Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Jeppo  

User



ImiÄ™: Anna

Wiek: 27

Do³±czy³a: 11 Kwi 2012

Sk±d: Zasiedmiogórogród

   

Wys³any: 2012-04-14, 12:00   Re: Co was krÄ™ci w fantazy?

Szary66 napisa³/a:


Co was kręci w książkach fantazy? Czego oczekujecie od kolejnych książek?
Co to znaczy że książka jest ciekawa? Kiedy według was jest dynamiczna akcja?
Co znaczy że książka wam się dłuży i dlaczego?
Jakie książki "zjadanie" jednym tchem?
Jaką wątek chcelibyście mieć w książce poruszony?
Czego brakuje wam w innych książkach?




W książkach fantasy kręci mnie "tamten" świat. Dzięki czytaniu takich książek mogę oderwać się od rzeczywistości i wskoczyć w świat pełen magii.
Od kolejnych książek oczekuję tego, by nie poruszać ciągle tego samego tematu (np. miłość śmiertelniczki do wampira czy szkoła magii).
Książka jest ciekawa, gdy nie można się od niej oderwać. Dla mnie do takiej grupy książek należy przede wszystkim saga Harry Potter ale ogólnie fantasy ciekawi mnie i uwielbiam ten gatunek literacki.
Według mnie dynamiczna akcja jest wtedy, gdy wszystkie kolejne momenty przeczytane w książce, mają wpływ na punkt kulminacyjny. Szczególnie lubię, gdy w tym punkcie nagle łączą się wszystkie wątki.
Dłużą mi się książki nudne, zazwyczaj takowe odstawiam i nie męczę się z nimi, gdyż to nie ma sensu. Jedynie lektury "przecierpię", ale czasami jednak mam dość.
Jednym tchem "zjadam" niemalże wszystkie interesujące książki o tematyce fantasy.
Jaki wątek chciałabym, żeby był poruszony w książce? Sama nie wiem. Chciałabym czegoś zaskakującego, coś czego nie widziałam w żadnych poprzednio przeczytanych książkach.
W innych książkach brakuje mi, jak już ktoś zresztą powiedział, poczucia humoru :) Najlepiej takiego jaki był w Harrym Potterze, gdyż czytając tą sagę już po raz 10 nadal śmieję się z niektórych momentów.
_________________
"Bóg jest, a mimo to ludzie sądzą, że trzeba Go nadal szukać, bo trudno im się pogodzić z tym, że życie jest aktem wiary."
- Paulo Coelho

"Trefne karty rozdał los, więc przegrałem partię z nim, a życie toczyło się dalej" - R. Riedel
 

Isair  

VIP

Arcykapłan



Wiek: 36

Do³±czy³: 12 Maj 2010

   

Wys³any: 2012-04-15, 20:47   

Brak poczucia humoru? U wielu autorów jest go pełno.
_________________
O upadku tego kraju świadczy fakt, że najpoczytniejsza książką jest Komentarz do ustawy o podatku VAT
Mój blog
 

JustAnotherGuy  

Hiper wymiatacz

Pontifex Maximus


ImiÄ™: Patryk

Wiek: 28

Do³±czy³: 11 Wrz 2011

Sk±d: Olsztyn

   

Wys³any: 2012-04-15, 21:43   

Co to jest "fantazy"? Nie znam tego terminu.
_________________
"When fire burns, is it at war? Is it in conflict? Or is it simply doing what it was created to do?"
 

dzilu96  

Pogromca postów



ImiÄ™: Piter

Wiek: 28

Do³±czy³: 03 Pa¼ 2010

Sk±d: Stara stolica

   

Wys³any: 2012-04-16, 16:27   

JustAnotherGuy napisa³/a:


Co to jest "fantazy"? Nie znam tego terminu.



Spolszczona wersja terminu "fantasy" pochodzÄ…cego z angielskiego.



Wszyscy chwalą Pottera, ale jak dla mnie to nie jest typowy utwór fantasy, choć wrzuca się go prawidłowo do fantastyki. Władca Pierścieni Tolkiena, czy saga o wiedźminie, to wg mnie książki charakteryzujące się typowym klimatem fantasy - realia osadzone w bliżej nieokreślonym czasie, wystylizowanym na wczesne średniowiecze, obecność różnych ras i relacje pomiędzy nimi, bogate, fantastyczne krainy geograficzne, potwory, panujące zasady i tak dalej. I poznawanie tych czynników budujących świat, w ogóle poznawanie świata książek fantasy jest dla mnie najbardziej pociągające.
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2012-04-16, 17:19   

Jestem dużym chłopcem. Dawniej zaczytywałem w "Tomkach" i "Winnetou". Teraz te emocje daje mi w dużej mierze fantastyka. Dziś już bym nie uwierzył tak łatwo i naiwnie w szlachetnego Old Shatterhanda, który zresztą do dziś jest jedną z moich ulubionych postaci. Jeżeli świat jest zupełnie oderwany od naszego (chociaż czasem łudząco podobny), to mogę uwierzyć w to, co się tam dzieje i nic mnie nie dziwi. Ułatwia to rozpuszczenie się w lekturze. Poza tym to po prostu bardzo przyjemnie napisane, ciekawe historie. Poważne tematy, rozliczenia ze światem to raczej domena science-fiction.
_________________
#truestory
 

poem sometimes  

Pogromca postów


Do³±czy³: 15 Lut 2009

   

Wys³any: 2012-04-16, 20:03   

Odruchową odpowiedzią na zadane w temacie pytanie byłoby: nic. Nie o to jednak chodzi, bo kiedy byłem młodszy, to zdarzało mi się czytać, a nawet w tym momencie potrafiłbym polecić każdemu "Kroniki Amberu" Zelaznego (inna sprawa, że z czystym sumieniem jedynie ten tytuł). Moim problemem w fantasy jest infantylność przedstawionego świata i chowanie braków warsztatowych za kolorowym, fantazyjnym światem przedstawionym. Zelazny równoważy jedno i drugie, przedstawiając przy okazji bardzo błyskotliwą koncepcję "fantastyczności", pokazując doskonały warsztat, dobrą narrację i niesztampową intrygę. Tego właśnie oczekuję od fantasy, wychodzenia poza ramy gatunku.
_________________
"wiemy, że Bóg umarł, powiedziano
nam o tym, czytając ciebie nie byłem tego całkiem pewny."
 

akwarela  

Wymiatacz



ImiÄ™: Agnieszka

Do³±czy³a: 10 Lis 2011

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2012-04-24, 12:37   

Poczucia humoru nie ma? Każdy kto mi polecał Pratchetta mówił o poczuciu humoru właśnie....

Ja ostatnio zaczęłam czytać książkę trochę podobną do Pottera, pod tym względem, że bohater jest w podobnym wieku, też jest sierotą i ma różne przygody. Tyle, że on podróżuje w czasie. "Strażnicy historii" się nazywa. I już sobie zaczęłam czytać artykuły w necie o możliwościach podróży i wyobrażać, jaką epok chciałabym odwiedzić. I chyba to jest właśnie fajne w fantasy. :D
 

Krit  

Pogromca postów



Do³±czy³: 23 Maj 2009

Sk±d: Górny ¦l±sk

   

Wys³any: 2012-04-24, 12:44   

Mnie ostatnio zaciekawiło new wieird. Mam zamiar bardziej się wczytać w wakacje. Na razie mogę polecić:

China Meville - Dworzec Perdido
Ian MacLeaod - Wieki światła

Na pewno jest tam wszystko oprócz typowej dla fantasy naiwności. Ta pierwsza jest fantastyczna pod względem rozmachu. Druga świetnie porusza zdarty już, wydawałoby się problem, nędzy w kapitalizmie. Nieśmiało przeszczepia się na grunt może nie klasycznego, bo to steampunk, ale jednak fantasy to co mogło uwieść w s-f. Rozliczenie z niesprawiedliwym światem i jego zagrożeniami. Do tego nie ma prostych recept. Po prostu warto przeczytać. Jeżeli kogoś to zachęci, to Wieki światła stale kojarzyły mi się z Przedwiośniem ¯eromskiego.
_________________
#truestory
 

Ostatnio zmieniony przez Krit 2012-04-24, 12:47, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz  

Legeman  

User

Calkowita Zagadka


ImiÄ™: Sebastian

Wiek: 26

Do³±czy³: 21 Mar 2012

Sk±d: £owicz

   

Wys³any: 2012-04-24, 12:46   

Mnie w fantazy kreci wszytko. Od autora, do zakonczenia.

Moge czytac tyle fantazy ile chce i nie miec dosc.

Dowodem jest saga Eragon XD

Oj gdybym mial pokazane ile przeczytalem ksiazek i stron.. to by bylo :hyhy:
_________________
Wybaczcie za ortografie, moj komputer nie chce pisac polskich liter.
 

Share  

Wymiatacz



ImiÄ™: Marika

Wiek: 30

Do³±czy³a: 05 Sty 2012

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2012-04-25, 11:01   

akwarela napisa³/a:

Poczucia humoru nie ma? Każdy kto mi polecał Pratchetta mówił o poczuciu humoru właśnie....

Ja ostatnio zaczęłam czytać książkę trochę podobną do Pottera, pod tym względem, że bohater jest w podobnym wieku, też jest sierotą i ma różne przygody. Tyle, że on podróżuje w czasie. "Strażnicy historii" się nazywa. I już sobie zaczęłam czytać artykuły w necie o możliwościach podróży i wyobrażać, jaką epok chciałabym odwiedzić. I chyba to jest właśnie fajne w fantasy. :D



Właśnie czytam tę książkę i co jak co, ale główny bohater nie jest sierotą... Jego rodzice zaginęli w innej epoce (to był bodajże renesans i włochy) a on wyruszył wraz z innymi agentami, żeby ich odnaleźć. Ale nie było nic o tym, że oni nie żyją. A przynajmniej w pierwszej połowie książki bo dopiero zakupiłam i nie zdążyłam przeczytać całej :P Chociaż bardzo mnie wciągnęła więc pewnie długo czytać nie będę. ;)
 

akwarela  

Wymiatacz



ImiÄ™: Agnieszka

Do³±czy³a: 10 Lis 2011

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2012-04-25, 11:04   

Share napisa³/a:


Właśnie czytam tę książkę i co jak co, ale główny bohater nie jest sierotą... Jego rodzice zaginęli w innej epoce (to był bodajże renesans i włochy) a on wyruszył wraz z innymi agentami, żeby ich odnaleźć. Ale nie było nic o tym, że oni nie żyją. A przynajmniej w pierwszej połowie książki bo dopiero zakupiłam i nie zdążyłam przeczytać całej :P Chociaż bardzo mnie wciągnęła więc pewnie długo czytać nie będę. ;)



To oni żyją? Ej mogłaś mi nie mówić, byłam przekonana, że ich zabili...
 

Share  

Wymiatacz



ImiÄ™: Marika

Wiek: 30

Do³±czy³a: 05 Sty 2012

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2012-04-27, 11:29   

To byłoby zbyt brutalne jak na książkę młodzieżową. tak sądzę :P 14latek naraża własne życie by odnaleźć swoich rodziców, a tu się nagle okazuje, że oni nie żyją... nie, nie! nie mogłoby tak być :niepewny:
 

akwarela  

Wymiatacz



ImiÄ™: Agnieszka

Do³±czy³a: 10 Lis 2011

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2012-04-27, 11:44   

No niby masz rację, ale w takiej Grze o tron ucinają głowę temu dobremu nie? Więc tak sobie pomyślałam, że w sumie to by było całkiem logiczne, gdyby Jake'owi tych rodziców zabili.
 

Magix  

Stały User



Do³±czy³a: 26 Kwi 2012

   

Wys³any: 2012-04-27, 16:19   

Share napisa³/a:

akwarela napisa³/a:

Poczucia humoru nie ma? Każdy kto mi polecał Pratchetta mówił o poczuciu humoru właśnie....

Ja ostatnio zaczęłam czytać książkę trochę podobną do Pottera, pod tym względem, że bohater jest w podobnym wieku, też jest sierotą i ma różne przygody. Tyle, że on podróżuje w czasie. "Strażnicy historii" się nazywa. I już sobie zaczęłam czytać artykuły w necie o możliwościach podróży i wyobrażać, jaką epok chciałabym odwiedzić. I chyba to jest właśnie fajne w fantasy. :D



Właśnie czytam tę książkę i co jak co, ale główny bohater nie jest sierotą... Jego rodzice zaginęli w innej epoce (to był bodajże renesans i włochy) a on wyruszył wraz z innymi agentami, żeby ich odnaleźć. Ale nie było nic o tym, że oni nie żyją. A przynajmniej w pierwszej połowie książki bo dopiero zakupiłam i nie zdążyłam przeczytać całej :P Chociaż bardzo mnie wciągnęła więc pewnie długo czytać nie będę. ;)




Właśnie chciałam polecić Pratchetta z humorem, czy nie, ale to klasyka fantasy:)
Zaglądam często w wątki o książkach i już dawno znalazłam "Strażników historii"- obczaiłam fanpage na FB- jest audiobook:), ale dopiero teraz nadrabiam czytanie. Spoko wciągnęłam się- fajne opisy i historia :mrgreen: , a wątku rodziców nie zdradzę- powiem tylko, że jest nadzieja:)
 

lexie  

Hiper wymiatacz



ImiÄ™: Ola

Wiek: 31

Do³±czy³a: 28 Sty 2012

   

Wys³any: 2012-04-27, 17:48   

A mnie w fantasy nie kręci nic - nie przemawiają do mnie książki tego rodzaju, po prostu nie odnajduję się w takich specyficznych klimatach :-P Zresztą nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w czytaniu fantasy - jedynie Harry Potter i Hobbit, więc jestem wśród was laikiem. O ile HP mi się dosyć podobał (ale ja nie zaliczam tego jako literaturę fantasy...), to Hobbit niczym mnie nie zainteresował.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com