Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

trubol  

Stały User



Do³±czy³: 30 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-24, 17:52   Przyjemność

Zastanawiam się czy szukanie własnej przyjemności jest czymś niedobrym według nauki Kościoła? Co sądzicie?
 

voon  

User


ImiÄ™: Tomek

Do³±czy³: 21 Sie 2009

Sk±d: Polska

   

Wys³any: 2009-08-24, 19:57   

A co rozumiesz pod hasłem przyjemność?
 

bella16  

Stały User



ImiÄ™: Iza

Wiek: 30

Do³±czy³a: 14 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-24, 20:33   

no właśnie to zalezy co masz na mysli pod hasłem "przyjemnosc". wydaje mi sie że Kościół nie ma nic przeciwko abyśmy szukali przyjemności bo przecież podstawą jest to żebyśmy byli szczęśliwi. i też zależy jakich przyjemności :-P
 

Anthares94  

Stały User



ImiÄ™: P

Wiek: 30

Do³±czy³: 09 Lip 2009

Sk±d: Nie z tego ¶wiata

   

Wys³any: 2009-08-24, 20:35   

Chyba chodzi tu o przyjemność seksualną, a konkretnie masturbację (szukanie własnej przyjemności)
 

Haelfte  

Mega wymiatacz

Alles Gut !



ImiÄ™: Filip

Wiek: 30

Do³±czy³: 15 Sty 2009

Sk±d: Katowice!

   

Wys³any: 2009-08-24, 20:38   

Jeśli chodzi o przyjemności fizyczne. (patrz, seks [i wszystko z nim powiązane], przyjemność z nadmiernego jedzenia itd.) wydaje mi się że kościół nie powinien właźić tam gdzie go nie chcą, pozyskiwanie przyjemności pod każdą postacią zależy tylko od człowieka i jego nastawienia.
Zresztą wszystkie inne "przyjemności" uważanie w świetle katolickiego wychowania za dobro. są dla was rzeczywiście przyjemnościami ?.
Osobiście gdy ktoś mi mówi- " ciesz się bo masz rodzinę i jesteś zdrowy niczego ci nie brakuje itd" nie sprawia mi to przyjemności, bo mam to od tak- na codzień, więc dzisiaj przyjemności muszą wybiegać szerokim kołem poza kościelne prawidła.
_________________
"...Heute Gestohlen, Schon Morgen In Polen..."
Ich schreibe richtig auf Polnisch
 

trubol  

Stały User



Do³±czy³: 30 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-24, 20:39   

Często nasza wiara kojarzy się z ascezą, z wyrzeczeniem, z cierpieniem zasłużonym za nasze grzechy, pokutą... a przyjemność jest chyba przeciwnością tego wszystkiego.
Ciekawy jestem czy jako chrześcijanie możemy sobie pozwalać na przyjemności, na dogadzanie sobie... Ale przecież przyjemnością może być też modlitwa, chodzenie po górach, dobre jedzenie i chyba nie ma w tym nic złego...

[ Dodano: 2009-08-24, 13:46 ]

Anthares94 napisa³/a:

Chyba chodzi tu o przyjemność seksualną


Nie ograniczam mojego pytania tylko do sfery seksualnej, choć nie da się ukryć, że "Współżycie, które jest owocem wzajemnej miłości małżonków, staje się źródłem radości i przyjemności" (KKK, 2362).
 

Haelfte  

Mega wymiatacz

Alles Gut !



ImiÄ™: Filip

Wiek: 30

Do³±czy³: 15 Sty 2009

Sk±d: Katowice!

   

Wys³any: 2009-08-24, 20:48   

Nie chodzi mi o ww rzeczy.
Zobacz- wchodzisz do domu, rozbierasz siÄ™ , coÅ› jesz i co robisz dalej?
Poświęcasz czas na przyjemności w zakresie kościoła ? ( modlisz się, czytasz biblię, idziesz na msze?) nie, siadasz przed komputerem, oglądasz telewizor, idące w parze konsekwencje tegóż postępowania nie są dla nas niczym niezwykłym... no bo... robimy coś złego ?.
A jednak tak, niszczymy sobie zdrowie (jest gdzieś powiedziane że nieszanowanie zdrowia jest grzechem), siedzimy gapiąc się w televizor przez co tracimy czas, który moglibyśmy przeznaczyć na coś pożytecznego.
_________________
"...Heute Gestohlen, Schon Morgen In Polen..."
Ich schreibe richtig auf Polnisch
 

trubol  

Stały User



Do³±czy³: 30 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-24, 21:06   

Haelfte napisa³/a:

tracimy czas, który moglibyśmy przeznaczyć na coś pożytecznego


Wobec tego nie powinniśmy się np. opalać, słuchać muzyki, grać w szachy... bo na pewno możaby bardziej pożytecznie spędzić ten czas.

Nasuwa mi siÄ™ tu analogiczny obraz (marnowanie naszego czasu lub olejku)
"Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku. Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z uczniów Jego, ten, który miał Go wydać: Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?"
 

JustyÅ›ka  

Hiper wymiatacz

kocianka:)



Wiek: 30

Do³±czy³a: 22 Cze 2009

   

Wys³any: 2009-08-24, 21:12   

Jeśli masz na myśli przyjemności związane z seksem, masturbacja itp., to kościół wyraźnie mówi, że seks tylko po ślubie, a przed ślubem to wtedy po prostu żyje się w grzechu. :-) A masturbacja to dokładnie nie wiem, ale myślę, że też nie jest mile widziana, bo mój pan od religii wspominał, że to grzech i petting z resztą też. :]
 

Haelfte  

Mega wymiatacz

Alles Gut !



ImiÄ™: Filip

Wiek: 30

Do³±czy³: 15 Sty 2009

Sk±d: Katowice!

   

Wys³any: 2009-08-24, 21:13   

(żeby nie było że wszystko wiem i się wymądrzam i ble ble ble takie tam ,mówię co wiem ;) )

Zajrzyj głębiej, jaką rozrywkę mieli ludzie z okresu życia Chrystusa, którzy naprawdę w niego wierzyli ,cały czas poświęcony jemu i bogu, nauki, i żadnej postronnej przyjemności.
przyjemnością dla nich była nauka i studiowanie biblii.
Więc wg. kościoła powinniśmy robić tak samo (przynajmniej tak myślę).
a propo gry w szachy, wtedy też się uczymy ;)
_________________
"...Heute Gestohlen, Schon Morgen In Polen..."
Ich schreibe richtig auf Polnisch
 

trubol  

Stały User



Do³±czy³: 30 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-24, 21:21   

Haelfte napisa³/a:

i żadnej postronnej przyjemności


...a wesele w Kanie Galilejskiej??? ..."impreza" u Zacheusza???
 

Q  

Wymiatacz



Wiek: 34

Do³±czy³: 23 Maj 2009

   

Wys³any: 2009-08-24, 21:21   

Haelfte napisa³/a:

Zajrzyj głębiej, jaką rozrywkę mieli ludzie z okresu życia Chrystusa, którzy naprawdę w niego wierzyli ,cały czas poświęcony jemu i bogu, nauki, i żadnej postronnej przyjemności.
przyjemnością dla nich była nauka i studiowanie biblii.
Więc wg. kościoła powinniśmy robić tak samo (przynajmniej tak myślę).


Jesteś bardzo naiwny, jeśli myślisz, że za czasów Chrystusa nie było innych rozrywek. Myślisz, że alkohol i prostytucja to wymysły XXI wieku? Minęło 2000 lat, ale człowiek dalej jest taki sam - nastawiony na wszelkiego rodzaju pokusy.

Asceza nie jest nikomu z góry narzucona. Chrześcijanin nie musi biczować się trzy razy dziennie i na kolanach maszerować do kościoła. Myślę, że w tej kwestii należy rozróżniać zwykłą chęć przyjemności, która wynika z ludzkiej natury [i nie chodzi mi tu o stricte cielesne przyjemności], od hedonizmu.
_________________
Ludzie powinni zostawać tam, gdzie się ich postawiło.
 

zielona  

Pogromca postów



ImiÄ™: Monika

Wiek: 30

Do³±czy³a: 18 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-08-24, 21:23   

Wydawało mi się zawsze, że kościół pochwala przesadną skromność i umartwianie się. Ale to zbytnie uogólnienie, wręcz bzdura. Wiem o czym myślał autor tematu, bo sama się nad tym zastanawiałam. Myślę jednak, że kościół ogólnie przeciw sprawianiu sobie przyjemności nic nie ma, chociaż zależy jeszcze jakiej przyjemności..
 

Haelfte  

Mega wymiatacz

Alles Gut !



ImiÄ™: Filip

Wiek: 30

Do³±czy³: 15 Sty 2009

Sk±d: Katowice!

   

Wys³any: 2009-08-24, 21:24   

Q napisa³/a:

Jesteś bardzo naiwny, jeśli myślisz, że za czasów Chrystusa nie było innych rozrywek. Myślisz, że alkohol i prostytucja to wymysły XXI wieku? Minęło 2000 lat, ale człowiek dalej jest taki sam - nastawiony na wszelkiego rodzaju pokusy.


Zauważ że napisałem prawdziwi chrześcijanie... którzy naprawdę wierzyli.
Nie nazywaj mnie naiwnym bo swoje wiem. i głupi też nie jestem.
Alkohoj był pity tylko na wieczerzach w szabat, prostytucja i korzystanie było grzechem.
Więc?
_________________
"...Heute Gestohlen, Schon Morgen In Polen..."
Ich schreibe richtig auf Polnisch
 

trubol  

Stały User



Do³±czy³: 30 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-08-24, 21:27   

JustyÅ›ka napisa³/a:

Jeśli masz na myśli przyjemności związane z seksem


Seks nie zawsze jest czymś przyjemnym. Czy w związku z tym, jeżeli nie ma przyjemności, to nie ma grzechu? ;)
Czy jest jakiś związek pomiędzy grzechem a przyjemnością?
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com