Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Przesuniêty przez: Makabraa | 2014-04-08, 21:11

Autor

Wiadomo¶æ

HCNOPS  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³: 19 Wrz 2013

   

Wys³any: 2014-02-04, 00:34   Dekalog Patrioty

Spotkałem się z ciekawą rzeczą, a mianowicie z Dekalogiem Patrioty. Z częścią się zgadzam, z częścią bym polemizował. Ów przedstawia się tak:

I Kochaj swoją ojczyznę, szanuj i poznawaj polską historię, próbuj zrozumieć otaczającą cię rzeczywistość, wierz w przyszłość Polski.
II Pamiętaj o polskich bohaterach narodowych i ważnych rocznicach. ¦więtuj polskie zwycięstwa i sukcesy.
III Używaj poprawnie języka polskiego. Kultywuj polską tradycję, obyczaje, zwyczaje.
IV Wychowuj swoje dzieci w duchu patriotyzmu i szacunku do polskiej historii.
V Walcz z własnymi słabościami, nigdy się nie poddawaj, dbaj o kondycję psychiczną i fizyczną.
VI Bądź uprzejmy dla innych, dotrzymuj danego słowa, nie śmieć i szanuj własność publiczną.
VII Pracuj wytrwale i uczciwie, rozwijaj się, bądź przedsiębiorczy, wkładaj całe serce w to, co robisz.
VIII Rozwijaj polską gospodarkę, kupuj polskie produkty i wspieraj lokalne przedsiębiorstwa.
IX Angażuj się w inicjatywy społeczne, wspieraj dobroczynność i pomagaj słabszym.
X Dbaj o dobre imię Polski i Polaków za granicą.

Tak się przedstawia ów Dekalog. Co o nim sądzicie? Uważacie go za dobry? Jeżeli nie, to co byście w nim ewentualnie zmienili?
 

psychickid  

Hiper wymiatacz

w rękach widnokręgi



Wiek: 30

Do³±czy³a: 18 Lis 2013

Sk±d: Jelenia Góra

   

Wys³any: 2014-02-04, 09:58   

w zasadzie nie rozumiem co punkt V ma do patriotyzmu, co do reszty, cóż - jak kto uważa, myślę że to są podstawowe zasady, których każdy w mniejszym lub większym stopniu powinien przestrzegać, w szczególności X.
_________________

nie ma boga, nie ma polityki, nie ma spokoju,
nie ma miłości, nie ma władzy, nie ma planu
trzymaj się z dala od boga, zostań niepokorny
staczaj siÄ™.
 

sznurek  

Pogromca postów

Defqon1 Festival!



ImiÄ™: M

Wiek: 32

Do³±czy³: 28 Pa¼ 2012

Sk±d: Pó?nocny-Wschód

   

Wys³any: 2014-02-04, 13:44   

Punkt III jest dobry,dodałbym jeszcze do niego słowo regionalną bo mam zerowe pojęcie o kulturze ludowej mazur.
Takie wartości to powinny być oczywiste i nie widzę sensu tworzenia takich dekalogów.
VIII to utopia. Jedyne co przychodzi mi na myśl to warzywniak osiedlowy i to wszystko.
_________________
You know who i am
 

Darcia  

Pogromca postów



ImiÄ™: Daria

Wiek: 29

Do³±czy³a: 10 Sie 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2014-02-04, 13:58   

Bardzo dobry dekalog, wspaniałe zasady.
Mam tylko wątpliwości odnośnie tego kupowania polskich produktów. Na pewno nie podoba mi się pomysł zamykania się kompletnie na inne kraje, ba - wiele produktów spoza granicy naszego państwa jest lepszych i nie można sztucznie przymykać na to oczu, bo przecież jestem Polakiem, więc kupuję wszystko, co polskie, bez znaczenia, jakiej to wszystko jest jakości.
_________________
Hey, believe me: our dreams really can come true!
 

sznurek  

Pogromca postów

Defqon1 Festival!



ImiÄ™: M

Wiek: 32

Do³±czy³: 28 Pa¼ 2012

Sk±d: Pó?nocny-Wschód

   

Wys³any: 2014-02-04, 14:03   

Darcia napisa³/a:

wiele produktów spoza granicy naszego państwa jest lepszych


a jakie np? podasz przykład?
_________________
You know who i am
 

Darcia  

Pogromca postów



ImiÄ™: Daria

Wiek: 29

Do³±czy³a: 10 Sie 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2014-02-04, 14:16   

Cytat:

a jakie np? podasz przykład?



Mam nadzieję, że nie będzie Ci za bardzo przeszkadzało, jeżeli podam przykład z podwórka, które znam najlepiej - literatura. Tak, póki co z czytaniem polskich autorów u mnie słabo, co zamierzam zmienić, ale jak dotąd nie zdarzyło mi się, żeby coś naszego wciągnęło mnie tak jak dzieło jakiegoś zagranicznego pisarza. Poza tym, trochę chodzę po blogach poświęconych książkom właśnie, i kiedy czytam opisy nowości czytelniczych naszych rodaków... Nie, ja wolę coś zza granicy.
_________________
Hey, believe me: our dreams really can come true!
 

sznurek  

Pogromca postów

Defqon1 Festival!



ImiÄ™: M

Wiek: 32

Do³±czy³: 28 Pa¼ 2012

Sk±d: Pó?nocny-Wschód

   

Wys³any: 2014-02-04, 15:08   

To w ogóle mi nie przeszkadza. Ale nie spodziewałem się takiego przykładu :) Idąc Twoim tokiem myślenia wyjdzie na to,że wolę filmowe produkcje zza granicy, i zagranicznych producentów muzyki hardstyle od rodzimych. Bo tak jest :-) Myślę,że to nie o to do końca chodziło,ale i tak dziękuje za przykład
_________________
You know who i am
 

Tigranes  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³: 09 Kwi 2012

Sk±d: wiesz?

   

Wys³any: 2014-02-04, 15:30   

Generalnie zgadzam się z tymi "przykazaniami", z tym że podobnie jak przedmówcy, 8 punkt uważam częściowo za utopię. Z dbaniem o dobre imię Polaków też może być ciężko, biorąc pod uwagę naszych polityków i popularność PiS-u, Radia Maryja, TV TRWAM, ilość kiboli itd.

Do punktu o polskiej historii dodałbym jeszcze: "Pamiętaj, ile złego w historii wyrządził Polsce Kościół katolicki z papiestwem na czele".

I dodałbym zastrzeżenie, że tradycyjna polska kuchnia jest niezdrowa, i że lepsza od niej jest śródziemnomorska. Poleganie na polskiej kuchni prowadzi do miażdżycy, wylewów i zawałów.

Natomiast bardzo podobają mi się punkty o poprawnym używaniu ojczystego języka, świętowaniu polskich sukcesów i zwycięstw i szanowaniu własności publicznej.

sznurek napisa³/a:

Darcia napisał/a:
wiele produktów spoza granicy naszego państwa jest lepszych

a jakie np? podasz przykład?


Telewizory, komputery, mikroprocesory, zegarki, telefony (również komórkowe), odtwarzacze muzyki i filmów, płyty CD, DVD, samochody, motocykle, wino, pomarańcze, mandarynki, banany, mango, ananasy, arbuzy, granaty, jagody acai, daktyle, homary, krewetki.

sznurek napisa³/a:

Idąc Twoim tokiem myślenia wyjdzie na to,że wolę filmowe produkcje zza granicy,


Ja też. Zwłaszcza komedie, horrory, dreszczowce, filmy sensacyjne wolę amerykańskie, japońskie i zachodnioeuropejskie.

sznurek napisa³/a:

i zagranicznych producentów muzyki hardstyle od rodzimych.


Ja z kolei w ogóle nie lubię hardstyle, ale np. wykonawców muzyki funk, soul, disco, jazz, trance i muzyki filmowej wolę zagranicznych niż polskich.
 

Darcia  

Pogromca postów



ImiÄ™: Daria

Wiek: 29

Do³±czy³a: 10 Sie 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2014-02-04, 15:34   

Tigranes, dbanie o dobre imię możemy rozumieć dwojako. Z rządem i innymi ludźmi, którzy negatywnie wpływają na wizerunek Polaków, nic się nie zrobi, to jasne. Jednak możemy dbać o to, by samemu nie przynosić swoim zachowaniem wstydu ojczyźnie.
_________________
Hey, believe me: our dreams really can come true!
 

BiaÅ‚y diabeÅ‚  

Pogromca postów



Wiek: 29

Do³±czy³: 16 Maj 2012

Sk±d: z Polski

   

Wys³any: 2014-02-04, 15:46   

Tigranes napisa³/a:

ilość kiboli



Niech zgadnie .. chciałeś pójsc do sklepu kupić gume, ale nie kupiłeś ... bo przestraszyłeś sie stojących przed sklepm kiboli...

Kibice są solą dla tej ziemi.. to oni bezinteresownie i anonimowo organizują pomoce charytatywne dla dzieci czy kombatantów..
oddają, cześć bohaterom narodowym...nawet zimą przy - 10 stopni
_________________
Lepiej być martwym niz czerwonym
 

sznurek  

Pogromca postów

Defqon1 Festival!



ImiÄ™: M

Wiek: 32

Do³±czy³: 28 Pa¼ 2012

Sk±d: Pó?nocny-Wschód

   

Wys³any: 2014-02-04, 15:59   

Tigranes Dzięki. a dlaczego Telewizory, komputery, mikroprocesory, zegarki, telefony (również komórkowe), odtwarzacze muzyki i filmów, płyty CD, DVD, samochody, motocykle, wino, zagraniczne są lepsze od polskich? aby coś porównywać trzeba mieć jakiś odpowiednik. Ciężko nie sądzić,że nowe audi jest lepsze od poloneza..i to starego..
ale sÄ… starsze modele audi gorsze od poldka.
FSO musiałoby dalej produkować samochody,by pisać ,że coś jest lepsze czy gorsze.
Sportwy model Syreny został okrzyknięty najpiękniejszych samochodem zza wschodniej granicy. Widziałem nawet obrazki porównujące Syrenę z porsche chyba i różniły się w detalach

Cytrusy nie rosną w Polsce więc to głupi przykład.
_________________
You know who i am
 

BiaÅ‚y diabeÅ‚  

Pogromca postów



Wiek: 29

Do³±czy³: 16 Maj 2012

Sk±d: z Polski

   

Wys³any: 2014-02-04, 15:59   

Darcia napisa³/a:

Mam tylko wątpliwości odnośnie tego kupowania polskich produktów. Na pewno nie podoba mi się pomysł zamykania się kompletnie na inne kraje



ale tu nie chodzi oto żeby zamykać sie na inne kraje, raczej oto ze jak masz do wyboru polski chleb i zagraniczny.. to lepiej
wspierać swoich. i kupić nasz zdrowszy i smaczniejszy niż ten zagraniczny.. polecam akcje swój do swego po swoje...
https://pl-pl.facebook.com/SwojDoSwegoPoSwoje
_________________
Lepiej być martwym niz czerwonym
 

Darcia  

Pogromca postów



ImiÄ™: Daria

Wiek: 29

Do³±czy³a: 10 Sie 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2014-02-04, 16:00   

Biały diabeł, jak mam do wyboru ten sam produkt produkcji polskiej i zagranicznej, to wybiorę ten wariant, który bardziej mi odpowiada. I tak się powinno robić. Nic na siłę.
_________________
Hey, believe me: our dreams really can come true!
 

sznurek  

Pogromca postów

Defqon1 Festival!



ImiÄ™: M

Wiek: 32

Do³±czy³: 28 Pa¼ 2012

Sk±d: Pó?nocny-Wschód

   

Wys³any: 2014-02-04, 16:03   

Darcia Oczywiście masz rację, ale w skali kraju może mieć to opłakane skutki....a później wyjedziesz..
_________________
You know who i am
 

Darcia  

Pogromca postów



ImiÄ™: Daria

Wiek: 29

Do³±czy³a: 10 Sie 2009

Sk±d: Gdañsk

   

Wys³any: 2014-02-04, 16:06   

sznurek, ale chleb mogę wybrać produkcji zagranicznej. A inny produkt mogę woleć wyrobu polskiego. Bez przesady.
_________________
Hey, believe me: our dreams really can come true!
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com