Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

easy  

Hiper wymiatacz



Wiek: 33

Do³±czy³a: 02 Lut 2009

Sk±d: pomorze

   

Wys³any: 2009-02-22, 13:29   

slow napisa³/a:

Dlaczego skoro jest to tak "znakomity" system nadal żyjemy "zniewoleni" przez demokratyczną władzą.



Ponieważ niemożliwe jest zachowanie anarchii, bo w grupie osób zawsze znajdzie sie taka, która chciałaby mieć decydujące zdanie.. i będzie tak bez względu na panujący system, bo człowiek po prostu pragnie władzy..
Zawsze byli ludzie, którzy chcieli rządzić i tacy, którymi dało się rządzić.. i sądze, że tak pozostanie..
Tego nie tworzy założenie, lecz ludzie..
_________________
be high, fly away..
 

adikox  

Mega wymiatacz



Wiek: 31

Do³±czy³: 01 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-02-22, 14:53   

easy napisa³/a:

Ponieważ niemożliwe jest zachowanie anarchii, bo w grupie osób zawsze znajdzie sie taka, która chciałaby mieć decydujące zdanie.. i będzie tak bez względu na panujący system, bo człowiek po prostu pragnie władzy..
Zawsze byli ludzie, którzy chcieli rządzić i tacy, którymi dało się rządzić..


Tak, ale nie koniecznie Ci ludzie pragnący władzy muszą ją mieć/dostać.

easy napisa³/a:

Tego nie tworzy założenie, lecz ludzie..


Skoro to tworzą ludzie, to da się to zmienić. Popatrz w przeszłość ile zmian przeszliśmy i jak jest teraz. Zmieniło się na gorsze i tyle..
_________________
Anarchia Jest Stanem Umysłu
A Nie Jeszcze Jednym RzÄ…dem, Systemem
Oznacza To Ciężką Pracę I Dużo Myślenia
Oznacza To Ciągłą Naukę ¯ycia Swoim Własnym ¯yciem
Naukę Dokonywania Właściwych Wyborów...
 

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2009-02-22, 14:56   

Cytat:

Popatrz w przeszłość ile zmian przeszliśmy i jak jest teraz. Zmieniło się na gorsze i tyle..


O jaki okres czasu Ci chodzi?
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2009-02-22, 14:57   

adikox napisa³/a:

Skoro to tworzą ludzie, to da się to zmienić. Popatrz w przeszłość ile zmian przeszliśmy i jak jest teraz. Zmieniło się na gorsze i tyle..


Na gorsze..Pod jakim względem ? Z komunizmu do demokracji fakt zmiana na gorsze.Bez wątpienia.
_________________
Drugs&hugs.
 

JakbyNikt  

Stały User

Patuch. : )



Wiek: 31

Do³±czy³a: 21 Gru 2008

Sk±d: Pi³a. : ))

   

Wys³any: 2009-02-22, 15:07   

znam jednego anarchiste. ;o czy jak on siÄ™ nazywa. ;o
_________________
'zdaje się, że dzisiaj, Bycie Sobą, wymaga Wielkiej odwagi'

PO CO SIÊ CZEPIAÆ?! :)
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2009-02-22, 15:08   

JakbyNikt napisa³/a:

znam jednego anarchiste. ;o czy jak on siÄ™ nazywa. ;o


Super..a może jednak bez takich postów ?
_________________
Drugs&hugs.
 

JakbyNikt  

Stały User

Patuch. : )



Wiek: 31

Do³±czy³a: 21 Gru 2008

Sk±d: Pi³a. : ))

   

Wys³any: 2009-02-22, 15:09   

slow wybacz.. tylko nie zdążyłam dopisać, że to jedyne co moge wnieść do tego tematu, bo ani mnie nie interesuje ta anarchia, ani nic o niej nie wiem. a ...

dobra w ogóle moje posty są tu niepotrzebne, bo moderatorka wiecznie się czepia. ;o
_________________
'zdaje się, że dzisiaj, Bycie Sobą, wymaga Wielkiej odwagi'

PO CO SIÊ CZEPIAÆ?! :)
 

slow  

Moderator



Wiek: 33

Do³±czy³a: 15 Gru 2008

Sk±d: Barcelona

   

Wys³any: 2009-02-22, 15:19   

JakbyNikt napisa³/a:

obra w ogóle moje posty są tu niepotrzebne, bo moderatorka wiecznie się czepia. ;o


No ja nie wiem kiedy ostatni raz się czepiałam Ciebie..

Zobacz na strony wcześniej..poczytaj..wypowiedz się jeśli chcesz i tyle.

Koniec.
_________________
Drugs&hugs.
 

hiszpan

User


Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-02-22, 18:25   

Doktryna anarchistyczna bo taka jest jej naukowa terminologia ma gotowe rozwiÄ…zania i pomysÅ‚y na bardziej sprawiedliwy system spoÅ‚eczny. OczywiÅ›cie można siÄ™ z tym zgadzać lub nie ale najpierw trzeba zapoznać siÄ™ z tematem. Jeżeli ktoÅ› tu pisze: „anarchia jest niemożliwa bo by siÄ™ ludzie pozabijali” to znaczy, że nic w tym temacie nigdy nie czytaÅ‚. Anarchizm jak pisaÅ‚em wczeÅ›niej byÅ‚ już wielokrotnie wprowadzany w życie. Regiony anarchistyczne posiadaÅ‚y wÅ‚asnÄ… armiÄ™, milicjÄ™. Jednak skonstruowane byÅ‚y one na odmiennych zasadach. Ludzie mieszkajÄ…cy w Hiszpanii 1936 czy Ukrainie 1921 na terytoriach anarchistycznych nie zabijali siÄ™ a życie toczyÅ‚o siÄ™ zupeÅ‚nie normalnie (wedÅ‚ug mnie dużo lepiej niż wczeÅ›niej w tych rejonach). Ważne jest wiÄ™c by w ludziach zaszczepiać poczucie wolnoÅ›ci i chęć wzajemnej pomocy. Jeżeli popatrzymy w historiÄ™ i np. na ruch emancypacji kobiet to zobaczysz, że jednÄ… z jej ikon byÅ‚a Emma Goldman (również czoÅ‚owa anarchistka tamtych czasów). AnarchiÅ›ci również angażowali siÄ™ w wiele tematów które dzisiaj wydajÄ… siÄ™ naturalne a które trzeba byÅ‚o wywalczyć: Å›wieckie szkoÅ‚y, zwiÄ…zki zawodowe, walka z paÅ„szczyznÄ… itp.
Myślę, że krytyka anarchizmu w dużej mierze wynika z niezrozumienia doktryny czy wręcz jej całkowitego wypaczenia. Patrząc nawet na nasze podwórko warto odnotować, że w czasie Powstania Styczniowego 1863 to w dużej mierze anarchiści dostarczali broń Polakom. Mickiewicz przez wiele lat korespondował z Bakuninem uważając go za swojego przyjaciela, ¯eromski wspierał organizację anarchistyczną swojego przyjaciela Wacława Machajskiego, Janusz Korczak przed wojną pozostawał pod ciągłą inwigilacją policji jako zwolennik anarchizmu, istnieją również zapiski, że Orzeszkowa czy Skłodowska interesowały się anarchizmem.
Na koniec tylko dodam, że największym intelektualistą XX wieku został wybrany kilka lat temu właśnie anarchista Noam Chomsky do lektury którego gorąco zachęcam.
 

stubarwny  

Pogromca postów

Ten zły



Wiek: 18

Do³±czy³: 13 Pa¼ 2008

   

Wys³any: 2009-02-22, 18:42   

Przytaczasz głównie fakty historyczne. A jak to ma się w obecnych czasach?
 

easy  

Hiper wymiatacz



Wiek: 33

Do³±czy³a: 02 Lut 2009

Sk±d: pomorze

   

Wys³any: 2009-02-22, 18:56   

adikox napisa³/a:

Skoro to tworzą ludzie, to da się to zmienić. Popatrz w przeszłość ile zmian przeszliśmy i jak jest teraz



A wyobrażasz sobie świat bez żadnych konfliktów, gdzie wszyscy ludzie żyliby ze sobą w zgodzie i nie dochodziłoby między nimi do żadnych sporów?
Ja nie.. tzn jest on możliwy, ale nie na tym świecie. Dlaczego? Bo wierzę, że to czeka nas dopiero na tamtym jako nagroda, dlatego nie możemy tego dostać tutaj..
Co nie znaczy oczywiście, że nie powinniśmy sie starać ażeby było lepiej..
_________________
be high, fly away..
 

Pati009  

Hiper wymiatacz

samotny wojownik


ImiÄ™: Patrycja

Do³±czy³a: 15 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-02-22, 19:02   

Anarchia- totalny chaos, brak ładu...Dla mnie już sama nazwa mówi za siebie. Jestem za porządkiem więc stop Anarchii ;)
 

hiszpan

User


Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-02-23, 00:47   

stubarwny napisa³/a:

Przytaczasz głównie fakty historyczne. A jak to ma się w obecnych czasach?



Obecnie większość działań anarchistycznych czy bardziej anarchosyndykalistycznych skupiona jest w związkach zawodowych. Na świecie działa kilkanaście takich dużych związków zawodowych, których zadaniem jest obrona praw pracowników. W Polsce mamy dwa anarchosyndykalistyczne związki: Inicjatywa Pracownicza i Związek Syndykalistów Polskich. W porównaniu do odpowiedników na zachodzie są one niewielki bo mają zaledwie po 500 członków. Dla porównania szwedzki SAC ma 100 tysięcy. Istnieją również kampanie organizowana przez anarchistów w kraju: Inicjatywa Uczniowska http://pl.wikipedia.org/wiki/Inicjatywa_Uczniowska , kampania przeciwko budowie tarczy antyrakietowej w Polsce http://www.m29.bzzz.net/ , kampanie antyrasistowskie, Food not Bombs czyli bardzo rozpowszechniona akcja anarchistyczna polegająca na rozdawaniu jedzenia bezdomnym http://pl.wikipedia.org/wiki/Jedzenie_Zamiast_Bomb itp.


Pati009 napisa³/a:

Anarchia- totalny chaos, brak ładu...Dla mnie już sama nazwa mówi za siebie. Jestem za porządkiem więc stop Anarchii ;)



Nie anarchia a anarchizm. Sama nazwa nie mówi za siebie bo trzeba coÅ› na ten temat wiedzieć. Wystarczy wejść nawet na WikipediÄ™ i sprawdzić „anarchizm” zanim siÄ™ coÅ› napisze.
 

Pati009  

Hiper wymiatacz

samotny wojownik


ImiÄ™: Patrycja

Do³±czy³a: 15 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-02-23, 17:21   

W rozumieniu potocznym anarchia to pojęcie określające:

* rozkład lub niedowład struktur lub instytucji państwa niezależnie od ich przyczyn
* chaos organizacyjny w instytucji, organizacji lub społeczności.

Sprawdziłam.

Pati009 napisa³/a:

Jestem za porządkiem więc stop Anarchii ;)

 

hiszpan

User


Do³±czy³: 22 Lut 2009

   

Wys³any: 2009-02-23, 20:48   

Za WikipediÄ…:

Anarchizm (od gr. ἀναρχία anarchia – "bez wÅ‚adcy") – doktryna postulujÄ…ca model spoÅ‚eczeÅ„stwa opartego na równoÅ›ci spoÅ‚ecznej, solidarnoÅ›ci miÄ™dzyludzkiej i poszanowaniu wolnoÅ›ci jednostki oraz ruch spoÅ‚eczny dążący do realizacji tych celów.

Głównymi zagrożeniami dla tego modelu są autorytaryzm oraz hierarchia społeczna, dlatego anarchizm dąży do zniesienia państwa oraz innych form społecznej władzy i wyzysku oraz zorganizowania wolnościowego społeczeństwa na zasadach dobrowolności, federalizmu i pomocy wzajemnej w sferze politycznej i ekonomicznej.
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com