Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj si!

Zapomniae hasa?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo

Amadeo  

Stały User

Ksiądz Dobro Dobro



Doczy: 10 Lut 2009

   

Wysany: 2009-02-11, 01:36   

Nie bardzo rozumiem. Nawet jeśli coś jest 'z założenia nie do podniesienia', to bóg przecież może dowolnie przekształcać matematyczne logiki i fizyczne prawa. Dochodzimy do wniosku, iż możliwe jest stworzenie kamienia, którego Bóg nie uniesie w danej chwili, po lekkiej jednak modyfikacji zostanie dokonany cud. Bóg urośnie w siłę, której był pozbawiony i teraz jest w stanie unieść kamień. Dlatego to twierdzenia zostało przekształcone w "Niechaj Bóg stworzy kamień, którego nigdy nie będzie w stanie unieść.
 

adikox  

Mega wymiatacz



Wiek: 31

Doczy: 01 Lut 2009

   

Wysany: 2009-02-12, 22:19   

Bóg jest wszechmogący i uczyni wszystko. Również może przekształcić ten kamień w lekkie piórko i je podnieść równie dobrze jak i taki stworzony przez niego kamień.
_________________
Anarchia Jest Stanem Umysłu
A Nie Jeszcze Jednym Rządem, Systemem
Oznacza To Ciężką Pracę I Dużo Myślenia
Oznacza To Ciągłą Naukę ¯ycia Swoim Własnym ¯yciem
Naukę Dokonywania Właściwych Wyborów...
 

laven  

Pogromca postów



Doczya: 26 Lip 2008

   

Wysany: 2009-02-12, 23:03   

Jeśli tyle może, to czemu tego nie robi?
_________________
Obie rzeczy - zarówno to, przed czym uciekasz, jak i to, za czym wzdychasz - są w tobie.

— Anthony de Mello
 

adikox  

Mega wymiatacz



Wiek: 31

Doczy: 01 Lut 2009

   

Wysany: 2009-02-12, 23:11   

A może my o tym nie wiemy? Może Bóg tworzy nowy świat dla ludzi, którzy 'zostaną zbawieni' ?
_________________
Anarchia Jest Stanem Umysłu
A Nie Jeszcze Jednym Rządem, Systemem
Oznacza To Ciężką Pracę I Dużo Myślenia
Oznacza To Ciągłą Naukę ¯ycia Swoim Własnym ¯yciem
Naukę Dokonywania Właściwych Wyborów...
 

laven  

Pogromca postów



Doczya: 26 Lip 2008

   

Wysany: 2009-02-13, 01:00   

Zawsze jakieś wytłumaczenie.
_________________
Obie rzeczy - zarówno to, przed czym uciekasz, jak i to, za czym wzdychasz - są w tobie.

— Anthony de Mello
 

Missy  

Pogromca postów

Gwiazdka



Wiek: 31

Doczya: 22 Sty 2009

Skd: uæ

   

Wysany: 2009-02-13, 15:20   

laven napisa/a:

Zawsze jakieś wytłumaczenie.



Optymiści tak zwani ^^, aż nad to.
_________________
ona umrze martwa.
 

Ostia  

VIP


Doczya: 02 Lut 2009

   

Wysany: 2009-02-13, 15:22   

Cytat:

Jeśli tyle może, to czemu tego nie robi?


Bo zaraz podniósłby się krzyk, że nas wyręcza we wszystkim, że to złota klatka, że chcemy sami móc decydować, bla, bla, bla <rzyg>.
 

DeSade  

Pogromca postów



Doczya: 20 Lip 2011

   

Wysany: 2015-08-04, 12:38   

Ten paradoks rzekomy po prostu nie istnieje.
Otóż można to nawet sformalizować, żeby było łatwiejsze do zrozumienia, ale niestety ograniczony system znaków mi tutaj nie pozwala. Więc może słownie.
Bóg nie może stworzyć takiego kamienia, ponieważ jeżeli stworzyłby rzekomy kamień, nie byłby już Absolutem, to znaczy stworzyłby coś potężniejszego od siebie, przekraczającego jego siłę, to wydaje się niedorzeczne, albowiem Absolut jest jeden, wszechmocny.
Gdyby przyjąć, że Bóg stworzyłby ten kamień, to należałoby zakwestionować wszechmoc Boga, co byłoby absurdalne w tym przypadku, wtedy bowiem musielibyśmy postawić znak równości między Absolutem oraz kamieniem.
_________________
W miękkim futrze kota
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


Imię: Jimmy

Wiek: 28

Doczy: 19 Maj 2015

Skd: Dublin

   

Wysany: 2015-08-04, 17:24   

a ja mam prostsze wytłumaczenie

nie ma boga - nie ma paradoksu

czyż nie?
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

Lady Virgin  

Moderator



Wiek: 28

Doczya: 19 Cze 2012

   

Wysany: 2015-08-04, 23:12   

Jak już ktoś zdążył zauważyć zdanie zawiera błąd logiczny, więc żadna odpowiedź nie będzie poprawna. Równie dobrze można zapytać czy Bóg jest w stanie nie stworzyć kamień, który podniesie.
Rozmawiałam kiedyś na ten temat z kolegą, który jest w seminarium i opowiadał mi, jak miał na zaliczeniu właśnie takie pytanie i przy okazji o trzydziestu innych sposobach podejścia, których oczywiście już nie pamiętam :->

[ Dodano: 2015-08-04, 23:16 ]

Jimmyblack napisa/a:

nie ma boga

o właśnie. Jeśli istnieje siła, która jest nie do zatrzymania to wyklucza istnienie obiektu, który jest w stanie zatrzymać wszystko i na odwrót. Jeśli założymy prawdziwość teorii o istnieniu obiektu zdolnego zatrzymać wszystko to tym samym wykluczamy istnienie siły, której zatrzymanie jest niemożliwe.
_________________
There are no unlockable doors
There are no unwinnable wars
There are no unrightable wrongs
Or unsingable songs
 

Szej-Hulud  

Pogromca postów

Éminence grise



Imię: Łukasz

Wiek: 30

Doczy: 07 Sty 2010

   

Wysany: 2015-08-05, 16:46   

Lady Virgin napisa/a:

Jeśli istnieje siła, która jest nie do zatrzymania to wyklucza istnienie obiektu, który jest w stanie zatrzymać wszystko i na odwrót. Jeśli założymy prawdziwość teorii o istnieniu obiektu zdolnego zatrzymać wszystko to tym samym wykluczamy istnienie siły, której zatrzymanie jest niemożliw


Niezupełnie. Niezatrzymana siła i zatrzymujący wszystko obiekt są niewątpliwie dwoma stronami tej samej monety. Traktując Absolut i Przeszkodę jako siły, należy zauważyć, że są one równe sobie, lecz skierowane przeciwnie. W takim ujęciu Przeszkoda nabiera cech boskich. Pytanie zatem: czy wszechmocny Bóg może stworzyć Boga? A skoro ten drugi ma być mu równy, to czy wszechmocny i nieśmiertelny Bóg może uśmiercić drugiego wszechmocnego i nieśmiertelnego Boga?
_________________
"Polskie życie polityczne nie może być dżunglą afrykańską, w której buszuje kilkunastu hultai klasowych. Wasz faszyzm albo zginie w Polsce, rozbije głowę o demokrację, albo Polska zapłonie wojną domową." - Ignacy Daszyński
 

Jimmyblack  

Mega wymiatacz


Imię: Jimmy

Wiek: 28

Doczy: 19 Maj 2015

Skd: Dublin

   

Wysany: 2015-08-05, 19:37   

hue hue hue jakie rozklimy.
Nie myślałeś, żeby pomodlić się o odpowiedź?
Coś co powstrzymuje boga wcale nie musi być boskie. Wystarczy zainwestować w edukację, spalić kilka książek i bóg z czasem zniknie... może.
Powiedzcie mi czemu rozmyślacie o wymyślonym problemie, która ma wymyślona postać?
_________________
Projektowanie gier, pomysły na gry, mój blog
http://projektowanie-gier.pl
Game Based Learning
http://gamebasedlearning.edu.pl/
 

DeSade  

Pogromca postów



Doczya: 20 Lip 2011

   

Wysany: 2015-08-06, 21:20   

Lady Virgin napisa/a:

zdanie zawiera błąd logiczny,



Jaki błąd logiczny?
_________________
W miękkim futrze kota
 

philosophus  

Pogromca postów


Doczy: 07 Lut 2013

   

Wysany: 2015-08-06, 22:56   

Jimmyblack napisa/a:

Coś co powstrzymuje boga wcale nie musi być boskie. Wystarczy zainwestować w edukację, spalić kilka książek i bóg z czasem zniknie... może.



Nie ośmieszaj "swojej" sprawy, mówiąc o czymś co do dyskusji nie należy. Rozmawiamy o problemie logicznym, a nie o tym mówią nauki empiryczne nt. prawdziwości legend semickich.

Szej-Hulud napisa/a:

Pytanie zatem: czy wszechmocny Bóg może stworzyć Boga? A skoro ten drugi ma być mu równy, to czy wszechmocny i nieśmiertelny Bóg może uśmiercić drugiego wszechmocnego i nieśmiertelnego Boga?



Oczywista sprzeczność ujawnia się już w samym słowie wszechmoc- problem mniej więcej taki jak ze słowem Bóg. Wszechmoc ma sens jedynie jeżeli się odnosi do pełnej mocy w jakimśtam ograniczonym zakresie, co jak widzimy nie odnosi się do ogólnie uznanego pojęcia wszechmocy. Przeskoczmy kilka odbić piłeczki i zadajmy od razu pytanie: czy wszechmoc ma moc nieodwracalnej utraty swoich mocy, i ich odzyskania? Taka ewentualność jest oczywiście sprzecznością logiczną. Nie może mieć tej właściwości, jednoczenie ponieważ jej nie ma, nie jest wszechmocna.

I tu dochodzimy do ciekawej rzeczy: Teiści uważają że do ostatecznego wyjaśnienia universum potrzebny jest Bóg. To twierdzenie w mojej opinii nie ma sensu, ponieważ:
-Jeżeli Bóg podlega zasadom logiki, to jest zbędnym elementem w układzie, ew. jest elementem podrzędnym tj. nie jest absolutem tylko jakimś elementem świata, bynajmniej nie absolutnym. Nie jest więc Bogiem, tylko bożkiem którego natura jest poznawalna.
-Jeżeli nie podlega logice, to wszelka próba wyjaśnienia świata Bogiem jest z góry skazana na niepowodzenie, ponieważ świat jest logiczny i poznawalny logicznie. Nawet największy idiota, myślący nielogicznie, dokonuje poznania logicznego ilekroć uda mu się np. stwierdzić że krzesło nie jest podłogą, albo ziemia nie jest śniadaniem. Bez logiki kończy się poznawalność bo traci się zdolność odróżniania rzeczy od siebie. Powoływanie się na nielogicznego Boga, jest bezpodstawne (i groźne).

Powiedzmy jednak, że istnieje Bóg który jest absolutem i tworzy logikę. W takiej sytuacji staniemy przed którąś z ewentualności

- wyjaśnimy wszystko logicznie bez Boga, np. dopracowaną teorią bootstrapu, która będzie pasować bo coś nam umknie.
- rozpracujemy Boga, który w takim wypadku przestanie być dla nas tym, za co obecnie go uznajemy.
- nie wyjaśnimy wszystkiego i nie rozpracujemy Boga- w takim wypadku mówienie o Bogu jest bez sensu bo nie wiadomo o czym się mówi, nie można tego zwerifikować, a wszelkie próby działania w oparciu o niesprawdzalne twierdzenie są niezmiernie groźne. No i NIC się nie wyjaśnia. Zatem Bóg jest bezużyteczny do wyjaśnienia universum, ponieważ jest niepotrzebny do wyjaśnienia lub nie jest tym za co go uważamy, lub jest niepoznawalny= nie nadający się do wyjaśnienia czegokolwiek.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

Lady Virgin  

Moderator



Wiek: 28

Doczya: 19 Cze 2012

   

Wysany: 2015-08-07, 16:42   

DeSade napisa/a:

Jaki błąd logiczny?

Niewłaściwa metoda rozumowania. W tym wypadku czysta matematyka (aż zerknę do notatek z liceum^^).
Omawiane pytanie można podzielić na dwie części. Pierwszą nazwijmy "A" drugą "B". W takim układzie:
jeżeli
A+B = Prawda to wtedy
=>[-A] + [-B] = Prawda
=>A + [-B] = Fałsz
=>[-A] + B = Fałsz

Mówiąc obrazowo (przykład z zeszytu):
Jeżeli posprzątam pokój dostane kieszonkowe.

Posprzątałem i dostałem kieszonkowe - wszystko się zgadza.
Nie posprzątałem i nie dostałem kieszonkowego - również jest okey.
Ale jeśli nie posprzątałem, a dostałem kieszonkowe - mamy niezgodność.
Tak samo jak gdy posprzątałem, a nie dostałem kieszonkowego.
_________________
There are no unlockable doors
There are no unwinnable wars
There are no unrightable wrongs
Or unsingable songs
 

Forum modzieowe e-Mlodzi.com