Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

LongIsland  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2010

Sk±d: Szczecin

   

Wys³any: 2011-04-14, 20:31   Energia atomowa

Wszyscy bardzo dobrze wiemy o tym, że to co zdarzyło się miesiąc temu w Japonii będzie miało katastrofalne skutki na pewno dla Japończyków a nie wiadomo jakie dla reszty świata.

Na portalu weatheronline.pl można zobaczyć jak wygląda mapa skażenia radioaktywnego.

Jak myślicie, czy powinniśmy wobec tego nadal budować i utrzymywać elektrownie atomowe, czy to zdarzenie jest jednak sygnałem, że droga w tym kierunku może być nieprzewidywalna i tragiczna w skutkach?

Bardzo się staram też i nie mogę zrozumieć, jak Japończycy, taki mądry naród, mogli budować elektrownie atomowe wiedząc, że położeni są na styku płyt tektonicznych!!!
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2011-04-14, 20:45   

LongIsland napisa³/a:

Bardzo się staram też i nie mogę zrozumieć, jak Japończycy, taki mądry naród, mogli budować elektrownie atomowe wiedząc, że położeni są na styku płyt tektonicznych!!!


Powinni importować węgiel od Sowietów!
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

Uesugi  

Pogromca postów



Wiek: 35

Do³±czy³: 02 Pa¼ 2009

Sk±d: £dz

   

Wys³any: 2011-04-14, 21:00   

Cytat:

Bardzo się staram też i nie mogę zrozumieć, jak Japończycy, taki mądry naród, mogli budować elektrownie atomowe wiedząc, że położeni są na styku płyt tektonicznych!!!


Bo Japończycy, w istocie bardzo mądry naród, nie mają żadnych złóż ( prawie ) surowców, a ich potężna gospodarka pożera ogromne ilości energii, moze węglem mieli palić?;o Poza tym to chyba tsunami uszkodziło elektrownię, a nie bezpośrednio wstrząsy.
Energia atomowa - jestem na tak.
_________________
花は 桜木 人は 武士
 

szostol  

Pogromca postów


Do³±czy³: 03 Kwi 2009

   

Wys³any: 2011-04-14, 21:09   

A tsunami było najwyższe od wielu wielu lat i przełamało falochrony którym elektrownia była otoczona.
 

sydnej  

Pogromca postów

Last White Hope



Wiek: 34

Do³±czy³: 29 Pa¼ 2009

Sk±d: Leszno

   

Wys³any: 2011-04-14, 21:10   

LongIsland napisa³/a:


Jak myślicie, czy powinniśmy wobec tego nadal budować i utrzymywać elektrownie atomowe, czy to zdarzenie jest jednak sygnałem, że droga w tym kierunku może być nieprzewidywalna i tragiczna w skutkach?


To dobry temat do dyskusji. Niewątpliwie energia atomowa jest obecnie najbardziej wydajnym źródłem energii. W końcu zasoby węgla się wyczerpią, a i produkcja mocy z niego nie jest nazbyt ekologiczna. Co pozostaje? ¦rednio wydajne elektrownie wiatrowe czy słoneczne, energia wodna (którą nie wszędzie można zastosować) i kosztowna geotermia. Nie sposób wyobrazić sobie coby było gdyby w tym momencie wyłączyć wszystkie elektrownie atomowe (spora część świata najzwyczajniej straciłaby prąd). Myślę, że niestety energia jądrowa to obecnie tak zwane zło konieczne.
A co do sytuacji w Japonii to możemy się jedynie "cieszyć" że stało się to w państwie, w którym i tak pewnie poziom zabezpieczeń owych elektrowni jest wyższy niż przykładowo w krajach byłego ZSRR.
 

Sade  

Hiper wymiatacz



Wiek: 32

Do³±czy³a: 06 Mar 2011

   

Wys³any: 2011-04-14, 21:19   

LongIsland napisa³/a:


Jak myślicie, czy powinniśmy wobec tego nadal budować i utrzymywać elektrownie atomowe, czy to zdarzenie jest jednak sygnałem, że droga w tym kierunku może być nieprzewidywalna i tragiczna w skutkach?

Oczywiście, że powinno się budować elektrownie atomowe. Chyba Litwa z jedne takiej elektrowni zasilała całe państwo - i nic się nie stało, mimo że była tworzona na takiej samej zasadzie co w Czarnobylu. Według mnie zarówno katastrofa Fukushimy czy w Czarnobylu nie może być argumentem w dyskusji budowy elektrowni atomowych w Europie. Po pierwsze dlatego, że Europa nie leży na styku płyt tektonicznych, a więc żadne większe trzęsienia ziemi, a tym bardzie tsunami nam nie grozi. Podejrzewam, ze gdyby nie ta naturalna katastrofa nie doszłoby do awarii w Japonii, bo tam jest naprawdę wysoka technologia i co ważniejsze wykwalifikowana kadra. Po drugie, katastrofa w Czarnobylu była spowodowana przez zaniedbanie, a biorąc pod uwagę kontekst historyczny w ogóle mnie to nie dziwi. Po trzecie, we Francji jest mnóstwo elektrowni atomowych i NIC się tam nie wydarzyło.
 

Hetman1999  

Hiper wymiatacz

I Back From the Dead



Wiek: 31

Do³±czy³: 02 Lis 2010

   

Wys³any: 2011-04-14, 21:26   

Nie ja nie jestem zbytnio przekonany po Czarnobylu jedna mała drobnostka przeoczona i co ? BOOM !.

[ Dodano: 2011-04-14, 21:29 ]

LongIsland napisa³/a:

Po pierwsze dlatego, że Europa nie leży na styku płyt tektonicznych, a więc żadne większe trzęsienia ziemi, a tym bardzie tsunami nam nie grozi.


Ok to nie grozi ale ludzka głupota i chęć władzy jest i zawsze coś może się stać.Jeśli mowa o Czarnobylu to byś wiedziała że były utajniane pewne fakty związane z reaktorem nr 4,i nikt o nim nie wiedział kto pracował w elektrowni.A jednak się stało
_________________
"Prwadziwą wolnościa jest nieposiadanie niczego.Byłem bardziej wolny kiedy nie miałem ani centa"
 

szostol  

Pogromca postów


Do³±czy³: 03 Kwi 2009

   

Wys³any: 2011-04-14, 21:51   

A i jeszcze uważam iż społeczeństwo nie powinno mieć w tym przypadku decydującego zdania. Co rolnik, matematyk czy profesor socjologii na UJ może wiedzieć o przemianach jądrowych, działaniu oraz zabezpieczeniach i zagrożeniach elektrowni jądrowych? Dyskutować powinna grupa fizyków jądrowych która się na tym zna.

Tak samo ten temat nie ma sensu, ale skoro już piszemy to:



Jesteśmy otoczeni elektrowniami atomowymi i nawet jak u siebie sobie nie zbudujemy to "nie możemy czuć się bezpiecznie".
 

Isair  

VIP

Arcykapłan



Wiek: 36

Do³±czy³: 12 Maj 2010

   

Wys³any: 2011-04-14, 22:19   

Jestem zdecydowanie za budową elektrowni atomowej w Polsce. I to nie jednej. Węgiel się wyczerpie według szacunków za ok.30 lat - tzn. złoża będą nadal istnieć, ale nie będą opłacalne w wydobyciu. W dodatku chcą w UE narzucić podatek węglowy to też zwiększy koszty energii. Wolałbym mieć elektrownie słoneczne (w naszych warunkach dobre do podgrzewania wody i tylko tego). Na wodne nie ma szans brak większych spadków terenu w korytach rzecznych. Tak więc stawiam na ATOM
_________________
O upadku tego kraju świadczy fakt, że najpoczytniejsza książką jest Komentarz do ustawy o podatku VAT
Mój blog
 

diego  

Pogromca postów



Wiek: 34

Do³±czy³: 29 Sty 2010

   

Wys³any: 2011-04-15, 19:34   

Tu nie powinno być dyskusji czy powinniśmy mieć taką elektrownię ale dyskusja powinna mieć charakter dlaczego jej jeszcze nie mamy. Bo prędzej czy później taka elektrownia będzie niezbędna. Nie ma jeszcze wynalezionego lepszego źródła energii, odpady są problemem ale nie aż tak dużym jak niektórzy twierdzą. Skoro prawie cały świat ma te elektrownie to znaczy, że nie jest to jakaś straszliwa rzecz. W dodatku jak widać na mapce jesteśmy w strefie zagrożenia ze wszystkich stron więc wszelkie osoby rządzące w naszym kraju winny się postarać o zrobienie takiej elektrowni (i to nie jednej).
_________________
"I know what I want, I say what I want and no one can take it away"

Każdy wie co ten sport dla nas znaczy, w naszym mieście- my dzielni Krzyżacy.
Wiesław Jaguś - legenda na zawsze
 

LongIsland  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2010

Sk±d: Szczecin

   

Wys³any: 2011-04-23, 13:45   

Uesugi napisa³/a:

Cytat:

Bardzo się staram też i nie mogę zrozumieć, jak Japończycy, taki mądry naród, mogli budować elektrownie atomowe wiedząc, że położeni są na styku płyt tektonicznych!!!


Bo Japończycy, w istocie bardzo mądry naród, nie mają żadnych złóż ( prawie ) surowców, a ich potężna gospodarka pożera ogromne ilości energii, moze węglem mieli palić?



No to moze nie trzeba bylo tam takiej gospodarki budować...


sydnej napisa³/a:


To dobry temat do dyskusji. Niewątpliwie energia atomowa jest obecnie najbardziej wydajnym źródłem energii. W końcu zasoby węgla się wyczerpią, a i produkcja mocy z niego nie jest nazbyt ekologiczna. Co pozostaje?



Problem wyczerpania zasobów węgla i ropy jest bardzo palący, mimo że nam się wydaje, że to nas nie dotyczty, bo do dopiero kolejne pokolenia będą się z nim najbardziej bezpośrednio zmagać, ale jest to przecież przyszłość człowieka, więc warto by o tym już teraz pomyśleć.

sydnej napisa³/a:

¦rednio wydajne elektrownie wiatrowe czy słoneczne, energia wodna (którą nie wszędzie można zastosować) i kosztowna geotermia. Nie sposób wyobrazić sobie coby było gdyby w tym momencie wyłączyć wszystkie elektrownie atomowe (spora część świata najzwyczajniej straciłaby prąd). Myślę, że niestety energia jądrowa to obecnie tak zwane zło konieczne.



Energia słoneczna, wiatrowa czy geotermiczna są długofalową inwestycją, która się wolno zwraca. Nasza gospodarka, aby sie rozwijac, musi nie tylko korzystać z energii, ale także czerpać z niej zyski, więc taka, która ich od razu nie przynosi się nie opłaca...

Sade napisa³/a:

Oczywiście, że powinno się budować elektrownie atomowe. Chyba Litwa z jedne takiej elektrowni zasilała całe państwo - i nic się nie stało, mimo że była tworzona na takiej samej zasadzie co w Czarnobylu. Według mnie zarówno katastrofa Fukushimy czy w Czarnobylu nie może być argumentem w dyskusji budowy elektrowni atomowych w Europie. Po pierwsze dlatego, że Europa nie leży na styku płyt tektonicznych, a więc żadne większe trzęsienia ziemi, a tym bardzie tsunami nam nie grozi. Podejrzewam, ze gdyby nie ta naturalna katastrofa nie doszłoby do awarii w Japonii, bo tam jest naprawdę wysoka technologia i co ważniejsze wykwalifikowana kadra. Po drugie, katastrofa w Czarnobylu była spowodowana przez zaniedbanie, a biorąc pod uwagę kontekst historyczny w ogóle mnie to nie dziwi. Po trzecie, we Francji jest mnóstwo elektrowni atomowych i NIC się tam nie wydarzyło.



To, że niebezpieczeństwo nam nigdy nie zagroziło, nie znaczy że nam nigdy nie zagrozi. Japończycy też tak mogli myśleć: "Nasze elektrownie są super, mamy z nich energię i sa bezpieczne, bo nigdy jeszcze nic się nie wydarzyło"... Nie jesteś w stanie przewidzieć rozwoju wydarzeń na Ziemii...

szostol napisa³/a:

A i jeszcze uważam iż społeczeństwo nie powinno mieć w tym przypadku decydującego zdania. [..]



Niby tylko fizycy są w stanie ocenić, czy jest niebezpieczeństwo? Ja nie musze mieć doktoratu z fizyki, że nie grozi mi nic ze strony turbiny wiatrowej, a ze strony elektrowni atomowej, okazuje się że tak... wystarczy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu przy nieszczęśliwym rozwoju wypadków...
 

Isair  

VIP

Arcykapłan



Wiek: 36

Do³±czy³: 12 Maj 2010

   

Wys³any: 2011-04-23, 14:09   

LongIsland napisa³/a:

Niby tylko fizycy są w stanie ocenić, czy jest niebezpieczeństwo? Ja nie musze mieć doktoratu z fizyki, że nie grozi mi nic ze strony turbiny wiatrowej, a ze strony elektrowni atomowej, okazuje się że tak... wystarczy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu przy nieszczęśliwym rozwoju wypadków...


Ten defetyzm można sprowadzić nawet do tego, że nic się nie robi nie wychodzi się z domu, bo a nóż widelec coś się nam stanie.
_________________
O upadku tego kraju świadczy fakt, że najpoczytniejsza książką jest Komentarz do ustawy o podatku VAT
Mój blog
 

Sade  

Hiper wymiatacz



Wiek: 32

Do³±czy³a: 06 Mar 2011

   

Wys³any: 2011-04-23, 14:22   

LongIsland napisa³/a:

To, że niebezpieczeństwo nam nigdy nie zagroziło, nie znaczy że nam nigdy nie zagrozi. Japończycy też tak mogli myśleć: "Nasze elektrownie są super, mamy z nich energię i sa bezpieczne, bo nigdy jeszcze nic się nie wydarzyło"... Nie jesteś w stanie przewidzieć rozwoju wydarzeń na Ziemii...

Przyjrzyj się budowie tektonicznej Ziemi. Jednym zagrożeniem dla Polski to zawalanie sie stropów kopalń, kras albo wypłukiwanie. Biorąc pod uwagę, gdzie chcą ulokować taką elektrownię w Polsce, naturalna katastrofa jej nie grozi. Porównywanie Polski do Japonii jest tu chybione. Oni musieli zdawać sobie sprawę z zagrożenia i na dobrą sprawę to była rosyjska ruletka, uda się - nie uda. I tak szczęście, że tylko jedna poszła.
_________________
"Hipokryzja jest ukłonem grzechu w stronę cnoty."
 

LongIsland  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2010

Sk±d: Szczecin

   

Wys³any: 2011-04-23, 14:30   

Isair napisa³/a:

Ten defetyzm można sprowadzić nawet do tego, że nic się nie robi nie wychodzi się z domu, bo a nóż widelec coś się nam stanie.



No ale Japonczycy siedzieli sobie wlasnie w domu i nagle tsunami a potem awaria elektrowni atomowej. Jak by tam byly turbiny jakies wodne, to problem bylby o wiele mniejszy...

Sade napisa³/a:

Przyjrzyj się budowie tektonicznej Ziemi. Jednym zagrożeniem dla Polski to zawalanie sie stropów kopalń, kras albo wypłukiwanie. Biorąc pod uwagę, gdzie chcą ulokować taką elektrownię w Polsce, naturalna katastrofa jej nie grozi. Porównywanie Polski do Japonii jest tu chybione. Oni musieli zdawać sobie sprawę z zagrożenia i na dobrą sprawę to była rosyjska ruletka, uda się - nie uda. I tak szczęście, że tylko jedna poszła.



Niebezpieczenstwo jest nie tylko ze strony trzensien Ziemii... to moze byc blad czlowieka, inna awaria albo np. meteoryt.
 

Sade  

Hiper wymiatacz



Wiek: 32

Do³±czy³a: 06 Mar 2011

   

Wys³any: 2011-04-23, 14:36   

W najgorszym wypadku tj. uderzenie meteorytu, wybuch elektrowni to pikuś. Błąd człowieka, wspomniałam o tym a propos Czarnobyla, ale skupmy się na faktach. W Europie elektrowni atomowych jest cała masa, żadna z nich nie wybuchła, nawet bliźniaczka tej z Czarnobyla. Ludzie się przestraszyli tamtej tragedii i uważają. Teraz dochodzi jeszcze ta w Japonii, to są czynniki mobilizujące. Ja nie widzę powodów, dla których Polska miałaby zrezygnować z budowy takiej elektrowni.
Jedna ważna sprawa, elektrownia atomowa jest bezpieczniejsza dla środowiska niż wodna czy wiatrowa.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com