Panel logowania

Nie masz jeszcze konta na e-Mlodzi.com?

Zarejestruj siê!

Zapomnia³eœ has³a?

Przypomnij je

Autor

Wiadomo¶æ

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2016-01-10, 13:17   

$karbówka napisa³/a:

Serio?
Wojna koreańska nigdy mnie specjalnie nie interesowała, wiec aż takich szczegółów nie znam.



Serio. Powiedział dosłownie "I co z tego? Niech amerykanie będą naszymi sąsiadami". ZSRR już wcześniej ostrzegł Koreę Północną że są zdani na siebie.

To doskonale pasowało do linii politycznej Stalina. Przed II W¦ plany militarnego zdominowania świata miały jeszcze jakiś sens, ale Stalin doskonale zdawał sobie sprawę z tego amerykańskie lotnictwo strategiczne ma przewagę, a ZSRR jest zbyt wyniszczony by iść w kolejną wojnę. Kiedy Kennan wysłał tzw. "długą depszę", Stalin uznał że potrzebuje podobnego raportu. Nie pamiętam już komu go zlecił. W każdym razie raport współtworzony przez Mołotowa stwierdzał że państwa kapitalistyczne są niezdolne do zachowania pokoju, co pasowało do teorii Lenina na ten temat. Stalin uznał że najlepszą strategią jest wzmocnienie własnych sił, i oczekiwanie aż USA i Anglia same się wykończą.

$karbówka napisa³/a:

A 3 lata wcześniej Amerykanie wypinajac się na Czang-Kai Szeka, uratowali komunistów w Chinach.
Ahh polityka. :]



O tym też trochę czytałem i obawiam się wsparcie amerykanów nic by nie pomogło. Dowódcy Czang-Kai Szeka byli niezdyscyplinowani, panowało bezprawie i korupcja jak za czasów cesarskich, pomówienie o współpracę z komunistami wystarczało żeby dostać czapę, co wykorzystywano do zagrabiania majątków. Poza tym doprowadził do hiperinflacji. Komuniści wygrali wojnę o serca ludzkie i początkowo rzeczywiście wprowadzili nową jakość, dopiero Mao wszystko po pewnym czasie zniszczył i sprowadził do poziomu chorego snu.

Niektórzy autorzy też sugerują że Kryzys Berliński został przez Stalina obliczony głównie na odwrócenie uwagi od sytuacji w Chinach, ale osobiście nie kupuję tego że rządy mają za małą wielozadaniowość żeby jednocześnie nie ogarniać dwóch problemów :->

Acha, źle przetłumaczyłem jedną rzecz. W polskiej nauce używamy terminu "Gwarantowane wzajemne zniszczenie" ale w anglosaskiej termin właściwie brzmi "Mutual assured destruction"
https://en.wikipedia.org/wiki/Mutual_assured_destruction

Z tą doktryną były tylko dwa problemy. Nie przewidywała błędów technicznych oraz zachowań irracjonalnych.
Na szczęście obydwa kraje były jednak rządzone przez ludzi myślących w miarę racjonalnie, a Stanisław Pietrow stwierdził że atakowanie ZSRR za pomocą 5 rakiet wystrzelonych z jednej bazy to idiotyzm i w 83 roku złamał procedury, bo uznał że wykryty przez komputer atak nuklearny to tylko błąd komputera. :-D
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2016-01-10, 19:47   

No, to chyba temat możemy uznać, za zakończony. :]
Dalsze dyskusje to political fiction.
 

Antoinette  

User



Wiek: 29

Do³±czy³a: 10 Sty 2016

   

Wys³any: 2016-01-11, 18:26   

Gdzieś kiedyś w internetach przeczytałam, że Putin, zapytany o Polskę, powiedział "tylko jakiś szaleniec atakuje kraje przynależące do NATO". Albo coś w ten deseń.
 

Bard_Zerald  

Pogromca postów

Forumowy bard



ImiÄ™: Jakub

Wiek: 28

Do³±czy³: 27 Cze 2009

Sk±d: Tatry

   

Wys³any: 2016-01-12, 20:56   

Rosja w tym momencie jest cichym sojusznikiem Chin. Oprócz tego grupa wyszehradzka też niekoniecznie oficjalnie z nim trzyma.
Co więcej okazuje się wbrew pozorom, że PiSowi też tak nie jest śpieszno na wojnę z Rosją, bardziej zabierają się za kumplowanie z Węgrami (i Rosją) a bicie z Niemcami.

Mi to osobiście bardzo pasuje, bo jaki tam stosunek by się nie miało do Rosjan to polityka zagraniczna przede wszystkim powinna stawiać na efekty i pragmatyzm a nie emocje i pierdoły.

Więc wojny z Rosją nie będzie.
Jakby była to Rosja będzie walczyć z Niemcami/USA/jakimiś arabami, ale my raczej będziemy starać się zachować neutralnośc. To akurat bardzo dobrze
_________________
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2016-01-13, 12:18   

ciekawy fragment o użyteczności tarcz antyrakietowych

https://youtu.be/DH21xUkdEeA
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2016-01-25, 20:26   

http://www.gmtgames.com/p-569-next-war-poland.aspx - no philo, jak wyjdzie to sobie musimy zagrać - pozwolę ci być Putinem.
Mam nadzieje, że tym razem wpadniesz do £odzi na piwo i dziwki. :-D
 

philosophus  

Pogromca postów


Do³±czy³: 07 Lut 2013

   

Wys³any: 2016-01-26, 13:51   

$karbówka napisa³/a:

dziwki.



Odpada. Nie chcę się czymś zarazić.
_________________
"Jak można szanować kogoś, kto jest moralny tylko dlatego, że boi się kary ze strony potężnej istoty która cały czas go obserwuje?" - Richard Dawkins

Zlikwidować urzędy pracy i podatek dochodowy!
 

$karbówka  

VIP

Najwyższy Autorytet



Do³±czy³: 08 Pa¼ 2013

   

Wys³any: 2016-01-26, 23:05   

A samo piwo? :]
 

ewa78  

User


Do³±czy³a: 23 Lut 2016

Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a/Kraków

   

Wys³any: 2016-02-25, 16:20   

:] Witam- takiej wojny nie będzie :hyhy:
_________________
// no no
 

PanTotenowy  

Mega wymiatacz

Mr. Sinister



Do³±czy³: 01 Sie 2012

   

Wys³any: 2016-06-02, 02:03   

Patrzę na pierwszy post - cytat Żyrinowskiego, już wiem, że pierdoły. Wojny nie ma i prędko przynajmniej nie będzie. Oby, bo za półtorej miesiąca do Rosji jadę :niepewny:
_________________
"Say goodbye to sunshine, sunshine"
 

Forum m³odzie¿owe e-Mlodzi.com