Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-02-22, 14:20   

Okaże się, choć w tym przypadku ludzie wierzący będą zawsze na tej lepszej pozycji - zakład Pascala.
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

Piracy  

Pogromca postów

Makaveli



ImiÄ™: M.

Wiek: 32

Do³±czy³: 12 Wrz 2009

   

Wys³any: 2010-02-22, 14:23   

Nataniel napisa³/a:

zawsze na tej lepszej pozycji - zakład Pascala.



Nie wÄ…tpiÄ™. Trudno.
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2010-02-22, 15:35   

Nataniel napisa³/a:

Okaże się, choć w tym przypadku ludzie wierzący będą zawsze na tej lepszej pozycji - zakład Pascala.


Założenie Pascala jest postrzegane zbyt subiektywnie.W mojej opinii oddając swoje życie religii stracę znacznie więcej ,ponieważ zawsze istnieje ryzyko,że jednak życie na ziemii jest jedyną formą naszego istnienia i w ten sposób mogę go w pełni nie zaznać będąc ograniczona religią chrześcijańską.

Ani teizm,ani ateizm nie jest kłamstwem.Są to poglądy dotyczące kwestii metafizycznych,w których nie opieramy się na faktach,lecz na podstawie subiektywnej opinii.Sprowadza się to do tego,że nie jesteśmy racjonalnie wstanie stwierdzić,czy istnieje jakakolwiek siła wyższa,czy też nie.
_________________
Drugs&hugs.
 

Nataniel

Pogromca postów

BORN TO BE



Wiek: 34

Do³±czy³: 28 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-02-22, 15:39   

Cytat:

W mojej opinii oddając swoje życie religii stracę znacznie więcej ,ponieważ zawsze istnieje ryzyko,że jednak życie na ziemii jest jedyną formą naszego istnienia i w ten sposób mogę go w pełni nie zaznać będąc ograniczona religią chrześcijańską.


Widzisz, Ciebie życie według zasad religii chrześcijańskiej by ograniczyło. Mnie ograniczyłoby (i to znacznie) życie ateisty.
_________________
nie daj zapomnieć
chleba i wody
zapachu i smaku

nie daj zapomnieć
piękna i prawdy
leżących na progu


GG: 25676781
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2010-02-22, 15:45   

Cytat:

Mnie ograniczyłoby (i to znacznie) życie ateisty.


Nie ma czegoś takiego jak życie ateisty.Ponieważ ateizm w dużej mierze niczego nie narzuca.Człowiek niewierzący nie jest zobowiązany do jakichkolwiek postaw życiowych.
Chociaż nie dyskusja na owy temat nigdy nie będzie miała sensu. Są ludzie,którzy czują potrzebę odnalezienie swoistej boskości w życiu oraz przypisują swojemu wierzeniu do zdolność do odczuwania oraz są ludzie,którzy twierdzą,że i bez obecności boga człowiek jest wstanie pojąć istotę życia.
_________________
Drugs&hugs.
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-02-22, 19:01   

Nataniel napisa³/a:

Okaże się, choć w tym przypadku ludzie wierzący będą zawsze na tej lepszej pozycji - zakład Pascala.



zgodnie z zakładem Pascala korzystniej jest być ateista,

pozwolę sobie przykleić swój post z innego miejsca na tym forum

Cytat:


Ciesze się że o tym wspomniałeś, ten zakład jest durny przynajmniej z dwóch powodów, bo po pierwsze ile jest warta wiara na wszelki wypadek?? taka wiara jak proponuje pascal nie będzie szczera, będzie obłudą, pozerstwem, nie sadzę aby się to jakiemukolwiek Bogu podobało i tu dochodzimy do drugiego punktu, Pascalowi umknął drobny szczegół, a manowiec chrześcijaństwo jest jedna z setek religij, po wzięciu poprawki na to, ten zakłd wygląda tak

1. jeśli wierzymy w Boga i umrzemy to mamy 3 możliwość
a) trafiamy na boga w którego wierzyliśmy, na co jest szansa gdzieś 0.01%
b) trafiamy na złego Boga, idzie taki chrześcijan do nieba a tu zonk wita go Zeus
c) Boga nie ma

2. jeśli nie wierzymy w zadnego Boga to
a) Boga nie ma
b) Bóg jest wiec w najgorszy wypadku jesteśmy w sytuacji wierzącego z punktu b,

Reasumując lepiej jest nie wieżyc bo nie ograniczają nas żadne zasady religijne a szansa na trafienie w odpowiedniego Boga i religie jest niezwykle mała

_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

zasm  

User

samo zło.



ImiÄ™: alex

Wiek: 35

Do³±czy³: 05 Sty 2010

Sk±d: zza winkla.

   

Wys³any: 2010-02-22, 20:07   

Khm... właściwie do tego zakładu można dodać jeszcze wiele innych zmiennych, poza złym bogiem, innym bogiem niż zakładaliśmy; Skoro bóg jest niepoznawalny to trudno jednoznacznie orzec co jest dla niego pobożne, a to stwarza kolejne i kolejne problemy(-;
_________________
Być!
 

Mafieusz  

Wymiatacz

Szlachcic :D



ImiÄ™: Mateusz

Do³±czy³: 19 Lut 2010

Sk±d: Kraków

   

Wys³any: 2010-02-22, 20:12   

Nie musisz wierzyć..Ja osobiście wierzę ponieważ chce być zbawiony :D
_________________
"Musisz tylko wdrapać się na szczyt.
Potem będzie już z górki"
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2010-02-22, 20:20   

Zakład Pascala wyklucza Wiarę, więc ta dyskusja jest trochę dziwna.

slow napisa³/a:

Nie ma czegoś takiego jak życie ateisty.


Koledze chyba chodziło o to, ze nie potrafiłby żyć bez Boga po prostu.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

zasm  

User

samo zło.



ImiÄ™: alex

Wiek: 35

Do³±czy³: 05 Sty 2010

Sk±d: zza winkla.

   

Wys³any: 2010-02-22, 20:23   

To, że wyklucza to za daleko powiedziane, wierzący w zakładzie Pascala to taka ukryta przesłanka [edit:// o, lepiej: entymematem]; zakład Pascala miał również pokazać ludziom wierzącym na czym stoją.
_________________
Być!
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2010-02-22, 20:30   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

slow napisał/a:
Nie ma czegoś takiego jak życie ateisty.


Koledze chyba chodziło o to, ze nie potrafiłby żyć bez Boga po prostu.


Przeczytaj do końca moją wypowiedź.Przekonasz się wtedy,że zrozumiałam co koleżanka miała na myśli.

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Zakład Pascala wyklucza Wiarę, więc ta dyskusja jest trochę dziwna.


Wyklucza wiarę ? Czyżbym znała jednak inny zakład Pascala ? :-) Moim zdaniem trafia on w sedno.Większość ludzi wierzy ze strachu przed nieznanym.
_________________
Drugs&hugs.
 

zasm  

User

samo zło.



ImiÄ™: alex

Wiek: 35

Do³±czy³: 05 Sty 2010

Sk±d: zza winkla.

   

Wys³any: 2010-02-22, 20:35   

slow napisa³/a:


MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Zakład Pascala wyklucza Wiarę, więc ta dyskusja jest trochę dziwna.


Wyklucza wiarę ? Czyżbym znała jednak inny zakład Pascala ? :-) Moim zdaniem trafia on w sedno.Większość ludzi wierzy ze strachu przed nieznanym.



ale akurat faktem jest, że zakład Pascala przede wszystkim wyłożony był dla osób nie wierzących; miał być takim pierwszym, pionierskim wyjaśnieniem wartości [w sensie matematycznym] wiary(-;
_________________
Być!
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2010-02-22, 20:59   

slow napisa³/a:

Wyklucza wiarę ? Czyżbym znała jednak inny zakład Pascala ? :-)


Blaise Pascal napisa³/a:

Tak, ale trzeba się zakładać; to nie jest rzecz dobrowolna, zmuszony jesteś. Cóż wybierzesz? Zastanów się. Skoro trzeba wybierać, zobaczmy, w czym mniej ryzykujesz. Masz dwie rzeczy do stracenia: prawdę i dobro; i dwie do stawienia na kartę: swój rozum i swoją wolę, swoją wiedzę i swoją szczęśliwość, twoja zaś natura ma dwie rzeczy, przed którymi umyka: błąd i niedolę. Skoro trzeba koniecznie wybierać, jeden wybór nie jest z większym uszczerbkiem dla twego rozumu niż drugi. To punkt osądzony. A twoje szczęście? Zważmy zysk i stratę, zakładając się, że Bóg jest. Rozpatrzmy te dwa wypadki: jeśli wygrasz, zyskujesz wszystko, jeśli przegrasz, nie tracisz nic. Zakładaj się tedy, że "jest", bez wahania.


To nie Wiara, to ekonomia.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

cretultix  

Pogromca postów



Wiek: 36

Do³±czy³: 05 Lip 2009

   

Wys³any: 2010-02-22, 23:25   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

[
To nie Wiara, to ekonomia.



owszem masz racje, co więcej gdy weźmie sie pod uwagę rzeczy które umknęły Pascalowi a o których wspomniałem bardziej ekonomicznie jest nie wierzyć

i zwróć uwagę kto o tym zakładzie tu wspomniał, zwróć uwagę kto go zawsze wyciąga, tak to twoi bracia i siostry w wierze.
_________________
Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie.

Mohandas Karamchand Gandhi
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2010-02-23, 00:53   

cretultix napisa³/a:

i zwróć uwagę kto o tym zakładzie tu wspomniał, zwróć uwagę kto go zawsze wyciąga, tak to twoi bracia i siostry w wierze.


Owszem zauważyłem kto go "wyciągnął" :-) Tylko czy to cokolwiek zmienia :?: ;) Podejrzewam, że swoją wypowiedzią nt. owego zakładu trochę zaskoczę także polonistę na prezentacji (mam temat: relacja Bóg- człowiek. Omów motyw bla bla bla), bo ten pogląd, że to jest wyraz jakiejś wiary (słabej, ale wiary) do dziś pokutuje w umysłach ludzi. Tudzież, że jest to jakiś zakład potwierdzający słuszność Wiary.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com