Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2009-01-26, 10:40   Pro ana.

Pro-ana (pro-anorexia = "za anoreksjÄ…") – ideologia, w której dążenie do bycia chudym jest postrzegane jako droga do ideaÅ‚u (ang. I'm Starving For Perfection – GÅ‚odujÄ™ dla perfekcji). Jest to styl życia, który traktuje anoreksjÄ™ i inne zaburzenia odżywiania nie jako chorobÄ™, lecz jako alternatywny sposób odchudzania bÄ™dÄ…cy po części Å›wiadomym wyborem

Jednym z haseÅ‚ ruchu pro-ana jest zdanie Christophera Marlowe, quod me nutrit me destruit – "to, co mnie żywi, niszczy mnie". Osoby zwiÄ…zane z pro-ana majÄ… czÄ™sto niskÄ… samoocenÄ™ i nie mogÄ… znieść widoku swych ciaÅ‚ w lustrze. Pro-ana idzie też w parze z nienawiÅ›ciÄ… do jedzenia, traktujÄ…c tÄ… czynność jako zbÄ™dnÄ… konieczność.

W pro-anie ważna jest motywacja do zrzucania kilogramów. Na stronach poÅ›wiÄ™conych temu zagadnieniu znajdujÄ… siÄ™ dziaÅ‚y z materiaÅ‚ami majÄ…cymi zmotywować do dalszego chudniÄ™cia lub utrzymania niskiej wagi. Thinspirations (ang. thin – chudy/a, inspiration – inspiracja) to zdjÄ™cia wychudzonych kobiet, które majÄ… stanowić wzór do naÅ›ladowania, ideaÅ‚ stojÄ…cy na koÅ„cu drogi przez diety i gÅ‚odówki. Najczęściej na liÅ›cie thinspirations pojawiajÄ… siÄ™ Kate Moss, Calista Flockhart, Mary-Kate Olsen, a także Twiggy – modelka, od której 40 lat temu zaczÄ…Å‚ siÄ™ trend na kobiety w rozmiarze XS. MotywacjÄ… mogÄ… być też teksty, piosenki, cytaty albo zdjÄ™cia otyÅ‚ych osób. PokazujÄ… jak okropne jest życie, kiedy ma siÄ™ grube uda. Na jednej ze stron umieszczono fotografiÄ™ kawaÅ‚ka ludzkiego tÅ‚uszczu jako dosadnÄ… terapiÄ™ szokowÄ… dla niepewnych swojego wyboru dziewczÄ…t.

W pro-anie upatrywany jest sposób na szczęśliwe życie i osiągnięcie ważnego celu. Autorzy stron często otwarcie mówią o możliwości utraty zdrowia, równocześnie namawiając do głodowania i podając szereg powodów, dla których mimo wszystko warto to robić.

Głównym miejscem publicznego funkcjonowania ruchu jest Internet. Rebecka Peebles z Uniwersytetu Stanforda opublikowała badania, wg których fakt znajdowania w sieci wspólnoty gloryfikującej anoreksję i wspierającej się nawzajem jest czynnikiem pogłębiającym chorobę.

¬ródło:wikipedia.

A co wy myślicie o tej ideologi ? Spotkaliście się już z tym ruchem w internecie ?
Po wpisaniu w google możemy zobaczyć tysiące blogów, for zachęcających do odchudzania do życia z zaburzenia odżywiania. Tysiące przykazań i sposobów , tysiące 13,14 latek opisujących kcal ,które pochłonęły i ,które wydaliły. Pytania :co zrobić,aby schudnąć,aby być chorym.
Czy ta ideologia jest przesyconym kłamstwem otaczającego nas świata ?
Zapraszam do dyskusji.
_________________
Drugs&hugs.
 

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2009-01-26, 10:57   

Prowadzisz w dal niewidomego, choć sam ślepcem jesteś.
Takie jest moje zdanie nt tego 'ruchu'.
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2009-01-26, 11:01   

stubarwny, zależy, sama uważam ,że jest to jedne kłamstwo , bagno i mogłabym przytoczyć jeszcze kilka wulgarnych epitetów co o tym myślę .
To tak jakbyś był niewidomym i prowadził kogoś ,u którego sam wywołałeś ślepotę , choć dobrze wiesz jak mogło to się skończyć.
Patrząc na ten ruch widzę jedynie rozhisteryzowane anorektyczki , sprzeciwiające się społeczeństwu , raniące wszystkich ,aby po prostu stworzyć swoją utopię , anorektyczki,bulimiczki , z historia oddziałową ,które się nie nauczyłty i nigdy nie nauczą.
_________________
Drugs&hugs.
 

laven  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2008

   

Wys³any: 2009-01-26, 12:41   

Spotkałam się z różnymi blogami, forami, filmikami itd. Powiem krótko. Za żadną cholerę nie potrafię tego zrozumieć. Dla mnie to patologia. To jakby propagować sposoby zachorowania na raka, spożywania szkodliwych substancji w tym celu itp. Sądzę, że nie powinny takie strony mieć miejsce w internecie. Tak samo jak nie wolno nakłaniać do samobóstw, analogicznie prawo powinno zostać uregulowane w tej sprawie. Bo to już nie tylko ideologia czy styl życia, ale choroba i wciąganie w to innych. A takie durne 13-14 latki są najbardziej podatne na takie manipulacje. Potem latają po lekarzach, szpitalach, a biedni rodzice nie wiedzą co robić. Myślą, że są fajne bo spędziły ileś czasu w szpitalu. No ludzie! Co jest fajnego w byciu chorym? Nie rozumiem tego ruchu. Nie potrafię.
_________________
Obie rzeczy - zarówno to, przed czym uciekasz, jak i to, za czym wzdychasz - są w tobie.

— Anthony de Mello
 

Abaddon  

Hiper wymiatacz

Niekonwencjonalny



ImiÄ™: Abaddon

Wiek: 27

Do³±czy³: 04 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-01-26, 13:50   

ja jestem liberałem.
Co do prawa to jedyne co można zmienić w tym kierunku to wprowadzić strony od 18 roku życia, każde inne ograniczenie będzie bardziej pogwałceniem praw obywatela niż przestrogą. Ehh to już podchodzi pod konserwatywny liberalizm hahaha :D

jak ktoś ma taką jazdę to i tak będzie się głodzić
Każdy ma jakąś pasję, oni widać mają taką
W końcu może zmądrzeją a jak nie to hmm lekarz ?
_________________
Co za idiotyczny punkt w regulaminie.
Poza tym, wypadało się podpisać jak grzebałeś na moim profilu pipko.
 

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2009-01-26, 13:54   

Cytat:

wprowadzić strony od 18 roku życia



Nie wiem czy to jest wykonalne.
Chyba, że jakoś to po swojemu zrozumiałem.
 

Abaddon  

Hiper wymiatacz

Niekonwencjonalny



ImiÄ™: Abaddon

Wiek: 27

Do³±czy³: 04 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-01-26, 14:49   

stubarwny, no masz forum... i wprowadzasz rejestr.
Po pierwsze przy rejestracji użytkownik musi oświadczyć, ze ma 18 lat
Po drugie pytanie na inteligencje typu, Czy PRL upadł w średniowieczu :P
Potem wymóg podania daty urodzenia, a jak poda poniżej 18 to odrazu ban :D

Chociaż pamietajcie, ze nasze prawo to pryszcz, bo i tak ludzie zaczna zakladac fora na zagranicznych serverach gdzie nasze prawo nie dziala i palec w dupe tym co maja cos przeciw ;]
_________________
Co za idiotyczny punkt w regulaminie.
Poza tym, wypadało się podpisać jak grzebałeś na moim profilu pipko.
 

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2009-01-26, 15:03   

Cytat:

Po pierwsze przy rejestracji użytkownik musi oświadczyć, ze ma 18 lat
Po drugie pytanie na inteligencje typu, Czy PRL upadł w średniowieczu :P
Potem wymóg podania daty urodzenia, a jak poda poniżej 18 to odrazu ban :D



No czyli jednak dobrze zrozumiałem.
I wspominana niewykonalność tyczyła się prawdomówności.

Oświadczyć można wszystko.
Pytanie myślę, że to nic nie wyjaśni.
Datę podać można także różną.

Ktoś by musiał kontrolować podawane dane i sprawdzać ich poprawność.
 

Abaddon  

Hiper wymiatacz

Niekonwencjonalny



ImiÄ™: Abaddon

Wiek: 27

Do³±czy³: 04 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-01-26, 15:15   

stubarwny, to by zalozyli na zagranicznym serverze stronke i foruuum i juz ...
_________________
Co za idiotyczny punkt w regulaminie.
Poza tym, wypadało się podpisać jak grzebałeś na moim profilu pipko.
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2009-01-26, 15:21   

Zapominacie o jednym Panowie , wydaje wam się ,że zakładając fora te dziewczyny będą patrzeć na wiek , przestrzegać zasad ? Oczywiście ,że nie. Kontrola z zewnątrz ? To mógłby być sposób,ale kto niby będzie pilnował każdą rejestrującą się nastolatkę na tych forach ?
Po za tym są też blogi , strony internetowe , co z tym ? Czy ktoś zeskanuje dowód ?
I na koniec ? Można znaleźć tysiące sposobów i żaden nie będzie dobry i niezawodny, te osoby i tak będą to szerzyć to jest ich ideologia , sposób na życie obojętnie co byś powiedział one będą Cię przekonywać ,że to jest dobre ,a tamto złe.
_________________
Drugs&hugs.
 

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2009-01-26, 15:28   

Cytat:

dziewczyny będą patrzeć na wiek , przestrzegać zasad ? Oczywiście ,że nie. Kontrola z zewnątrz ? To mógłby być sposób,ale kto niby będzie pilnował każdą rejestrującą się nastolatkę na tych forach ?



Dokładnie to napisałem 12cm wyżej ;)
 

Abaddon  

Hiper wymiatacz

Niekonwencjonalny



ImiÄ™: Abaddon

Wiek: 27

Do³±czy³: 04 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-01-26, 15:29   

stubarwny, ogolnie my we 3 mowimy to samo xD
_________________
Co za idiotyczny punkt w regulaminie.
Poza tym, wypadało się podpisać jak grzebałeś na moim profilu pipko.
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2009-01-26, 15:30   

W sumie..racja.
_________________
Drugs&hugs.
 

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2009-01-26, 15:32   

Cytat:

stubarwny, ogolnie my we 3 mowimy to samo xD



Tylko czemu 3? Tyle jest użytkowników, a pisze tylko 1/27 procenta ogółu :mrgreen:
 

laven  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2008

   

Wys³any: 2009-01-26, 20:10   

Niby ideologia, wolność itd. Ale do czego to prowadzi? Do choroby, do śmierci. Zwłaszcza, że ulegają temu młode dziewczyny.
Nie jestem od prawa. Ale należałoby coś z tym zrobić. Propagowanie faszyzmu, nazizmu jest karalne. Jakoś ludzie to akceptują. Nakłanianie do samobójstw także. Dlatego analogicznie powinno się zrobić coś w kierunku ideologii pro ana. Nie da się ograniczyć w 100% tego, ale coś zrobić można. Bo ewidentnie widać szkodliwe skutki. Zresztą sama nie wiem co z tym zrobić. Wiem tylko, że nie powinno coś takiego istnieć. Jakby pociągnąć do odpowiedzialności osoby nakłaniające do zachorowania, może by przestali manipulować innymi. Bo inaczej tego nie można nazwać. To jak sekta.
_________________
Obie rzeczy - zarówno to, przed czym uciekasz, jak i to, za czym wzdychasz - są w tobie.

— Anthony de Mello
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com