Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-04-19, 11:06   WierzÄ…cy niepraktykujÄ…cy? Możliwe?

Ostatnio coraz bardziej zastanawiam się nad tym wyrażeniem. Wg mnie jest ono czymś, ładnie mówiąc, głupim. Jak można szczerze wierzyć w Boga i unikać kontaktu z nim :?: Jeśli się kogoś kocha to się raczej chce przebywać z tą osobą jak najczęściej, a nie unikać jej. To jest tak jakby ktoś mówił, że jest sportowcem, jeździł na różne zawody, ale nie trenował. Po pewnym czasie nie będzie mógł brać udziału w zawodach, bo nie będzie miał kondycji albo będzie na ostatnim miejscu. Po pewnym czasie się tak dzieje także z wiarą, gdyż wiara bez praktyki umiera, więc o prawdziwym wierzącym niepraktykującym możnaby mówić przez pewnie ok 1 roku, może mniej... Chyba,że ja nie rozumiem tego wyrażenia... Tak się nad tym zastanawiałem i pomysłalem, ze może chodzi o to, ze ktoś sobie wierzy w Boga na swój sposób (taka religia z jednym wyznawcą, nie chodzi mi o własne przeżywanie wiary - to co innego), ale do kościoła nie chodzą :?: Zna ktoś pochodzenie tego wyrażenia :?: Co o nim sądzicie :?: Mam nadzieje, że ktoś mnie oświeci ;)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

lola  

Pogromca postów

z głową w chmurach



Wiek: 32

Do³±czy³a: 16 Sty 2009

Sk±d: zza legendy mgie³

   

Wys³any: 2009-04-19, 11:33   

Zastanawiam się nad tym samym... dla mnie to wyrażenie ma tłumaczyć ludzi nie chodzących do Kościoła, przed innymi lub nimi samymi...

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Wg mnie jest ono czymś, ładnie mówiąc, głupim.

nic dodać nic ując...

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Mam nadzieje, że ktoś mnie oświeci ;)

niestety nie pomogę, ale przyłączam się do prośby o oświecenie...
_________________
Renesans znał przedziwne sposoby trucia: hełmem lub płonącą pochodnią, haftowaną rękawiczką lub klejnotami wysadzanym wachlarzem, złotym puzderkiem lub łańcuchem z bursztynów. Dorian Gray został zatruty książką.
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-04-19, 11:45   

zależy jak rozumie się wiarę. bo jeśli wiarę odczuwamy jako miłość do Boga, to nie można być "wierzącym-niepraktykującym". ale jeśli wiara to po prostu wiara, to już lepiej w ogóle nie wierzyć. no bo jak? "Boże, wiem, że gdzieś tam jesteś, ale mam Cię w dupie" za przeproszeniem??
wtedy to sobie wierzyć może nawet i w smerfy, bo sam wyklucza się z Kościoła.
 

margola  

Pogromca postów



Wiek: 46

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-04-19, 11:49   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Jak można szczerze wierzyć w Boga i unikać kontaktu z nim :?:


Ludzie którzy mówią że są "wierzący niepraktykujący" po prostu są za leniwi żeby iść do kościoła, pomodlić sie etc.
Jednak dalej uważają że wierzą w Boga.

Taki człowiek popełnia grzech przeciw miłości do boga a mianowicie grzech letniości.
_________________
Wlecze za sobÄ… morze niby zbrodniÄ™ ciemnÄ…. Cichy,
spoglÄ…da na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-04-19, 12:08   

margola napisa³/a:

Ludzie którzy mówią że są "wierzący niepraktykujący" po prostu są za leniwi żeby iść do kościoła, pomodlić sie etc.
Jednak dalej uważają że wierzą w Boga.


Oj tak, bardzo celna uwaga...
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

poem sometimes  

Pogromca postów


Do³±czy³: 15 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-04-19, 12:17   

Wierzący niepraktykujący to może być człowiek, który wierzy w Boga, ale nie akceptuje kościoła jako instytucji, nie chce być jej członkiem. Na przykład.

margola napisa³/a:

Taki człowiek popełnia grzech przeciw miłości do boga a mianowicie grzech letniości.



Jaki? :mrgreen:
_________________
"wiemy, że Bóg umarł, powiedziano
nam o tym, czytając ciebie nie byłem tego całkiem pewny."
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-04-19, 12:22   

Cytat:

Letniość jest chorobą duszy, która atakuje rozum oraz wolę, pozbawiając chrześcijanina zapału apostolskiego i czyniąc jego życie wewnętrzne smutnym i nędznym.

 

margola  

Pogromca postów



Wiek: 46

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-04-19, 12:27   

poem sometimes napisa³/a:

Jaki? :mrgreen:


ty sie nie ryj.
Specjalnie szukałam zeszytu do religii.
I tam mamy właśnie taki przykład.
A ile sie naszukałam.
_________________
Wlecze za sobÄ… morze niby zbrodniÄ™ ciemnÄ…. Cichy,
spoglÄ…da na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-04-19, 12:32   

margola, ale masz rację. :) Niektórzy mogli by najpierw się upewnić, dopiero coś walnąć ;/
 

poem sometimes  

Pogromca postów


Do³±czy³: 15 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-04-19, 12:42   

Panic napisa³/a:

margola, ale masz rację. :) Niektórzy mogli by najpierw się upewnić, dopiero coś walnąć ;/



To było do mnie? Jeśli tak, to ja raczej nie nie "walnąłem", bo nie obchodzi mnie, czy istnieje coś takiego w religii katolickiej, bo domyśliłem się, co by to miało oznaczać, rozbawiła mnie nazwa tego :-D
_________________
"wiemy, że Bóg umarł, powiedziano
nam o tym, czytając ciebie nie byłem tego całkiem pewny."
 

sheilven  

Pogromca postów



Wiek: 31

Do³±czy³a: 05 Gru 2008

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2009-04-19, 13:36   

możliwe.
wierzący niepraktykujący to ktoś, kto wierzy w boga, po prostu, bez żadnych udziwnień w postaci kościoła, sakramentów itd. po prostu,wiara, stan umysłu, nie pokazywanie.
_________________
i'm burning up a sun just to say goodbye.
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-04-19, 13:43   

tak jak mówiłam, "wierzący-niepraktykujący" inaczej rozumieją wiarę, niż wierzący.

bo dla mnie to jest tak, jakby był człowiek, który np. skończył normalnie studia medyczne, ale nigdy nie pracował jako lekarz. i czy za 30 lat ktoś dopuściłby go do stołu operacyjnego?
nie. ale dlaczego? przecież to lekarz, ale nie praktykujący...
 

Nirnaeth  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³a: 14 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-04-20, 16:06   

''Wierzący - niepraktykujący'' to już właściwie nie jest wierzący...

sheilven napisa³/a:

wierzący niepraktykujący to ktoś, kto wierzy w boga, po prostu, bez żadnych udziwnień w postaci kościoła, sakramentów


Więc teraz kościół i sakramenty to 'udziwnienie' w religii chrześcijańskiej? Ja zawsze myślałam, że to jedna z podstaw..
 

laven  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2008

   

Wys³any: 2009-04-20, 22:41   

To trzeba być katolikiem, by nazwać siebie wierzącym?
Oczywiście wierzący - niepraktykujący katolik, jest absurdem. Bo jeśli ktoś się deklaruje jako wyznawcę jakiejś religii, oznacza to, że żyje z jej zasadami.
Z kolei osoba, która nie uznaje się za wyznawcę żadnej religii, nie będzie potrzebowała spełniać jakiś warunków. Sama może wiarę przeżywać sobie, według własnych potrzeb.
_________________
Obie rzeczy - zarówno to, przed czym uciekasz, jak i to, za czym wzdychasz - są w tobie.

— Anthony de Mello
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-04-20, 22:58   

laven napisa³/a:

To trzeba być katolikiem, by nazwać siebie wierzącym?


Nie, ale to wyrażenie jest najczęściej stosowanie co do katolików. Tzn ja odnoszę takie wrażenie :-)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com