Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-04-13, 09:18   I Komunia ¦wiÄ™ta i Bierzmowanie

Takiego tematu zdaje się że nie było.
Co myślicie o wieku w którym przystępuje sie do tych sakramentów? Czy jest to wg. Was odpowiedni wiek?
Moja opinia jest taka, że I Komunia ¦więta jest o wiele za wcześnie, dzieci chodzące do II klasy mają niewiele pojęcia o tym kim jest Bóg, co zrobił, czym jest grzech oraz w wielu innych sprawach. Bardzej liczą się prezenty, niż sam sakrament.
Co do bierzmowania, również uważam że to za wcześnie. Jest to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, a wiele osób przystępuje tylko po to, żeby nie mieć żadnych problemów w przyszłości (np. bycie ojcem/matką chrzestną).
Co Wy o tym myślicie :?:
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

lola  

Pogromca postów

z głową w chmurach



Wiek: 32

Do³±czy³a: 16 Sty 2009

Sk±d: zza legendy mgie³

   

Wys³any: 2009-04-13, 09:35   

Też tak uważam, jak szłam do komunii to nie byłam w pełni świadoma tego co się dzieje, tzn wiedziałam niby co i jak ale moja dojrzałość... nie w sumie to właśnie nie dojrzałam wtedy do tego... a co do bierzmowania, powinno również być później, bo przyjmowane w wieku 14-16 lat (chyba zazwyczaj w tym przedziale wiekowym) to również za wrześnie, w tym wieku to ja bym I Komunię dopiero dopuściła....

TQIT napisa³/a:

Bardzej liczą się prezenty, niż sam sakrament.


to właściwie problem spowodowany przez niestety rodziców, który zamiast postawić na skromność, wyprawiają przyjęcia większe niż weselne, prześcigają się w ilości i prestiżu prezentów...
_________________
Renesans znał przedziwne sposoby trucia: hełmem lub płonącą pochodnią, haftowaną rękawiczką lub klejnotami wysadzanym wachlarzem, złotym puzderkiem lub łańcuchem z bursztynów. Dorian Gray został zatruty książką.
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2009-04-13, 09:48   

lola napisa³/a:

to właściwie problem spowodowany przez niestety rodziców, który zamiast postawić na skromność, wyprawiają przyjęcia większe niż weselne, prześcigają się w ilości i prestiżu prezentów...


Czy ja wiem..pewnie tak , dzieci na podwórku opowiadają sobie nawzajem co one nie dostały, co one chcą..Moim zdaniem to za wcześnie..dziecko w wieku 8 lat nie ma takiej świadomości jak 16 latek..Idzie do komuni bo jest ładna sukienka, bo koleżanki, bo prezenty bo. jeny..w ogóle można nie iść ?
Wątpie,aby był to ich świadomy wybór.
_________________
Drugs&hugs.
 

VITO  

Hiper wymiatacz

Król ShoutBox



Wiek: 31

Do³±czy³: 07 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-04-13, 10:18   

Jesteś w błędzie. Dziecko w wieku 8 lat poważnie przystępuje do sakramentu. Fakt faktem prezenty przysłaniają cały ten sakrament. Jak komunia byłaby w wieku 20 lat to z pewnością przystąpiłoby do niej jedna dziesiąta osób które przystąpiłby w wieku 8 lat.
Taki pierwszy świadomy sakrament to nawiązanie więzi między dzieckiem a bogiem.
Chrystus też rozmawiał z dziećmi czego apostołowie nie mogli zrozumieć. Ty popełniasz ten sam błąd jaki popełnili apostołowie odganiając dzieci od Jezusa.
_________________
Zdarza mi się pisać głupoty...
 

margola  

Pogromca postów



Wiek: 46

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-04-13, 11:13   

Zgadzam sie że to za wcześnie. Ja w swoją I komunię myślałam o tym żeby tylko księdza nie ugryźć w palec. jeśli chodzi o prezenty, to kiedyś i tak było lepiej niż teraz. Dziś dzieciaki dostają aparaty, komórki, mp4 i ... wie co jeszcze. Zdobędziecie tych przedmiotów jest ponad wszystko.

TQIT napisa³/a:

est to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, a wiele osób przystępuje tylko po to, żeby nie mieć żadnych problemów w przyszłości (np. bycie ojcem/matką chrzestną).


no cóż taka prawda. Gdyby nie to, już dawno przestałabym zbierać podpisy dla księdza.
Ale spójrzmy na to z innej strony. Kiedyś jak będę już dorosła (nie wiem jak potoczą się moje losy) i np. będę miała prace, może nawet i dzieciaki... to czy będzie mi chciało/będe miała czas żeby iść sie bierzmować? Raczej nie.
_________________
Wlecze za sobÄ… morze niby zbrodniÄ™ ciemnÄ…. Cichy,
spoglÄ…da na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

kas8D  

Wymiatacz

realnie nieobecna



ImiÄ™: Kasia

Do³±czy³a: 15 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-04-13, 11:49   

Margola, czas zawsze jest, gorzej z chęcią. Po prostu myślałabyś: I na co mi teraz bierzmowanie potrzebne.
Osobiście też uważam, że jest to za wcześnie, no ale...co zrobić. Choć powiem Wam, że wypowiedź Michała też nie jest głupia. Dlaczego niby dziecko ma być oddalone od Boga?
Niech się uczy od najmłodszych lat, że Bóg to jego Ojciec, któremu zawdzięcza istnienie ¦wiata. Zważywszy na wypowiedź Michała doszłam do wniosku, że to odpowiedni wiek na Pierwszą Komunię ¦więtą. A co do prezentów, to rzeczywiście przesada. Ale to nie wina dzieci tylko rozwoju technologi i rodziców.
Co do Bierzmowania to według mnie za wcześnie. W tym wieku dla człowieka to nic nie znaczy (moim zdaniem), nie przeżywa tego duchowo, tylko traktuje jako "zaliczenie". No cóż...taki wiek, dojrzewanie.
_________________

 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-04-13, 11:50   

Dziecko ośmioletnie najczęściej nie rozumie tego, jak ktoś dorosły, ale jeśli nie przystąpi do tego sakramentu wcześnie, przytłaczająca większość z nich w ogóle do niego nie przystąpi...
Choć według mnie, nie da się tego zrozumieć, można tylko mocno wierzyć, bo Boga nie da się ogarnąć ludzkim rozumem. :)
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-04-13, 11:51   

VITO napisa³/a:

Ty popełniasz ten sam błąd jaki popełnili apostołowie odganiając dzieci od Jezusa.


Ja nie odganiam. Dzieci wierzÄ…, ale nie rozumiejÄ… wszystkiego.
Aby przystąpić do komunii świętej trzeba przystąpić do sakramentu pokuty. Jak można to zrobić, skoro na pewno więcej niż połowa nie rozumie czym jest grzech?

VITO napisa³/a:

Dziecko w wieku 8 lat poważnie przystępuje do sakramentu.


Cholernie poważnie. Poważne jest też na każdej mszy świętej i wie że w tabernakulum jest sam Bóg. Pieprzenie. Mój brat chodzi do III klasy. Cały czas się kręci, a co jakiś czas pyta się kiedy koniec. Czy to jest prawidłowe podejście? I żeby nie było, że to jest wyjątek od reguły: tak zachowuje się większość osób z jego wieku.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

SweetGirl  

Pogromca postów

nie taka słodka



Wiek: 29

Do³±czy³a: 18 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-04-13, 12:33   

Co do I komuni świętej się zgadam. Takie dzieci naprawdę nie umieją jeszcze się zachować w kościele. Moja kuzynka pójdzie teraz do komunii. O niczym nie gada tylko o przyjęciu, o pieniądzach i prezentach. To się liczy. A nie to że przyjmuje się pana Boga do serca.
Jeśli chodzi o bierzmowanie to może nie za wcześnie, ale nie rozumiem tych osób, które przystępują do tego sakramentu a od 6 lat w spowiedzi nie byli i nie chodzą do kościoła prawie w ogóle. A nagle wielcy chrześcijanie się znaleźli .
_________________
` jedziemy żółtą ciężarówką... jest droga i same możliwości `
 

ladyBlack  

Hiper wymiatacz

niespokojna dusza



Wiek: 32

Do³±czy³a: 27 Mar 2009

Sk±d: kraina szczê¶cia

   

Wys³any: 2009-04-13, 12:36   

Według mnie Komunia jest troszkę za wcześnie, bo 8latki rzadko zdają sobie sprawę z tego, że nie spożywają zwykłego opłatka, ale Ciało Chrystusa...
i te prezenty - głupota, najlepiej gdyby prezenty były tylko symboliczne, a nie jakieś mega wypasione...
a co do bierzmowania, to wydaje mi się, że jest ok, 16latek zazwyczaj zdaje sobie sprawę z tego, że przyjmuje sakrament.
_________________
¯yjesz wystarczająco długo by usłyszeć głos broni,
Wystarczająco długo by odnaleźć siebie krzyczącego każdej nocy,
Wystarczająco długo by zobaczyć jak przyjaciele cię zdradzają...
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2009-04-13, 13:23   

VITO napisa³/a:

Jesteś w błędzie. Dziecko w wieku 8 lat poważnie przystępuje do sakramentu. Fakt faktem prezenty przysłaniają cały ten sakrament. Jak komunia byłaby w wieku 20 lat to z pewnością przystąpiłoby do niej jedna dziesiąta osób które przystąpiłby w wieku 8 lat.
Taki pierwszy świadomy sakrament to nawiązanie więzi między dzieckiem a bogiem.
Chrystus też rozmawiał z dziećmi czego apostołowie nie mogli zrozumieć. Ty popełniasz ten sam błąd jaki popełnili apostołowie odganiając dzieci od Jezusa.


Bezprzesady , po prostu uważam ,że nie możemy mówić o jakiejkolwiek świadomości czy poglądach 8-letniego dziecka oprócz tego ,że słodkim głosikiem powiedzę "Będe miał/a jezuska w serduszku ! " i.t.p.
Jeszcze raz powtórzę,uważam ,że jest to świadomy wybór.
Tak ,ale ta jedna dziesiąta osób byłaby ludźmi ,którzy zdecydowali się żyć według takich ,a nie innych racji i szczerze żyliby według nich , światopogląd nic innego.
Więc co woli Kościół, świadome decyzje dojrzałych osób ,które tak chcą być z Bogiem , chcą żyć według tej wiary, czy większość 8-latków ,które kojarzą to z białymi sukienkami , tortem i prezentami ?
Takie małe oszustwo.
_________________
Drugs&hugs.
 

Tarantella

User



ImiÄ™: A.

Do³±czy³: 21 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-04-13, 14:08   

Wiek jest dobry. Jak ktos tu bardzo ładnie napisał 'Taki pierwszy świadomy sakrament to nawiązanie więzi między dzieckiem a bogiem' i teoretycznie tak jest. 8 letnie dziecko moze podejsc do komuni naprawde powaznie. Może, ale nie musi bo to wszystko kwestia wychowania. Jeśli rodzice zabieraja dziecko do Kościola od najmlodszych lat, wpajają mu jako tako odpowiednia wiedze i uświadamiają jaką to wydarzenie ma wartośc- dziecko naprawde to głeboko przezyje.
Ale tak nie jest. Rodzice bagatelizują ta sprawe, myśląc błednie tak jak wy- o dziecku jak o rybie. Nic nie wie , nic nie rozumie. O to nie prawda (pomine juz kwestie ze z roku na rok dzieci coraz wcześniej dojrzewają).
Więc w jaki sposob dziecko to postrzega to jest głównie wina rodziców. Ktos sie skarży:

Cytat:

to właściwie problem spowodowany przez niestety rodziców, który zamiast postawić na skromność, wyprawiają przyjęcia większe niż weselne, prześcigają się w ilości i prestiżu prezentów...


Ludzie, to jest POLSKA. Tu od wieków króluje materializm. 'Zastaw sie, a postaw sie' , czyż nie?
Ludziom chodzi głównie o to zeby sie pokazac, i nie osmieszyc. A dziecko ma potem wode z mozgu...
Poza tym. Z punktu widzenia kosciola to czym predzej tym lepiej. Trzeba jak najszybciej narobic jak najwiecej malych katolików.
Wiec ogolnie uwazam ze wiek jest dobry. Wiek jest w sumie bez znaczenia. W najmłodszych latach zostanie ci wpojona jakas tam postawa i bedzie sie wyraznie odbijac przez cale twoje zycie.


Ogolnie, wiara, postawa zwiazana z wiara, komunie i bierzmowania-to wszystko jest pewien problem. problem na dosc duza skale, ale niestety ciezki do rozwiazania. I bedzie tylko gorzej, bo ludzie jak zawsze szukaja rozwiazania w złym miejscu.
_________________
- Oh please, have mercy!
- Oh, not tonight bishop... not tonight.



I don't believe in Heaven. I believe in Pain. I believe in Fear. I believe in Death
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-04-13, 14:14   

Tarantella napisa³/a:

(pomine juz kwestie ze z roku na rok dzieci coraz wcześniej dojrzewają).


Biologicznie - tak. Psychicznie - nie. ¦miem twierdzić, że psychicznie dzieje sie nawet na odwrót, bo dawniej dzieci były mądrzejsze, bardziej dojrzałe na swój wiek.

Tarantella napisa³/a:

Rodzice bagatelizują ta sprawe, myśląc błednie tak jak wy- o dziecku jak o rybie. Nic nie wie , nic nie rozumie. O to nie prawda


Rozumie, ale nie wszytko. Kto myśli dojrzalej: ośmiolatek, czy szesnastolatek? Odpowiedź jest prosta.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-04-13, 14:19   

Ze strony Kościoła to niedobrze bo hipokrytów w Kościele jest juz wystarczająco. Wg mnie Bierzmowanie powinno się przyjmować najwcześniej w 18 roku życia i przygotowywać sie solidniej. Co do Pierwszej Komunii ¦w. to jestem przeciw przyjmowaniu tego Sakramentu wcześniej niż przed gim (albo nawet później bo w gim to czasem dzieciaki są głupsze niż w podstawówce). W tamtym roku pomagałem w próbach na I Komunię i... nie komentuję...
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2009-04-13, 14:22   

Właśnie, naprawdę należy tu zadać podstawowe pytanie, czego Kościół tak naprawdę chce, dojrzałych osób ,które w sposób świadomy decydują się na życie według religii chrześcijańskiej, zdających sobie z tego sprawę, kierujących się jej racjami ? Czy też 8-latki ,których rodzice posyłają do komuni, bo przecież trzeba..
_________________
Drugs&hugs.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com