Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

agaciszon502  

Mega wymiatacz

Wspomnienia...<3



ImiÄ™: Kasia

Do³±czy³a: 20 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-04-13, 14:24   

Jakby "chrześcijanin" miał sam decydowac o tym kiedy jaki sakrament przyjąć to okazałoby się że nie ma na to czasu, ma za dużo na głowie itd. Komunia w wieku 8 lat to dla mnie dobry wiek. Dlaczego? Bo wtedy dzieciaki są bardziej zdyscyplinowane i słuchają tego, co mówi katecheta. Może nie podchodzą do tego sakramentu emocjonalnie ale jak dla mnie zachowują się lepiej niż niejeden 15-latek przyjmujący birzemowanie. Młodsze dzieci można jeszcze jakoś "urobić"(nie wiedziałam jakiego słowa użyć) natomiast młodzież myśli że jest wszechwiedząca i ten sakrament traktuje (jak to ktoś napisał) jak zaliczenie.
Według mnie nie ma odpowiedniego wieku by przyjąć odpowiednie sakramenty. Najlepiej byłoby indywidualnie tylko jak już napisałam liczba katolików znacznie by spadła.
_________________
W życiu wszytko ma swój zmierzch. Tylko noc kończy się świtem. ["Zmierzch"]
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-04-13, 14:26   

agaciszon502, nie spadłaby tylko by się okazało kto jest katolikiem, a kto nie ;)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

agaciszon502  

Mega wymiatacz

Wspomnienia...<3



ImiÄ™: Kasia

Do³±czy³a: 20 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-04-13, 14:27   

MłodyDuchem, w sumie racja :-) może źle to ujęłam ale właśnie o to mi chodziło :-P
_________________
W życiu wszytko ma swój zmierzch. Tylko noc kończy się świtem. ["Zmierzch"]
 

Ostia  

VIP


Do³±czy³a: 02 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-04-13, 14:46   

Może wczesny wiek przystępowania do pierwszej komunii bierze się z tego, aby dziecko jak najszybciej dołączyło do bożej rodziny?
 

sheilven  

Pogromca postów



Wiek: 31

Do³±czy³a: 05 Gru 2008

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2009-04-13, 16:30   

komunia okej, niech sobie będzie to 8 lat. prezenty są, a wtedy to głównie o to chodzi, bo przecież takie dziecko nie jesr raczej w stanie podjąć racjonalnej i dojrzałej decyzji, którą wiarę wybiera, tylko robi tak, by rodzice byli uśmiechnięci. do niczego nie zobowiązuje, potem zawsze można z kościoła wyjść.
ale bierzmowanie powinno już być tym momentem decydującym i dzielącym- katolicy, niekatolicy. i w chwili, gdy nie będzie przymusu rodziców, żadnych płaczących babek, odpowiedzialna decyzja- chcesz albo nie.
_________________
i'm burning up a sun just to say goodbye.
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-04-13, 16:33   

sheilven Komunia ¦w. jest tak samo ważna jeśli nie wazniejsza od Bierzmowania (nie chcę popełnić teologicznego faux pas).
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-04-13, 16:35   

Muszę poprzeć MłodyDuchem, bo jednak Komunia jest bardzo ważnym sakramentem. I dlatego właśnie wiek jest nieodpowiedni.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-04-13, 16:41   

Ostia napisa³/a:

Może wczesny wiek przystępowania do pierwszej komunii bierze się z tego, aby dziecko jak najszybciej dołączyło do bożej rodziny?


Myślę, że to jest główny powód tak wczesnego wieku przyjmowania Ciała Jezusa Chrystusa.... Tylko, że to zdanie jest niepoprawnie sformułowane bo do Bożej Rodziny dołącza w momencie chrztu ;) Ale wszyscy wiemy o co chodzi :-)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

sheilven  

Pogromca postów



Wiek: 31

Do³±czy³a: 05 Gru 2008

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2009-04-13, 16:46   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

sheilven Komunia ¦w. jest tak samo ważna jeśli nie wazniejsza od Bierzmowania (nie chcę popełnić teologicznego faux pas).


niby tak, ale czy 8latek jest w stanie pojąć ogrom tego? pozatym jeśli się chce dokonać apostazji to dokona, bez względu na to, ile sakramentów z tyłu. a drogę do bierzmowania to otwiera, więc dlaczego nie?
jeśli się ma traktować to na poważnie, to komunia powinna być koło 18, a chrzest tym bardziej, ale kto u diabła, będzie tyle czekał?
_________________
i'm burning up a sun just to say goodbye.
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-04-13, 17:29   

sheilven napisa³/a:

ale czy 8latek jest w stanie pojąć ogrom tego?


Oczywiście, ze nie :-) Temu ten Sakrament powinien być udzielany później (choć nikt nie pojmie jak wielki to dar), bo świadomość jest większa.

sheilven napisa³/a:

jeśli się chce dokonać apostazji to dokona, bez względu na to, ile sakramentów z tyłu.


Nie z tyłu bo one ciągle działają w życiu człowieka, jesli człowiek jest wierzący :-)
Poza tym czy nie możnaby dokonać apostazji bez Sakramentów, żeby nie było bluźnierstwa :?: Bo dla mnie np. Bierzmowanie, bo chce mieć ślub w Kościele, ale Boga mam gdzieś to jest nic innego jak bluźnierstwo Bogu.

sheilven napisa³/a:

jeśli się ma traktować to na poważnie, to komunia powinna być koło 18, a chrzest tym bardziej, ale kto u diabła, będzie tyle czekał?


WierzÄ…cy :-)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Yasiek  

Stały User


ImiÄ™: askdj;ladh

Wiek: 33

Do³±czy³: 23 Sty 2009

Sk±d: Katowice

   

Wys³any: 2009-04-13, 19:47   

Jak ktoś jest naprawdę "wierzący" to sam zadba o sakramenty dla siebie - przykładowo gdy będzie pełnoletni.
Rodzice powinni przestać decydować o chrzcie, komunii czy bierzmowaniu dziecka.
To jest niestety taki kraj, w którym katolicyzm to bardziej "tradycja" niż prawdziwa wiara.

A i będę wdzięczny jak przestaniecie traktować chrześcijaństwa jako Jedyną Słuszną Wiarę.
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-04-13, 21:05   

Yasiek, gdzie tu ktoś napisał o chrześcijaństwie jako Jedynej Słusznej Wierze :?:
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

laven  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2008

   

Wys³any: 2009-04-13, 21:22   

Yasiek napisa³/a:

katolicyzm to bardziej "tradycja" niż prawdziwa wiara.

I to jest główny problem tej religii. Tych rozbieżności, hipokryzji, wymysłów typu "wierzący niepraktykujący" itd. Ludzie nie podchodzą do tego poważnie, a z przyzwyczajenia.

W mojej opinii, najlepiej byłoby przesunąć chrzest na obecny wiek bierzmowania, albo nawet później.
Przecież nikt nie zabrania rodzicom prowadzić dzieci do kościoła i wychowywać ich w wierze. Nie słyszałam, by ktoś zamykał w piwnicy dzieci bez chrztu. Jeśli rodzina wychowa dzieciaka w katolicyzmie, a ten po wydorośleniu uzna, że ta wiara jest dobra i to uznaje, przyjmie chrzest i będzie szczęśliwy. A jak nie, nie będzie czuł się obarczony jakimiś chrztami, nakazami itd. Po co bawić się z apostazją, jeśli można w ogóle nie dopuścić do niepotrzebnego chrztu?

Przez ten nacisk społeczny, w mojej opinii religia dużo traci. Przede wszystkim, nie traktuje się tego poważnie. Do Kościoła należą osoby, które się nie zgadzają z jego ideami. Potem szerzą się poglądy o księżach pedofilach, drogich samochodach itd. Nie słyszałam, by ktoś wypowiadał się tak negatywnie o prawosławiu lub protestantyzmie. A właśnie dlatego, że to katolicyzm dominuje. Może i ma bardzo wielu członków, ale co z tego, jeśli większość to ludzie nie uczestniczący w życiu kościelnym? Przez to osoby nie należące do tego kręgu niekiedy mogą być gnębione. Zwłaszcza wśród dzieci. Religia w szkole jest dla mnie kolejną głupotą, która tylko to nasila.
Myślę, że gdyby nie ten nacisk i silne wpływy, więcej młodzieży chodziłoby do Kościoła i próbowało zrozumieć i zaakceptować wiarę. A jeśli nie, nie byłoby takiego wszechobecnego buntu. Bynajmniej nie tak silnego. Jeśli człowiek jest do czegoś zmuszany, rodzi się w nim frustracja, toteż musi jakoś wyładować się. To biega i krzyczy jaki Kościół jest zły. A wiara chrześcijańska, sama w sobie jest dobra. Niesie ze sobą dobre wartości, uczy jak żyć. Ale ludzie o tym zapominają. Bardziej skupiają się na kulcie i obrzędach. Nie myśląc po co to.

Ile dzieci podczas I Komunii rozumie o czym się mówi? Ile dzieciaków idzie do bierzmowania z czystych chęci, a nie po to, by "móc wziąć ślub", albo "dla świętego spokoju"? Ile osób wreszcie bierze ślub kościelny, by połączyć się ze sobą PRZED BOGIEM, a nie przed ludźmi?
Dla mnie to paranoja, bo liczą się obiadki, prezenciki, rodzinka, sąsiedzi, a nie BÓG. A chyba nie o to w religii chodzi? Albo się człowiek decyduje na coś i to przyjmuje, albo mówi "nie dziękuję" i się wycofuje.
_________________
Obie rzeczy - zarówno to, przed czym uciekasz, jak i to, za czym wzdychasz - są w tobie.

— Anthony de Mello
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-04-13, 21:23   

Yasiek napisa³/a:

Jak ktoś jest naprawdę "wierzący" to sam zadba o sakramenty dla siebie - przykładowo gdy będzie pełnoletni.



Yaśku drogi, przecież nie można wierzyć w coś czego się nie zna... a sakramenty to nie są jakieś obrzędy, w których doszywa się coraz większe skrzydła....

gdy dzieci w podstawówce mają jakąś "paczkę" i chcą przyłączyć do niej kogoś nowego, to nie mówią mu od razu o wszystkich sekretach, tylko powoli, krok po kroku wprowadzają do towarzystwa... z sakramentami wtajemniczenia chrześcijańskiego jest tak samo... przygotowując się do np. bierzmowania uczysz się wielu nowych rzeczy, dopiero gdy je poznasz, możesz stwierdzić, czy według ciebie "są słuszne"
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-04-13, 21:33   

laven napisa³/a:

I to jest główny problem tej religii.


kraju nie religii :-) W innych krajach jest inaczej niż w Polsce ;)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com