Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2010-04-06, 14:15   

farbenka napisa³/a:

W wieku 15-16 lat to jest wiara jak najbardziej wybrana świadomie?
To nie znaczy, że jest takie prawo to każdy do tego dojrzał, by w tym wieku już podejmować takie decyzje.


Po pierwsze - wcale tego nie popieram, więc się trochę opanuj :)
Po drugie - na pewno jest to trochę bardziej świadoma decyzja, pomijając fakt że nie dosyć świadoma. Akurat to niezbyt dobry wiek na takie decyzje.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

farbenka  

Hiper wymiatacz



Wiek: 32

Do³±czy³a: 14 Lis 2009

Sk±d: Honolulu

   

Wys³any: 2010-04-06, 14:22   

Cytat:

Po pierwsze - wcale tego nie popieram, więc się trochę opanuj :)


Ejże, jestem spokojna. Jeszcze się nie unoszę. ; )

TQIT napisa³/a:

Po drugie - na pewno jest to trochę bardziej świadoma decyzja, pomijając fakt że nie dosyć świadoma. Akurat to niezbyt dobry wiek na takie decyzje.


Albo jest się czegoś świadom albo nie. Nie można być czegoś dosyć świadomym. Czujesz różnicę? ;)
_________________
Nie wiem jaki jestem, ale cierpiÄ™, gdy mnie deformujÄ…... Wbrew wszystkiemu chcÄ™ być sobÄ…. — Witold Gombrowicz
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2010-04-06, 15:09   

farbenka napisa³/a:

Albo jest się czegoś świadom albo nie. Nie można być czegoś dosyć świadomym. Czujesz różnicę?


Dobra, słowo niezbyt trafione, to fakt. Niemniej, poziom rozumowania nastolatka a niemowlęcia różni się, w przypadku tego czym jest sakrament i po co jest - również.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

coddy  

Hiper wymiatacz

Gorgorocik



ImiÄ™: Kuba

Wiek: 28

Do³±czy³: 16 Gru 2009

   

Wys³any: 2010-04-06, 15:18   

16 letni czlowiek raczej jest swiadom tego co robi, a tak to rodzice narzucaja mu chrzest i komunie (nie spotkalem sie z tym zeby 8latek odmowil komunii).
_________________
And I’ll stay alive
Just to follow you home
And I will survive
‘Cause you’re my Mississippi Princess
You’re my California Queen
Like the Duchess of Detroit
And every city in between

http://www.lastfm.pl/user/Coddy113
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2010-04-06, 15:22   

coddy napisa³/a:

16 letni czlowiek raczej jest swiadom tego co robi,


Nie :-)
Wątpliwe by chociaż marny procent polskiego społeczeństwa przystępując do bierzmowania miał na głównym celu namaszczenie przez Ducha ¦więtego, a nie papierek.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

farbenka  

Hiper wymiatacz



Wiek: 32

Do³±czy³a: 14 Lis 2009

Sk±d: Honolulu

   

Wys³any: 2010-04-06, 15:24   

coddy napisa³/a:

a tak to rodzice narzucaja mu chrzest i komunie


Oni tylko podtrzymują tradycję religijną, która ma miejsce w ich rodzinie, tudzież w kraju.
_________________
Nie wiem jaki jestem, ale cierpiÄ™, gdy mnie deformujÄ…... Wbrew wszystkiemu chcÄ™ być sobÄ…. — Witold Gombrowicz
 

Piracy  

Pogromca postów

Makaveli



ImiÄ™: M.

Wiek: 32

Do³±czy³: 12 Wrz 2009

   

Wys³any: 2010-04-06, 16:50   

TQIT napisa³/a:

Oni tylko podtrzymują tradycję religijną, która ma miejsce w ich rodzinie, tudzież w kraju.



I naprawdę nikły procent bierze to na serio.
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2010-04-07, 01:46   

Cytat:

chrzest powinien byc w wieku 15-16lat, zeby czlowiek juz mogl normalnie wybrac swoja wiare, komunia to moze z 20, a bierzmowania powinno wgl nie byc.


Jeśli się przyjmuje Chrzest w wieku dorosłym (czyli np w wieku 18 wzwyż), to się przyjmuje najczęściej Chrzest, Komunię i ewentualnie Bierzmowanie na raz, z tego co wiem.

TQIT napisa³/a:

Niemniej, poziom rozumowania nastolatka a niemowlęcia różni się, w przypadku tego czym jest sakrament i po co jest - również.


Nawet trzydziestoletnia osoba z doktoratem z teologii nie rozumie Eucharystii.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2010-04-07, 07:25   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Nawet trzydziestoletnia osoba z doktoratem z teologii nie rozumie Eucharystii.


Chodzi Ci o to jak to siÄ™ staje?
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

farbenka  

Hiper wymiatacz



Wiek: 32

Do³±czy³a: 14 Lis 2009

Sk±d: Honolulu

   

Wys³any: 2010-04-08, 23:54   

TQIT napisa³/a:

Niemniej, poziom rozumowania nastolatka a niemowlęcia różni się, w przypadku tego czym jest sakrament i po co jest - również.


No bez porównania, logiczne.
Jednak sam w sobie sakrament Bierzmowania jest odnowieniem Chrztu i przypieczętowaniem swojej wiary, także człowiek chcący przyjąć owy sakrament musi mieć tą wiedzę, a nie buntować się nawet nie wiedząc przed czym. ; )
_________________
Nie wiem jaki jestem, ale cierpiÄ™, gdy mnie deformujÄ…... Wbrew wszystkiemu chcÄ™ być sobÄ…. — Witold Gombrowicz
 

AluÅ›  

Stały User


Do³±czy³a: 28 Mar 2010

   

Wys³any: 2010-04-09, 15:27   

Uważam, że w wieku 9 lat dziecko nie wiem tak na prawdę o co w tym wszystkim chodzi, dlaczego po co itd. a co do bierzmowania to jest moim zdaniem odpowiedni wiek.





__________________
Jestem - Jak Kwiat ~ Tak łatwo mnie zranić...
Jestem - Jak Motyl ~ Tak trudno mnie złapać...
Jestem - Jak nadzieja ~ Tak łatwo mnie stracić...
Jestem - Jak Wiatr ~ Tak trudno mnie zatrzymać...
Jestem - Jak Kropla Deszczu ~ ¯yje chwilą..
 

szostol  

Pogromca postów


Do³±czy³: 03 Kwi 2009

   

Wys³any: 2010-04-09, 15:51   

Apropo tego bierzmowania, to zależy jeszcze od parafii bo w niektórych jest w 1 klasie szkoły ponadgimnazjalnej a w niektórych w 3 gimnazjum.

No a ja będę to miał jutro za sobą :]
 

cichosza  

Stały User



Wiek: 33

Do³±czy³a: 19 Maj 2010

   

Wys³any: 2010-05-20, 11:24   

hm, no można różnie do tego podchodzić.
Bierzmowanie jest chyba w odpowiednim wieku, a to, że inni mają priorytety jakie mają, no to Kościoła wina? ¯e nie potrafią się przeciwstawić babci i idą na siłę? Nie sądzę.
Komunia ¦w. daje nam pewne możliwości, wydaje mi się,że jest potrzebna. Dziecko pewnie niezbyt zrozumie, ale w jakiś sposób, owszem. No i motywacja. W końcu to bierzmowanie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, a nie Komunia ¦w. (co mnie dziwi ;) ).
Rodzice wysyłają dzieci do Komunii ¦w., ponieważ są zobowiązani do tego poprzez chrzest swoich dzieci.
_________________
jestem powątpiewaniem w sens i formą ponad treść'
 

praDa  

Mega wymiatacz

Sex, rock and thea!



Wiek: 35

Do³±czy³a: 07 Maj 2010

Sk±d: Den Haag / Rijswijk

   

Wys³any: 2010-05-20, 11:27   

Ja jestem zdania, ze dzci w ogole nie powinno sie chrzscic i to im zostawiac decyzje, czy chca do Kosciola nalezec czy nie.
_________________
"Her heart is on her sleeve and it is looking right through me
You gently vicious slowly never felt so naked
Sex not love, I taste it in your make up
Sex not love, I taste in your lips"
 

cichosza  

Stały User



Wiek: 33

Do³±czy³a: 19 Maj 2010

   

Wys³any: 2010-05-20, 13:12   

No tak, ale z tego co wiem, to ślub też zobowiązuje. Do czego? Ano do tego, żeby wychować swoje dzieci właśnie w takiej wierze. Po co? Po to, by dać im możliwość poznania Boga.
_________________
jestem powątpiewaniem w sens i formą ponad treść'
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com