Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Szary66  

User


Imię: £ukasz

Wiek: 30

Do³±czy³: 12 Wrz 2010

Sk±d: Bielsko-Bia³a

   

Wys³any: 2011-10-02, 20:06   Co was krÄ™ci w fantazy?

Witam

Co was kręci w książkach fantazy? Czego oczekujecie od kolejnych książek?
Co to znaczy że książka jest ciekawa? Kiedy według was jest dynamiczna akcja?
Co znaczy że książka wam się dłuży i dlaczego?
Jakie książki "zjadanie" jednym tchem?
Jaką wątek chcelibyście mieć w książce poruszony?
Czego brakuje wam w innych książkach?

Tyle - reszte pytań potem. Pozdro!
_________________
Daję nadzieję innym.....sobie nie zostawiam żadnej....
 

dzilu96  

Pogromca postów



ImiÄ™: Piter

Wiek: 28

Do³±czy³: 03 Pa¼ 2010

Sk±d: Stara stolica

   

Wys³any: 2011-10-02, 20:25   

Szary66 napisa³/a:

Co was kręci w książkach fantazy?



Przede wszystkim klimat i zainteresowanie tamtejszym światem, chęć wręcz brania udziału w akcji.

Szary66 napisa³/a:

Czego oczekujecie od kolejnych książek?



Wystarczy, żeby trzymały się klimatu fantasy.

Szary66 napisa³/a:

Co to znaczy że książka jest ciekawa?



Według to taka, której po przeczytaniu nie wystawia się allegro, ale odkłada na półkę.

Szary66 napisa³/a:

Kiedy według was jest dynamiczna akcja?



Kiedy kolejne stronice przynoszÄ… nowe, zaskakujÄ…ce wydarzenia.

Szary66 napisa³/a:

Co znaczy że książka wam się dłuży i dlaczego?



Dłuży się, to znaczy że nie chce mi się jej czytać bo jest nudna.

Szary66 napisa³/a:

Jakie książki "zjadanie" jednym tchem?



Sagę o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.

Szary66 napisa³/a:

Jaką wątek chcelibyście mieć w książce poruszony?



Dobra książka o Merlinie i Arturze. Polecacie coś?

Szary66 napisa³/a:

Czego brakuje wam w innych książkach?



Innych to znaczy nie fantasy?
Nic mi nie brakuje, bo nie da rady porównywać.
Wal dalej.
 

Isair  

VIP

Arcykapłan



Wiek: 35

Do³±czy³: 12 Maj 2010

   

Wys³any: 2011-10-02, 21:17   

Szary66 napisa³/a:

Co was kręci w książkach fantazy? Czego oczekujecie od kolejnych książek?


Pisze się fantasy. Mnie kręci świat, który nie istniej poza książką. Nie będę rzucał kulkami ognia, nie porozmawiam z poczciwym krasnoludem.

Cytat:

Co to znaczy że książka jest ciekawa? Kiedy według was jest dynamiczna akcja


To pytanie jest co najmniej dziwne. Ciekawa książka jest wtedy kedy swą treścią zainteresuje czytelnika.

Cytat:

Co znaczy że książka wam się dłuży i dlaczego?


Znaczy to tyle, ze autor nie przemyślał sprawy i wcisnął dłużyznę lub moment, który jest na tyle nudny, że przedziera się przez niego jak po pas w bagnie np. Wędrówka Frodo i Sama przez Mordor.

Cytat:

Jakie książki "zjadanie" jednym tchem?


Cykl o mrocznym elfie, Cykl Miecz Prawdy, Achaja, Cykl Pieśni Lodu i Ognia, Cykl Wiedźmina, Cykl o Krukach, Cykl Arturiański Bernarda Cronwella, amerykańscy Bogowie.

Cytat:

Jaką wątek chcelibyście mieć w książce poruszony?


Oczywiście wątek inny do reszty taki, który by mnie zaskoczył. Nie błby np. typowy dla tego gatunku np. wątek trudny życiowo.

Cytat:

Czego brakuje wam w innych książkach?


Rozumiem, że chodzi o to czego brakuje w innych gatunkach? To proste to oderwanie się od rzeczywistości. Choć pojawia się to także w horrorze czy SF
_________________
O upadku tego kraju świadczy fakt, że najpoczytniejsza książką jest Komentarz do ustawy o podatku VAT
Mój blog
 

Everthus  

Pogromca postów



Wiek: 33

Do³±czy³: 18 Gru 2010

   

Wys³any: 2011-10-02, 22:41   

Szary66 napisa³/a:

Co was kręci w książkach fantazy? Czego oczekujecie od kolejnych książek?
Co to znaczy że książka jest ciekawa? Kiedy według was jest dynamiczna akcja?
Co znaczy że książka wam się dłuży i dlaczego?
Jakie książki "zjadanie" jednym tchem?
Jaką wątek chcelibyście mieć w książce poruszony?
Czego brakuje wam w innych książkach?



Mnie kręci klimat. Czy to pratchettowski humorek, czy sapek, cały świat jest specyficzny.

Dłuży mi się, gdy jest dużo opisów, mało akcji. I wieje nudą, a ja czuję, że autor na siłę coś pisze.

Zjadam jednym tchem cykle - czy opowiadania, czy sagi. Trylogia husycka, trylogia tolkiego, pięcioksiąg wiedźmiński, świat dysku, nocna straż, achaja...

Temat zagłady. I śmierci.

Brakuje mi w innych książek humoru. Wszystko jest takie do bólu poważne. Aż się chce zacytować klasyka why so serious?
_________________
lol
 

Behemoth  

Mega wymiatacz

Pazurzasty



Do³±czy³: 27 Lip 2011

   

Wys³any: 2011-10-03, 18:43   

Cytat:

Co was kręci w książkach fantazy? Czego oczekujecie od kolejnych książek?


Magia - nie chodzi tu o naparzanie fireballami, ale TajemnicÄ™. O zanurzenie siÄ™ w Innym Miejscu, odmiennym od naszego.
A oczekuję tylko tego, czego od każdej dobrej książki - sprawnie opowiedzianej, wciągającej historii.

Cytat:

Co to znaczy że książka jest ciekawa? Kiedy według was jest dynamiczna akcja


Książka jest ciekawe, kiedy budzi zaciekawienie. Wiem, że to truizm, ale inaczej nie da się tego wyjaśnić.
Natomiast odpowiedź na drugie pytanie pozostawiłbym teoretykom literatury, ale na mój rozum to po prostu mnogość zdarzeń następujących po sobie.

Cytat:

Co znaczy że książka wam się dłuży i dlaczego?


To znaczy, że zamiast siedzieć w historii po uszy, zapomniawszy o bożym świecie, zaczynam wracać do rzeczywistości w trakcie lektury i zaczynam się niecierpliwić. Przyczyny (przynajmniej dla mnie) są dwie:
- słaby warsztat, czyli drewniane dialogi, banalne i nudne opisy, niewiarygodne postaci, etc.
- niedobra historia, czyli zwykle taka, która rozłazi się w różnych kierunkach, lub jest wewnętrznie niespójna.

Cytat:

Jakie książki "zjadanie" jednym tchem?


Dobrze napisane. Wiem, że to nic nie mówi, ale inaczej nie da się tego określić. Jeśli chodzi o przykłady, to "Mroczna Wieża" S. Kinga, "Saga Pieśni Lodu i Ognia" Martina, twórczość Tolkiena i Sapkowskiego. Tyle narazie przychodzi mi do głowy.

Cytat:

Jaką wątek chcelibyście mieć w książce poruszony?


Cóż to, plebiscyt ;) ? Jak nie czytam książki, bo chcę, żeby został poruszony jakiś wątek, czytam, bo chcę, aby opowieść pochłonęła mnie bez reszty. Zresztą wątki zwykle są tak posplatane, że rozprawianie o nich w oderwaniu od siebie to ciężkie zagadnienie.

Cytat:

Czego brakuje wam w innych książkach?


Tajemnicy.

Mam nadzieję, że pomogłem ;) .

Tak by the way, sporo z Twoich pytań można by odnieść do literatury w ogóle.
_________________
Mój nickname w żaden sposób nie wiąże się z mocno umalowaną kapelą metalową. Wiąże się z czarnym, tłustym kotem.

Bierz, co chcesz, potem płać i płacz.
 

Apila  

Wymiatacz

devil's sister



ImiÄ™: Dorota

Wiek: 30

Do³±czy³a: 26 Sie 2011

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2011-10-08, 15:37   Re: Co was krÄ™ci w fantazy?

Ogólnie ten cały świat stworzony przez autora. Magia i postacie nie z tej ziemi, tajemnice tego światu stopniowo odkrywane przez autora. Generalnie, cały ten fantastyczny klimat. Ciekawa książka to taka, od której nie mogę się oderwać, która zabiera mnie do środka i mam wrażenie jakbym była w środku akcji.

dzilu96 napisa³/a:

Szary66 napisał/a:
Jaką wątek chcelibyście mieć w książce poruszony?
Dobra książka o Merlinie i Arturze. Polecacie coś?


Ostatnio również poszukuje takich książek, więc przyłączam się do pytania. Ja mogę polecić tylko, moim zdaniem, dobry serial BBC. Ale to tak btw.
_________________
Sound of the drums beatin' in my heart
The thunder of guns tore me apart
 

Isair  

VIP

Arcykapłan



Wiek: 35

Do³±czy³: 12 Maj 2010

   

Wys³any: 2011-10-09, 10:15   

Już podaję: Bernard Cronwell - Zimowy Monarcha, Nieprzyjaciel Boga i Excalibur. Nie zawiedziecie się.
_________________
O upadku tego kraju świadczy fakt, że najpoczytniejsza książką jest Komentarz do ustawy o podatku VAT
Mój blog
 

Behemoth  

Mega wymiatacz

Pazurzasty



Do³±czy³: 27 Lip 2011

   

Wys³any: 2011-10-09, 11:25   

Cytat:

Dobra książka o Merlinie i Arturze. Polecacie coś?


Mi się podobały "Mgły Avalonu" - Marion Zimmer Bradley.
_________________
Mój nickname w żaden sposób nie wiąże się z mocno umalowaną kapelą metalową. Wiąże się z czarnym, tłustym kotem.

Bierz, co chcesz, potem płać i płacz.
 

Szary66  

User


Imię: £ukasz

Wiek: 30

Do³±czy³: 12 Wrz 2010

Sk±d: Bielsko-Bia³a

   

Wys³any: 2011-10-11, 21:09   

Sex? Tortury? Sponiewieranie? Pech i zmęcanie się?
Co czym lubicie czytać? Może poprostu wygląd i zwyczaje nieznanych i nieistniejących ras ?
Hobbici krasnoludowie elfy? Nowe bestie? Czy to ma jakiś wpływ i w książce ma się poprostu dziać i jest ciekawa nawet pierwsza lepsza bójka pijaków ?
_________________
Daję nadzieję innym.....sobie nie zostawiam żadnej....
 

anulencja  

User



ImiÄ™: Ania

Wiek: 29

Do³±czy³a: 06 Mar 2011

Sk±d: Rzezów

   

Wys³any: 2011-10-18, 07:29   

ja osobiście nie przepadam za tym gatunkiem, ale o gustach się nie dyskutuje ;p
_________________
Mam ochote iść w cholere ale nie wiem któredy .
 

akwarela  

Wymiatacz



ImiÄ™: Agnieszka

Do³±czy³a: 10 Lis 2011

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2012-04-02, 13:39   

Ja lubię w fantastyce to, że rozwija wyobraźnie, mogę sobie wyobrażać te dziwne światy. Poza tym bardzo lubię magię i rzeczy związane z historią, a tam akcja zwykle dzieje się w czasach przypominających średniowiecze. A książki lubię różne od Harry'ego Pottera po Pieśni Lodu i Ognia.
 

Share  

Wymiatacz



ImiÄ™: Marika

Wiek: 30

Do³±czy³a: 05 Sty 2012

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2012-04-02, 22:42   

Podoba mi się ten świat irracjonalny, że mogę przenieść się do zupełnie innej rzeczywistości. Jak napisała akwarela duża zaletą tego gatunku jest rozwijanie wyobraźni. Teraz poszukuje jakiejś książki o podróżach w czasie, bo jeszcze tego motywu nie przerabiałam a jestem ciekawa czegoś innego niż czarodzieje, czy bestie. Może jesteście w stanie coś polecić? :>
 

Zuleika  

User



ImiÄ™: Kamila

Wiek: 26

Do³±czy³a: 30 Mar 2012

   

Wys³any: 2012-04-02, 23:29   

Kręci mnie ten świat przedstawiony w fantasy, zupełnie inny od naszego, według mnie znacznie ciekawszy. Oczekuję, aby pokazana kraina sprawiała wrażenie, jakby istniała naprawdę. Ciekawa książka to taka, po której skończeniu odczuwa się żal, że seria dobiegła końca. Dynamiczna akcja jest wtedy, gdy z niecierpliwością przewraca się kolejne strony. Książka mi się dłuży, kiedy autor przez co najmniej rozdział opisuje wydarzenia, które nie są ani ciekawe, ani nie mają związku z fabułą, ani nie są śmieszne, ani nie smutne... Bardzo szybko pożarłam Trylogię Czarnego Maga, Harry'ego Pottera i Wiedźmina.
 

CherryCherry  

Mega wymiatacz

CherryCherry


ImiÄ™: Anka

Do³±czy³a: 20 Wrz 2011

Sk±d: MAZOWSZE

   

Wys³any: 2012-04-03, 12:43   

Ja fanką fantasy nie jestem, ale są rzeczy, które mi się podobają, np. niektóre opowiadania Sapkowskiego...
A totalne oderwanie od rzezywistego świata ma w sobie coś pociagającego :]
_________________
Myślę, więc jestem - i zniknął...
 

Jagódka  

User


Wiek: 32

Do³±czy³a: 06 Kwi 2012

Sk±d: Warszawa

   

Wys³any: 2012-04-06, 07:18   

ja też jakoś specjalnie nie ukochałam sobie akurat tego gatunku, ale kiedy książka ma w sobie wątki surrealistyczne to zawsze jakoś wydaje mi się bardziej atrakcyjna :)
_________________
never say never
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com