Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Yasiek  

Stały User


ImiÄ™: askdj;ladh

Wiek: 33

Do³±czy³: 23 Sty 2009

Sk±d: Katowice

   

Wys³any: 2009-04-14, 16:46   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Yasiek, gdzie tu ktoś napisał o chrześcijaństwie jako Jedynej Słusznej Wierze :?:


Proszę, oto parę przykładów:

Ostia napisa³/a:

Może wczesny wiek przystępowania do pierwszej komunii bierze się z tego, aby dziecko jak najszybciej dołączyło do bożej rodziny?


VITO napisa³/a:

Chrystus też rozmawiał z dziećmi czego apostołowie nie mogli zrozumieć. Ty popełniasz ten sam błąd jaki popełnili apostołowie odganiając dzieci od Jezusa.


kas8D napisa³/a:

Dlaczego niby dziecko ma być oddalone od Boga?
Niech się uczy od najmłodszych lat, że Bóg to jego Ojciec, któremu zawdzięcza istnienie ¦wiata.


Wystarczy?


Panic napisa³/a:

Yaśku drogi, przecież nie można wierzyć w coś czego się nie zna...


To czemu pokazujemy dzieciom tylko jedną możliwość? Dlaczego akurat katolicyzm? Czemu na lekcjach tzw. "religii" dzieciak słyszy od księdza/katechetki że chrześcijaństwo to jedyna właściwa droga? O innych wierzeniach tak właściwie nie ma mowy.
Czemu nie wprowadzamy dzieci np. do satanizmu? (specjalnie wybrałem satanizm, bo to najbardziej na katolików "działa" ;P)
no to czekam na odpowiedzi.
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-04-14, 16:54   

Ta ja wytłumaczę. Temat ten założyłem dla katolików. Jeśli nie wierzysz to po jaką cholerę tu zaglądasz? Nie przeszkadzało by mi gdyby był tu założony temat dotyczący innej religii. Po prostu bym tam nie zaglądał.
Pytanie było przeznaczone dla osób, które mają coś na ten temat do powiedzenia. Czyli jednak do chrześcijan.

Yasiek napisa³/a:

Czemu na lekcjach tzw. "religii" dzieciak słyszy od księdza/katechetki że chrześcijaństwo to jedyna właściwa droga? O innych wierzeniach tak właściwie nie ma mowy.


Jeśli ktoś jest wyznawcą jakiejkolwiek innej religii, to czy wysyła swoje dziecko na lekcję religii?
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-04-14, 17:02   

Yasiek napisa³/a:

To czemu pokazujemy dzieciom tylko jedną możliwość? Dlaczego akurat katolicyzm? Czemu na lekcjach tzw. "religii" dzieciak słyszy od księdza/katechetki że chrześcijaństwo to jedyna właściwa droga?


Katolicy posyłają dzieci na lekcję religii katolickiej. Chyba nie chcesz, aby katolicy posyłali swoje ochrzczone dzieci gdzieś, gdzie by uczono czegoś zupełnie innego :?: Taki obowiązek mają katolicy przy Chrzcie dziecka. Inaczej popełniają grzech ciężki. Tzn. jeśli ich dziecko w końcu stwierdzi, że Kościół jest nie dla niego, no to już nie ich wina. Ich winą by był brak starania się o wychowania w tej wierze (w sensie, że rodzice nie dawaliby przykładu, dawali antyświadectwo wiary itp. ). Co do wypowiedzi innych: czy Ci się to podoba czy nie, Jezus Chrystus jest postacią historyczną (Ewangelię i Listy Apostolskie - to nie jedyne źródła) i mógł rozmawiać z dziećmi ;) Poza tym tu nie ma mowy o przymuszaniu dziecka do Jezusa, tylko o odciąganiu ich od Niego. Pierwsza Komunia ¦w. jest wydarzeniem oznaczającym pełniejsze uczestnictwo w życiu Bożej Rodziny (=Kościoła) i jeśli uważasz, że mówienie o Kościele innymi słowami jest uznawaniem chrześcijaństwa za Jedyną Słuszną Wiarę no to troszkę Cię nie rozumiem... :-/ A jeśli dla kogoś Bóg jest Ojcem, to nie może o tym napisać :?: Poza tym same słowa Jedyna Słuszna Wiara są dość dziwne... No bo każdy, kto w coś wierzy (lub nie) będzie to pewnie uznawał za słuszne (inaczej by to bylo dziwne - wyznawanie czegoś, co w naszych oczach nie jest słuszne), więc czemu oczekujesz, że katolik będzie mówił jakby nie był katolikiem :?: A w świetle dokumentów Vaticanum II mówienie o chrześcijaństwie jako Jedynej Słusznej Wierze (w sensie, że inne wiary są nic nie znaczące, fałszywe itd.) byłoby dość nietypowym zjawiskiem (chyba, że znalazłby się katolik-tradycjonalista).
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

SweetGirl  

Pogromca postów

nie taka słodka



Wiek: 29

Do³±czy³a: 18 Mar 2009

   

Wys³any: 2009-04-14, 17:03   

TQIT napisa³/a:

Yasiek napisał/a:
Czemu na lekcjach tzw. "religii" dzieciak słyszy od księdza/katechetki że chrześcijaństwo to jedyna właściwa droga? O innych wierzeniach tak właściwie nie ma mowy.

Jeśli ktoś jest wyznawcą jakiejkolwiek innej religii, to czy wysyła swoje dziecko na lekcję religii?

dziecko które nie jest katolikiem nie powinno chodzić na religię. Tam uczy się tego w co wierzy, że Bóg jest drogą, prawdą, wyzwoleniem . Jaki by to miało sens gdyby na religii uczyli dzieci że lepsza jest inna wiara?
_________________
` jedziemy żółtą ciężarówką... jest droga i same możliwości `
 

Yasiek  

Stały User


ImiÄ™: askdj;ladh

Wiek: 33

Do³±czy³: 23 Sty 2009

Sk±d: Katowice

   

Wys³any: 2009-04-14, 17:10   

TQIT napisa³/a:

Ta ja wytłumaczę. Temat ten założyłem dla katolików. Jeśli nie wierzysz to po jaką cholerę tu zaglądasz?Nie przeszkadzało by mi gdyby był tu założony temat dotyczący innej religii. Po prostu bym tam nie zaglądał. Pytanie było przeznaczone dla osób, które mają coś na ten temat do powiedzenia. Czyli jednak do chrześcijan.


Czyli jeśli nie jestem chrześcijaninem to znaczy, że nie mam nic na ten temat do powiedzenia? A zresztą nie widzę nigdzie napisu "temat tylko dla katolików".
Twoja sprawa czy byś zaglądał do tematu dotyczącego innej religii czy nie. Ja mam prawo czytać posty z tego tematu i pisać tutaj. Jak masz z tym jakiś problem to trudno.
Sory, ale argument typu "nie jesteś katolikiem więc tu nie zaglądaj" jest moim zdaniem idiotyczny. Ten temat mnie też w pewnym sensie dotyczy, bo żyję w tym nieco zacofanym kraju - czemu w takim razie miałbym tu nie zaglądać? Bo mam inne zdanie niż większość?

TQIT napisa³/a:

Jeśli ktoś jest wyznawcą jakiejkolwiek innej religii, to czy wysyła swoje dziecko na lekcję religii?


Tu nie chodzi o rodziców, tylko o to, że to jest narzucanie dziecku wiary. Sam fakt, że masz rodziców katolików nie oznacza że ty musisz nim być. A rodzice katolicy wypełniają swoją "misję" i próbują wyprać dziecku mózg, nie dając mu szansy swobodnego wyboru.
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-04-14, 17:16   

Yasiek napisa³/a:

Czyli jeśli nie jestem chrześcijaninem to znaczy, że nie mam nic na ten temat do powiedzenia? A zresztą nie widzę nigdzie napisu "temat tylko dla katolików".
Twoja sprawa czy byś zaglądał do tematu dotyczącego innej religii czy nie. Ja mam prawo czytać posty z tego tematu i pisać tutaj. Jak masz z tym jakiś problem to trudno.


Nie zrozumiałeś mnie. Każdy może wypowiedzieć swoje zdanie, czy jest katolikiem czy nie. Ale jeśli temat dotyczy obrządków chrześcijańskich, to co, mamy pisać że katolicyzm jest zły? Równie dobrze mógłbyś założyć temat dotyczący innej religii, nie miałbym nic przeciwko. Ale skoro piszemy o katolicyzmie to dlaczego my nie możemy wyrazić tego co myślimy, tak jak w przytoczonych wyżej przez ciebie wypowiedziach?

Yasiek napisa³/a:

A rodzice katolicy wypełniają swoją "misję" i próbują wyprać dziecku mózg, nie dając mu szansy swobodnego wyboru.


Tylko tu? Czy wyznawcy innych religii nie zaczepiają swojej wiary w swoich dzieciach, tylko czekają aż będą miały kilkanaście lat i sami zdecydują?
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-04-14, 17:46   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Chyba nie chcesz, aby katolicy posyłali swoje ochrzczone dzieci gdzieś, gdzie by uczono czegoś zupełnie innego :?: Taki obowiązek mają katolicy przy Chrzcie dziecka. Inaczej popełniają grzech ciężki.



co więcej, jeśli rodzice-katolicy wychowują dziecko w religii akatolickiej lub przy zawarciu związku małżeńskiego z umową, że dziecko będzie wychowywane poza Kościołem katolickim podlegają karze ekskomuniki
 

Yasiek  

Stały User


ImiÄ™: askdj;ladh

Wiek: 33

Do³±czy³: 23 Sty 2009

Sk±d: Katowice

   

Wys³any: 2009-04-14, 17:49   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Katolicy posyłają dzieci na lekcję religii katolickiej.


Tym samym nie dajÄ…c dziecku wyboru.

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Chyba nie chcesz, aby katolicy posyłali swoje ochrzczone dzieci gdzieś, gdzie by uczono czegoś zupełnie innego :?:


Dlatego uważam, że chrzest powinien się odbywać dużo później - gdy osoba której to dotyczy, jest w stanie w pełni świadomie o tym zdecydować.

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Co do wypowiedzi innych: czy Ci się to podoba czy nie, Jezus Chrystus jest postacią historyczną (Ewangelię i Listy Apostolskie - to nie jedyne źródła) i mógł rozmawiać z dziećmi ;)


Czy ja to kwestionuję? VITO napisał: "Ty popełniasz ten sam błąd jaki popełnili apostołowie odganiając dzieci od Jezusa." Błędem w Jego przekonaniu jest odkładanie sakramentów na nieco dojrzalszy wiek, tak jakby chciał żeby dzieci "naznaczyć chrześcijańsko" póki jeszcze nie wiedzą o co chodzi. Po co później starać się o apostazję jak można tego w ogóle uniknąć?

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

A jeśli dla kogoś Bóg jest Ojcem, to nie może o tym napisać :?: Poza tym same słowa Jedyna Słuszna Wiara są dość dziwne... No bo każdy, kto w coś wierzy (lub nie) będzie to pewnie uznawał za słuszne [...] więc czemu oczekujesz, że katolik będzie mówił jakby nie był katolikiem :?:


Ok, rozumiem gdyby ludziska pisali "moim zdaniem" czy "wg katolicyzmu"... ale Oni piszą o tym jak o rzeczy oczywistej, która nie podlega dyskusji.
kas8D pisze: "Niech się uczy od najmłodszych lat, że Bóg to jego Ojciec, któremu zawdzięcza istnienie ¦wiata." - a jeśli to NIE Bóg stworzył świat? czemu mamy wpajać dzieciom coś, co jest tylko przypuszczeniami?

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

mówienie o chrześcijaństwie jako Jedynej Słusznej Wierze (w sensie, że inne wiary są nic nie znaczące, fałszywe itd.) byłoby dość nietypowym zjawiskiem (chyba, że znalazłby się katolik-tradycjonalista).


Niewielu katechetów/księży mówi o tym wprost ("dzieci, katolicyzm to jedyna słuszna wiara, inne są fałszywe"). Właściwie to prawie nic nie mówią o innych religiach, a jak już to nie jako o ewentualnych alternatywach.
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-04-14, 17:51   

Yasiek napisa³/a:

Ok, rozumiem gdyby ludziska pisali "moim zdaniem" czy "wg katolicyzmu"... ale Oni piszą o tym jak o rzeczy oczywistej, która nie podlega dyskusji.


Jeśli wierzymy, to dlaczego mamy tego nie mówić? Idziemy do kościoła i mówimy ze Bóg jest, czy że wg. mnie Bóg jest?
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

Yasiek  

Stały User


ImiÄ™: askdj;ladh

Wiek: 33

Do³±czy³: 23 Sty 2009

Sk±d: Katowice

   

Wys³any: 2009-04-14, 17:58   

TQIT napisa³/a:

Nie zrozumiałeś mnie. Każdy może wypowiedzieć swoje zdanie, czy jest katolikiem czy nie. Ale jeśli temat dotyczy obrządków chrześcijańskich, to co, mamy pisać że katolicyzm jest zły?


Nie napisałem że katolicyzm jest zły. Po prostu nie zgadzam się z ich sposobami utrzymania jak największej liczby "wierzących".

TQIT napisa³/a:

skoro piszemy o katolicyzmie to dlaczego my nie możemy wyrazić tego co myślimy, tak jak w przytoczonych wyżej przez ciebie wypowiedziach?


Możecie. MłodyDuchem prosił o przykłady poglądu typu JSR, więc zacytowałem kilka przykładów uznawania nauk katolickich za coś oczywistego (i coś pewnego).

TQIT napisa³/a:

Yasiek napisa³/a:

A rodzice katolicy wypełniają swoją "misję" i próbują wyprać dziecku mózg, nie dając mu szansy swobodnego wyboru.


Tylko tu? Czy wyznawcy innych religii nie zaczepiają swojej wiary w swoich dzieciach, tylko czekają aż będą miały kilkanaście lat i sami zdecydują?


Nie słyszałem o takich przypadkach. Mogę prosić o inny, konkretny przykład?
[A zresztą ja dyskutuję o tym co mnie dotyczy. Ale przykład możesz podać.]


Panic napisa³/a:

co więcej, jeśli rodzice-katolicy wychowują dziecko w religii akatolickiej lub przy zawarciu związku małżeńskiego z umową, że dziecko będzie wychowywane poza Kościołem katolickim podlegają karze ekskomuniki


wiesz, że to jest argument za tym o czym ja mówię? :)

edit:

TQIT napisa³/a:

Jeśli wierzymy, to dlaczego mamy tego nie mówić? Idziemy do kościoła i mówimy ze Bóg jest, czy że wg. mnie Bóg jest?


To nie kościół. To forum publiczne i tu są nie tylko katolicy.
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2009-04-14, 18:03   

Yasiek napisa³/a:

Nie słyszałem o takich przypadkach. Mogę prosić o inny, konkretny przykład?
[A zresztą ja dyskutuję o tym co mnie dotyczy. Ale przykład możesz podać.]


W każdej religii rodzice przekazują swojemu dziecku to w co wierzą, czy są to katolicy, czy muzułmanie, czy ktokolwiek inny. Czy przykładowo muzułmanin nie daje swojemu dziecku konkretnego przykładu, czy mówi: możesz wierzyć, ale nie musisz, więc decyduj sam.

[ Dodano: 2009-04-14, 18:05 ]

Yasiek napisa³/a:

To nie kościół. To forum publiczne i tu są nie tylko katolicy.


Masz rację, to publiczne forum, dlatego też każdy może powiedzieć to co myśli naprawdę.
I proszę o zakończenie rozmowy na ten temat, bo dyskusja miała być o wieku przystępowania do sakramentów, a nie o samej religii.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-04-14, 18:06   

mimo, że nie jesteś chrześcijaninem, wiesz dużo na ten temat, więc pewnie coś o tym czytałeś. to teraz wyobraź sobie choćby krótki artykuł, w którym każde zdanie zaczyna się od: wg Kościoła katolickiego...
poza tym, gdyby ktoś pisał, że to nie podlega dyskusji, to by o tym nie dyskutowano...
 

Yasiek  

Stały User


ImiÄ™: askdj;ladh

Wiek: 33

Do³±czy³: 23 Sty 2009

Sk±d: Katowice

   

Wys³any: 2009-04-14, 18:12   

TQIT napisa³/a:

W każdej religii rodzice przekazują swojemu dziecku to w co wierzą, czy są to katolicy, czy muzułmanie, czy ktokolwiek inny.


Nie wiem czy tak jest, w każdym razie na pewno nie w każdej religii.

TQIT napisa³/a:

Masz rację, to publiczne forum, dlatego też każdy może powiedzieć to co myśli naprawdę.


A ja kiedyś napisałem że nie? Jeśli ktoś doda że to jego zdanie to proszę bardzo - ale będę wdzięczny jeśli inni zaprzestaną poglądu JSR.

TQIT napisa³/a:

I proszę o zakończenie rozmowy na ten temat, bo dyskusja miała być o wieku przystępowania do sakramentów, a nie o samej religii.


ok koniec offtopu
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-04-14, 18:20   

to ja może powrócę do tematu :)
pomijając już temat innych sakramentów, uważam, że bierzmowanie, jako sakrament dojrzałości chrześcijańskiej powinno dotyczyć dojrzałych osób, czyli gdzieś liceum, bo np. w 2 klasie gimnazjum może 5% "się nadaje"
ja jestem w 3 klasie, w połowie czerwca mam bierzmowanie i szlag mnie trafia, jak widzę podejście moich znajomych do całej sprawy...
 

laven  

Pogromca postów



Do³±czy³a: 26 Lip 2008

   

Wys³any: 2009-04-14, 22:07   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

laven napisa³/a:

I to jest główny problem tej religii.


kraju nie religii :-) W innych krajach jest inaczej niż w Polsce ;)

Miałam na myśli sytuację w Polsce, bo tutaj mieszkam. Nie znam sytuacji w innych krajach.

Ale ja zapytam, jak można włączać się do religii, której się nie zna? Chyba najpierw należy poznać, posłuchać, pouczyć się, a potem dopiero się wcielić. Znam osobę, która przyjęła chrzest u ¦wiadków Jehowy. Zanim oficjalnie została włączona, musiała zapoznać się z Biblią, zasadami tej religii, dopiero jak się upewniła, że "to jest to" przyjęła chrzest. Z własnej woli, wiedząc do czego się zobowiązuje. I powie mi ktoś, że to głupie, że najpierw się człowiek uczy, przed przyjęciem sakramentu i wcieleniu do wspólnoty?
Innym przykładem jest kolega protestant. Nie pamiętam dokładnie do jakiego kościoła należał, ale chrzest przyjmuje się tam będąc dorosłym. Mimo to, rodzice zabierali chłopaka na spotkania, wychowywali go w wierze. Powiecie, że to też jest złe?
Przecież przesunięcie chrztu, wcale nie wyklucza możliwości wychowywania w wierze. Nikt takiego dzieciaka "nie odciąga od Boga". Odciągnąć mogą rodzice, nie pozwalając chodzić na msze itd. Można dziecko wychować w konkretnej religii, nie chrzcząc go. Już nie wnikam w dogmaty, zasady, kodeksy itd, ale mówię od strony czysto praktycznej.
_________________
Obie rzeczy - zarówno to, przed czym uciekasz, jak i to, za czym wzdychasz - są w tobie.

— Anthony de Mello
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com