Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

lisek96  

Stały User

Siewca starej wiary


Imię: Michał

Do³±czy³: 10 Pa¼ 2012

   

Wys³any: 2012-10-25, 21:06   Faszyzm

Witam, chciałbym się spytać co myślicie o faszyzmie. Ja sam jestem faszystą i chciałbym się dowiedzieć ile na tym forum jest osób o poglądach podobnych do moich.
_________________
Perunie! Perunie! Uderz w błękit nieba
Obudź strach u wrogów

Gdy wznosimy w górę swoje miecze
Mamy siłę Bogów!
 

Czarne Indigo  

VIP

szach mat



ImiÄ™: Julia

Wiek: 27

Do³±czy³a: 14 Sie 2012

Sk±d: wielkoPolska

   

Wys³any: 2012-10-25, 22:42   

Gdyby nie odgórne nakazy i granice ustalane przez władzę - nie dostrzegam wad. Ale to strasznie ogólnikowa wypowiedź.
_________________
Kruki i wrony was rozdzióbią.
 

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2012-10-25, 22:43   

Cieszymy się, że jesteś faszystą. Jakby to się mówiło, idź być faszystą gdzie indziej.

Poglądy są jak du­pa, każdy ja­kieś ma, ale po co od ra­zu po­kazy­wać...
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

janko  

Hiper wymiatacz



ImiÄ™: janek

Wiek: 33

Do³±czy³: 09 Sty 2011

Sk±d: warszawa

   

Wys³any: 2012-10-26, 08:46   

@lisek96
Może z innej beczki: co cię tak pociąga w faszyzmie, że jesteś jego zwolennikiem?
Bo ja w obecnej sytuacji geopolitycznej nie znajdujÄ™ miejsca dla faszyzmu, jako wiodÄ…cego nurtu w Polsce.
 

sacharon  

Mega wymiatacz


Wiek: 27

Do³±czy³: 16 Wrz 2012

   

Wys³any: 2012-10-26, 16:49   

Faszyzm? Zarąbista sprawa, dzięki niemu fajnie mieli w Polsce 70 lat temu...
W swoim podpisie jedziesz po demokracji. Ale lepszym ustrojem od demokracji jest tylko absolutyzm oświecony, który się zdarza raz na wiele lat, i demokracja jest na pewno lepsza od faszyzmu.
Masz 16 lat i lubisz faszyzm, hmm... bunt młodzieńczy? A najśmieszniejsze jest to, że mówi (pisze) ci to ktoś w twoim wieku.
 

Ranger

Hiper wymiatacz

Navigator



Do³±czy³: 14 Sie 2012

   

Wys³any: 2012-10-27, 13:08   

Niesamowite! : ) Dales sie mi przekonac, ze nie jestes komunista.

Pierwsza uwaga: nie mylcie faszyzmu (reprezentowanego przez Wlochy) z naziziem (reprezentowanym przez III Rzesze), tak, jak powyzej robia to w sumie wszyscy przedmowcy powyzej. To sa bardzo odmienne systemy!

Z dwojga zlego, komunizm jest w mojej opinii znacznie gorszy od nazizmu. Skala represji i ograniczenia wolnosci w faszystowskich Wloszech byla ulamkiem tego, co dzialo sie w tym samym czasie w ZSRR. Wlosi nie utracili podstawowych swoich swobod: prawa do wyboru pracy, prawa do podrozy, prawa do emigracji, prawa do prywatnosci. Wlochy utrzymaly nawet pewien stopien wolnosci politycznej - faszyzm byl oficjalna, ale nie jedyna mysla polityczna kraju. Faszyzm sam narzucal sobie wiele ograniczen: nie ingerowal w religie, nie ingerowal w rodzine, nie ingerowal w tradycje, w pewnym tylko stopniu militaryzowal kraj.

Tymczasem w ZSRR, wszystko to mamy podniesione do szostej potegi. Calkowity zakaz podrozy, wewnatrz i zewnatrz kraju. Nakaz pracy we wskazanym przez panstwo miejscu i na wskazanym stanowisku. Totalna kontrola rodziny, religii, totalna negacja tradycji, totalna militaryzacja kraju.

Mimo tego, faszyzm ma w Polsce bardzo zla prase. Dlaczego? Bo przez pol wieku komunizmu, intensywna propaganda stawiala znak rownosci miedzy faszyzmem a nazizmem, a dodatkowo takze liberalizmem zachodnim. Dzis wiec, w umysle przecietnegp Polaka, faszysta to nazista.

Nic bardziej mylnego!

Nie zrozumcie mnie zle - nie bronie faszyzmu i nie mam wobec niego ani kruszyny sympatii. Jestemz wolennikiem liberalizmu demokratycznego. Ale tak, jak wkurza mnie, gdy stawia sie znak rownosci miedzy liberalizmem a nazizmem, tak samo rozumiem, iz klamstwem jest stawianie tego znaku miedzy faszyzmem a nazizmem.
_________________
Smile or die!
 

lisek96  

Stały User

Siewca starej wiary


Imię: Michał

Do³±czy³: 10 Pa¼ 2012

   

Wys³any: 2012-10-27, 16:03   

No właśnie Ranger, wkurza mnie troche takie myślenie a pozatym nawet w radzieckiej pieśni patriotycznej pt. ¦więta woja (spolszczony tytuł) http://www.youtube.com/wa...feature=related użyte jest słowo faszystowską a nie zdaje mi się żeby Związek Radziecki walczył z Włochami, a wracając ku górze tj. do sacharon'a pierwsze słysze żeby 70 lat temu na Polske napadły Włochy. Ranger nie wspomniałeś o tym że w faszyzmie nie było rasizmu który spotykamy w narodowym socjalizmie.

Ranger napisa³/a:

Niesamowite! : ) Dales sie mi przekonac, ze nie jestes komunista.

No widzisz he he. Mussolini zamim został faszystą należał do Włoskiej Parti Socjalisztycznej.
_________________
Perunie! Perunie! Uderz w błękit nieba
Obudź strach u wrogów

Gdy wznosimy w górę swoje miecze
Mamy siłę Bogów!
 

sacharon  

Mega wymiatacz


Wiek: 27

Do³±czy³: 16 Wrz 2012

   

Wys³any: 2012-10-27, 21:02   

Nie odróżniłem faszyzmu od nazizmu, sorry.
Należy jednak pamiętać, że Mussolini był przyjacielem Hitlera. Jak ktoś jest przyjacielem człowieka, który doprowadza do śmierci milionów osób... to musi mieć nierówno pod kopułą.
 

lisek96  

Stały User

Siewca starej wiary


Imię: Michał

Do³±czy³: 10 Pa¼ 2012

   

Wys³any: 2012-10-27, 22:01   

Tego nie można było nazwać przyjaźnią na początku Mussolini gardził Hitlerem nazywając go pederastą, w końcu połączyly ich wspólne isnteresy, by później Hitler zaczął gardzić Włochami po ich porażkach w Afryce i Grecji.
_________________
Perunie! Perunie! Uderz w błękit nieba
Obudź strach u wrogów

Gdy wznosimy w górę swoje miecze
Mamy siłę Bogów!
 

janko  

Hiper wymiatacz



ImiÄ™: janek

Wiek: 33

Do³±czy³: 09 Sty 2011

Sk±d: warszawa

   

Wys³any: 2012-10-28, 11:42   

Ranger napisa³/a:

Pierwsza uwaga: nie mylcie faszyzmu (reprezentowanego przez Wlochy) z naziziem (reprezentowanym przez III Rzesze), tak, jak powyzej robia to w sumie wszyscy przedmowcy powyzej.


Hmm, nie zauważyłem, żeby wszyscy Twoi przedmówcy nie rozróżniali tych dwóch pojęć, a w każdym razie ciężko to wyczytać z ich wypowiedzi. No, ale skoro tak mówisz...

Ranger napisa³/a:

Z dwojga zlego, komunizm jest w mojej opinii znacznie gorszy od nazizmu. Skala represji i ograniczenia wolnosci w faszystowskich Wloszech byla ulamkiem tego, co dzialo sie w tym samym czasie w ZSRR.


Albo mi się zdaje, albo sam użyłeś pojęć nazizm/faszyzm zamiennie?
 

lisek96  

Stały User

Siewca starej wiary


Imię: Michał

Do³±czy³: 10 Pa¼ 2012

   

Wys³any: 2012-10-28, 13:21   

janko napisa³/a:

Albo mi się zdaje, albo sam użyłeś pojęć nazizm/faszyzm zamiennie?

Albo mi się zdaje albo nie umiesz czytać, między tymi dwoma zdaniami jest "." jeśli byś nie zauważył, czyli najpierw stwierdził że komunizm był gorszy od nazizmu ( i tak było, Stalin miał więcej ludzi na sumieniu a niżeli Hitler). A drugie zdanie jest o faszyzmie włoskim a nie o nazizmie. Więc zdaje Ci się i naucz się czytać ze zrozumieniam :-P
_________________
Perunie! Perunie! Uderz w błękit nieba
Obudź strach u wrogów

Gdy wznosimy w górę swoje miecze
Mamy siłę Bogów!
 

sacharon  

Mega wymiatacz


Wiek: 27

Do³±czy³: 16 Wrz 2012

   

Wys³any: 2012-10-28, 13:36   

lisek96 napisa³/a:

Tego nie można było nazwać przyjaźnią na początku Mussolini gardził Hitlerem nazywając go pederastą, w końcu połączyly ich wspólne isnteresy, by później Hitler zaczął gardzić Włochami po ich porażkach w Afryce i Grecji.



A akurat z Hitlerem musiał się skumać? Nawet Churchill z uznaniem mówił o Mussolinim, więc ten mógł to wykorzystać.
Poza tym z tego co wiem, to bojówki Mussoliniego rozpędzały robotnicze i chłopskie demonstracje. Trochę niefajne posunięcie, coś jak carowie.
Co jeszcze- nie jestem pewien, ale Mussolini wygłaszał chyba poglądy o wyższości jednych narodów nad drugimi, też moim zdaniem głupie. Może jeden naród jest "lepszy" od drugiego, ale nie 100 % tego narodu nad 100 %-ami drugiego, jak myślał Hitler. Ale Hitler, nie pochwalam tego, co robił, ale przynajmniej stawiał sobie duże wymagania w kwestii podbojów - Austria, Czechosłowacja, Polska... a Mussolini, jak gimnazjalny debil, atakował najsłabszych - Albania i Etiopia (z którą poszło mu trudno).
 

Ranger

Hiper wymiatacz

Navigator



Do³±czy³: 14 Sie 2012

   

Wys³any: 2012-10-28, 15:30   

Cytat:

"A akurat z Hitlerem musiał się skumać?"



Oh, please... Naprawde az tak bardzo brakuje Ci argumentow, ze az siegasz po temat dyplomacji? : )

Z Hitlerem skumywal sie kazdy oprocz moze tylko Amerykanow. Powod ku temu jest bardzo prosty - Europa to nieduzy kontynent i nie mozna ignorowac najwiekszego gracza na tym malym ringu, jakim sa Niemcy, nawet gdy rzadzone sa przez szalenca.

Konkrety. Z Hitlerem paktowali nie tylko wloscy faszysci, ale takze komunisci (ZSRR), socjalisci (Francja, Finlandia), centrowcy (Wielka Brytania), prawica (Wegry). Tak, Wlochy zawarly z Niemcami sojusz. Ale tak samo, sojusz zawarl Zwiazek Sowiecki (Pakt Ribbentrop-Molotow). Polska zawarla z Hitlerem pakt o nieagresji (1934). Wielka Brytania zawarla pakt morski w 1935 r. Kazdy paktowal z Hitlerem. Kazdy!

A faszysci wloscy wcale do Hitlera miloscia nie palali. Gdy w 1934 Rzesza po raz pierwszy usilowala zajac Austrie, nie doszlo do tego wylacznie dzieki Wlochom. Powstrzymanie pierwszej agresji Hitlera to zasluga tylko i wylacznie wloskich faszystow.

Cytat:

"Nawet Churchill z uznaniem mówił o Mussolinim, więc ten mógł to wykorzystać."



Jasne. W jakims wyrwanym z kontekstu umysle - byc moze.

Ale w realnym swiecie - nie. Najwiekszym rywalem Wloch byla Francja. A Francja byla glownym sojusznikiem Anglii. Jednoczesnie, glownym rywalem Francji byly wlasnie Niemcy. Blok niemiecko-wloski przeciw blokowi angielsko-francuskiemu to najoczywistszy uklad sil drugiej polowy lat 30-tych XX wieku. I nie ma to zadnego zwiazku z totalitaryzmem. To efekt setek lat rozwoju ukladu sil w Europie.

Cytat:

"Poza tym z tego co wiem, to bojówki Mussoliniego rozpędzały robotnicze i chłopskie demonstracje."



Jasne. Ale to samo dzialo sie w kazdym kraju, od Portugalii po Grecje i od Szwecji po Bulgarie. Tak po prostu wygladalo zycie w Europie w latach 30-tych. Faszyzm jest tego kontekstem, ale nie przyczyna!

Cytat:

" Trochę niefajne posunięcie, coś jak carowie. "



No, nie do konca. Carat to arystokratyczna monarchia, ktorej fundamentem jest religia i tysiacletnia tradycja. Faszyzm to ruch wowczas calkowicie nowy, odwolujacy sie nie do elit, ale do mas. To sa zupelnie inne rzeczy. Zupelnie inne!

Cytat:

"Co jeszcze- nie jestem pewien, ale Mussolini wygłaszał chyba poglądy o wyższości jednych narodów nad drugimi"



Tak, ale to byl nacjonalizm, a nie rasizm. Faszyzm nie stawial zadnej tezy zblizonej chocby to nazistowskiej "rasy panow". Na marginesie, kazdy, ale to KAZDY kraj lat 30-tych poslugiwal sie argumentami o wyzszosci swojej rasy nad pozostalymi. Nawet USA, co jest poteznym paradoksem, bo przeciez narod amerykanski nie jest niczym innym tak konglomeratem wielu narodow bez dominacji jakiegos jednego konkretnego.

Jesli wiec zarzucasz nacjonalizm (nie rasizm, ale wlasnie nacjonalizm) faszyzmowi - musisz zarzucic to samo wszystkim innym ustrojom owczesnej Europy, a nawet i swiata.

Cytat:

"Hitler, nie pochwalam tego, co robił, ale przynajmniej stawiał sobie duże wymagania w kwestii podbojów - Austria, Czechosłowacja, Polska... a Mussolini, jak gimnazjalny debil, atakował najsłabszych - Albania i Etiopia (z którą poszło mu trudno)."



Alez nie masz racji! Po pierwsze, Austia czy Czechy nie byly wcale trudniejszym przeciwnikiem dla Niemcow, niz Abisynia dla Wloch. Pomijajac juz podobny stosunek sil, to zauwaz roznice w odleglosci! Transport wojsk i zaopatrzenia z Wloch do Abisyni to koszmar logistyczny. Kazdy wloski zolnierz, kazdy wloski naboj i kazda kromka chleba musi pokonac tysiace kilometrow, nim dostana sie na linie frontu. Tymczasem przerzucenie dziesieciu dywizji z Niemiec to Austrii to dziecinna zabawa - przeciez Austria bezposrednio sasiaduje z Niemcami! Bezposrednio! Tak samo Czechy, Polska czy Francja.

Po drugie zas, Wlochy nie walczyly tylko z Albania. Pierwszy kraj, z ktorym starly sie Wlochy, to Turcja, w czasie sporu o wyspy Dodekanez. A Turcja to nie Albania.

No i po trzecie - naprawde nie rozumiem Twoich ocen. W ktorym kosmosie atakowanie slabszego, czyli nieatakowanie silniejszego, to dowod glupoty. Jak dla mnie, najwiekszym idiotyzmem Hitlera bylo wypowiedzenie wojny USA. Wlasnie wojna z silniejszym jest dowodem glupoty!
_________________
Smile or die!
 

sacharon  

Mega wymiatacz


Wiek: 27

Do³±czy³: 16 Wrz 2012

   

Wys³any: 2012-10-28, 16:00   

Dobra, w większości aspektów twoja argumentacja stała się lepsza :wstyd: ;)

Ale:

Ranger napisa³/a:


Konkrety. Z Hitlerem paktowali nie tylko wloscy faszysci, ale takze komunisci (ZSRR), socjalisci (Francja, Finlandia), centrowcy (Wielka Brytania), prawica (Wegry). Tak, Wlochy zawarly z Niemcami sojusz. Ale tak samo, sojusz zawarl Zwiazek Sowiecki (Pakt Ribbentrop-Molotow). Polska zawarla z Hitlerem pakt o nieagresji (1934). Wielka Brytania zawarla pakt morski w 1935 r. Kazdy paktowal z Hitlerem. Kazdy!



Wydaje mi się, że Francja, UK i Polska zawarły pakty, by móc ratować swój tyłek. ZSRR - tutaj knuli intrygę. Węgry - też, by się ratować. Finlandia tylko dlatego, że wolała III Rzeszę od ZSRR.


Ranger napisa³/a:


Jasne. Ale to samo dzialo sie w kazdym kraju, od Portugalii po Grecje i od Szwecji po Bulgarie. Tak po prostu wygladalo zycie w Europie w latach 30-tych. Faszyzm jest tego kontekstem, ale nie przyczyna!



A... no to źle, że tak wyglądało w każdym kraju. Tak jakby masowo ludzie zaczęli by się okradać - co z tego, przecież tak każdy robi!


Ranger napisa³/a:


Tak, ale to byl nacjonalizm, a nie rasizm. Faszyzm nie stawial zadnej tezy zblizonej chocby to nazistowskiej "rasy panow". Na marginesie, kazdy, ale to KAZDY kraj lat 30-tych poslugiwal sie argumentami o wyzszosci swojej rasy nad pozostalymi. Nawet USA, co jest poteznym paradoksem, bo przeciez narod amerykanski nie jest niczym innym tak konglomeratem wielu narodow bez dominacji jakiegos jednego konkretnego.



Jak wyżej, to po prostu źle, że każdy kraj uważał swoją rasę za wyższą. Ludzie powinni się łączyć, nie dzielić.


Ranger napisa³/a:


No i po trzecie - naprawde nie rozumiem Twoich ocen. W ktorym kosmosie atakowanie slabszego, czyli nieatakowanie silniejszego, to dowod glupoty. Jak dla mnie, najwiekszym idiotyzmem Hitlera bylo wypowiedzenie wojny USA. Wlasnie wojna z silniejszym jest dowodem glupoty!



Nie atakować nikogo bez powodu - to najlepsze rozwiązanie. Po co Włosi atakowali Abisynię, Albanię, chyba też Grecję już w czasie II W¦.
 

lisek96  

Stały User

Siewca starej wiary


Imię: Michał

Do³±czy³: 10 Pa¼ 2012

   

Wys³any: 2012-10-28, 16:34   

sacharon napisa³/a:

Jak wyżej, to po prostu źle, że każdy kraj uważał swoją rasę za wyższą. Ludzie powinni się łączyć, nie dzielić.


Czyż to nie brzmi komunizmem?

sacharon napisa³/a:

A... no to źle, że tak wyglądało w każdym kraju. Tak jakby masowo ludzie zaczęli by się okradać - co z tego, przecież tak każdy robi!


No widzisz takie czasy, ale jak to mówią life is brutal! Wszystko tżeba przeżyć i twoje lamętowanie nad tym jak było źle nic nie da.

sacharon napisa³/a:

Nie atakować nikogo bez powodu - to najlepsze rozwiązanie. Po co Włosi atakowali Abisynię, Albanię, chyba też Grecję już w czasie II W¦.


Po pierwsze zawsze jakiś powód jest, chęć podbojów jest powodem, nuda dyktatora jest powodem itd itd. Po drugie gdyż Mussolini chciał stworzyć nowe Cesarstwo Rzymskie.
_________________
Perunie! Perunie! Uderz w błękit nieba
Obudź strach u wrogów

Gdy wznosimy w górę swoje miecze
Mamy siłę Bogów!
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com