkie dni Salomona” (1 Królów 4:25). Jak czytamy w Biblii, Jezus to ktoÅ› „wiÄ™cej niż Salomon”. O panowaniu Chrystusa psalmista proroczo napisaÅ‚: „Za dni jego rozkwitnie prawy oraz obfitość pokoju, aż nie stanie księżyca”. W owym czasie „mnóstwo zboża bÄ™dzie na ziemi; nadmiar bÄ™dzie na wierzchu gór” (£ukasza 11:31; Psalm 72:7, 16).

Jehowa Bóg, wierny swemu sÅ‚owu, z pewnoÅ›ciÄ… nie tylko przekaże ludziom obiecane dziedzictwo, ale także zadba o to, by odzyskaÅ‚o ono pierwotnÄ… wspaniaÅ‚ość. W KsiÄ™dze Objawienia 21:4 zapowiedziano, że w nowym Å›wiecie Bóg „otrze z (...) oczu [ludzi] wszelkÄ… Å‚zÄ™, i Å›mierci już nie bÄ™dzie ani żaÅ‚oÅ›ci, ani krzyku, ani bólu już nie bÄ™dzie”. A zatem ziemia znowu bÄ™dzie rajem! (£ukasza 23:43).
Jak otrzymać obiecane dziedzictwo

Ziemia stanie siÄ™ rajem pod panowaniem Królestwa Bożego — niebiaÅ„skiego rzÄ…du, którego WÅ‚adcÄ… jest Jezus Chrystus (Mateusza 6:9, 10). Najpierw ‛doprowadzi ono do ruiny tych, którzy rujnujÄ… ziemiÄ™’ (Objawienie 11:18; Daniela 2:44). NastÄ™pnie Jezus Chrystus, nazwany „KsiÄ™ciem Pokoju”, sprawi, że zgodnie z proroctwem „obfitoÅ›ci tej wÅ‚adzy książęcej i pokojowi nie bÄ™dzie koÅ„ca” (Izajasza 9:6, 7). Pod rzÄ…dami Królestwa Bożego miliony ludzi, wÅ‚Ä…cznie ze zmartwychwstaÅ‚ymi, bÄ™dÄ… mogÅ‚y odziedziczyć ziemiÄ™ (Jana 5:28, 29; Dzieje 24:15).

Komu przypadnie w udziale to wspaniaÅ‚e dziedzictwo? Zwróć uwagÄ™ na wypowiedź Jezusa: „Szczęśliwi Å‚agodnie usposobieni, gdyż oni odziedziczÄ… ziemiÄ™” (Mateusza 5:5). Czym charakteryzujÄ… siÄ™ tacy ludzie? WedÅ‚ug definicji sÅ‚ownikowych „Å‚agodny” to miÄ™dzy innymi dobrotliwy, skÅ‚onny do zgody, życzliwy, delikatny; Å‚agodność kojarzy siÄ™ także z potulnoÅ›ciÄ…. Jednakże użyte tutaj greckie sÅ‚owo ma gÅ‚Ä™bsze znaczenie. Zdaniem biblisty Williama Barclaya mieÅ›ci ono „w sobie pojÄ™cie delikatnoÅ›ci, ale takiej, za którÄ… kryje siÄ™ moc stali”. OkreÅ›la nastawienie umysÅ‚u, które pozwala znieść każdÄ… krzywdÄ™ bez uczucia rozgoryczenia czy chÄ™ci odwetu — a wszystko to dziÄ™ki bliskiej wiÄ™zi z Bogiem, bÄ™dÄ…cej dla takiej osoby źródÅ‚em siÅ‚y (Izajasza 12:2; Filipian 4:13).

CzÅ‚owiek Å‚agodny i potulny we wszystkich dziedzinach życia pokornie przestrzega zasad Bożych; nie postÄ™puje wedÅ‚ug wÅ‚asnego widzimisiÄ™ ani nie ulega poglÄ…dom innych ludzi. Jest też gotów siÄ™ uczyć i chÄ™tnie poddaje siÄ™ szkoleniu zapewnianemu przez JehowÄ™. Psalmista Dawid napisaÅ‚: „[Jehowa] sprawi, że potulni bÄ™dÄ… chodzić wedÅ‚ug jego sÄ…downiczego rozstrzygniÄ™cia, i bÄ™dzie potulnych uczyÅ‚ swej drogi” (Psalm 25:9; Przysłów 3:5, 6).

Czy znajdziesz siÄ™ wÅ›ród „Å‚agodnie usposobionych”, którzy odziedziczÄ… ziemiÄ™? Rzetelne studiowanie SÅ‚owa Bożego, poznawanie Jehowy i Jego woli oraz stosowanie nabytej wiedzy w praktyce umożliwi również tobie otrzymanie dziedzictwa: życia wiecznego na rajskiej ziemi (Jana 17:3).
Ludzie rozkoszujÄ…cy siÄ™ rajem

Przed nami nowy Å›wiat, w którym zapanuje prawość — czy siÄ™ w nim znajdziesz?
_________________
"Nie myśl jak wiele już zrobiłeś ale ile Ci jeszcze zostało"
 

psychopathicwizard

Pogromca postów



Wiek: 30

Do³±czy³: 22 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-01-25, 15:47   

chyba wszyscy wierzą w tego samego Boga, tylko, ze dla jednych jest on Mahometem, inaczej go ludzie nazywają, ale wierzą w tego samego. tak samo, jak zamiast 'auto', mówisz 'samochód', a chodzi o to samo. a zresztą on jest wyrozumiały, powienien przecież rozumieć, że ludzie są ułomni, i mają różne kultury, i w każdej inaczej go nazywają.
_________________
Zacznę od tego, czego nie ma. Nie ma wspólnego dyskursu.


Potem pomyÅ›laÅ‚em 'pier****™!" i przeleżaÅ‚em caÅ‚y miesiÄ…c...ćpaÅ‚em, oglÄ…daÅ‚em telewizjÄ™, lizaÅ‚em rany. ByÅ‚o fajnie.
 

Grafik  

Wymiatacz

Ten zły!



ImiÄ™: Sebastian

Wiek: 32

Do³±czy³: 01 Lis 2008

Sk±d: Elbl±g

   

Wys³any: 2009-01-25, 15:55   

Może i wierzą. Ale nie stosują jego zasad, które są zawarte w Biblii - list od Boga do nas.
_________________
"Nie myśl jak wiele już zrobiłeś ale ile Ci jeszcze zostało"
 

psychopathicwizard

Pogromca postów



Wiek: 30

Do³±czy³: 22 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-01-25, 16:13   

ładnie to ująłeś. 'list od Boga do nas'. nie możemy przecież ich zmusić do tego. niby nasza biblia jest jedyna i prawdziwa, ale oni swój koran, czy co tam też za taką uważają. poza tym, liczy się, że się dla niego jakoś poświęcają, a nie to, że nie czytają kawałka papieru.
 

Grafik  

Wymiatacz

Ten zły!



ImiÄ™: Sebastian

Wiek: 32

Do³±czy³: 01 Lis 2008

Sk±d: Elbl±g

   

Wys³any: 2009-01-25, 16:22   

Skoro Bóg nas stworzył ma prawo ustalać jak mamy prowadzić swoje życie. A te zasady znajdują się w Biblii. A Koran to przecież nie cała Biblia tylko jej część. Poświęcają się w jaki sposób? Czy Bóg nakazał o podanej godzinie w danym kierunku modlić się nie? Są to nauki ludzi.
_________________
"Nie myśl jak wiele już zrobiłeś ale ile Ci jeszcze zostało"
 

psychopathicwizard

Pogromca postów



Wiek: 30

Do³±czy³: 22 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-01-25, 16:26   

a czy Bóg kazał modlić się do 'świętych'?
_________________
Zacznę od tego, czego nie ma. Nie ma wspólnego dyskursu.


Potem pomyÅ›laÅ‚em 'pier****™!" i przeleżaÅ‚em caÅ‚y miesiÄ…c...ćpaÅ‚em, oglÄ…daÅ‚em telewizjÄ™, lizaÅ‚em rany. ByÅ‚o fajnie.
 

Grafik  

Wymiatacz

Ten zły!



ImiÄ™: Sebastian

Wiek: 32

Do³±czy³: 01 Lis 2008

Sk±d: Elbl±g

   

Wys³any: 2009-01-25, 16:53   

Nie nie kazał. A czemu teraz wyskoczyłeś z takim pytaniem?
Poza tym kto jest święty tylko Bóg i Jezus.
_________________
"Nie myśl jak wiele już zrobiłeś ale ile Ci jeszcze zostało"
 

psychopathicwizard

Pogromca postów



Wiek: 30

Do³±czy³: 22 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-01-25, 17:09   

Grafik napisa³/a:

Czy Bóg nakazał o podanej godzinie w danym kierunku modlić się nie? Są to nauki ludzi.


psychopathicwizard napisa³/a:

a czy Bóg kazał modlić się do 'świętych'?





Grafik napisa³/a:

Poza tym kto jest święty tylko Bóg i Jezus.


też tak sądzę. ale dla porównania dałam przykład 'nauk ludzi-katolików'. tak jak oni, np modlą się na wschód, to katolicy np modlą się do jp2.


o, i

Cytat:

wyskoczyłeś


wyskoczyłaś. znowu pomyłka.
 

Grafik  

Wymiatacz

Ten zły!



ImiÄ™: Sebastian

Wiek: 32

Do³±czy³: 01 Lis 2008

Sk±d: Elbl±g

   

Wys³any: 2009-01-25, 17:13   

psychopathicwizard, ustaw płeć :niepewny:
Dla mnie JP II był zwykłym człowiekiem. I uznanie go świętym nie będzie słuszne.
_________________
"Nie myśl jak wiele już zrobiłeś ale ile Ci jeszcze zostało"
 

Dev1l  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Lip 2008

   

Wys³any: 2009-01-25, 17:14   

Na świecie żyło też milion zwykłych ludzi i zostało świętymi... Nie my zdecydujemy.
 

Grafik  

Wymiatacz

Ten zły!



ImiÄ™: Sebastian

Wiek: 32

Do³±czy³: 01 Lis 2008

Sk±d: Elbl±g

   

Wys³any: 2009-01-25, 17:17   

Zostało świętymi. Ale ludzie ich tak nazwali. Nie Bóg.
_________________
"Nie myśl jak wiele już zrobiłeś ale ile Ci jeszcze zostało"
 

Dev1l  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Lip 2008

   

Wys³any: 2009-01-25, 17:19   

A to racja... I nie wiem, jak papieża można tytułować w ogóle Ojcem ¦więtym...
 

Grafik  

Wymiatacz

Ten zły!



ImiÄ™: Sebastian

Wiek: 32

Do³±czy³: 01 Lis 2008

Sk±d: Elbl±g

   

Wys³any: 2009-01-25, 17:21   

Ojcem ¦więtym jest Bóg. JP był człowiekiem.
_________________
"Nie myśl jak wiele już zrobiłeś ale ile Ci jeszcze zostało"
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com