Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Yasiek  

Stały User


ImiÄ™: askdj;ladh

Wiek: 33

Do³±czy³: 23 Sty 2009

Sk±d: Katowice

   

Wys³any: 2009-03-07, 15:23   

galuszkak napisa³/a:

Maria Magdalena na pewno nie umiała pisać. Po pierwsze jako kobieta ... Po drugie jako status społeczny nigdy nie miała by szans napisać jakiegokolwiek zdania...


Skąd Pan to może wiedzieć? Nawet jeśli to co Pan mówi jest prawdą (proszę o źródło), i tak to właściwie nic nie znaczy.
A z ciekawości jeszcze: "status społeczny"? tzn. jaki? i jaką warstwą społeczną byli apostołowie?

galuszkak napisa³/a:

Te teksty sam Pan zauważył wcześniej powstały w gminach gnostyckich.


Ja zauważyłem? :-o

galuszkak napisa³/a:

Dlaczego Pan zakłada, że napisał je Tomasz czy Maria Magdalena??


Nie zakładam, to tylko hipoteza. A dlaczego Pan zakłada, że to akurat Jan, Marek, £ukasz i Mateusz napisali poszczególne ewangelie? Można wierzyć albo nie.

galuszkak napisa³/a:

Yasiek napisa³/a:

Aha czyli mam rozumieć, że jest to demokratyczna religia, tzn. większość decyduje...


W żadnym wypadku.


Czyli jak sobie Pan wyobraża sobory? Na jakiej podstawie podejmowano decyzje odnośnie np. właśnie apokryfów?

galuszkak napisa³/a:

Chrześcijanie naturalnie nie przyjęli czegoś chcąc zachować czystość nauki którą dostali od samych apostołów.


To kwestia wiary. Pan może wierzyć, że apostołowie napisali ewangelie, i że pisali prawdę, ale to nie znaczy że to musi być prawda. Dlatego jest tyle różnych religii.

galuszkak napisa³/a:

Nie wierzy Pan? Proszę bardzo przykład z brzegu proszę sobie policzyć ile było herezji w samym judaizmie[...]


A co to tak naprawdÄ™ jest herezja?
Osoby głoszące "herezje" wierzą w to, co mówią; jednakowo dobrze można herezją w stosunku do np. buddyzmu nazywać katolicyzm.
Powtórzę - to jest kwestia wiary.

galuszkak napisa³/a:

Pozdrawiam


Również pozdrawiam.
 

Irma  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³a: 01 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-03-07, 17:19   

Yasiek napisa³/a:

A co to tak naprawdÄ™ jest herezja?


Zaprzeczenie jakiejÅ› prawdzie.
A tak w ogóle to apokryfy przecież zostały uznane za fałszerstwo, więc nie wiem dlaczego nadal w tym brniesz skoro wcześniej to sobie wyjaśnialiśmy.
 

galuszkak  

User

Radosny Teolog ;-)



Do³±czy³: 02 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-03-07, 18:12   

Yasiek napisa³/a:


Skąd Pan to może wiedzieć? Nawet jeśli to co Pan mówi jest prawdą (proszę o źródło), i tak to właściwie nic nie znaczy.
A z ciekawości jeszcze: "status społeczny"? tzn. jaki? i jaką warstwą społeczną byli apostołowie?



Status społeczny w Izraelu kobiety był niski. Kobieta nie miała wstępu do syngagoi mogła stać na zewnątrz (nie wspominając o świątyni) ¯adna kobieta w Izraelu publicznie nie czytała Pisma ¦więtego(jak Pan ma wątpliwości prosze zajrzeć do Samego Pisma ¦więtego :) ) Kobieta nie miała dostępu do edukacji zatem jak Pan wyjaśni fakt, że mogła napisać ewangelię? Kobiety w Izraelu do dzisiaj są na innym statusie społecznym.


Idźmy dalej np Mateusz mógł napisać ewangelię bo był Celnikiem, czyli wykształconym człowiekiem.

Cytat:

A nawiązując do teraźniejszości - najlepszym przykładem jest Ojciec Dyrektor Tadeusz R.. Chociaż tak naprawdę też i sam Kościół jako instytucja. Na wierze się zarabia naprawdę dużo kasy - czy to ślub, czy to pogrzeb, czy nawet i dawanie na tacę...



Wracając do jednej z pierwszych Pańskich wypowiedzi. Jeżeli Pan twierdzi, że Kościół w starożytności manipulował to ciekawa hipoteza. Poniekąd o tyle ciekawa, że z reguły za credo szło się na stracenie czyli śmierć pewną.

Proszę wyobrazić sobie hipotetyczną sytuację jest pan Chrześcijaninem w 150 roku po Chrystusie. Wzmagają się prześladowania (list do Trajana ? :) ) Pan tylko strzela, że czyta Ewangelie i wierzy w nią. Jest Pan duchownym za 2 tygodnie już Pana nie będzie.
Idźmy dalej dzisiaj w Indiach słyszał Pan o masowych mordach chrześcijan?? Tak pewnie wg Pana oni wierzą dla kasy?? Zabito już ich ponad 600... Dla Jezusa Chrystusa i jego Miłości... a może dla kasy jak Pan mówi.

Idźmy dalej do dzisiaj prześladowani są koptyjscy chrześcijanie w Egipcie... W Betlejem gdzie jeszcze 30 lat temu było 20-30 % chrześcijan (w miejscu narodzin Chrystusa) jest obecnie około 1-2% chrześcijan... bynajmniej nie z powodu apostazji...

Nie będę bronił Ojca Rydzyka. Nie w tym moja rola. Ale będę bronił wiary w Jezusa Chrystusa jako miłości. Jasne są ludzie którzy robią złą opinię Kościołowi w Polsce jak chociażby wymieniona osoba redemptorysty. To jest problem Kościoła jeden z wielu przypominam, że sprawą Radia Maryja zajmuje się Episkopat który zauważa problem.

Z drugiej strony dlaczego nie mówić o przykładach wielkiej pracy i ofiarności ludzi którzy oddają życie w imię miłości Jezusa Chrystusa!! W hospicjach przy ludziach umierających pracuje tysiące sióstr zakonnych. Widzą codziennie śmierć. Robią to dla kasy??

Zadam Panu proste pytanie. Czytał pan Ewangelię Judasza, Tomasza, Marii Magdaleny??

Yasiek napisa³/a:


To kwestia wiary. Pan może wierzyć, że apostołowie napisali ewangelie, i że pisali prawdę, ale to nie znaczy że to musi być prawda. Dlatego jest tyle różnych religii.



Nie wszyscy Ewangeliści to Apostołowie.

Yasiek napisa³/a:

Ja zauważyłem? :-o



Myślałem, że to Pan w jednym poście wspominał ale to moja pomyłka. Przepraszam błąd z mojej strony ;-)

Yasiek napisa³/a:


A co to tak naprawdÄ™ jest herezja?
Osoby głoszące "herezje" wierzą w to, co mówią; jednakowo dobrze można herezją w stosunku do np. buddyzmu nazywać katolicyzm.


Yaśku prosta sprawa herezje nie przetrwają dłużej. Powiesz, że to dziwne ale większość herezji w Kościele upadła, w judaizmie także, w Islamie kończyły się śmiercią...

Yasiek napisa³/a:


To kwestia wiary. Pan może wierzyć, że apostołowie napisali ewangelie, i że pisali prawdę, ale to nie znaczy że to musi być prawda. Dlatego jest tyle różnych religii.


Polecam książke. G. Vermesa "Twarze Jezusa" Jest to próba historycznej rekonstrukcji postaci Jezusa Chrystusa dość nie ufna Ewangelii jako źródłowi historycznemu. Pisana przez nie katolika, człowieka który dokonał apostazji jako ksiądz, odszedł od Kościoła. Jest bardzo dobrze napisana merytorycznie.

Pozdrawiam
 

Yasiek  

Stały User


ImiÄ™: askdj;ladh

Wiek: 33

Do³±czy³: 23 Sty 2009

Sk±d: Katowice

   

Wys³any: 2009-03-07, 19:52   

Irma napisa³/a:

Yasiek napisa³/a:

A co to tak naprawdÄ™ jest herezja?


Zaprzeczenie jakiejÅ› prawdzie.


Haha Irma nie wiem czy wiesz, ale katolicyzm to nie jest Jedyna Słuszna Religia. Herezja to prędzej zaprzeczanie założeniom, podstawom wiary katolickiej. Jak powiem "Jezus nie był bogiem" - to będzie poniekąd herezja, ale zauważ, że tego nikt nie udowodni i pewnie nikt nie obali.

Irma napisa³/a:

A tak w ogóle to apokryfy przecież zostały uznane za fałszerstwo


Przez Kościół zostały uznane za "nienatchnione".

Irma napisa³/a:

więc nie wiem dlaczego nadal w tym brniesz skoro wcześniej to sobie wyjaśnialiśmy.


Proszę podaj mi fragment, w którym "to sobie wyjaśniliśmy".


galuszkak napisa³/a:

¯adna kobieta w Izraelu publicznie nie czytała Pisma ¦więtego(jak Pan ma wątpliwości prosze zajrzeć do Samego Pisma ¦więtego :) )


Hej, tyle że ja przykładowo nie wierzę w to, co napisano w "Piśmie ¦więtym", więc to dla mnie niestety argument nie jest.

galuszkak napisa³/a:

Status społeczny w Izraelu kobiety był niski.[...] Kobieta nie miała dostępu do edukacji zatem jak Pan wyjaśni fakt, że mogła napisać ewangelię?


¬ródło, źródło :-P A poza tym ogół nie musi mieć wpływu na jednostkę. Nawet brak dostępu do edukacji o niczym na dobrą sprawę nie świadczy, bo uczyć można się praktycznie wszędzie.

galuszkak napisa³/a:

Wracając do jednej z pierwszych Pańskich wypowiedzi. Jeżeli Pan twierdzi, że Kościół w starożytności manipulował to ciekawa hipoteza.


Co prawda nie przypominam sobie, żebym napisał coś o manipulacji Kościoła w starożytności - pisałem o teraźniejszości i niedalekiej przeszłości. Ale w sumie kto wie?

galuszkak napisa³/a:

Poniekąd o tyle ciekawa, że z reguły za credo szło się na stracenie czyli śmierć pewną.


Później było zupełnie odwrotnie - zabijało się za herezje (najbardziej oczywisty przykład to Kopernik i jego teoria heliocentryczna umieszczona w "Zbiorze Ksiąg Zakazanych")

galuszkak napisa³/a:

Proszę wyobrazić sobie hipotetyczną sytuację jest pan Chrześcijaninem w 150 roku po Chrystusie. Wzmagają się prześladowania (list do Trajana ? :) ) Pan tylko strzela, że czyta Ewangelie i wierzy w nią. Jest Pan duchownym za 2 tygodnie już Pana nie będzie.


No wyobraziłem sobie... tylko jak to się ma do mojej wypowiedzi albo i do tematu?

galuszkak napisa³/a:

Idźmy dalej dzisiaj w Indiach słyszał Pan o masowych mordach chrześcijan??


Nie.

galuszkak napisa³/a:

Tak pewnie wg Pana oni wierzÄ… dla kasy??


Nie pisałem nic o wierze dla kasy, bo sama prawdziwa wiara raczej kasy przynieść nie może. Dla zarobku aktualnie wykorzystuje się (czyt. "niektórzy wykorzystują") wiarę innych ludzi.

galuszkak napisa³/a:

Zabito już ich ponad 600... Dla Jezusa Chrystusa i jego Miłości... a może dla kasy jak Pan mówi.


Zabili dla kasy? Jak mieliby zarobić na zabijaniu?
chyba że chodziło Ci o wiarę dla kasy; jeśli tak - patrz 3.5cm wyżej

galuszkak napisa³/a:

Idźmy dalej do dzisiaj prześladowani są koptyjscy chrześcijanie w Egipcie... W Betlejem gdzie jeszcze 30 lat temu było 20-30 % chrześcijan (w miejscu narodzin Chrystusa) jest obecnie około 1-2% chrześcijan... bynajmniej nie z powodu apostazji...


Mamy się licytować? Mam teraz truć jak to zabijano "dla wiary"?
Moim celem nie jest atakować chrześcijaństwa, bo jest złe, komercyjne itp. itd.
Chrześcijaństwo jako religia mi nie przeszkadza, raczej denerwują mnie niektórzy jego "wyznawcy" i ich hipokryzja.

galuszkak napisa³/a:

Nie będę bronił Ojca Rydzyka. Nie w tym moja rola. Ale będę bronił wiary w Jezusa Chrystusa jako miłości.


Nie masz przed kim tego bronić, bo ja akurat pochwalam jeśli ktoś rzeczywiście wierzy i stara się przestrzegać pewnych "zasad" swej religii.

galuszkak napisa³/a:

Z drugiej strony dlaczego nie mówić o przykładach wielkiej pracy i ofiarności ludzi którzy oddają życie w imię miłości Jezusa Chrystusa!! W hospicjach przy ludziach umierających pracuje tysiące sióstr zakonnych. Widzą codziennie śmierć. Robią to dla kasy??


Prooooszę nie uogólniaj jednej wypowiedzi o Ojcu (Ojcze?) Dyrektorze do wszystkich chrześcijan (szczególnie tych prawdziwych).

galuszkak napisa³/a:

Zadam Panu proste pytanie. Czytał pan Ewangelię Judasza, Tomasza, Marii Magdaleny??


Fragmenty. Być może w niedalekiej przyszłości wezmę się za "Piątą Ewangelię" ;]

[tu był mój głupi błąd]

galuszkak napisa³/a:

Yaśku prosta sprawa herezje nie przetrwają dłużej. Powiesz, że to dziwne ale większość herezji w Kościele upadła, w judaizmie także, w Islamie kończyły się śmiercią...


W katolicyzmie też :P

galuszkak napisa³/a:

Pozdrawiam


Ja również


P.S. Męczące te posty :-P Mogłem gdzieś zapomnieć dokończyć myśli, bo odpowiadałem na poszczególne fragmenty nie do końca po kolei.
 

Ostatnio zmieniony przez Yasiek 2009-03-07, 23:38, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz  

galuszkak  

User

Radosny Teolog ;-)



Do³±czy³: 02 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-03-07, 23:23   

Yasiek napisa³/a:

¬ródło, źródło :-P A poza tym ogół nie musi mieć wpływu na jednostkę. Nawet brak dostępu do edukacji o niczym na dobrą sprawę nie świadczy, bo uczyć można się praktycznie wszędzie.


ProszÄ™ bardzo:
U schyłku starożytności : studia źródłoznawcze T. 7
Warszawa : Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego , cop. 2007
285, [1] s. ; 24 cm
(Chrześcijaństwo U schyłku Starożytności ; 7)
Od T. 7 nastąpiła zmiana tytułu serii: "U schyłku starożytności. Studia ¬ródłoznawcze"

Yasiek napisa³/a:


A czyż apostołowie nie napisali Ewangelii? Z tego co wiem, Jan Apostoł, Marek Apostoł, Mateusz Apostoł i £ukasz Apostoł byli apostołami :]


Marek nie był Apostołem!!!!!!!! Proszę uzupełnić swoją wiedzę a potem pisać ;-) Marek był prawdopodobnie uczniem Piotra... W jakim opisie 12 apostołów występuje Marek? Yasku... Widać że jednak nie wiesz co piszesz...

Pozdrawiam
 

Yasiek  

Stały User


ImiÄ™: askdj;ladh

Wiek: 33

Do³±czy³: 23 Sty 2009

Sk±d: Katowice

   

Wys³any: 2009-03-07, 23:35   

galuszkak napisa³/a:

Marek nie był Apostołem!!!!!!!! Proszę uzupełnić swoją wiedzę a potem pisać ;-) Marek był prawdopodobnie uczniem Piotra... W jakim opisie 12 apostołów występuje Marek?


Hahahah źle ze mną, oj źle...

galuszkak napisa³/a:

Yasku... Widać że jednak nie wiesz co piszesz...


Zwykle wiem co piszę, ale w końcu każdemu może się zdarzyć pomyłka :P
Nie oceniaj wszystkich moich wypowiedzi po jednym głupim błędzie, sam nie wiem czym spowodowanym.
 

galuszkak  

User

Radosny Teolog ;-)



Do³±czy³: 02 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-03-07, 23:39   

Ja tam nie miałem na myśli wszystkich :P tylko tych Apostołów Yaśku... w sumie ja też podobne(ale to z Exodus :mrgreen: ) fapo bym popełnił kiedyś...

Pozdrawiam
 

Yasiek  

Stały User


ImiÄ™: askdj;ladh

Wiek: 33

Do³±czy³: 23 Sty 2009

Sk±d: Katowice

   

Wys³any: 2009-03-07, 23:58   

galuszkak napisa³/a:

Ja tam nie miałem na myśli wszystkich :P tylko tych Apostołów Yaśku... w sumie ja też podobne(ale to z Exodus :mrgreen: ) fapo bym popełnił kiedyś...


Dzięki za zrozumienie :D [a fapo to nie powinno być fopa (fr. Faux Pas)? ech teraz to już niczego nie mogę być pewny... bo w końcu następną gafę strzelę...]

Pozdrawiam również

P.S. Mam pytanko: ile masz lat tak w ogóle? ;]
 

TakaSobieJa  

User

: P


ImiÄ™: Olka : ]

Wiek: 31

Do³±czy³a: 12 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-03-21, 20:14   

Ja czytam codziennie na modlitwie i rozważam sobie :)
Ulubionych fragmentów mam mnóstwo. Każdy zaznaczony jakimś kolorem, żeby łatwiej było znaleźć :)
Psalmy, Izajasz, Jeremiasz, Mądrość Syracha, Listy św. Pawła :)
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com