Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj si!

Zapomniae hasa?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo

PUNK96  

Wymiatacz



Imię: Tymek

Wiek: 27

Doczy: 25 Sty 2010

Skd: Zapolice

   

Wysany: 2010-07-06, 15:02   Lektury w szkole

Czy wam też się wydaje, że ostatnio takie są w szkole lektury, że żal tyłek ściska?
Nie no ja nie rozumiem, że lekturą ma być Harry Potter. Kiedyś czytało się Janko Muzykanta i to chociaż pokazywało jak ten świat jest ... :-x
_________________
,,Ani ludzi, ani świata nie widzimy takimi, jakimi są, ale takimi, jakimi widzieć się nauczyliśmy" - Stefan Pacek
 

angela689  

User


Doczya: 05 Lip 2010

   

Wysany: 2010-07-06, 16:39   

Zgadzam się, teraz takie badziewia dawają nawet Opowieści z Narnii. Ja to jeszcze mogłam poczytać sobie Chłopców z Placu Broni...
 

Patrycja94  

Hiper wymiatacz

Zła dziewczyna



Imię: Patrycja

Doczya: 15 Wrz 2009

Skd: wzi±æ na wino?

   

Wysany: 2010-07-06, 16:48   

Ja nie narzekam.
Reformy są potrzebne ale bez przesadyzmu.
Nie czytałam Pottera - u nas w ogóle nie było go w spisie lektur.
Pamiętam za to książkę, którą mieliśmy przeczytać w trzeciej klasie podstawówki.
Opowiadała ona o dziesięcioletnim chłopcu, a akcja działa się w Sowieckiej Rosji.
Tak więc jestem za odświeżeniem kanonu lektur ale niekoniecznie na korzyść Pottera albo Zmierzchu.
 

rainbow  

Hiper wymiatacz



Doczya: 28 Gru 2009

Skd: po³udnie

   

Wysany: 2010-07-06, 18:46   

Cytat:

Czy wam też się wydaje, że ostatnio takie są w szkole lektury, że żal tyłek ściska?
Nie no ja nie rozumiem, że lekturą ma być Harry Potter. Kiedyś czytało się Janko Muzykanta i to chociaż pokazywało jak ten świat jest ... :-x



Ja osobiście jako mały szkrab czytałam Harrego na własną rękę, nie mieliśmy go w spisie lektur. Ale jakby nawet, to co w tym złego? Oczywiście razem z mniej fantastycznymi książkami. Np. 4 klasa podstawówki, lektury na ten rok: Harry Potter cz. 2, Ania z Zielonego Wzgórza, Opowieść Wigilijna i Pies który jeździł koleją. Według mnie taki zestaw byłby całkiem ok.Harry Potter (przynajmniej do 3 części, kiedy nie jeszcze takiego nacisku na wątek seksualny) opowiada o wartości przyjaźni, honorze, umiejętności dostrzegania piękna świata. Ok, nie wszystkim się ta książka podoba, rozumiem, ale bez przesady..

Cytat:

Zmierzchu



Aleś walnęła! Zmierzch a Harry Potter to dwa różne bieguny, nawet nie ma co porównywać.
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2010-07-06, 19:14   

Ja uważam, że bardzo mało jest sensownych lektur. "Kamienie na szaniec","Syzyfowe prace", "Stary człowiek i morze", "Krzyżacy", "Latarnik", "Zemsta", "Pan Tadeusz", i, pomijając liczne ważne tytuły, "Mały Książę"- sensowne, chociaż często uświadamiamy to sobie po czasie, książki. Wiem, że teraz lektury w jakimś stopniu(większym) zależą od nauczyciela, więc wszystko zależy od tego, kto się trafi na polonistę. Bo wątpię, że klasa będzie piszczeć z radości na wieść, że musi przeczytać "Diunę" F. Herberta( swoją drogą warto).
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Patrycja94  

Hiper wymiatacz

Zła dziewczyna



Imię: Patrycja

Doczya: 15 Wrz 2009

Skd: wzi±æ na wino?

   

Wysany: 2010-07-10, 10:00   

rainbow napisa/a:

Aleś walnęła! Zmierzch a Harry Potter to dwa różne bieguny, nawet nie ma co porównywać.


Nie porównuję, po prostu swego czasu narodził się w mojej szkole pomysł, żeby Zmierzchem zastąpić jakąś lekturę.
 

Krit  

Pogromca postów



Doczy: 23 Maj 2009

Skd: Górny ¦l±sk

   

Wysany: 2010-07-10, 13:04   

Potter to bardzo dobra lektura dla dzieci z podstawówki. Jestem jak najbardziej za. Na "Szewców", "Wesele", "Przedwiośnie" przyjdzie czas.
_________________
#truestory
 

Porcelana.  

Pogromca postów

Laura Palmer



Doczya: 13 Lut 2009

   

Wysany: 2010-07-10, 15:43   

Potter to bardzo dobra książka DLA M£ODYCH ODBIORCÓW. Sama pochłaniałam tomy jednym tchem, i mimo tego, że teraz pewnie nie czytałabym ich z taki zapałem jak wtedy, uważam, że to super, że wprowadzają ją do kanonu lektur. Większości dzieciaków spodoba się ona dużo bardziej, niż Janko Muzykant, który napisany był pod koniec XIX wieku. Ktoś wspomniał, że obrazuje to prawdziwą Polskę? Czyżby? Od współczesności dzieli ją potężne ponad 100 lat. ;) Oczywiście nie uwłaczając geniuszowi Sienkiewicza - jego utwory są jak najbardziej wartościowe, jednak z czasem, i coraz bardziej odległe współczesnemu czytelnikowi. Jednak należy je doceniać, chociażby za ich ogromne znaczenie historyczne.

angela689 napisa/a:

Zgadzam się, teraz takie badziewia dawają nawet Opowieści z Narnii


Dziecino, NIE GRZESZ.
_________________
Później luki w pamięci, zapatrzenia w okno -
tam mała dziewczynka w bloku naprzeciwko
uśmiecha się z żyletką pomiędzy zębami.
Myślę o jej chłodnych pocałunkach.




fire, walk with me...
 

Krit  

Pogromca postów



Doczy: 23 Maj 2009

Skd: Górny ¦l±sk

   

Wysany: 2010-07-10, 17:56   

Porcelana. napisa/a:

Dziecino, NIE GRZESZ.



Weeeeeźźź. Onaaaaa juuuuuż dooooojrzaaaaałaaa i czyyyyyytaaaaaa Coeeeeelho, nie?

Porcelana. napisa/a:

chociażby za ich ogromne znaczenie historyczne



W jakim sensie historyczne? O znaczeniu dla narodu mówisz, czy o prawdzie w nich zawartej, bo z tą krucho ;)
_________________
#truestory
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Doczya: 15 Gru 2008

Skd: Barcelona

   

Wysany: 2010-07-10, 18:32   

Potter jest idealny jako lektura w podstawówce.W zasadzie,to dzięki niemu zaczęłam w ogóle chętnie czytać.Zwłaszcza,że kanon lektur oraz stereotypy nie sprzyjają zainteresowaniu lekturami.A temu zajęcia w podstawówce powinny służyć-wzbudzeniu ciekawości

angela689 napisa/a:

dawają nawet Opowieści z Narnii


Eh,to akurat jest klasyka.
_________________
Drugs&hugs.
 

Porcelana.  

Pogromca postów

Laura Palmer



Doczya: 13 Lut 2009

   

Wysany: 2010-07-11, 00:13   

Krit napisa/a:

prawdzie w nich zawartej, bo z tą krucho


W twórczości Sienkiewicza nie dostrzegasz zapisanych żadnych historycznych zwyczajów, opisów mentalności, społeczeństwa, obyczajowości, kultury?
_________________
Później luki w pamięci, zapatrzenia w okno -
tam mała dziewczynka w bloku naprzeciwko
uśmiecha się z żyletką pomiędzy zębami.
Myślę o jej chłodnych pocałunkach.




fire, walk with me...
 

czarownica  

Stały User


Doczya: 12 Sie 2009

   

Wysany: 2010-08-11, 15:52   

Poważni? harry Potter lektura w szkole?
A to nie wiedziałam.
Co się dzieje z tym szkolnictwem.
A pomyśleć, że Gombrowicza chcą zakazać. Dramat. Jak dobrze, że ja juz edukację obowiązkową skończyłam i teraz mogę czytac co mi się tylko podoba.
 

szostol  

Pogromca postów


Doczy: 03 Kwi 2009

   

Wysany: 2010-08-11, 16:25   

A wcześniej nie mogłaś?
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Doczya: 15 Gru 2008

Skd: Barcelona

   

Wysany: 2010-08-11, 21:17   

czarownica,Tyle,że Gombrowicz tyczy się klas humanistycznych w liceum,zaś Harry Potter dzieci w podstawówce.
_________________
Drugs&hugs.
 

Fazikus  

Hiper wymiatacz

Starszy Inkwizytor



Imię: Adrian

Doczy: 21 Lip 2010

   

Wysany: 2010-08-12, 00:25   

slow, wciskać dzieciom głupotę, tak stwórzmy społeczeństwo debili hp jako lektura to będzie porażka szkolnictwa. Stwórz charakterystykę Harrego Pottera to będzie jeden wielki :facepalm:
_________________
Kiedyś było prościej wystarczyła maczuga. Dziś trzeba Je podrywać...
 

Forum modzieowe e-Mlodzi.com