Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

praDa  

Mega wymiatacz

Sex, rock and thea!



Wiek: 35

Do³±czy³a: 07 Maj 2010

Sk±d: Den Haag / Rijswijk

   

Wys³any: 2010-05-20, 13:27   

A skad pewnosci, ze ja wezme slub koscielny? To chyba oczywiste, ze nie zgadzam sie z panujacymi zasadami. Moja wizja zaklada ich zlamanie lub zmiane.
_________________
"Her heart is on her sleeve and it is looking right through me
You gently vicious slowly never felt so naked
Sex not love, I taste it in your make up
Sex not love, I taste in your lips"
 

cichosza  

Stały User



Wiek: 33

Do³±czy³a: 19 Maj 2010

   

Wys³any: 2010-05-20, 13:30   

praDa, no ale ja przecież nie mówię o Tobie :-o rany kota, skąd ten wniosek?
Masz do wyboru, być bierzmowana/nie być, wziąć ślub kościelny/nie brać, to już Twoja decyzja, ale decyzja zobowiązuje.
_________________
jestem powątpiewaniem w sens i formą ponad treść'
 

praDa  

Mega wymiatacz

Sex, rock and thea!



Wiek: 35

Do³±czy³a: 07 Maj 2010

Sk±d: Den Haag / Rijswijk

   

Wys³any: 2010-05-20, 13:36   

No dlatego mowie, ze moim zdaniem to sie powinno zmienic- czyli slub rodzicow, to ich decyzja, ktora nie powinna przechodzic automatycznie na dziecko. Czyli- slub koscielny nie zobowiazuje do wychowywania dzieci w zadnej wierze, daje mozliwosc dawania im wyboru wlasnego wyznania czy ideologii.
_________________
"Her heart is on her sleeve and it is looking right through me
You gently vicious slowly never felt so naked
Sex not love, I taste it in your make up
Sex not love, I taste in your lips"
 

cichosza  

Stały User



Wiek: 33

Do³±czy³a: 19 Maj 2010

   

Wys³any: 2010-05-20, 13:38   

praDa, ale jednak wg zasad KKK ten ślub zobowiązuje. Mea culpa. -.-
_________________
jestem powątpiewaniem w sens i formą ponad treść'
 

praDa  

Mega wymiatacz

Sex, rock and thea!



Wiek: 35

Do³±czy³a: 07 Maj 2010

Sk±d: Den Haag / Rijswijk

   

Wys³any: 2010-05-20, 13:40   

Robisz z tematu maslo maslane, ja mowie, ze jestem za zmiana tych zasad, a Ty mi mowisz, ze to zasada? No, zauwazylam.
_________________
"Her heart is on her sleeve and it is looking right through me
You gently vicious slowly never felt so naked
Sex not love, I taste it in your make up
Sex not love, I taste in your lips"
 

cichosza  

Stały User



Wiek: 33

Do³±czy³a: 19 Maj 2010

   

Wys³any: 2010-05-20, 13:42   

praDa, przepraszam, nie zauważyłam słów:

praDa napisa³/a:

moim zdaniem to sie powinno zmienic

.
Bardzo Cię przepraszam, miałaś rację.
_________________
jestem powątpiewaniem w sens i formą ponad treść'
 

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2010-05-20, 22:04   

Cytat:

Co myślicie o wieku w którym przystępuje sie do tych sakramentów? Czy jest to wg. Was odpowiedni wiek?


Co do pierwszej komunii świętej.
Moim zdaniem zdecydowanie za szybko ona następuje. Bo czy dziecko w wieku 9 lat jest w pełni świadome tego ?
Czy jest świadome tego, że przyjmując pierwszą komunię jednoczy się z Chrystusem ? I czy w pełni jest gotowe przyjąć Boga ?
Przyjęcie komunii świętej ma służyć zjednoczeniu z Chrystusem. Co sam Jezus powiedział - "Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim" oraz "Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie"
W dzisiejszych czasach większość przystępuję do komunii świętej, bo są pod presją rodziców, otoczenia. Bo gdyby nie przystąpiło, to sąsiedzi zaraz by rozsiewali plotki, że jest osoba nie wierzącą etc. A drugą stroną są oczywiście prezenty które otrzymuje się po liturgii.
9 lat, to zdecydowanie za wcześnie na przyjmowanie Ciała Jezusa.

Co do drugiej sprawy - bierzmowania.
Tutaj jest nieco inaczej, jak wiadomo bierzmowanie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Ale tutaj osoba może się nie zdecydować na bierzmowanie w tym samym czasie co rówieśnicy. Bo przecież nie można mylić wieku dojrzałości wiary z dojrzałym wiekiem rozwoju naturalnego. ¦w. Tomasz przypomina:
"Wiek fizyczny nie stanowi dla duszy przeszkody. Tak więc nawet w dzieciństwie człowiek może osiągnąć doskonałość wieku duchowego, o której mówi Księga Mądrości (4, 8); "Starość jest czcigodna nie przez długowieczność i liczbą lat się jej nie mierzy""

A łaska chrztu jest łaską darmowego i niezasłużonego wybrania.
Oczywiście jeśli ktoś jest wierzący musi przyjąć ten sakrament, ponieważ jest on dopełnieniem chrztu. Są to tzw. sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego. Więc tutaj jako tako nie ma "musisz" przyjąć teraz. Co innego komunia, większa presja ze strony rodziców....
Choć jak się mówi - bierzmowanie to ostatni okres młodej osoby w Kościele. Dużo po tym sakramencie już się nie pojawia w Kościele. A wolą mieć, bo ślub kościelny, a to można zostać chrzestnym/ą.
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

Isair  

VIP

Arcykapłan



Wiek: 35

Do³±czy³: 12 Maj 2010

   

Wys³any: 2010-05-20, 22:05   

A ja powiem tak: Uważam, ze osoby które nie wierzą nie powinny wymuszać na dzieciach chrztu, komunni, bierzmowania czy ślubu kościelnego i nie żebym komuś tego żałował. Po prostu to nie ma sensu. Wydawało mi się też, że odmówienie dziecku chrztu z pewnych względów jest błędem księży. To nie prawda. To dar życia w prawdzie, a nie zakłamani. Nie czarujmy się dzieciom, których rodzice nie wyznają pewnych wartości trudno je inaczej nabyć. Mój ojciec nie chodził do kościoła od skąd pamiętam, dlatego łatwo było mi też z niego zrezygnować. Moje bierzmowanie to porażka. Wolałbym teraz to uczynić w pełni chcący to zrobić. Mój ojciec przekazał mi wiele innych wartości, ale nie przekazał mi wiary.
_________________
O upadku tego kraju świadczy fakt, że najpoczytniejsza książką jest Komentarz do ustawy o podatku VAT
Mój blog
 

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2010-05-20, 23:53   

Isair napisa³/a:

Uważam, ze osoby które nie wierzą nie powinny wymuszać na dzieciach chrztu, komunni, bierzmowania czy ślubu kościelnego i nie żebym komuś tego żałował.


No tak. Dzisiejsze czasy się trochę różnią od tych kiedy ja byłem chrzczony i byłem dzieciakiem. Moi rodzice mnie ochrzcili i byłem wychowywany w wierze. Oczywiście to wszystko trwało do jakiegoś czasu. Ale mimo, to rodzice wpajali mi życie z wierze, bo sami są ludźmi wierzącymi, mają ślub kościelny i zgodnie z wiarą, która nakazuje wychowywać swoje dzieci w wierze chrześcijańskiej.
A teraz ? teraz mi się wydaje, że wszystko jest robione dla pozoru, że niby dana rodzina wierzy. Przyjęło się, że dziecko się chrzci i koniec.
A bierzmowanie powinno być decyzją danego człowieka, a nie narzucane. Idź, bo ja ci każe.
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

cichosza  

Stały User



Wiek: 33

Do³±czy³a: 19 Maj 2010

   

Wys³any: 2010-05-21, 00:10   

Powiedzmy sobie szczerze, te sakramenty są raczej pojmowane jako tradycja, niż elementy konkretnego wyznania.
_________________
jestem powątpiewaniem w sens i formą ponad treść'
 

praDa  

Mega wymiatacz

Sex, rock and thea!



Wiek: 35

Do³±czy³a: 07 Maj 2010

Sk±d: Den Haag / Rijswijk

   

Wys³any: 2010-05-21, 00:23   

Ja bym to raczej nazwala presje spoleczna, niestety.
_________________
"Her heart is on her sleeve and it is looking right through me
You gently vicious slowly never felt so naked
Sex not love, I taste it in your make up
Sex not love, I taste in your lips"
 

Mizantrop  

VIP

Pstrykacz-amator



Wiek: 33

Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2010-05-21, 00:33   

Cytat:

Powiedzmy sobie szczerze, te sakramenty są raczej pojmowane jako tradycja, niż elementy konkretnego wyznania.


Tak bym nie uogólniał. Są ludzie wierzący dla których te sakramenty są ważne. Nie traktują tego jako tradycji.
Owszem, pewnie więcej jest tych, którzy to traktują jako tradycje, ale są też inni.
_________________
"Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości" - Ralph Marston

,,Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimÅ› do łóżka, ale chcieć wstać nastÄ™pnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatÄ™.”
-Janusz Leon Wiśniewski
 

cappuccino  

VIP



ImiÄ™: Mama Madzia

Wiek: 36

Do³±czy³a: 04 Pa¼ 2009

   

Wys³any: 2010-05-21, 17:02   

Cytat:

Powiedzmy sobie szczerze, te sakramenty są raczej pojmowane jako tradycja, niż elementy konkretnego wyznania.



Cytat:

Tak bym nie uogólniał. Są ludzie wierzący dla których te sakramenty są ważne. Nie traktują tego jako tradycji.
Owszem, pewnie więcej jest tych, którzy to traktują jako tradycje, ale są też inni.



Podpisuję się pod wypowiedzią Mizantropa. Wszystko zależy od osoby, a jak wiadomo każdy jest inny i inaczej patrzy na różne sprawy.
_________________


http://mama24na7.blog.pl/
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com