Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-05-17, 20:48   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

U nas w szkole codziennie na dużej przerwie jest prowadzony w klasie do nauki religii dziesiątek Różańca



fajnie macie :] u nas by było do tego za mało chętnych, nie byłoby miejsca, bo to szkoła na wsi i nie jest taka znów wielka, a pewnie znalazłyby się osoby, które modliłyby się tylko na pokaz...
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-05-17, 20:53   

U nas wcale nie jest wiele ;) Tzn tak w okresie od września do stycznia było nawet 20 osób, ale teraz ejst znacznie mniej :-) A o modlitwie na pokaz nie ma mowy, bo jesteśmy sobie w klasie i nikt, kto nie chce, nas nie widzi :-)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-05-17, 21:10   

no właśnie przez to jest dobrze, bo macie udostępnioną klasę. u nas ksiądz na rekolekcjach coś takiego proponował, ale jakby to wyglądało? kilka osób stoi na środku korytarza? nie to, żebym się wstydziła modlitwy, czy coś, ale lepiej jest się modlić w spokoju, niż słuchać drwin, które na pewno się pojawią ze strony "miłych" ludzi.

i też nie wszystkim zawsze to tak do końca pasuje. jak to ksiądz nasz mówił, każdy lubi co innego. jeden woli różaniec, drugi koronkę do MB, a trzeci wyczekuje wielkiego postu, bo uważa, że droga krzyżowa to jest to :] :] :]
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-05-17, 21:36   

Panic napisa³/a:

nie to, żebym się wstydziła modlitwy, czy coś, ale lepiej jest się modlić w spokoju, niż słuchać drwin, które na pewno się pojawią ze strony "miłych" ludzi.


I hałasu przerwowego ;)

Panic napisa³/a:

każdy lubi co innego


Ale modlitwa to modlitwa :-)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-05-17, 21:41   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

Ale modlitwa to modlitwa :-)



wiem, wiem, może napisałam inaczej jak chciałam. :] nie mówię, żeby w ogóle nie mówić, ale.. no jednak trzeba to czuć :] najlepiej nie ograniczyć się do jednego hmm... rodzaju (?) modlitwy :]


ale troszkę zeszliśmy z tematu :]
 

vialink  

Administrator

też człowiek .. :)



ImiÄ™: Bartek

Wiek: 31

Do³±czy³: 01 Pa¼ 2007

Sk±d: Stalowa Wola

   

Wys³any: 2009-05-17, 23:25   Re: Wiara - bezsensu?

Nie czytałem kilku stron wypowiedzi wcześniej ... ale ...

'Milky napisa³/a:

Ostatnio sobie stwierdziłem, że PRAWDZIWA wiara istniała dawno temu... teraz jest ona nam narzucana przez rodziców, babcie, dziadków... musimy ufać, że dawno dawno temu nasz pra pra(...) dziadek wybrał dobrze i przyjął chrześcijaństwo... Przecież muzułmanin będzie tak samo wierzył, że to jego bóg jest prawdziwy, jak chrześcijanin... Nie mamy szans poznać innych wiar i wybrać, która wydaje nam się prawdziwa...

¯ałosne... :/



Na początek odniosę się do tego "dobrze wybrał" bo jakoś mnie to tak uderzyło po oczach.

Polska pod koniec XVI wieku, była państwem znacznie zróżnicowanym pod względem religijnym. Na naszych ziemiach można było spotkać przedstawicieli prawie wszystkich religii istniejących w tamtych czasach. Ludzie nie mieli nie tylko wspólnej religii, ale nie łączył ich też jeden język czy jednakowa kultura.
Była tzw. Państwem bez stosów, ponieważ w erze reformacji, czyli przemian religijnych w Europie, o ile dobrze pamiętam Zugmunt Stary chciał odsunąć niebezpieczeństwo konfliktów pomiędzy mieszkańcami. W ten sposób w Polsce istniała wolność religijna.
Osoby przechodzące na religie reformowane nie były narażone na prześladowania itp itd tak jak to się działo w wielu innych krajach Europy.
Dopiero w 1564 (tu posila się książką) biskup warmiński sprowadził do Polski zakon Jezuitów. Rozpoczęto działania kontrreformacyjne, nastąpiła likwidacja ośrodka ariańskiego w Rakowie a trochę później zamknięto wszystkie drukarnie i szkoły ariańskie.
Wygnano braci polskich, a od 1668 roku porzucenie chrześcijanizmu było karane banicją (wygnaniem z ojczyzny).


Dalej mi się nie chce pisać, ale tak, racja - nasz pra pra pra pra dziadek dobrze wybrał.
Bo oczywiście nie został zmuszony do tego wyboru. To nie przez to Polska jest teraz w 90% krajem katolickim.



---
Co do wiary, przytoczę fragment wiersza Różewicza. Co prawda w wierszu tyczy on się piekła, ale ... czy nie również wiary?

Cytat:

Pieklo zostalo zdemontowane
przez teologow
i psychologow glebi

zostalo zamienione w alegoriÄ™
ze wzgledow humanitarnych
i wychowawczych




Wiara? Teraz w modzie jest racjonalizm.
Teraz lepiej być niezależnym człowiekiem, niż tym, którego ograniczają jakieś przykazania, i tym, któremu "coś" każe "coś" robić.
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-05-17, 23:44   

vialink napisa³/a:

Wiara? Teraz w modzie jest racjonalizm.


Kościół Katolicki (a więc zarazem wiara katolicka) nie ulega modzie ;)
Co do przytoczonych faktów z historii Polski: jeśli mowa o zmuszaniu kogoś do przyjmowania wiary, to prędzej wiek X a nie XVI, w którym i tak katolików było od groma w Polsce i to bez zmuszania do przyjęcia wiary. Zresztą gdyby było ich mniej, to by nie wydano takich ustaw jak ta, którą skazywała wierzących w co innego na banicję (czyli to musiała być ustawa rządowa, bo Kościół nie mógł czegoś takiego zrobić). Poza tym warto zauważyć, że pomimo tego "zmuszania" do katolicyzmu i tak w Polsce była mozaika religii (vide: II RP). A Polska jest w iluśtam procentach krajem katolickim nie przez nietolerancję w stosunku do innych, ale prędzej przez II Wojnę ¦wiatową.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

Ostatnio zmieniony przez MÅ‚odyDuchem 2009-05-18, 13:57, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz  

fanatyk  

Stały User



Wiek: 32

Do³±czy³: 08 Maj 2009

Sk±d: mazury

   

Wys³any: 2009-05-18, 13:12   

nie wierzÄ™... modlÄ… siÄ™ na przerwach?!
_________________
cierpienie wymaga więcej odwagi niż śmierć
 

Panic  

Hiper wymiatacz

Soldier of Christ



ImiÄ™: Lexie

Wiek: 30

Do³±czy³a: 12 Kwi 2009

   

Wys³any: 2009-05-18, 13:24   

fanatyk napisa³/a:

modlÄ… siÄ™ na przerwach?!



pewnie w każdym momencie życia :]

a czemu nie? :]
 

margola  

Pogromca postów



Wiek: 46

Do³±czy³a: 27 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-05-18, 14:32   

MÅ‚odyDuchem napisa³/a:

z historii Polski: jeśli mowa o zmuszaniu kogoś do przyjmowania wiary, to prędzej wiek X a nie XVI, w którym i tak katolików było od groma w Polsce i to bez zmuszania do przyjęcia wiary.


za czasów Mieszka I ludzie byli zmuszani do przyjęcia chrześcijaństwa.
Oni woleli swoje bożki, i jeszcze wiele lat po przyjęciu chrześcijaństwa w tajemnicy je czcili.
_________________
Wlecze za sobÄ… morze niby zbrodniÄ™ ciemnÄ…. Cichy,
spoglÄ…da na mnie w rozpaczy. Mieszkam tutaj.
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-05-18, 15:29   

margola napisa³/a:

za czasów Mieszka I ludzie byli zmuszani do przyjęcia chrześcijaństwa.


Tak właśnie napisałem. Dalsza część wypowiedzi tyczy się wieku XVI.
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

madziulka1666  

User


ImiÄ™: Magda

Wiek: 32

Do³±czy³a: 19 Maj 2009

   

Wys³any: 2009-05-19, 20:29   

Tak naprawde to wiare wynosimy z domu jesli w naszych domach wiara w boga idzie na ostatni etap to potem moze byc za pozno.
Bog nas kocha bardzo mocno i chce bysmy jego kochali.
Bo w chwili smierci bedziemy rozliczeni z naszego zycia. Wiec ludzie zastanowcie sie czym jest dla was wiara!!!!!!
 

Irma  

Hiper wymiatacz



Do³±czy³a: 01 Sty 2009

   

Wys³any: 2009-05-19, 20:58   

MłodyDuchem, bardzo fajnie masz u siebie w szkole, a jeszcze nie spotkałam się z takim przypadkiem.
 

MÅ‚odyDuchem  

Pogromca postów


Wiek: 32

Do³±czy³: 02 Mar 2009

Sk±d: Kêty/Lublin

   

Wys³any: 2009-05-19, 21:02   

Irma, wiem ;) Ale bez Ducha ¦więtego się nie obyło :-) Było tyle "zbiegów okoliczności" i "szczęścia", że szok :-) W innych szkołach też tak jest (wiem z relacji uczniów) :-) Można coś takiego myślę bardzo prosto zrobić :-)
_________________
“Nie mam co do tego żadnej wÄ…tpliwoÅ›ci, że Å›wiat istnieje tylko dziÄ™ki modlitwie chrzeÅ›cijan”. (Arystydes z Aten)


Macie takich księży, jakich sobie wymodliliście.

http://spes-moritur-extrema.blogspot.com
 

madziulka1666  

User


ImiÄ™: Magda

Wiek: 32

Do³±czy³a: 19 Maj 2009

   

Wys³any: 2009-05-19, 21:15   

malo jest takich szkol ,w mojej szkole jest masakra
wiara dzisiejszej mlodziezy jest tak upadla ze to szok
wierza w jakies przepowiednie amulety nawet w ufo a w boga nie
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com