Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

trusia

User


Do³±czy³: 15 Lis 2009

   

Wys³any: 2009-11-15, 13:39   wiara z przymusu?

¯ałosne? Gorzej. Jestem wolnym człowiekiem! Nikt nie ma prawa ograniczać mnie i mojej wolności. Moich wyborów i moich marzeń. Nikt nie ma prawa decydować o losach mojego życia. Zaczyna się od błahostek. Od naprawdę mało ważnych spraw. A kończy się na tym, że człowiek nie potrafi samodzielnie myśleć i istnieć.
Dzisiejsze zdarzenie tylko umocniÅ‚o mnie w tych argumentach. Te sÅ‚owa byÅ‚y chyba najbardziej idiotycznymi, jakimi sÅ‚yszaÅ‚am. „Dlatego, że nie poszÅ‚a do KoÅ›cioÅ‚a- nie dostaniesz na kino”. No przepraszam, ale czy wiara z przymusu jest prawdziwÄ… wiarÄ…?! Czy ktokolwiek, nawet rodzic, może nas zmusić do wiary??... Nie wiem czy mam siÄ™ Å›miać, czy pÅ‚akać. Moja mam chyba nie rozumie, co oznacza być wolnym. Pani pedagog od Å›wiÄ™tej boleÅ›ci. Z przykroÅ›ciÄ… muszÄ™ stwierdzić, iż trafiÅ‚a jej siÄ™ twarda sztuka, z która nie da sobie w kasze dmuchać! Nie dam sobÄ… manipulować! Nie. Nie zostanÄ™ kolejnÄ… pacynkÄ…, bez wÅ‚asnej osobowoÅ›ci. Jeżeli poczuje taka potrzeba to pójdÄ™ do KoÅ›cioÅ‚a. I to bÄ™dzie moja decyzja, moja wÅ‚asna nieprzymuszona wola. A czy Bóg doceni to, że pójdÄ™, usiÄ…dÄ™ w Å‚awce, bo tak kazaÅ‚a mama? Bo mama kazaÅ‚a siedemnastoletniej dziewczynie chodzić do KoÅ›cioÅ‚a. A wrÄ™cz zmusiÅ‚a.
Nie. Nie zapomne jej tego.



I tak nie poszłam.
 

SweetGirl  

Pogromca postów

nie taka słodka



Wiek: 29

Do³±czy³a: 18 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-11-15, 13:47   

Hmm , rodzice chcą Cię wychować dlatego przekazują Ci swoją wiarę . Oczywiście masz prawo do wyboru i swoich poglądów. Jesteś teraz w wieku dojrzewania a zazwyczaj wtedy obwaracmy się od kościoła. Ale przemyśl to czy chcesz być ateistką. Porozmawiaj z mamą , powiedz jej co czujesz. Może to coś da.
_________________
` jedziemy żółtą ciężarówką... jest droga i same możliwości `
 

JaneAusten  

Stały User



ImiÄ™: Magda

Wiek: 31

Do³±czy³a: 13 Lis 2009

Sk±d: Pszczyna

   

Wys³any: 2009-11-15, 13:48   

Ale Msza jest dla Ciebie taka straszna... Jak nie wierzysz co se mogłaś po ogladać jak są ludzie ubrani!!! Ale fakt... Jak nie wierzysz to po co masz chodzić... Czy wiara dla Ciebie jest tylko Mszą??? Bo dla mnie nie... Chociaż to jedyne spotkanie z żywym Jezusem... Eucharystia... "A kończy się na tym, że człowiek nie potrafi samodzielnie myśleć i istnieć."- Dlaczego??? Dlatego, że żyje we Wspólnocie... dla mnie to troche dziwne... Ale może kiedyś się nawrócisz :D

[ Dodano: 2009-11-15, 13:51 ]
Co do ateistów :) Znajomy ksiądz kocha ateistów... a dlaczego?? Bo mówią, że nie wierzą...a walczą z Jezusem i Kościołem... :) Jak można walczyć nie wierząc??? Bo to troche dziwne jest... skoro dla nich Boga nie ma :-) :-)
 

trusia

User


Do³±czy³: 15 Lis 2009

   

Wys³any: 2009-11-15, 13:58   

wiem, nawet ksiądz, z którym mam religie życzył mi, żebym doznała łaski wiary. Ale dla mnie naprawde bez sensu jest chodzenie na msze, tylko po to, żeby tylko tam być i dogodzić rodzicom. To chyba jest z mojej strony właściwe podejście? Bo denerwują mnie ludzie, którzy idą do Kościoła a nic z tej wiary sobie nie robią. ZUpełnie nic. Nie rozumieją przesłania Mszy. Ja chce tego uniknąć. Może kiedyś się nawróce... może. Może kiedyś doznam potrzeby wiary...
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2009-11-15, 13:58   

JaneAusten napisa³/a:


Co do ateistów :) Znajomy ksiądz kocha ateistów... a dlaczego?? Bo mówią, że nie wierzą...a walczą z Jezusem i Kościołem... :) Jak można walczyć nie wierząc??? Bo to troche dziwne jest... skoro dla nich Boga nie ma :-) :-)



W takim razie ten ksiądz powinien się dokształcić bo nie ma pojęcia co oznacza ateizm

[ Dodano: 2009-11-15, 14:00 ]

trusia napisa³/a:

wiem, nawet ksiądz, z którym mam religie życzył mi, żebym doznała łaski wiary..



To jest bardzo ciekawe, bo w takim ukłądzie to ze nie wierzysz to nie twoja wina, po prostu Bóg poskąpił ci łaski wiary, czyli chciał żebyś nie wierzyła.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

madeline134  

Moderator



Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2009

Sk±d: ¦l±sk/Krk

   

Wys³any: 2009-11-15, 14:02   

trusia napisa³/a:

wiem, nawet ksiądz, z którym mam religie życzył mi, żebym doznała łaski wiary. Ale dla mnie naprawde bez sensu jest chodzenie na msze, tylko po to, żeby tylko tam być i dogodzić rodzicom. To chyba jest z mojej strony właściwe podejście? Bo denerwują mnie ludzie, którzy idą do Kościoła a nic z tej wiary sobie nie robią. ZUpełnie nic. Nie rozumieją przesłania Mszy. Ja chce tego uniknąć. Może kiedyś się nawróce... może. Może kiedyś doznam potrzeby wiary...



a zastanawiałaś się w ogóle kiedyś nad swoją wiarą?
Bo odnoszę wrażenie, że po prostu chcesz się ''zbuntować'' i nie chce Ci się iść do tego Kościoła. Przy najbliższej okazji zaś gdy będziesz potrzebować pomocy lub oparcia niechybnie zaczniesz się modlić i wiara powróci.
_________________
There is nothing to fear but fear itself.
 

trusia

User


Do³±czy³: 15 Lis 2009

   

Wys³any: 2009-11-15, 14:12   

Masz na myśli, że jak trwoga to do Boga, tak?
Wbrew pozorom wiele razy zastanawiałam się nad swoją wiarą, nad istnieniem Boga, nad całym naszym życiem. Chciałam sobie to wszystko logicznie wytłumaczyć i poukładać. Srednio mi to wyszło, bo wiary raczej nie idzie spiąć w logiczną całośc. I tu jest mój problem.
 

Placebowa  

Pogromca postów

lachrymology



ImiÄ™: nomen nescio

Do³±czy³a: 02 Wrz 2009

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2009-11-15, 14:59   Re: wiara z przymusu?

trusia napisa³/a:

Czy ktokolwiek, nawet rodzic, może nas zmusić do wiary??...


Tak, może. Wg. prawa polskiego to rodzice są odpowiedzialni za naszą wiarę do lat 18.
Nie będzie to szczera wiara, ale z drugiej strony, gdyby nigdy nie kazała Ci iść do kościoła nawet nie wiedziałabyś co to jest.
Z wszystkich wykrzykników wnioskuję, że nie jesteś jeszcze zbyt dojrzała na wolność. Buntujesz się, buntujesz, ale nie uznajesz żadnych kompromisów.
_________________
Połowa ludzkości nie istnieje; jej życie- to żart, dążenia naiwne, uczucia przelotne, poglądy śmieszne.
 

farbenka  

Hiper wymiatacz



Wiek: 32

Do³±czy³a: 14 Lis 2009

Sk±d: Honolulu

   

Wys³any: 2009-11-15, 15:02   

trusia, a wierzysz w Boga?
_________________
Nie wiem jaki jestem, ale cierpiÄ™, gdy mnie deformujÄ…... Wbrew wszystkiemu chcÄ™ być sobÄ…. — Witold Gombrowicz
 

madeline134  

Moderator



Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2009

Sk±d: ¦l±sk/Krk

   

Wys³any: 2009-11-15, 15:03   

trusia napisa³/a:

Masz na myśli, że jak trwoga to do Boga, tak?
Wbrew pozorom wiele razy zastanawiałam się nad swoją wiarą, nad istnieniem Boga, nad całym naszym życiem. Chciałam sobie to wszystko logicznie wytłumaczyć i poukładać. Srednio mi to wyszło, bo wiary raczej nie idzie spiąć w logiczną całośc. I tu jest mój problem.



Owszem.A czytałaś chociaż Biblię?
_________________
There is nothing to fear but fear itself.
 

jr_  

Pogromca postów



ImiÄ™: Manselinosa

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

Sk±d: Okolice Lublina

   

Wys³any: 2009-11-15, 15:14   

Omg... rodzice cie wychowują i mają prawo kazac ci isc do kościola, a niepełna godzina w kościele nie jest taka straszna.

trusia napisa³/a:

którzy idą do Kościoła a nic z tej wiary sobie nie robią. ZUpełnie nic. Nie rozumieją przesłania Mszy. Ja chce tego uniknąć. Może kiedyś się nawróc

a skąd to możesz wiedziec? Na np nie jestem zmuszana a chodzę.
Rzeczywiście unikniesz, nie chodząc...bardzo głupie podejście.
RODZICE cie wychowują i skoro mieszkasz pod ich dachem mogą ci to narzucic, a próbowałaś kiedyś pójśc sama? a próbowałaś pogadac z mamą? ....
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=Sl5HP3MCTKA

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Mmm ... ;*
 

Ada94  

Wymiatacz

maniak muzyki



ImiÄ™: Adrianna

Wiek: 29

Do³±czy³a: 04 Sie 2009

   

Wys³any: 2009-11-15, 15:31   

Z tego co przeczytałam, to nawet nie chodzi ci do końca o tą wiarę, ale o to, że rodzice chcą tobą manipulować. Spokojnie porozmawiaj z nimi, bez krzyków powiedz co myślisz, wykaż że mogą tobie zaufać.
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-11-15, 17:10   

trusia napisa³/a:

No przepraszam, ale czy wiara z przymusu jest prawdziwÄ… wiarÄ…?!


Nie.

trusia napisa³/a:

Czy ktokolwiek, nawet rodzic, może nas zmusić do wiary??


Owszem. Jest taki zapis w konstytucji, że rodzic ma prawo wychować dziecko wg własnego światopoglądu.

cretultix napisa³/a:


W takim razie ten ksiądz powinien się dokształcić bo nie ma pojęcia co oznacza ateizm


Niekoniecznie. Niektórzy z Was sami mówią, że są ateistami, a walczą z religią. Więc może po prostu takie świadectwo od Was dostał.

trusia napisa³/a:

wiem, nawet ksiądz, z którym mam religie życzył mi, żebym doznała łaski wiary.


Błąd. £askę wiary ma każdy. Można tylko tę łaskę zmarnować lub pomnożyć.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

madeline134  

Moderator



Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2009

Sk±d: ¦l±sk/Krk

   

Wys³any: 2009-11-15, 17:16   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Można tylko tę łaskę zmarnować lub pomnożyć.



raczej przyjąć lub odrzucić ;)
_________________
There is nothing to fear but fear itself.
 

jr_  

Pogromca postów



ImiÄ™: Manselinosa

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

Sk±d: Okolice Lublina

   

Wys³any: 2009-11-15, 17:47   

madeline134 napisa³/a:

MłodyDuchem napisał/a:
Można tylko tę łaskę zmarnować lub pomnożyć.



raczej przyjąć lub odrzucić

niekoniecznie, bo wiarę można urozmaicac, powiększac
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=Sl5HP3MCTKA

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Mmm ... ;*
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com