Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Mathi

User


Wiek: 34

Do³±czy³: 09 Mar 2009

Sk±d: Zabrze

   

Wys³any: 2010-03-12, 23:08   wiara

WItam.

Postanowilem napisać o tym co mi w głowie siedzi, bo być może ktoś pomoże mi sprecywaoć dokładnie w jakim punkcie się znajduje.

A wiec jestem wychowany w rodzinie katolickiem (babcie i dziadki są bardzo wierzącymi ludzmi, niemal codzień w kościele).
Już od 1 komunii św. miałem taki nonszalanckie podejśćie do kościoła, jednak w Boga bardzo wierzyłem i tak przez długi czas, do spowiedzi może często nie chodziłem ale w każdym bądź razie wierzyłem w to wszystko.

Jednak po skonczeniu gimnazjum, kiedy przychodził czas bierzmowania zastanowiłem się .. po co mi to wszystko ? Po co mam chodzić do kośćioła, żeby tylko pojsc do bierzmowania a potem luz ? Bezsens ... Więc bierzmowanie olałem, teraz mam mętlik w głowie, jednego dnia myśle, że jestem ateistą a innego mówie "kurcze, a może faktycznie ktos tam jest na górze ?"

Aktualnie jetsem na takim etapie, że nie wierze w kościół, nie wierze w idee chodzenia tam i modlenia się, mam taki obojętny stosunek do tego, nie mam pewności 100% że Bóg istnieje, z drugiej strony myślę, że po śmierci coś może na nas jeszcze czekać i tak wkółko ... raz ateista, raz agnostyk, raz wierzący nie praktykujący ...

miał ktoś keidyś takie atpliwosci z Was ?
 

destrukcyjna  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³a: 05 Maj 2009

Sk±d: Berlin.

   

Wys³any: 2010-03-12, 23:13   

mi się wydaje, że to ten etap życia, kiedy ma się wątpliwości. u mnie też różnie z wiarą bywa. tzn. w Boga wierzę, ale w tą całą otoczkę Kościoła już mniej.
_________________
meow
 

wdrlz  

Wymiatacz

WujekDobraRada x)


Wiek: 32

Do³±czy³: 12 Mar 2010

   

Wys³any: 2010-03-12, 23:30   

Bierzmowanie mogłeś już odbębnić bo później możesz mieć trudności z ślubem kościelnym .
Natomiast , jeżeli chodzi o wiarę , podzielam zdanie destrukcyjna jednak czasem się zastanawiam czy nie mają racji w pewnych kwestiach . Ja wytłumaczyłem sobie to w dość dziwny sposób który przeobraził się w rzeczywistość . Mianowicie powiedziałem sobie , że dopóki nic nadprzyrodzonego nie wydarzy się w moim życiu nie uwierzę.... no i stało się .
 

Mathi

User


Wiek: 34

Do³±czy³: 09 Mar 2009

Sk±d: Zabrze

   

Wys³any: 2010-03-12, 23:47   

ja podobnie jak destrukcyjna nie wierze w kościół, dla mnie powinien on być opodatkowany.

a skoro tak jest to ślub kościelny dla mnie również jest mało istotny. Dla mojej wybranki możę to być coś ważnego, a nie jestem pewien czy mozna to tak załatwić, ze ona powie co ma powiedziec w kosciele a ja bede tylko obecny tam ... nei wiem nie myslalem o tym.
po co mam udawać, oszukiwać samego siebei chodzac do kosciola skoro ja mam to gdzieś ? Bierzmowanie dla mnie jest zbedne tylko ciezko mi sie okreslić: kim jestem ?
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2010-03-13, 00:25   

wdrlz napisa³/a:

Bierzmowanie mogłeś już odbębnić bo później możesz mieć trudności z ślubem kościelnym .


Ludzie... Jak ktoś pisze o "odbębnieniu" SAKRAMENTU, to niechże się w łeb puknie. Albo niech przyjmuje Sakramenty, albo niech nie chodzi do kościoła i nie mówi, że jest katolikiem.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Wojtas  

Hiper wymiatacz

KoteG



ImiÄ™: Wojtek

Wiek: 30

Do³±czy³: 02 Maj 2009

Sk±d: Katowice/Chorzów

   

Wys³any: 2010-03-13, 00:59   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Ludzie... Jak ktoś pisze o "odbębnieniu" SAKRAMENTU, to niechże się w łeb puknie. Albo niech przyjmuje Sakramenty, albo niech nie chodzi do kościoła i nie mówi, że jest katolikiem.


Też mnie to wkurza. Jak mówie znajomym, że nie ide do bierzmowania bo straciłem wiare, to mi pytają się czy nie lepiej pójść i móc być chrzestnym, co jest jeszcze głupsze.
_________________
Ludzkość! Jakaż ona szlachetna! Jakże chętna do poświęcenia... kogoś innego!


Sklepik z marzeniami
 

alpen.  

Pogromca postów

małe duże dziewczę.



ImiÄ™: Klaudia.

Do³±czy³a: 09 Sty 2010

Sk±d: Wadowice.

   

Wys³any: 2010-03-13, 08:49   

Mathi, wiem, co czujesz, bo też jestem na tym etapie. Chyba każdy kiedy powoli wkracza w dorosłość musi sobie wytyczyć hierarchie wartości i sprecyzować w co wierzy. To chyba coś naturalnego, przynajmniej w moim mniemaniu. Ale nie rozumiem jak możesz wpadać w takie skrajności: jest Bóg/nie ma Boga. Owszem, można się zastanawiać, wahać, błądzić, ale aż tak duże różnice w poglądach... No cóż, postaraj się określić - ułatwi Ci to życie. A w głębi duszy już dawno wiesz, że Bóg... (sam sobie odpowiedz.)

Podobnie jak destrukcyjna wierzę w Boga, w tą całą otoczkę mniej, ale dzięki Natanielowi mam troche inne spojrzenie na tą sprawę ;)
_________________
jak Cie odnaleźć, gdy nie wiem gdzie szukać
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-03-13, 11:05   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

wdrlz napisa³/a:

Bierzmowanie mogłeś już odbębnić bo później możesz mieć trudności z ślubem kościelnym .


Ludzie... Jak ktoś pisze o "odbębnieniu" SAKRAMENTU, to niechże się w łeb puknie. Albo niech przyjmuje Sakramenty, albo niech nie chodzi do kościoła i nie mówi, że jest katolikiem.



Taki jest obraz religij większość tego społeczeństwa, komunia wiąże się z dostawaniem prezentów, bierzmowanie się robi bo później może się przydać a do kościoła się chodzi bo wszyscy chodzą, lub aby sumienie nie gryzło, ale jaki jest w tym cel to nikt nie wie.

Od destrukcyjne działanie religij zorganizowanych prowadzące do odmóżdżenia

takie wątpliwości jakie ma Mathi to błogosławieństwo szansa do wzięcia swojego życia w własne ręce.

Mathi
jest napisane "szukajcie a znajdziecie" więc szukaj i nie ograniczaj się tylko do kręgu judeochrześcijańskiego ale szukaj w wszystkich kulturach.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

Piracy  

Pogromca postów

Makaveli



ImiÄ™: M.

Wiek: 32

Do³±czy³: 12 Wrz 2009

   

Wys³any: 2010-03-13, 11:07   

Mathi napisa³/a:

nie wierze w kościół



W kościół się nie wierzy.

Mathi napisa³/a:

miał ktoś keidyś takie atpliwosci z Was ?



Dużo osób to przechodzi, więc wyjątkiem nie jesteś.
 

wdrlz  

Wymiatacz

WujekDobraRada x)


Wiek: 32

Do³±czy³: 12 Mar 2010

   

Wys³any: 2010-03-13, 11:12   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

wdrlz napisa³/a:

Bierzmowanie mogłeś już odbębnić bo później możesz mieć trudności z ślubem kościelnym .


Ludzie... Jak ktoś pisze o "odbębnieniu" SAKRAMENTU, to niechże się w łeb puknie. Albo niech przyjmuje Sakramenty, albo niech nie chodzi do kościoła i nie mówi, że jest katolikiem.



To ty możesz się w łeb puknąć . Co ma powiedzieć osoba która jest anty religijna ? Ciekawe jak się później wytłumaczysz swojej narzeczonej ..." kochanie nie będziemy mieć ślubu kościelnego bo nie przyjąłem sakramentów" ....
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-03-13, 11:25   

wdrlz napisa³/a:


To ty możesz się w łeb puknąć . Co ma powiedzieć osoba która jest anty religijna ? Ciekawe jak się później wytłumaczysz swojej narzeczonej ..." kochanie nie będziemy mieć ślubu kościelnego bo nie przyjąłem sakramentów" ....



zanim coś napiszesz poczytaj prawo kanoniczne, ślub kościelny będzie tyle że na innych zasadach, w KK można wziąć ślób z niewierzącym czy innowiercą, ba nawet sam na takim byłem.


http://archidiecezja.lodz...awo/k4t7r6.html

http://archidiecezja.lodz...awo/k4t7r5.html
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

Ostatnio zmieniony przez cretultix 2010-03-13, 11:33, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz  

cappuccino  

VIP



ImiÄ™: Mama Madzia

Wiek: 36

Do³±czy³a: 04 Pa¼ 2009

   

Wys³any: 2010-03-13, 11:28   

Cytat:

Bierzmowanie mogłeś już odbębnić (...)



:wstyd: do Sakramentu się przystępuje. Bębni się w bębny. Nawet, jeśli sami czegoś nie praktykujemy, czy w coś nie wierzymy, powinniśmy mieć jednak szacunek do osób, dla których np. takie Bierzmowanie to ważny Sakrament, jak każdy inny. Tak więc - myślmy, zanim napiszemy.

Co do problemu -

Cytat:

jest napisane "szukajcie a znajdziecie"

, zgadzam siÄ™.
Poszukujemy całe życie. Inni mogą ci coś podpowiadać, doradzać, odradzać - ale musisz to odkryć sam w sobie. Dla mnie osobiście oznaki walki znaczą, że na czymś nam zależy - nawet, jeśli tego "czegoś" nie potrafimy określić. Gdyby nam nie zależało, nie przejmowalibyśmy się.

Jeśli miałabym coś doradzić jeszcze - nie kieruj się zdaniem innych. Każdy ma swoje zdanie na temat wiary, nie buduj swojego, na zdaniu innych. Daj sobie czas na odnalezienie odpowiedzi.
_________________


http://mama24na7.blog.pl/
 

wdrlz  

Wymiatacz

WujekDobraRada x)


Wiek: 32

Do³±czy³: 12 Mar 2010

   

Wys³any: 2010-03-13, 11:35   

cretultix napisa³/a:

wdrlz napisa³/a:


To ty możesz się w łeb puknąć . Co ma powiedzieć osoba która jest anty religijna ? Ciekawe jak się później wytłumaczysz swojej narzeczonej ..." kochanie nie będziemy mieć ślubu kościelnego bo nie przyjąłem sakramentów" ....



zanim coś napiszesz poczytaj prawo kanoniczne, ślub kościelny będzie tyle że na innych zasadach, w KK można wziąć ślób z niewierzącym czy innowiercą, ba nawet sam na takim byłem.



No tak ,tylko w tym przypadku mówimy o przyjęciu komunii , więc to zmienia postać rzeczy .



Cytat:

do Sakramentu się przystępuje. Bębni się w bębny. Nawet, jeśli sami czegoś nie praktykujemy, czy w coś nie wierzymy, powinniśmy mieć jednak szacunek do osób, dla których np. takie Bierzmowanie to ważny Sakrament, jak każdy inny. Tak więc - myślmy, zanim napiszemy.



No to ja byłem inny i odbębniłem . Czy ja mówię o braku szacunku z mojej strony dla osób , których jest to ważna chwila? - myślmy , zanim napiszemy .
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2010-03-13, 11:50   

cretultix napisa³/a:

Od destrukcyjne działanie religij zorganizowanych prowadzące do odmóżdżenia


Ja bym powiedział, że to jest destrukcyjnie działające lenistwo ludzi.

wdrlz napisa³/a:

To ty możesz się w łeb puknąć . Co ma powiedzieć osoba która jest anty religijna ? Ciekawe jak się później wytłumaczysz swojej narzeczonej ..." kochanie nie będziemy mieć ślubu kościelnego bo nie przyjąłem sakramentów" ....


Osoba antyreligijna nie powinna i nie może przyjmować Sakramentów (wyjątek - Sakrament Małżeństwa).

Piracy napisa³/a:

W kościół się nie wierzy.


Katolicy co niedziela mówią: "Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół".
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

wdrlz  

Wymiatacz

WujekDobraRada x)


Wiek: 32

Do³±czy³: 12 Mar 2010

   

Wys³any: 2010-03-13, 11:56   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Osoba antyreligijna nie powinna i nie może przyjmować Sakramentów (wyjątek - Sakrament Małżeństwa).



No ale nie wiem czy w wieku dziewięciu lat jestem na tyle świadomy . To rzecz indywidualna a podarunki naprawdę nie pomagają w wyborze .
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com