Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

myownway  

Hiper wymiatacz

sprzedawca marzeń.



Do³±czy³a: 29 Kwi 2009

   

Wys³any: 2010-01-07, 19:19   

Cytat:

Od 1 stycznia w diecezji legnickiej obowiązuje nowa instrukcja dotycząca przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania. Przyjmować go będą nie uczniowie trzeciej klasy gimnazjum, a pierwszej klasy szkoły średniej, zaś okres przygotowania wydłużony został z jednego roku do trzech lat.

To moja diecezja ;o Jak dobrze, że już mam to za sobą! Ech, ja miałam bierzmowanie w drugiej klasie gimnazjum i przygotowanie trwało 2 miesiące.
_________________
Niestety, rzadko koło zdarzeń obraca siła naszych marzeń.
 

madeline134  

Moderator



Wiek: 29

Do³±czy³a: 14 Pa¼ 2009

Sk±d: ¦l±sk/Krk

   

Wys³any: 2010-01-07, 20:05   

myownway napisa³/a:

Od 1 stycznia w diecezji legnickiej obowiązuje nowa instrukcja dotycząca przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania. Przyjmować go będą nie uczniowie trzeciej klasy gimnazjum, a pierwszej klasy szkoły średniej, zaś okres przygotowania wydłużony został z jednego roku do trzech lat.



Bardzo dobrze,że wreszcie coś w tym kierunku.Sama w tym roku przygotowuję się do sakramentu bierzmowania i wiem z rozmów,postawy innych,że 95% robi to tylko i wyłącznie ''dla papierka''.To ten wiek,że człowiek się buntuje,jest w gruncie rzeczy zagubiony i wiele młodych ludzi odwraca się od Kościoła uważając,że nie jest im on potrzebny.W takim razie po co w ogóle robią coś ''wbrew sobie''?Wydaje mi się,że po prostu bojąc się przeciwstawić innym,robić coś pod prąd przystępują do tego bierzmowania.Tylko po co>?Gdyby to było kilka lat później na pewno więcej ludzi miałoby świadomość tego co robią,lub dość odwagi by tego nie robić.Przecież niektórzy ''katolicy'' po bierzmowaniu nawet w życiu nie trzymali w rękach Pisma ¦więtego,więc jak tu potem mówić o wierze? :]
_________________
There is nothing to fear but fear itself.
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2010-01-07, 23:18   

cappucino napisa³/a:


Nareszcie! :padam: Może inne diecezje pójdą w ślady legnickiej. Przygotowuje młodzież do Bierzmowania, i niestety, nie każdy trzecioklasista dorósł do tego Sakramentu. Licealiści jednak zachowują się trochę inaczej (mimo iż to tylko rok różnicy, być może zmiana szkoły działa na młodzież kojąco).


Ja bym powiedział, że mało który. A 3klasiści licealni to już inna bajka zwłaszcza po 3letnim przygotowaniu ;)
P.S. Ja nie zmieniałem szkoły, kiedy przeszedlem do liceum :-D

madeline134 napisa³/a:

Tylko po co>?Gdyby to było kilka lat później na pewno więcej ludzi miałoby świadomość tego co robią,lub dość odwagi by tego nie robić.Przecież niektórzy ''katolicy'' po bierzmowaniu nawet w życiu nie trzymali w rękach Pisma ¦więtego,więc jak tu potem mówić o wierze? :]


I właśnie po to tak zdecydował biskup :-) ¯eby nie było takich "katolików".
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Kotek;*  

User



Do³±czy³a: 07 Sty 2010

   

Wys³any: 2010-01-08, 17:06   

ja niedługo będę bierzmowana i chyba powiem żeby mnie ksiądz wykreślił bo nie chcę nic na siłę robić. trzeba naprawdę wierzyć a nie przystępować do tych sakramentów bo rodzice każą :kwasny:
_________________
Gdzie jest granica, co wolno i co warto, szukam, a każdy krok jest dla mnie w życiu niespodzianką .
 

bezosobowan  

Wymiatacz

modern myth



ImiÄ™: Norejczelzerejczel

Do³±czy³a: 16 Mar 2010

Sk±d: miasto koszmarów

   

Wys³any: 2010-04-02, 22:59   

Według mnie. Oba te skaramenty powinny być przyjmowane przez osoby dorosłe. Po prostu powinno się iść i powiedzieć "Tak, jestem na to gotowy, chcę to zrobić, wiem że wierzę i w co wierzę"

Przepraszam, ale 10 latki nie są niestety świadome skaramentu który przyjmują, nie wiedza jak to przeżyć i ważne jest dla nich tylko to, które z nich dostanie na imprezie PO lepszy rower.

A Bierzmowanie.? Ludzie w moim wieku robią to "za ciosem" dlatego, że wszyscy to robią, że głupio by było się odcinać i odstawać od reszty uczniów. "Skoro cała moja klsa idzie, to ja też idę, co mi szkodzi"

Bez sensu.
_________________
"- a znasz takie uczucie gdy serce mocniej bije,
nie umiesz złapać oddechu, trzęsiesz się i nie wiesz co powiedzieć ?
- uczucie gdy widzisz osobę, a nie możesz z nią być.
- dokładnie."
 

Frozy  

Pogromca postów

The Destroyer



Wiek: 25

Do³±czy³: 16 Gru 2009

Sk±d: Redania

   

Wys³any: 2010-04-03, 01:19   

Cytat:

Według mnie. Oba te skaramenty powinny być przyjmowane przez osoby dorosłe. Po prostu powinno się iść i powiedzieć "Tak, jestem na to gotowy, chcę to zrobić, wiem że wierzę i w co wierzę"



nie wiesz, że to celowy zabieg kościoła, żeby werbować nowych wierzących? bo starszych nie przekonałaby taka religia, trzeba więc ją wpajać młodym

Cytat:

Przepraszam, ale 10 latki nie są niestety świadome skaramentu który przyjmują, nie wiedza jak to przeżyć i ważne jest dla nich tylko to, które z nich dostanie na imprezie PO lepszy rower.



10 lat? 8!

Cytat:

A Bierzmowanie.? Ludzie w moim wieku robią to "za ciosem" dlatego, że wszyscy to robią, że głupio by było się odcinać i odstawać od reszty uczniów. "Skoro cała moja klsa idzie, to ja też idę, co mi szkodzi"



albo bo rodzicę zmuszają, bo przyrzekali "wychowywać w wierze", ze swoimi tak miałem
_________________
"Raise your swords up high!
See the black birds fly!
Let them hear your rage!
Show no fear!
ATAAAAAAAAACK!" - Amon Amarth

http://www.formspring.me/Frozy1919
 

stewie  

Hiper wymiatacz



Wiek: 31

Do³±czy³: 29 Lis 2009

   

Wys³any: 2010-04-03, 03:25   

Frozy napisa³/a:

Cytat:
Według mnie. Oba te skaramenty powinny być przyjmowane przez osoby dorosłe. Po prostu powinno się iść i powiedzieć "Tak, jestem na to gotowy, chcę to zrobić, wiem że wierzę i w co wierzę"


nie wiesz, że to celowy zabieg kościoła, żeby werbować nowych wierzących? bo starszych nie przekonałaby taka religia, trzeba więc ją wpajać młodym




O wieku i sakramentach wspominalismy w temacie Religia i dzieci.
Ale to racja:
1.Czlowiek jest za młody żeby mieć świadomość o co chodzi.
2.to celowy zabieg kościoła, żeby werbować nowych wierzących
_________________
Everybody loves you when you're six foot in the ground
- John Lennon
 

bezosobowan  

Wymiatacz

modern myth



ImiÄ™: Norejczelzerejczel

Do³±czy³a: 16 Mar 2010

Sk±d: miasto koszmarów

   

Wys³any: 2010-04-03, 18:52   

Frozy napisa³/a:


albo bo rodzicę zmuszają, bo przyrzekali "wychowywać w wierze", ze swoimi tak miałem



Mnie raczej nie zmuszali. Ale swojego bierzmowania nie przeżyłam w ogóle emocjonalnie. i nie potrafiłam, dalej nie potrafię zrozumieć jak ktoś mógł się tym przejomwać.
W sumie popełniłam "świętokradczy sakrament" ale wali mnie to.
Bo nie zgadzam się z opiniami kościoła, więc...

10 lat, 8 lat, jednen ch**, takie same mało dojrzałe dzieci...

Frozy napisa³/a:

nie wiesz, że to celowy zabieg kościoła, żeby werbować nowych wierzących? bo starszych nie przekonałaby taka religia, trzeba więc ją wpajać młodym



I daltego nienawidzę kościoła, jako organizacji. Wpijanie, Pranie mózgu.... wrr...
_________________
"- a znasz takie uczucie gdy serce mocniej bije,
nie umiesz złapać oddechu, trzęsiesz się i nie wiesz co powiedzieć ?
- uczucie gdy widzisz osobę, a nie możesz z nią być.
- dokładnie."
 

szostol  

Pogromca postów


Do³±czy³: 03 Kwi 2009

   

Wys³any: 2010-04-03, 19:05   

Cytat:

Przepraszam, ale 10 latki nie są niestety świadome skaramentu który przyjmują, nie wiedza jak to przeżyć i ważne jest dla nich tylko to, które z nich dostanie na imprezie PO lepszy rower.



A z jaką gorliwością wymawiało się przysięgę nie tykania się żadnych używek do 18 ;D Dziś większość już nie pamięta że takowa była :D
 

bezosobowan  

Wymiatacz

modern myth



ImiÄ™: Norejczelzerejczel

Do³±czy³a: 16 Mar 2010

Sk±d: miasto koszmarów

   

Wys³any: 2010-04-03, 19:10   

szostol napisa³/a:

A z jaką gorliwością wymawiało się przysięgę nie tykania się żadnych używek do 18 ;D Dziś większość już nie pamięta że takowa była :D




Rozbawiło mnie to do łez. :D Uderzyłeś w sedno sprawy. :D
_________________
"- a znasz takie uczucie gdy serce mocniej bije,
nie umiesz złapać oddechu, trzęsiesz się i nie wiesz co powiedzieć ?
- uczucie gdy widzisz osobę, a nie możesz z nią być.
- dokładnie."
 

margola  

Pogromca postów



Wiek: 46

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

   

Wys³any: 2010-04-03, 20:21   

fuj samo bierzmowanie okej, mogłam spędzić te 2 godziny żeby mnie biskup maznął.

Ale to przygotowanie to były 2 lata zmarnowane.

Moi rodzicę jednak powiedzieli, że muszę iść do bierzmowania, a po nim sama zdecyduje co chce, czy chce chodzić na religię, czy chce chodzić do kościoła etc.
_________________
Wlecze za sobÄ… morze niby zbrodniÄ™ ciemnÄ…. Cichy,
spoglÄ…da na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

Hannah1912  

Hiper wymiatacz

Dekadentka



Do³±czy³a: 19 Sty 2009

   

Wys³any: 2010-04-03, 20:36   

I Komunia ¦więta jest za wszcześnie. Ośmiolatek nie ma pojęcia kto to jest Bóg. Jak szłam do Komunii to myślałam jaki prezent od kogo dostane a nie o Bogu.
Wiele ludzi idzie do bierzmowania bo wszyscy idÄ…, rodzice zmuszajÄ… i rodzina bo "co ludzie powiedzÄ…" etc.
_________________
"Carpe diem. [...] Napisał tak, ponieważ jesteśmy tylko pokarmem dla robactwa. Ponieważ jest nam dane ujrzeć tylko kilka wiosen i kilka jesieni."
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2010-04-04, 11:30   

bezosobowan napisa³/a:


A Bierzmowanie.? Ludzie w moim wieku robią to "za ciosem" dlatego, że wszyscy to robią, że głupio by było się odcinać i odstawać od reszty uczniów. "Skoro cała moja klsa idzie, to ja też idę, co mi szkodzi"


Ale z tym Kościół nie da rady nic zrobić. Owczy pęd zawsze będzie istnieć.

bezosobowan napisa³/a:

ważne jest dla nich tylko to, które z nich dostanie na imprezie PO lepszy rower.


Hannah1912 napisa³/a:

myślałam jaki prezent od kogo dostane a nie o Bogu.


Bardzo proste rozwiązanie już stosowane przez niektórych: prezenty daje się tydzień lub dwa przed uroczystością i wtedy takiego problemu nie ma.
Jeżeli dziecko nie jest świadome, że przyjmuje Ciało Chrystusa, to nie powinno przyjmować tego Sakramentu póki takiej świadomości nie miało. Ja podczas mojej Pierwszej Komunii miałem tę świadomość.

szostol napisa³/a:


A z jaką gorliwością wymawiało się przysięgę nie tykania się żadnych używek do 18 ;D Dziś większość już nie pamięta że takowa była :D


Przyrzeczenie :] (ważna różnica)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

TQIT  

VIP


Do³±czy³: 22 Gru 2008

   

Wys³any: 2010-04-04, 12:10   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Jeżeli dziecko nie jest świadome, że przyjmuje Ciało Chrystusa, to nie powinno przyjmować tego Sakramentu póki takiej świadomości nie miało.


Nie powinno. Tylko spróbuj jakiemukolwiek rodzicowi wytłumaczyć to. Ja słyszałem kontrargument - "Jak nie rozumie teraz, to zrozumie kiedyś". Fajnie.
_________________
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała." Ez 36, 26
 

bezosobowan  

Wymiatacz

modern myth



ImiÄ™: Norejczelzerejczel

Do³±czy³a: 16 Mar 2010

Sk±d: miasto koszmarów

   

Wys³any: 2010-04-04, 18:03   

TQIT napisa³/a:

Nie powinno. Tylko spróbuj jakiemukolwiek rodzicowi wytłumaczyć to. Ja słyszałem kontrargument - "Jak nie rozumie teraz, to zrozumie kiedyś". Fajnie.



No tak, tylko że kiedyś może zrozumieć i stwierdzić, ze wcale nie chciało przyjąć tego sakramentu. Wyśmiałabym osobę, która by mi takie coś powiedziała prosto w twarz.
_________________
"- a znasz takie uczucie gdy serce mocniej bije,
nie umiesz złapać oddechu, trzęsiesz się i nie wiesz co powiedzieć ?
- uczucie gdy widzisz osobę, a nie możesz z nią być.
- dokładnie."
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com