Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Haelfte  

Mega wymiatacz

Alles Gut !



ImiÄ™: Filip

Wiek: 30

Do³±czy³: 15 Sty 2009

Sk±d: Katowice!

   

Wys³any: 2009-08-24, 21:40   

Jeżeli zostaniesz zgwałcony, to nie jest twoja wina. Więc?

Jakiś związek jest napewno, grzech niekiedy wynika z dogadzania sobie, czyli przyjemności, nie mówię tu że trzeba robić wszystko tylko żeby się Bogu podobało. :-)
_________________
"...Heute Gestohlen, Schon Morgen In Polen..."
Ich schreibe richtig auf Polnisch
 

Sidonius  

User

rare ?


ImiÄ™: Sylwek

Wiek: 33

Do³±czy³: 23 Sie 2009

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2009-08-24, 21:40   

jesli ktos je i ma z tego przyjemnosc to grzech ? Bez przesady, pewne rzeczy ktore wykonujemy dla przejmnosci sa oczywiste i jak najbardziej wskazane, wkoncu zyjemy w swiecie pelnym pokus. Choc nie jestem wierzacy to i tak wiem, ze nadmiar szkodzi, jak rowniez wiara chrzescijanska o tym wspomina, by wszystko robic z umiarem, bo inaczej prowadzi to do -cholizmow.
 

Justencja  

Pogromca postów



ImiÄ™: Justyna

Do³±czy³a: 16 Wrz 2008

   

Wys³any: 2009-08-24, 21:45   

Moja odpowiedź będzie najbardziej zbliżona do wypowiedzi Zielonej, no ale:

Zauważcie, że kościół traktuje życie jak swego rodzaju test. Zdajesz -niebo, nie zdajesz - piekło.

Mamy być niewolnikami swoich ciał i stawiać duszę na pierwszym miejscu, a nie ciało.
_________________
(...)
"Wyszedł w samą porę. A jednak on jest za inteligentny, aby być czymś dzisiaj: żeby dziś czegoś dokonać, trzeba być trochę durniem jednak."
'Szewcy' S.I Witkiewicz

http://www.lastfm.pl/user/Justencja
 

Haelfte  

Mega wymiatacz

Alles Gut !



ImiÄ™: Filip

Wiek: 30

Do³±czy³: 15 Sty 2009

Sk±d: Katowice!

   

Wys³any: 2009-08-24, 21:51   

Czyli to jak ? Trafimy wszyscy do piekła co ?.
Zboczenia seksualne ( nie mówię o fobiach , fetyszach itp.) zaprowadzą nas w piekielną otchłań?,bez jaj, myślę że aż tak źle nie jest. Bóg jest miłosierny ;)
Porówanie "zdajesz - niebo , nie zdajesz- piekło", jest w pewnym sensie ograniczone ( bez urazy), każdy może naprawić sowje winy nawet w momencie smierci...
_________________
"...Heute Gestohlen, Schon Morgen In Polen..."
Ich schreibe richtig auf Polnisch
 

trubol  

Stały User



Do³±czy³: 30 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-24, 21:58   

Justencja napisa³/a:

Mamy być niewolnikami swoich ciał i stawiać duszę na pierwszym miejscu


W Piśmie ¦w. często słyszymy: radujcie się, weselcie się - więc nie chodzi o to, żebyśmy się tylko umartwiali. Bóg dał nam zmysły, przyrodę żebyśmy korzystali, dlatego mamy muzykę, sztukę itp... co daje nam przyjemność.
Nie wiem czy to co powiem jest na miejscu i mam nadzieję, że nikogo nie zgorszę, ale Bóg stworzył też łechtaczkę, która nie służy do niczego innego jak tylko do przyjemności ;)
 

Haelfte  

Mega wymiatacz

Alles Gut !



ImiÄ™: Filip

Wiek: 30

Do³±czy³: 15 Sty 2009

Sk±d: Katowice!

   

Wys³any: 2009-08-24, 22:01   

Może łechtaczka to wymysł ewolucji ? :-P

Boże... ale off top :wstyd:
_________________
"...Heute Gestohlen, Schon Morgen In Polen..."
Ich schreibe richtig auf Polnisch
 

Justencja  

Pogromca postów



ImiÄ™: Justyna

Do³±czy³a: 16 Wrz 2008

   

Wys³any: 2009-08-24, 22:04   

Haelfte napisa³/a:


Porówanie "zdajesz - niebo , nie zdajesz- piekło", jest w pewnym sensie ograniczone ( bez urazy), każdy może naprawić sowje winy nawet w momencie smierci...


Ale to będzie część życia, poza tym, nie o to chodziło chyba Bogu, aby człowiek hulał całe życie a na łożu śmierci wszystkiego żałował (wiem, że były takie przypadki w Bibli i nawet nie tylko, ale o to nam nie chodzi. Skoro wierzymy - to wierzmy, a nie odkładajmy wszystko na później.

trubol napisa³/a:

W Piśmie ¦w. często słyszymy: radujcie się, weselcie się - więc nie chodzi o to, żebyśmy się tylko umartwiali.


Ale ja nie napisałam, że mamy się umartwiać. Tylko stwiedziłam fakt (lub moją interpretację) iż nasza dusz powinna kierować ciałem (wg. religii), a nie na odwrót. I po to jest właśnie post i przedmałżeńska wstrzemięźliwość.
_________________
(...)
"Wyszedł w samą porę. A jednak on jest za inteligentny, aby być czymś dzisiaj: żeby dziś czegoś dokonać, trzeba być trochę durniem jednak."
'Szewcy' S.I Witkiewicz

http://www.lastfm.pl/user/Justencja
 

Haelfte  

Mega wymiatacz

Alles Gut !



ImiÄ™: Filip

Wiek: 30

Do³±czy³: 15 Sty 2009

Sk±d: Katowice!

   

Wys³any: 2009-08-24, 22:06   

Wolę za życia pohulać bo nie wiesz co jest po drugiej stronie ;)
_________________
"...Heute Gestohlen, Schon Morgen In Polen..."
Ich schreibe richtig auf Polnisch
 

trubol  

Stały User



Do³±czy³: 30 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-24, 22:11   

Justencja napisa³/a:

nasza dusz powinna kierować ciałem (wg. religii), a nie na odwrót


Nasza dusza to tylko dusza :), a nasze ciało to przecież "świątynia Ducha ¦w". Teologia Ciała mówi o wielkiej wartości naszego ciała.
Skąd wiadomo, że dusza jest ważniejsza od ciała??? Przy zmartwychwstaniu będzie i dusza i ciało...
 

Justencja  

Pogromca postów



ImiÄ™: Justyna

Do³±czy³a: 16 Wrz 2008

   

Wys³any: 2009-08-24, 22:29   

trubol napisa³/a:

Skąd wiadomo, że dusza jest ważniejsza od ciała??? Przy zmartwychwstaniu będzie i dusza i ciało...


Wiadomo, bo ciało to nie wolna wola, rozum itd.

trubol napisa³/a:

a nasze ciało to przecież "świątynia Ducha ¦w".


no, właśnie świątynia, sam widzisz...¦wiątynie nie kierują tylko są miejscem przebywania większych wartości.

A to, że po śmierci porzucamy ciało i tylko nasza dusza idzie dalej?
_________________
(...)
"Wyszedł w samą porę. A jednak on jest za inteligentny, aby być czymś dzisiaj: żeby dziś czegoś dokonać, trzeba być trochę durniem jednak."
'Szewcy' S.I Witkiewicz

http://www.lastfm.pl/user/Justencja
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-08-24, 23:21   

Justencja napisa³/a:


Mamy być niewolnikami swoich ciał i stawiać duszę na pierwszym miejscu, a nie ciało.


Pachnie mi Platonem, którego filozofia nauką Kościoła nie jest :-)

trubol napisa³/a:


Nasza dusza to tylko dusza :), a nasze ciało to przecież "świątynia Ducha ¦w". Teologia Ciała mówi o wielkiej wartości naszego ciała.
Skąd wiadomo, że dusza jest ważniejsza od ciała??? Przy zmartwychwstaniu będzie i dusza i ciało...


Justencja napisa³/a:

Wiadomo, bo ciało to nie wolna wola, rozum itd.


Justencja napisa³/a:


A to, że po śmierci porzucamy ciało i tylko nasza dusza idzie dalej?


Człowiek jest to dusza i ciało wg Kościoła Katolickiego. Ciało bez duszy nie jest człowiekiem, dusza bez ciała też nie. Ciało zmartwychwstanie :-)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Justencja  

Pogromca postów



ImiÄ™: Justyna

Do³±czy³a: 16 Wrz 2008

   

Wys³any: 2009-08-25, 10:01   

Ale, no ok. Za bardzo mnie nie rozumiecie zostawmy już to co jest ważniejsze...

Głównie w mojej wypowidzi chodzi o to zdanie:

Cytat:

Tylko stwiedziłam fakt (lub moją interpretację) iż nasza dusz powinna kierować ciałem (wg. religii), a nie na odwrót.



I uważam, że właśnie, o to chodzi w religii, aby być na tyle silnym aby móc zahamowywać niektóre potrzeby ciała.
_________________
(...)
"Wyszedł w samą porę. A jednak on jest za inteligentny, aby być czymś dzisiaj: żeby dziś czegoś dokonać, trzeba być trochę durniem jednak."
'Szewcy' S.I Witkiewicz

http://www.lastfm.pl/user/Justencja
 

Haelfte  

Mega wymiatacz

Alles Gut !



ImiÄ™: Filip

Wiek: 30

Do³±czy³: 15 Sty 2009

Sk±d: Katowice!

   

Wys³any: 2009-08-25, 11:02   

Justencja napisa³/a:

zahamowywać niektóre potrzeby ciała.


I w tym tkwi problem... Jesteś w stanie powstryzmać się (nie, to złe słowo) , odmówić sobie przyjemności płynącej z np, zapalenia, wypicia albo seksu ? niektórym to nie zrobi różnicy bo tego nie robią.
Ale np. Odmówisz sobie ulubionego filmu , czy ulubionej potrawy ? :hyhy:
_________________
"...Heute Gestohlen, Schon Morgen In Polen..."
Ich schreibe richtig auf Polnisch
 

Justencja  

Pogromca postów



ImiÄ™: Justyna

Do³±czy³a: 16 Wrz 2008

   

Wys³any: 2009-08-25, 14:19   

Haelfte napisa³/a:

Ale np. Odmówisz sobie ulubionego filmu , czy ulubionej potrawy ? :hyhy:


Czasami by potrafiła, ale nie zawsze.

Haelfte napisa³/a:


I w tym tkwi problem... Jesteś w stanie powstryzmać się (nie, to złe słowo) , odmówić sobie przyjemności płynącej z np, zapalenia, wypicia albo seksu ? niektórym to nie zrobi różnicy bo tego nie robią.


Tak, jeśli ktoś jest głęboko wierzący potrfi przez czas postu - pościć, a przed ślubem - nie uprawia seksu. Na tym polega ta religia, ale nie jest to kara, ale hmm "ćwiczenie" własnej woli.

A jeśli chodzi o moją osobę? Nie jestem wierząca, jednak pewne zasady mam, których się trzymam i mimo pokus się powstrzymuje.
_________________
(...)
"Wyszedł w samą porę. A jednak on jest za inteligentny, aby być czymś dzisiaj: żeby dziś czegoś dokonać, trzeba być trochę durniem jednak."
'Szewcy' S.I Witkiewicz

http://www.lastfm.pl/user/Justencja
 

trubol  

Stały User



Do³±czy³: 30 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-25, 18:14   

Tu właśnie dotykamy mojego problemu. Nie chodzi mi wcale o przyjemności związane z seksem (szczególnie te, które wiadomo, że są uznawane przez Kościół jako grzeszne) Bardziej zastanawiam się nad "normalnymi" przyjemnościami takimi jak sport, wakacje, muzyka, jedzenie. Przyjemności takie w większości związane są z naszym ciałem, a dokładniej, z naszymi zmysłami.
Patrząc na życie Jezusa, trudno powiedzieć, że szukał On przyjemności, albo, że miał przyjemne życie, ale z drugiej strony, trudno przekreślić przyjemność wynikającą z piękna tego świata, stworzonego przez Boga. Nawet w kościołach robi się, żeby było pięknie, przyjemnie. Dba się o dekoracje, kwiaty itp. Nikt też z nas specjalnie nie szuka nieprzyjemności, bo wtedy pewnie mieszkalibyśmy w brudzie i smrodzie :)
Wydaje mi się, że są dwa rodzaje przyjemności, jedna dobra a druga zła. Tylko jak je odróżnić? A może przyjemności są dobre jeżeli wypełniają tylko małą cząstkę naszego życia? Albo może przyjemności są dobre jak nie są celem naszego życia?
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com